Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

TV 4K pentru consolă Xbox one X

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Xbox One X / Xbox One S pot rula jocuri 4K si chiar filme UHD și e păcat să nu iei un tv mai bun. Cine are Xbox 360/PS 3 n-are decât să stea cu vechiturile în casă.

View Post_Aemilius_, on 18 iunie 2019 - 15:19, said:

Până acum, tot ce am discutat au fost discuții ce țin strict de rezoluție.
Am observat că mai sunt câțiva parametrii, care nu știu în ce măsură influențează calitatea rulării jocurilor de pe consolă.

Acești parametri ar fi:
- contrastul dinamic
- luminozitatea
- refresh rate
- aspectul imaginii

Mă puteți lămuri și pe mine in ce măsură acești parametri (sau alții dacă mai sunt) influențează calitatea rulării jocului și care ar fi niste valori minime acceptate astfel încât TV-ul să nu tragă în jos capacitatea de redare și rulare a consolei.

Mulțumesc.

Nu prea influenteaza. Tv-ul pe care ți l-am recomandat are HDR ( nu HDR 10+) suficient pentru a-ți asigura un contrast mai bun și culori mai aprinse.
La tv ai rata de refresh 50/60Hz. Toate consolele, chromecast-urile precum și alte gadgeturi sunt optimizate să ruleze aplicații/jocuri, să redea continut la 50/60Hz.

#20
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014

View PostCrbl2001, on 18 iunie 2019 - 15:02, said:

Pentru jocurile alea n-ai nevoie neaparat de 4K.Ruleaza perfect in 1080p.
Si cine zicea ca nu se mai merita FHD?
Lol fratilor....full hd inca e foarte ok.

Deci daca iti iei tv 4K ia-ti cu diagonala mare,ca sa simti ca e rezolutie 4k.

Daca nu vrei sa arunci prea multi bani,un full hd cu diagonala medie/mare e binevenit.Cum am mai zis,One x aduce boost de performanta chiar si in 1080p.

Acum decizia e a ta.Eu as merge pe 4K,desi pt jocurile alea nu prea merita(pt mine). Posted Image


Priministre,inca sunt unii care au Xbox 360/PS3 care nu trege mai mult de 1080 sau Xbox original care din cate stiu e 720p (hd)
De aia ce mai zici?


Mestere, daca omul spunea ca are PS2/Xbox 360, i se recomanda orice tv HD, FHD sau 4K (ma rog, 4K-ul nu isi avea rostul). Dar are Xbox One X, cu capabilitati 4K HDR Freesync si VRR. Ori, daca are consola potenta, de ce sa nu se bucure de imagine? E ca si cum ar avea masina puternica insa nu ii pune benzina, ci o trage cu un Husky.

@_Aemilius_: Parametrii aia influenteaza imaginea: culori, contrast, detalii, fluenta a imaginii. Cu cat e tv-ul mai elaborat (panou pe 120Hz, 10bit, VRR, Freesync) cu atat imaginea va fi mai clara, mai fluida si cu mai multe detalii. Bineinteles, daca vrei sa le vezi, trebuie sa ai tv mare (49"..55"). Doar ca tv-urile elaborate costa peste 3000 lei. Pentru gaming fara pretentii, iti poti lua orice tv.

#21
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View PostiZet, on 18 iunie 2019 - 15:35, said:




Mestere, daca omul spunea ca are PS2/Xbox 360, i se recomanda orice tv HD, FHD sau 4K (ma rog, 4K-ul nu isi avea rostul). Dar are Xbox One X, cu capabilitati 4K HDR Freesync si VRR. Ori, daca are consola potenta, de ce sa nu se bucure de imagine? E ca si cum ar avea masina puternica insa nu ii pune benzina, ci o trage cu un Husky.

@_Aemilius_: Parametrii aia influenteaza imaginea: culori, contrast, detalii, fluenta a imaginii. Cu cat e tv-ul mai elaborat (panou pe 120Hz, 10bit, VRR, Freesync) cu atat imaginea va fi mai clara, mai fluida si cu mai multe detalii. Bineinteles, daca vrei sa le vezi, trebuie sa ai tv mare (49"..55"). Doar ca tv-urile elaborate costa peste 3000 lei. Pentru gaming fara pretentii, iti poti lua orice tv.

Mda..comparatii de "profesionisti"....

Eu tot ce zic,zic din proprie experienta.One x e mult mai ok in 1080p decat One sau One S.....

Si am zis clar,tv 4k cu diagonala mica nu merita.Ori mare ori deloc.

Asta nu inseamna ca eu nu ma joc pe tv 4k pe PRO.

View Postprimuministru, on 18 iunie 2019 - 15:32, said:

Xbox One X / Xbox One S pot rula jocuri 4K si chiar filme UHD și e păcat să nu iei un tv mai bun. Cine are Xbox 360/PS 3 n-are decĂąt să stea cu vechiturile Ăźn casă.
Daca tu crezi ca X360 si PS3 sunt vechituri...e parerea ta.

View Post_Aemilius_, on 18 iunie 2019 - 15:19, said:

Până acum, tot ce am discutat au fost discuții ce țin strict de rezoluție.
Am observat că mai sunt câțiva parametrii, care nu știu în ce măsură influențează calitatea rulării jocurilor de pe consolă.

Acești parametri ar fi:
- contrastul dinamic
- luminozitatea
- refresh rate
- aspectul imaginii

Mă puteți lămuri și pe mine in ce măsură acești parametri (sau alții dacă mai sunt) influențează calitatea rulării jocului și care ar fi niste valori minime acceptate astfel încât TV-ul să nu tragă în jos capacitatea de redare și rulare a consolei.

Mulțumesc.
Ce spui tu se poate face din setarile tv-ului.
Unele suporta "modul joc",dar scade calitatea imaginii(mai exact rezolutia)
Cel mai bine e sa pui pe cineva care se pricepe sa iti seteze tv-ul dupa ce il cumperi.
Bine,caliatea depinde si de la tv la tv,acuma nu stau sa iti explic toate minunile(pe care unele nu le stiu nici eu).De-aia exista internet.Cauta si ai sa vezi.

Bafta!

Edited by Crbl2001, 18 June 2019 - 19:27.


#22
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Xbox 360 a apărut oficial în anul 2005 și a încetat să mai existe, tot oficial, in 2016.
Au apărut noile versiuni Xbox One, Xbox One S și Xbox One X.
PS 3 s-a lansat oficial pe la sfarsitul anului 2006 și a încetat să mai existe oficial prin 2016.
S-au lansat noile versiuni PS 4 și PS 4 Pro. În curând o să apară și PS 5.
Vorbim de niste console care nu se mai fabrica, niste vechituri care nu mai au nicio valoare, poate doar că piese de muzeu.

#23
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View Postprimuministru, on 18 iunie 2019 - 20:41, said:

Xbox 360 a apărut oficial în anul 2005 și a încetat să mai existe, tot oficial, in 2016.
Au apărut noile versiuni Xbox One, Xbox One S și Xbox One X.
PS 3 s-a lansat oficial pe la sfarsitul anului 2006 și a încetat să mai existe oficial prin 2016.
S-au lansat noile versiuni PS 4 și PS 4 Pro. În curând o să apară și PS 5.
Vorbim de niste console care nu se mai fabrica, niste vechituri care nu mai au nicio valoare, poate doar că piese de muzeu.
Stiu ca nu se mai incadreaza in standardele de azi.Dar nici "retro" nu le poti numi.Nu le poti arunca pur si simplu acolo,langa PS2,GC si Xbox.
Cat despre PS5....mai e mult si bine pana apare.
Si pt mine generatia aia ramane de aur.Generatia asta s-a vorbit mai mult de teraflopsi si alte nebunii...Daca vreau super hw am PC-ul.Dar asta e alta discutie.
Las-o asa cum a picat.Chiar,ma duc sa scot pro-ul din priza si bag X360-ul,nu m-am mai jucat de mult pe el.... :)

#24
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
PS 5 a fost anunțat oficial pentru anul 2020...cam peste 1 an pe vremea asta. Deci nu mai e mult și bine.
Dar sa revenim on-topic. Cum ziceam , nu exista conținut pentru tv-uri cu 120Hz. Daca voi știți vreun joc ptr Xbox care se poate juca în 220 Hz spuneti-mi și mie.
Sunt multe discuții pe net apropo de 60 vs 120Hz iar cea mai relevantă mi se pare a fi asta :

"Constraints of HDMI 2.0 also means 120Hz support cannot be used in conjunction with 4K resolution. And bandwidth limitations mean 1440p or 1080p resolution must be used, cutting a few pixels for those extra frames.
Some games provide the option to disable V-Sync, allowing them to output at high frame rates.
But even with the feature, don't expect system-wide improvements. Many Xbox One titles are developed with hardcoded frame-rate limits, set between 30Hz and 60Hz. While some games are developed with uncapped frame rates, expect many games to see no changes. We recommend researching your favorite titles for details on frame rate settings."

#25
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Am căutat niște TV-uri, urmând sfaturile voastre din acest topic.
Menționez că locuiesc in Spania, în consecință achiziționarea unui TV din România cam iese din calcul, trebuie să-l cumpăr de aici.
În apropiere am un Mediamarkt (un fel de eMAG spaniol).
Am găsit niște prețuri bune pentru trei modele de TV 4K:
- un Panasonic TX49FX555E (diagonală 49") la 481 Euro
https://www.mediamar...ht-1454741.html
- un LG 50UK6470PLC (diagonală 50") la 549 Euro
https://www.mediamar...-0-1418320.html
- un Philips 50PUS6754 (diagonală 50") la 550 Euro
https://www.mediamar...ts-1454149.html

Pe lângă prețul ăsta, dacă mai pun 50 Euro, magazinul îmi oferă o extragaranție de 3 ani, valabilă și în caz de defecte care apar pe parcurs și care nu sunt din fabricație (pică TV-ul de pe dulap și se sparge, aruncă copiii cu ceva in el, și în general orice alt defect cauzat de cumpărător pe durata acestor 3 ani).

Știți ceva de modelele astea de TV? Se merită? Eu le-am văzut doar la ei pe site, nu pe raft...

View Postprimuministru, on 18 iunie 2019 - 21:19, said:

"Constraints of HDMI 2.0 also means 120Hz support cannot be used in conjunction with 4K resolution. And bandwidth limitations mean 1440p or 1080p resolution must be used, cutting a few pixels for those extra frames.
Some games provide the option to disable V-Sync, allowing them to output at high frame rates.
But even with the feature, don't expect system-wide improvements. Many Xbox One titles are developed with hardcoded frame-rate limits, set between 30Hz and 60Hz. While some games are developed with uncapped frame rates, expect many games to see no changes. We recommend researching your favorite titles for details on frame rate settings."
Din asta înțeleg că dacă TV-ul se leagă la consolă prin portul HDMI, mi-e totuna că-i fullHD sau 4K...
În cazul ăsta teoretic ar trebui folosit un Display Port, dar n-am văzut TV cu Display Port, decât HDMI și VGA...
Înseamnă că în loc de TV ar trebui să-mi cumpăr un monitor cu diagonală mare? Că ăla are Display Port...

Edited by _Aemilius_, 18 June 2019 - 21:41.


#26
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Pe scurt :
Daca vrei sa te joci la rezoluție mare, adică 4K, nu o poți face la 120Hz datorita limitărilor impuse de standardul HDMI 2.0.  Majoritatea jocurilor sunt dezvoltate si sunt limitate să ruleze pe tv cu frame-rate (rata de refresh) intre 30-60Hz. Chiar daca sunt  și jocuri dezvoltate sa ruleze la 120Hz, nu te aștepta să vezi vreo diferenta.


#27
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Pentru Xbox One X îți trebuie un tv 4K bun de minim 50 inch. Caută ceva de la 800 euro în sus, nu lua ceva ieftin pentru că o să regreți mai târziu. Eu am dat 4300 acum 2 ani jumate pe un LG 49UH8507 cu HDR, 3D, 4k, panel pe 120Hz. Înainte era mai ușor să găsești un televizor bun, trebuia să te uiți după panel, să fie 3D.

Witcher 3 si Read Dead Redemption 2 se vad superb in 4k. Metro Exodus nu m-am jucat pentru că prefer sa joc FPS-urile pe PC cu mouse și tastatură.

#28
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Asta e o iluzie ! Consolele sunt concepute sa ruleze pe orice tip de televizor (mai putin CRT, bineinteles). Nu scrie nicaieri in specificatii ca trebuie sa cumperi un tv apartinand unui anumit brand, sa aibe minim 50in diagonala si sa fie scump. Jocurile ruleaza la fel indiferent de brandul tv-ului. Tot ce conteaza e sa fie 4K, sa aibe HDR (nu e un  must-have) si eventual sa stie sa decodeze audio DTS/Dolby.
Restul e cancan, abureli, snobism.

Edited by primuministru, 19 June 2019 - 11:09.


#29
LAA86

LAA86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 03.04.2019

View Post_Aemilius_, on 18 iunie 2019 - 09:59, said:

Salutare,
Doresc să-mi cumpăr un TV 4K pe care îl voi folosi aproape exclusiv pentru o consolă Xbox one X.
Mă interesează un model care să aibă cel mai bun raport calitate/preț.
Nu mă interesează diagonala, poate fi și mai mic.

Ce-mi recomandați?

Mulțumesc anticipat.

https://www.pcgarage...gru-4k-uhd-hdr/

P.S. Îl am în garaj și îl folosesc cu un ps4. Merge formidabil, ți-l recomand.

Edited by LAA86, 19 June 2019 - 11:17.


#30
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
In poza din atasament am comparat 3 TV-uri 4K, fiecare cu propria tehnologie de interpolatie. Ma puteti lamuri si pe mine care este mai buna din punct de vedere al gaming-ului?

Am vazut ca exista TV-uri Schneider, e binecunoscuta firma de electrice-electronice sau e o firma fantoma care ii poarta numele? Intreb pentru ca preturile sunt superaccesibile. Cateva exemple de TV 4K:
43" - https://www.pccompon...-led-ultrahd-4k
49" - https://www.pccompon...dled-4k-ultrahd
55" - https://www.pccompon...a-de-sonido-neg
65" - https://www.pccompon...-led-ultrahd-4k

Multumesc pentru toate sfaturile primite pana acum.

View PostLAA86, on 19 iunie 2019 - 11:15, said:

https://www.pcgarage...gru-4k-uhd-hdr/
P.S. Îl am în garaj și îl folosesc cu un ps4. Merge formidabil, ți-l recomand.
Multumesc. L-am gasit si aici in Spania la un pret bun: https://www.pccompon...-ips-ultrahd-4k

Attached Files


Edited by _Aemilius_, 20 June 2019 - 10:08.


#31
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013

Quote

Ma puteti lamuri si pe mine care este mai buna din punct de vedere al gaming-ului?

Pentru jocuri? Nici una adică fără, adică gamemode pe oricare televizor=0 interpolație / 0 lag. De jucat bănuiesc că o să joci "game mode"

#32
LAA86

LAA86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 03.04.2019

View Post_Aemilius_, on 20 iunie 2019 - 10:17, said:

In poza din atasament am comparat 3 TV-uri 4K, fiecare cu propria tehnologie de interpolatie. Ma puteti lamuri si pe mine care este mai buna din punct de vedere al gaming-ului?

Am vazut ca exista TV-uri Schneider, e binecunoscuta firma de electrice-electronice sau e o firma fantoma care ii poarta numele? Intreb pentru ca preturile sunt superaccesibile. Cateva exemple de TV 4K:
43" - https://www.pccompon...-led-ultrahd-4k
49" - https://www.pccompon...dled-4k-ultrahd
55" - https://www.pccompon...a-de-sonido-neg
65" - https://www.pccompon...-led-ultrahd-4k

Multumesc pentru toate sfaturile primite pana acum.


Multumesc. L-am gasit si aici in Spania la un pret bun: https://www.pccompon...-ips-ultrahd-4k

La consola nu prea contează. Din moment ce este 4k are mulți ppi pentru confortul ochilor. Eu am și un Samsung cu 100 Hz, dar consola nu trece peste 60 Hz. Poate la xbox este altfel, dar mișcările sunt fluente și indiferent de situație nu ai probleme ca la pc cu durerea de cap dacă stai concentrat și mai aproape de TV. Consolele sunt făcute pentru joc relaxat și chiar dacă ai specificații înalte nu pot folosi un TV la adevărată valoare. Ia-ți un TV nu foarte scump, dar sa fie mai mare de 100 cm ca altfel nu te poți bucura de 4k.
Minim 100 cm, HDR, preferabil 100-120 Hz. În rest toate au celelalte tehnologii în plaja asta de preț. Succes la jocuri!

#33
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View Postprimuministru, on 19 iunie 2019 - 11:08, said:

Asta e o iluzie ! Consolele sunt concepute sa ruleze pe orice tip de televizor (mai putin CRT, bineinteles). Nu scrie nicaieri in specificatii ca trebuie sa cumperi un tv apartinand unui anumit brand, sa aibe minim 50in diagonala si sa fie scump. Jocurile ruleaza la fel indiferent de brandul tv-ului. Tot ce conteaza e sa fie 4K, sa aibe HDR (nu e un  must-have) si eventual sa stie sa decodeze audio DTS/Dolby.
Restul e cancan, abureli, snobism.
Alo baiatu'...esti pe langa subiect...
Conteaza foarte mult marimea si rezolutia tv-ului dupa preferintele personale.In plus,toate consolele moderne din generatia a 8-a pot rula linstite si in 1080p.
La 9th-gen va fi obligatoriu 4K si cel mai probabil o optiune 8K.
Treaba asta e de gusturi,fiecare cu ce-i place.Normal ca n-ai sa pui un PS4 la un CTR,asta daca nu vrei sa-ti bubuie tv-ul.

#34
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Aemilius , eu detin un Samsung 4K din 2016 ( model 2015 ) de care sunt foarte multumit si in prezent , fiind conectat la un Xbox One X , printr-un receiver ATMOS/DTS-X
Este ultimul model din cele 4 modele comparate aici - https://www.displays...rison/aa77b95e7
Singura chestie pe care as putea sa o ''reprosez'' , e lipsa Dolby Vision-ului , insa e Samsung ( si curbat pe deasupra ) si NU LG
Vezi foto atasat ce imi arata consola cu un tv 4K vechi de 3 - 4 ani
In plus gandeste-te de 10 ori si cumperi odata , viitorul tv 4K nu il cumperi doar pt consola , mai sunt si filme/prg tv 4K si ''fereste-te" de fortari gen - 8bit + FRC
Atentie si la timpii de LAG , fiindca conteaza foarte mult in jocuri
Crede-ma ca e PACAT sa detii ultima generatie de consola in prezent si sa iti cumperi un tv 4K sub medie , mai ales ca NU il cumperi doar pt 1 sau 2 ani ( tv-ul 4K )
E adevarat ca un tv 4K true costa peste 3500/4000 lei in functie de performanta/dotari/diagonala

Attached Files



#35
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Eu unul sunt multumit de tv-ul meu 4K si 3D.Merg Pro si One S perfect pe el :)

#36
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Televizorul este doar sursa pe care se reda continutul unui device (console, chromecast, tvbox, etc) Consolele de jocuri sunt concepute sa redea continut pe orice tip de tv ce este prevazut cu o mufa HDMI (LCD/LED/QLED/OLED etc).
Nu se specifica nicaieri ca tv-ul trebuie sa aibe o anumita diagonala, continutul se poate reda la fel de bine atat pe un tv cu diagonala de 80cm, cat si pe unul cu diagonala de 200cm.
Nu se mentioneaza nicaieri ca e obligatoriu ca tv-ul sa fie 4K. Consola e capabila sa redea continut (jocuri, filme, aplicatii etc) la orice rezolutie : 480p, 720p, 1080i, 1080p, 1440p sau 4K (3840 x 2160). Se recomanda doar ca pentru o experienta mai buna de vizionare tv-ul sa fie 4K ! Atat !
Daca continutul redat de pe consola (jocuri, filme, aplicatii) nu este  la rezolutie 4K, atunci va fi redat la rezolutia optima (fullHD sau HD Ready).  Pe un tv 4K se poate viziona continut la rezolutie mai mica (1080, 720). Pe un tv cu rezolutie fullHD (1080) nu se poate reda continut la rezolutie mare (4K, 3840x2160)
Pe console nu toate jocurile sunt optimizate pentru a fi redate la rezolutie 4K. Majoritatea jocurilor mai vechi, oferite lunar la abonamentele Xbox Live Gold sunt redate la rezolutie fullHD ( Backward Compatibility)
Netflix nu are decat cateva filme si documentare 4K. De HBOgo nici nu mai spun.
Restul optiunilor (HDR, HDR+,10bit, 12bit, DolbyVision, DTS, Dolby) sunt doar pentru a imbunatati experienta de vizionare, audio sau video. Lipsa acestor optiuni nu afecteaza cu nimic experienta de joc si nici nu creeaza LAG, asa cum gresit firma unii pe aici.

Edited by primuministru, 21 June 2019 - 09:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate