Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

TV 4K pentru consolă Xbox one X

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Xbox One - HD,Full HD
Xbox One S/X - HD,Full HD,4K
Sa se inteleaga : UHD este 3840× 2160,iar 4K este 4096×2160.

#38
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013

View Postprimuministru, on 21 iunie 2019 - 09:36, said:

Restul optiunilor (HDR, HDR+,10bit, 12bit, DolbyVision, DTS, Dolby) sunt doar pentru a imbunatati experienta de vizionare, audio sau video. Lipsa acestor optiuni nu afecteaza cu nimic experienta de joc si nici nu creeaza LAG, asa cum gresit firma unii pe aici.
Ok, Ce e "game mode" și la ce folosește ?
Văd că te pricepi la televizoare.

#39
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postcalbog, on 21 iunie 2019 - 09:59, said:

Ok, Ce e "game mode" și la ce folosește ?
Văd că te pricepi la televizoare.

Ma bucur ca ai intreabat asta. Un mod care pe de-o parte imbunateste experienta de joc, dar reduce drastic calitatea imaginii, mai ales daca se reda continutul pe un tv cu o rata de refresh mare, 120-240HZ.
Mai multe explicatii despre "game mode" cat despre ce creeaza LAG poti citi aici postul asta.

#40
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Scuze, nu mi-a luat linkul cum trebuie. Aici e postul.

Edited by primuministru, 21 June 2019 - 11:03.


#41
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
am găsit și eu pe Google dar este greu de înțeles, eu n-am înțeles nimic, îs cam atehnic.

#42
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View Postprimuministru, on 21 iunie 2019 - 10:29, said:

Ma bucur ca ai intreabat asta. Un mod care pe de-o parte imbunateste experienta de joc, dar reduce drastic calitatea imaginii, mai ales daca se reda continutul pe un tv cu o rata de refresh mare, 120-240HZ.
Mai multe explicatii despre "game mode" cat despre ce creeaza LAG poti citi aici postul asta.
Am mai spus ce este game mode intr-un post anterior.

View PostCrbl2001, on 18 iunie 2019 - 19:32, said:

Mda..comparatii de "profesionisti"....

Eu tot ce zic,zic din proprie experienta.One x e mult mai ok in 1080p decat One sau One S.....

Si am zis clar,tv 4k cu diagonala mica nu merita.Ori mare ori deloc.

Asta nu inseamna ca eu nu ma joc pe tv 4k pe PRO.


Daca tu crezi ca X360 si PS3 sunt vechituri...e parerea ta.


Ce spui tu se poate face din setarile tv-ului.
Unele suporta "modul joc",dar scade calitatea imaginii.(mai exact rezolutia,culorile,etc)
Cel mai bine e sa pui pe cineva care se pricepe sa iti seteze tv-ul dupa ce il cumperi.
Bine,caliatea depinde si de la tv la tv,acuma nu stau sa iti explic toate minunile(pe care unele nu le stiu nici eu).De-aia exista internet.Cauta si ai sa vezi.

Bafta!

Edited by Crbl2001, 21 June 2019 - 12:06.


#43
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Game Mode, la un televizor Samsung (il dau exemplu pentru ca am lucrat la soft-ul pentru ei) face by-pass la cip-ul DNIe. Adica nu mai postproceseaza imaginea, ceea ce este perfect, procesorul grafic al consolei face deja o treaba mult mai buna decat ar face un televizor. Respectiva postprocesare are ca efect o pierdere a anumitor detalii, care tin de umbre si culoare, incercand sa obtina o imagine mai 'clara'. Nu ai nevoie de intermediar in cazul consolelor, si skipand chipul vei avea un raspuns mai rapid al televizorului la diverse frame-rate-uri.

#44
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Citind diferite articole pe net, o sa fac un mic rezumat cu privire la principalele aspecte care trebuie luate in calcul alegerea unui TV UHD/4K pentru consola:

- game mode dedicat: pare cel mai important aspect, deoarece, la fel cum ati spus si voi in postarile anterioare, scade LAG-ul prin renuntarea la post-procesari

- diagonala: o diagonala mai mare va umple mai mult din campul vizual, dar alegerea acesteia se va face tinand cont de spatiul unde se monteaza TV-ul (dormitor sau sufragerie), distanta ideala de vizionare fiind de 1,5 ori diagonala ecranului (43" = 1,5m ; 50" = 2m)

- suport HDR: este practic un upgrade de rezolutie, avand abilitatea de a livra mai multe culori si nivele mai bune de contrast (ex: dispar benzile dintre nuantele de culoare la tranzitia imaginilor, iar negrul apare si el mai intens). Desi se fac eforturi pentru standardizarea specificatiilor HDR, producatorii au propriile standarde:
Dolby Vision: LG, Philips, Sony, TCL, Vizio
Ultra HD Premium: LG, Philips, Samsung
HDR10: Hisense, LG, Panasonic, Philips, Samsung, Sony, Vizio
HDR10+: Samsung, Amazon
Technicolor Advanced HDR: LG
IMAX Enhanced: Sony

Important de retinut:
8-bit color depth (fara suport HDR) e rau
10-bit color depth (cu Ultra HD Premium) e bun
12-bit color depth (cu Dolby Vision) e ceea ce ai nevoie
… dar exista exceptii, in sensul ca nu tot ce apare cu licenta Dolby Vision respecta standardul la performante maxime, in consecinta pe piata vor exista unele TV-uri cu Ultra HD Premium superioare altor TV-uri cu Dolby Vision...

- frame rate / refresh rate: o consola actuala (Xbox One X si PS4 Pro) ruleaza jocuri pana in 60fps, fiind suficient un TV pe 60Hz, dar o consola din urmatoarea generatie va avea nevoie de un TV pe 120Hz pentru a functiona la capacitate maxima

- pret: ideal ar fi ca pretul TV-ului sa nu depaseasca cu mult pretul consolei (preturile au scazut suficient de mult incat un buget de 500 Euro este suficient pentru a cumpara un TV UHD/4K decent)

Daca am gresit ceva, va rog sa ma corectati. Daca am uitat aspecte importante, va rog sa ma completati.
Din lipsa de timp, inca nu mi-am cumparat un TV UHD/4K. Prefer mai intai sa ma documentez bine, ca mai apoi sa iau o decizie. Si cum tot se apropie Craciunul, poate prind vreo oferta...

Edited by _Aemilius_, 16 November 2019 - 23:46.


#45
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Te corectez la 2 afirmatii :

1 - HDR - ...... 12-bit color depth (cu Dolby Vision) e ceea ce ai nevoie - Din pacate si din cate stiu eu in comertul mioritic ( poate pe afara sa existe ) NU exista inca vre-un model de tv cu panel pe 12 biti
Asa ca degeaba are Dolby Vision , daca panelul tv-ului nu poate reda 1:1 imaginea in cauza
Insa chiar si asa e suficient deocamdata ca tv-il sa aibe panel pe 10bit si poate de la anul sa apara si in comertul mioritic tv-uri cu panel pe 12 biti

2 - pret: ideal ar fi ca pretul TV-ului sa nu depaseasca cu mult pretul consolei (preturile au scazut suficient de mult incat un buget de 500 Euro este suficient pentru a cumpara un TV UHD/4K decent) - In acest caz deja numai pot sa te sustin ce ai scris
Ca idee , eu acum 3 ani in urma am dat 5500 lei pe un Samsung de 49" 4K cu panel de 10bit si altele
Mai ales ca in ziua de azi , chiar si producatorii de tv-uri se axeaza pe tv-uri CALITATIVE/PERFORMANTE si cu diagonale de la 50" in sus
Si un astfel de tv sigur nu costa 500 de euro , ci bate sigur spre 1000 de euro sau chiar mai mult
Domeniul 4K nu inseamna doar rezolutie 4K si tv-urile CALITATIVE/PERFORMANTE , and si diagonale mari sigur incep de la cel putin 1000 euro in sus
Astfel spus - Degaba ai un xbox one x si iti cumperi un tv de pana in 2500 lei , fiindca nu vei putea beneficia de tot ce poate reda consola
E adevarat ca fiecare isi cumpara un tv 4K in functie de ce buget are , dar daca tot discutam despre ce tv ar trebui pt ultima generatie de consola , atunci si tv-ul trebuie unul pe masura si care sigur depaseste de 2 sau 3 ori pretul acestei console
Am dat pe tv 5500 lei si pe consola 2100 lei si asta acum 2 - 3 ani , deci.....vreti CALITATE/PERFORMANTA NU VA ZGARCITI la ''tarate"

Edited by wather, 17 November 2019 - 10:57.


#46
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Am observat ca TV-urile peste 50" pe 120Hz depasesc lejer 1.000 Euro.
Dar avand in vedere ca ma refer la un Xbox One X de generatie actuala, care ruleaza jocurile la 30-60Hz, nu cred ca merita sa-mi cumpar TV pe 120Hz. Planuiesc sa folosesc consola asta vreo 4-5 ani. Iar in ceea ce priveste diagonala, TV-ul va fi pus intr-un dormitor mic, unde o sa stau la o distanta sub 2m fata de ecranul TV-ului.

Asa ca, ma gandesc sa ma orientez spre un TV UHD pe 60Hz, cu Dolby Vision sau HDR+, iar ca diagonala inca mai oscilez daca sa fie de 43" sau 49/50" din cauza dimensiunilor mici ale dormitorului. La caracteristicile astea, am gasit multe TV-uri la 500 Euro.

Daca caut bine, gasesc oferte interesante. Una ar fi un Sony KD-49XG8396 de 49", 100Hz, Dolby Vision, pret 800 Euro: https://www.pccompon...-ultrahd-4k-hdr
Dar mi se pare ca platesc inutil pentru cei 100Hz pe care consola nu-i va folosi niciodata...

Edited by _Aemilius_, 17 November 2019 - 12:47.


#47
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Daca mergi pe idea care ai scris-o , atunci mai bine ramai la ce ai in prezent
Eu mi-am cumparat tv-ul inaintea consolei si e la 120Hz  ( tv-ul si are panel 10bit curat ) si nu regret nici pana in prezent de alegerea facuta
Daca stai sa fie fix pe fix , atunci sigur nu o sa gasesti ce vrei
Mai bine sa fie tv-ul la 120Hz/10bit curat , decat 60Hz si 10bit fortat ( 8bit + FRC )
Ma repet - Nu va zgarciti la ''tarate'' , dupa ce v-ati cumparat un xox
Daca ai sau iti cumperi un xbos one slim , atunci e alta poveste , dar cu xox e ''potent'' si nu stii cum poate aparea un upgrade care poate rula jocuri la 100/120Hz
Si ce faci atunci , iti cumperi alt tv 4K/120Hz ?
Stii ca in prezent xox e singura consola compatibila HDMI2.1 ?
Din pacate doar noile tv-uri 8K au in prezent aceasta noua magistrala/port ( HDMI2.1 )
Asa ca nu strica daca iti cumperi tv cu panel de 10biti curati si la 120Hz
De curiozitate , uite un trailer 4K/120Hz , incearca si vizualizeaza cu aplicatia YT a tv-ului si vezi apoi la parametri ce iti afiseaza - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WiIFPdtKHq0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta imi afiseaza consola xox la setarile display-ului - vezi foto
Singurul ''dezavantaj'' actual ar fi ca nu poate recunoaste/reda Dolby Vision , dar Samsung-ul cu Dolby Vision e ca.......
Si oricum nu poti beneficia de intreaga calitate a Dolby Vizion-ului , daca tv-ul nu are panel de 12biti
Cea ce in prezent din cate stiu eu nu se comercializeaza asemenea modele de tv-uri

Attached Files


Edited by wather, 17 November 2019 - 13:04.


#48
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019

View Postwather, on 17 noiembrie 2019 - 13:01, said:

Stii ca in prezent xox e singura consola compatibila HDMI2.1 ?
Din pacate doar noile tv-uri 8K au in prezent aceasta noua magistrala/port ( HDMI2.1 )
Asa ca nu strica daca iti cumperi tv cu panel de 10biti curati si la 120Hz
Nu stiam de treaba asta cu HDMI 2.1
Am vazut TV-uri pe 100Hz. Alea au 10-bit (ca la 120Hz) sau 8-bit + FRC (ca la 60Hz)

Edited by _Aemilius_, 17 November 2019 - 13:56.


#49
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019

View Postwather, on 17 noiembrie 2019 - 10:55, said:

Ca idee , eu acum 3 ani in urma am dat 5500 lei pe un Samsung de 49" 4K cu panel de 10bit si altele
Cel mai ieftin 10-bit pe 120Hz pe care l-am gasit e un Hisense H55O8B 55", la 1.200 Euro. Problema e ca asta e bugetul meu total pentru consola + TV. Consola costa 350 Euro, iar pentru TV mai raman 800 Euro. La cum sta treaba, daca nu prind o reducere de Craciun, slabe sanse sa-mi pot cumpara un UHD pe 10-bit la 120Hz... Posted Image

Edited by _Aemilius_, 17 November 2019 - 14:09.


#50
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Eu zic sa ti-le cumperi pe rând,  nu amândouă odata
Legat de consola , vezi ca la anul cam in noiembrie/decembrie e preconizat sa iasa xbox one two , asa ca......
Eu zic sa iti cumperi un tv 4k/10bit curat/120hz la ce diagonala vrei tu , iar consola........
Poate pana la anu pe vremea asta mai strângi niste bani si iti vei cumpara noul model

Eu astept la anul sa vad cum evoluează tehnic si la ce preturi tv-urile 8k , fiindcă asta e viitorul
Mai ales ca viitoarea noua consola se lauda ca va putea rula la 8k/60hz si 4k/120hz

Edited by wather, 17 November 2019 - 17:28.


#51
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
"Eu zic sa iti cumperi un tv 4k/10bit curat/120hz la ce diagonala vrei tu , iar consola....."

Nu are rost 120 hz pentru consolă, deabea o să ducă următoarea generație de console 4k 60 fps

"Mai ales ca viitoarea noua consola se lauda ca va putea rula la 8k/60hz si 4k/120hz"
In jocuri indie poate.

Dar dacă ai bani de spart bagã.

#52
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
N-am bani de spart. Am un buget de maxim 1.200 Euro pentru consola + TV. Consola undeva la 350 Euro, ramane buget pentru TV undeva la 800 Euro.
Banuiesc ca pot folosi linistit un Xbox One X timp de 4-5 ani, timp in care va rula pe acelasi TV. Dupa aia, mai vedem, sanatosi sa fim.

Am gasit cu gramada TV-uri (LG, Samsung, Philips, Panasonic, etc.) la 400-500 Euro care teoretic pot crea o experienta placuta de joc pe un Xbox One X:
- 30 bits colors
- 10-bit color depth (8-bit + FRC)
- 60Hz
- Dolby Vision, HDR10, HDR10+

Din pacate TV-urile pe 10-bit curat si 120Hz incep de pe la 1.200 Euro in sus. Si avand in vedere generatia actuala de consola pe care vreau sa mi-o cumpar, nu stiu daca merita sa dau 700-800 Euro in plus pentru un TV care se va devaloriza mult in cei 4-5 ani de utilizare a consolei...

Am gasit un site aici in Spania care pare un pic suspect din prisma preturilor. Spre exemplu:

- consola Xbox One X + joc PUBG la 255 Euro: https://electro-stor...9842305999.html
- TV UHD 43" Samsung UE43NU7192 la 281 Euro: https://electro-stor...1643258528.html

Voua vi se par la fel de suspecte preturile? Avand in vedere faptul ca sunt trecute ca produse noi, nu reconditionate.
Le-am trimis un mail cu niste intrebari si astept sa vad ce raspunsuri imi dau...

Edited by _Aemilius_, 18 November 2019 - 15:02.


#53
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Ti-am mai scris legat de 10 bit forțat ( 8bit + FRC ) , la origine e un panel de 8bit si ca sa apara 10bit e forțat electronic
La panelul de 10bit curat , nu exista acea forțare electronică,  ci reda curat 10bit
Cât legat de 60hz.......gandeste-te ca tv -ul nu il schimbi anual si nu te grăbește nimeni sa le cumperi pe amândouă odata
Însă sunt banii tai si sfaturile noastre , tu vei avea de pierdut pana la urma
Xox-ul e consola potenta si e păcat sa iti cumperi un tv care nu e la fel de potent ca xox-ul


Calbog - CALITATEA/PERFORMANTA COSTA - Din pacate MULTI nu i-au in consideratie sfaturile noastre si apoi se plâng de varii prb intalnite dupa
Degeaba iti cumperi ultima generatie de consola , daca tv-ul e "entry level"

#54
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Nu e adevărat. Toate tv-urile de ultimă generație au postprocesare cu tehnologii proprietare. In gaming o să vrei să joci cu post procesare 0 pentru input lag cât mai mic.

E cam marketing 4k 120 hz pentru că nu ai consolă pentru el și 10bit merită doar pt. media, filme la care trebuie exact format 10 bit. Eu nu cred că jocurile sunt 10 bit, nu afișează în 10 bit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate