Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

TV 4K pentru consolă Xbox one X

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Salutare,
Doresc să-mi cumpăr un TV 4K pe care îl voi folosi aproape exclusiv pentru o consolă Xbox one X.
Mă interesează un model care să aibă cel mai bun raport calitate/preț.
Nu mă interesează diagonala, poate fi și mai mic.

Ce-mi recomandați?

Mulțumesc anticipat.

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
cati bani vrei sa dai pe el?

#3
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Dacă aș găsi ceva la 500 Euro ar fi perfect. După cum am zis, nu contează că are diagonală mai mică...

#4
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
As merge pe un Samsung 49Q6FN, cca 3200 lei. Lag foarte mic, suport pentru diverse frecvente de refresh, imagine luminoasa, tratament antireflex foarte bun. La diagonale mai mici vei gasi tv-uri mediocre.

#5
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Nu ai nevoie de tv 4k obligatoriu pt One X.Din ce am vazut eu One X se vede ff bine full hd,mai bine ca primele modele.Eu de ex. am Pro si chiar in 1080 aduce mai multa performanta.
Si daca vrei sa vezi 4k pe bune,iti trebuie o diagonala mare,ca sa simti ca e 4k.

#6
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Din moment ce Xbox one X are suport nativ 4K, m-am gândit că nu mi-ar strica un TV 4K. Mă gândesc că o să mă joc și jocuri cu suport 4K.

Acuma ce-i drept, nu știu dacă sunt diferențe notabile între full HD și 4K la capitolul jocuri pe console... Dacă sunt diferențe cât de cât notabile, atunci merg pe 4K...

Sau aproximativ începând cu ce diagonală sunt diferențe notabile între full HD și 4K la jocurile pe console? În momentul de față știu doar că Xbox one X are nativ 4K, pe când PS4 Pro e un full HD puțin îmbunătățit. Am văzut asta în niște comparații între cele 2 console la zoom 800%

Edited by _Aemilius_, 18 June 2019 - 11:05.


#7
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Sunt diferente,dar nu merita tv 4k cu diagonala mica..Ori iti iei mare ori nu iti iei.
Plus ca one x aduce boost de performanta si in 1080p.Zic din proprie experienta.

Deci daca n-ai  bugetu potrivit pt unul pe masura,ia-ti full hd.Se vede si asa foarte bine.Si depinde si ce jocuri vrei,ca sunt unele 4k-only.

#8
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014
Ai Samsung 55NU8072, are ce ii trebuie pentru gaming 4K, plus compatibilitate extinsa cu Xbox: Freesync si VRR (timp de raspuns mic si refresh variabil).

https://altex.ro/tel...UE55NU8072TXXH/

#9
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Ca jocuri, Metro Exodus, Division 2, Dying Light 2, Cyberpunk, PUBG, Battlefield, Call of Duty etc.
În general 1st/3rd person shooters cu tematică postapocaliptică sau de război.

Acuma nu știu în ce măsură aceste jocuri suportă sau merită 4K.

De aia cer părerea voastră, nu sunt foarte cunoscător și nu vreau sa dau bani și să nu merite investiția.
Dacă nu o să observ diferențe între un full HD și 4K, spre exemplu la o diagonală de 43" (109cm) la jocuri precum cele mai sus menționate, atunci mă reorientez spre un full HD.

Edited by _Aemilius_, 18 June 2019 - 11:19.


#10
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014
Gaming-ul si diagonalele mici nu prea se mai impaca, mai ales cand exista atata tehnologie disponibila pe piata.

#11
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Mă gândeam la diagonale gen 43" (109cm). E totuși mai mare decât un monitor de PC...

#12
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014
La 108cm, iti cumperi ce tv vrei, ca nu gasesti nimic elaborat. Diagonala e mica si e ok doar daca stai aproape de tv.

#13
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
TV-ul o să fie pus într-o cameră mai mică, distanța față de el o sa fie undeva la 2m.
Din ce sfaturi mi-ați dat, la diagonale până în 108cm, înțeleg că nu sunt diferențe notabile de grafică între full HD și 4K. Dacă așa este, atunci o să mă reorientez spre un full HD...

#14
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014
Avand in vedere ce consola ai, n-are rost sa iei de 108cm, mai ales FHD. Ia minim 123cm. Pentru placere in gaming iti recomand 138cm, acolo vei simti diferenta si vei folosi la maximum consola.

Altfel, ar fi ca si cum ai pune motor de Lamborghini pe un Logan.

#15
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Asta e un tv bun pentru jocuri pe consola. Are cel mai bun raport pret/calitate, e si 4K, stie sa decodeze si  DTS/Dolby , iesire optica, diagonala mare, garantie 5 ani.
Daca 123cm ti se pare prea o diagonala prea mare pentru spatiul unde urmeaza sa-l pui, uite aici unul cu diagonala de 109cm
Nici sa nu te gandesti la fullHD, nu merita.

Edited by primuministru, 18 June 2019 - 12:44.


#16
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Mulțumesc pentru sfaturi băieți.

#17
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Pentru jocurile alea n-ai nevoie neaparat de 4K.Ruleaza perfect in 1080p.
Si cine zicea ca nu se mai merita FHD?
Lol fratilor....full hd inca e foarte ok.

Deci daca iti iei tv 4K ia-ti cu diagonala mare,ca sa simti ca e rezolutie 4k.

Daca nu vrei sa arunci prea multi bani,un full hd cu diagonala medie/mare e binevenit.Cum am mai zis,One x aduce boost de performanta chiar si in 1080p.

Acum decizia e a ta.Eu as merge pe 4K,desi pt jocurile alea nu prea merita(pt mine). Posted Image

 primuministru, on 18 iunie 2019 - 12:38, said:

Nici sa nu te gandesti la fullHD, nu merita.
Priministre,inca sunt unii care au Xbox 360/PS3 care nu trege mai mult de 1080 sau Xbox original care din cate stiu e 720p (hd)
De aia ce mai zici?

Edited by Crbl2001, 18 June 2019 - 15:02.


#18
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Până acum, tot ce am discutat au fost discuții ce țin strict de rezoluție.
Am observat că mai sunt câțiva parametrii, care nu știu în ce măsură influențează calitatea rulării jocurilor de pe consolă.

Acești parametri ar fi:
- contrastul dinamic
- luminozitatea
- refresh rate
- aspectul imaginii

Mă puteți lămuri și pe mine in ce măsură acești parametri (sau alții dacă mai sunt) influențează calitatea rulării jocului și care ar fi niste valori minime acceptate astfel încât TV-ul să nu tragă în jos capacitatea de redare și rulare a consolei.

Mulțumesc.

Edited by _Aemilius_, 18 June 2019 - 15:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate