Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Alcool la volan în Germania

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#55
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
Initiator totul incepe in momentul cand a sunat acel om la   112 ,prima alcolemie recoltata si cea de-a doua recoltata  si astfel rezulta alcolemia ta in sange in fiecare moment

 vata_pa_batz, on 17 iunie 2019 - 14:39, said:



Demonstreaza
Vezi ca speculezi la greu si imprastii o gramada de informatii gresite. In ansamblu problema este deja clarificata, atit cit se poate clarifica in topicul asta. Restul depinde de continutul dosarului, la care are acces exclusiv avocatul lui, in masura in care exista un dosar
cand vor fi publice cele 2 alcolemii cu valorile exacte si orele la care au fost recoltate  coroborat exact cu ora de apel la 112 iti voi spune alcolemia initiatorului in moment cand era la volan.atunci te vei minuna de cum este posibil asa ceva

#56
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,614
  • Înscris: 15.06.2007

 drgroza, on 17 iunie 2019 - 04:57, said:

Ca sa ai 2,23 in aerul expirat este ca si cum ti-ai pune palinca la masea si ai sufla in alcoolmetru.
Nu este o masurare care sa fie valabila pentru dosar penal.
De baza este alcolemia...din sange.
De obicei este o valoare dubla fata de concentratia din aerul expirat.
Adica tu ai fi avut alcolemia de 4-5...cred ca erai in COMA!Ce dracu'!Cred ca nici nu puteai conduce!

Daca erai la volan...ai incurcat-o!
Oricum dupa valoarea pe care ai avut-o trebuia sa stai vreo 2 zile pana te "curatai"...
mie mi-a povestit un tip, ca a fost tras pe dreapta , a oprit in afara carosabilului, si a pus direct sticla de vodka la gura inainte sa le dea actele politistilor, zicand ca i s-a terminat programul de condus pe ziua respectiva si ca doarme acolo. Cand a suflat in etilotest in loc de saliva avea vodka in gura.

#57
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 28.10.2005

 Claudicuuu, on 17 iunie 2019 - 00:36, said:

Buna seara.
Am si eu o intrebare, va rog dacă a trecut cineva prin ceva asemănător sau daca cunoaste procedura cineva.
Am fost luat de poliție în Germania in timp ce eram in parcare si ei spun că am condus beat, eu tot am incercat sa le explic, ca dupa ce am ajuns in parcare am băut, si mi-au luat permisul si mi s-a deschis dosar penal pentru conducere sub influența alcoolului.
Dacă în instanță dovedesc cu martor ca am băut dupa ce am lăsat mașina pot sa recuperez permisul
Alcoolemia in aerul expirat era de 2.23 sun in sânge nu stiu ca inca nu au venit rezultatele.
Ma poate ajuta cineva. Am sanse sa recuperez permisul?

Salut,

Carnetul tau de sofer  este german ?
Sofer amator ?
Rezident in germania ?
Prima abatere ?

Te asteapta:
1. Amenda
2. Permis suspendat
3. MPU (Die Medizinisch-Psychologische Untersuchung zur Feststellung der Fahreignung; umgangssprachlich auch „Idiotentest“ genannt)

Orientativ calculezi singur :
https://www.bussgeldrechner.org/

Se poate aproxima cínd ai báut :

https://promillerechner.net/

ab 1,6-Promillegrenze :
Bei einem Blutalkoholwert von 1,6 Promille und darüber wird eine medizinisch-psychologische Untersuchung (MPU) angeordnet. Dabei wird die Fahreignung des Betroffenen überprüft. Insbesondere geht es darum, eine eventuelle Wiederholungsgefahr zu erkennen. Eine weitere Überprüfung (MPU), ob der Fahrer noch geeignet ist ein Kraftfahrzeug zu führen, ist am Ende der Sperrfrist vorgeschrieben. Der Ausgang etscheidet, wann der Führerschein wiedererlangt werden kann.


Date exacte doar ín ínstiintarea ce-ti va fii trimisá de judecátor.
Restul sunt doar speculatii.

Edited by cornete, 17 June 2019 - 15:15.


#58
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 tfmercedez, on 17 iunie 2019 - 14:52, said:

mie mi-a povestit un tip, ca a fost tras pe dreapta , a oprit in afara carosabilului, si a pus direct sticla de vodka la gura inainte sa le dea actele politistilor, zicand ca i s-a terminat programul de condus pe ziua respectiva si ca doarme acolo. Cand a suflat in etilotest in loc de saliva avea vodka in gura.

Eram ocupat cu un papagal, n-am observat postarea. Aici e o problema. Politia poate cere si analize legate de continutul de substante. Metanol, Propanol, Isobutanol...Toate astea arata, daca a baut doar vodca, sau si altceva. Vodca nu prea are substante in plus.
As zice ca povestirea este tot o legenda. O chestie de genul asta auzeam acum 20 de ani ;)

@Initiator

Legea reglementeaza treaba asta sub termenul de "Nachtrunk". Daca ai declarat treaba asta la politie, foarte probabil ti-au luat doua probe la interval de 30 de minute. Daca a doua aduce un rezultat mai mic, atunci ti-au demonstrat si o minciuna. Daca au omis treaba asta, atunci poti scapa, cu conditia sa nu fi dat alte detali. Spre exemplu legate de tipul de alcool consumat

#59
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 EMPP, on 17 iunie 2019 - 14:22, said:

nu-i nicio legendă.daca prima probă recoltate are 2% iar la a  doua luata la interval de timp exact ai alcolemia mai mică 1.5% rezulta ca in momentul cand erai la volan si credeai ca esti regele șoselelor aveai 2,5% alcolemia.exemplul este aleator dat  in cifre dar adevarat.mai usor scapi daca a doua probă este mai mare ca prima deci in momentul șofatului este si mai mică alcolemia decat prima luata oficial

    Rezulta ca stai prost cu logica.
    Omu zice ca a baut dupa ce a parcat masina.
     Teoria ta nu prea are sens in cazul asta.


#60
Tiger36

Tiger36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.07.2015

 cspot, on 17 iunie 2019 - 18:34, said:

Rezulta ca stai prost cu logica.
Omu zice ca a baut dupa ce a parcat masina.
Teoria ta nu prea are sens in cazul asta.
Si tu te-ai nascut invatat! Cuml e sti tu pe toate.

#61
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

 cspot, on 17 iunie 2019 - 18:34, said:

Rezulta ca stai prost cu logica.
Omu zice ca a baut dupa ce a parcat masina.
Teoria ta nu prea are sens in cazul asta.
toti mapetii prinsi cu pufu-n nas au baut O BERE SAU UN PAHAR DE VIN.si le iasa alcolemii de te crucesti

omul zice minciuni in primul post dupa care RECUNOASTE ca a condus  baut si i-am  aratat ca o sa-i calculeze exact alcolemia la momentul apelului la 112 iar un adevarat papagal copiaza ce i-am demonstrat si lui de nu credea ca-i posibil cu calculatul alcolemiei

eu nu zic  din logica iti spun exact procedura de calcul retroactiv

credeti ca daca zice c-a baut in parcare este si adevarat?

vata pe bat ti-am mai spus daca nu crezi ce zic CU CALCULUL ALCOLEMIEI  mergi si da declaratie la politia germana ca tu conduceai masina si omul a baut dupa in parcare si cu asta am terminat lamuririle.daca vreti mai mult este pe bani sau cu MULTI ANI  DE SCOALA.

 Tiger36, on 17 iunie 2019 - 20:17, said:

Si tu te-ai nascut invatat! Cuml e sti tu pe toate.
poate le-am invatat in timp ce altii se scarpinau sau se scobeau undeva in acele vremuri

#62
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 EMPP, on 17 iunie 2019 - 20:43, said:

vata pe bat ti-am mai spus daca nu crezi ce zic CU CALCULUL ALCOLEMIEI  mergi si da declaratie la politia germana ca tu conduceai masina si omul a baut dupa in parcare si cu asta am terminat lamuririle.daca vreti mai mult este pe bani sau cu MULTI ANI  DE SCOALA.

Ca sa ce? Mama ei de logica cu multi ani de scoala la Spiru Haret Posted Image

#63
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
@Claudicuuu

Bai nene, vad ca urmaresti topicul. Povesteste bai adevarul cu detalii cap-coada, ca sa nu sar aiurea pentru un mincinos. Ai baut si scurt inainte sa te ia politia? Ce-ai declarat, unde ai fost? Baga toate informatiile, daca vrei sfaturi, sau valea

Edited by vata_pa_batz, 18 June 2019 - 06:50.


#64
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Cred ca nimic nu-i adevarat din toate povestile astea. Poate vrea sa faca un film sau sa scrie o carte politista si are nevoie de variante pentru scenarii.

#65
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
eu nu inteleg cum pana mea sa vina politia acasa pentru ca te-a reclamat cineva. asta mi se pare cel mai absurd din toata povestea. eu am impresia ca initiatorul a fost oprit undeva in trafic, nici de cum sa vina politia acasa.

Eu l-am taiat pe unul in trafic dar fara sa vreau pentru ca el de pe banda 1 incepea sa accelereze, eu de pe banda 2 vroiam sa ma incadrez pe banda 1. Omul a avut impresia ca am fost mult prea periculos, am scos mana pe geam am bagat avariile sa imi cer scuze, dar il vad in oglinda cum scoate telefonul si imi face poza la numar. A sunat la politie cateva luni mai tarziu mi-a venit scrisoare de la politie ca sa dau declaratie despre incidentul respectiv. Am dat declaratie nu s-a intamplat absolut nimic. Dar nu a venit politia pentru ca l-am taiat pe om. Si daca faceam slalom puteam sa fiu mai nebun nu trebuie sa fiu beat neaparat.

#66
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

 Claudicuuu, on 17 iunie 2019 - 11:28, said:

N-am băgat niciun martor.
Da mi-au luat sânge și azi am fost si am vorbit cu ei
Au zis ca mi-au luat 2 probe de sânge
-una pentru verificarea alcoolemiei
-una pentru a vedea de cat timp am alcoolul in sânge și daca la teste iese ca nu am de mult timp alcool in sânge imi da permisul inapoi si ai zis ca testul ala e 100% sigur
Si mai am o intrebare pentru cine cunoaste daca ies vinovat si presupun ca sigur asa o sa fie la ce amenda sa ma astept si pentru cat timp raman fara permis?
Conteaza alcolemia care va fi calculata pe baza celor 2 recolte de sange, nu cea pe cale respiratorie. De regula, alcolemia din sange este ceva mai mare decat cea din aer, cu exceptia ca tocmai ai tras cateva gaturi inainte sa sufli.

Pentru alcolemie de gradul asta, penalizarile vor fi urmatoarele , §§ 316, 69, 69a, 69b StGB (69b, presupunand ca ai permis romanesc):

- la alcolemie intre 2,00-2,99 la mie, 60-95 TS (TS= Tagessetze; rata lunara a pedepsei in bani; 1TS= 1/30 din salariul net pe luna; ex: 1500euro net, TS=50euro, deci 60-95 rate a 50 euro) + 14-24 luni pemis suspendat. Daca permisul este romanesc, atunci numai suspendare, permisul romanesc este trimis la autoritati in RO. Un permis german se retrage intr-un asemenea caz, dupa perioada de suspendare+blocare trebuie permisul obtinut nou. Inseamna concret, pe timpul suspendarii nu ai voie sa conduci pe teritoriul DE, chiar daca obtii in alta tara un permis.
Iar dupa aceasta perioada, cu siguranta vei fi obligat sa faci un MPU inainte sa conduci pe teritoriul DE, chiar daca permisul nu este german (VGH BW, 28.06.2017, 1716/15). Pedeapsa asta daca fapta a fost cu intentie (dolus), daca a fost din neglijenta, pedeapsa este ceva mai mica, 50-85 TS + 17-28 luni suspendare.

- la alcolemie 1,6-2,99 la mie, pedeapsa este ceva mai mica, 55-75TS + 14-20 luni suspendare (dolus), 40-55 TS + 12-17 luni suspendare (neglijenta).

Plus ca vei incasa 7 puncte, asta asa ca bonus...

Atentie, exista multe acorduri intre tari UE in ceea ce priveste suspendarea sau retragerea permisiei, mai ales cand este vorba de fapta penala.

Un sfat bine intentionat, mergi cat de repede la un avocat specializat! Pedepsele se sus se refera "numai" la § 316 cod penal. Din ce ai sris tu, te-a reclamat cineva ca "nu tineai banda", mai mult ca sigur pe dosar o sa scrie § 315c cod penal, iar la ala sunt pedepsele si mai mari.

#67
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Povestea pare putin cosmnetizata, e relativ greu sa te caute politia acasa, asa e. Insa cine stie cum s-a comportat initiatorul, pana la urma trebuie sa tinem cont ca avea 2,23 la mie alcoolemie in aerul expirat, deci e posibil sa fi fost mut de beat inainte de a mai bea ceva acasa (chiar el spune ca a condus baut). Poate a facut scandal, a lovit, etc si a fost vazut de cineva dandu-se jos de la volan, poate chiar de politie.

In plus, e posibil sa ii fi luat permisul doar pentru ca avea peste 2 la mie alcoolemie, fiind considerat pericol public (pe buna dreptate). Orice persoana care a baut vreodata mai mult stie ce influenta are asupra organismului.
Cu 5 beri in 2h ai undeva la 0,95 - 1,35 la mie in functie de cat ai mancat,  Ca sa faci un 2,23 la mie ai nevoie de 8 beri in 4 ore, mi-e tare greu sa imi imaginez ca dupa 8 beri sau o sticla de tarie mai poti conduce normal, deci mai mult ca sigur a fost vizibil in trafic ca era baut.

#68
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
in general politia nu vine acasa, primesti instintare dupa care te duci sa dai declaratie, asta daca nu cumva s-a intamplat ceva pe parcus si o masina de politie l-ar fi vazut sau stiu eu ce. Pe langa asta politia rutiera nu are de unde stie unde locuieste persoana respectiva instant si in 15 minute sa ajunga la el acasa, exista persoane cu mai multe locuinte, unde s-ar fi dus politia? Exista persoane cu Nebenwohnsitz (adica resedinta secundara) care nu o afli imediat, trebuie cu cerere la Meldeamt, etc. Mi se pare trasa de par situatia, eu cred ca a existat o urmarire sau ceva de genul.

#69
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Stimati colegi de Forum,
nu stiu de unde le scoateti, dar incetati cu bazaconiile. Parca pe ariile de specialitate erau regulile ceva mai severe.

Din momentul in care la politie exista indicii plauzibile ptr o eventuala fapta penala, de ex. cineva suna si descrie sau reclama ceva, politia incepe imediat Ermittlungsverfahren (ancheta), daca au chef sau nu, sunt obligati. In momentul ala prioritate are Beweissicherung. Cu nr de inmatriculare al unei masini care merge in Schlangenlinien dureaza cateva secunde/Minute ptr o Halterabfrage. Iar daca adresa Halter-ului este in apropiere de adresa mentionata de martor la telefon, unde credeti ca merge un echipaj de politie cat de repede posibil?! Daca este vb de un tir pe autostrada, la fel vor incerca cat de repede posibil sa-l localizeze. Si nu stiu cum este in RO, dar in DE politia poate sa deschida un dosar penal. Dosarul este deschis de autoritatile care deschid/incep ancheta, astea pot fi politia sau procuratura.

Daca sunteti interesati in domeniu, inaite sa scrieti bazaconii ca in posturile precedente, recomand ptr inceput Kramer.

Attached Files



#70
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Passenger fi atent cum imi pun eu problema si am studiat drept, fara sa ma axez pe Straf- sau Verkehrsrecht dar din punctul meu de vedere treaba este asa:

Soferul a mers in Schlangenlinie sau mai bine spus slalom printre masini? Cum deducem prin acest comportament faptul ca soferul este sub influenta alcoolului? Eu pe motor daca fac slalom sau merg in Schlangenlinie inseamna ca sunt beat? Si nu imi spune ca este altceva.

Cand devine Schlangenlinie o infractiune? Atunci cand exista un contact sau traficul este pus sub pericol si soferul nu se opreste. Adica avem Gefährdung des Verkehrs, exista posibilitatea unui Unfall, si pe langa asta Fahrerflucht.

Atunci cazul povestit de domnul initiator este posibil, ca politia sa se sesizeze si sa il caute la adresa sa. In general cand vorbim de Fahrerflucht esti si cautat de politie in acelasi timp. In rest primeste Anonymverfügung. Asta este si motivul pentru care ii s-a luat alcolemia.

Macar daca am afla povestea adevarata mi-as baga nasul in Straf- si Verkehrsrecht, in rest sunt de parere ca povestiriile nu sunt complete.

Edited by business11, 18 June 2019 - 13:37.


#71
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Scenarita acuta. Poate are nevoie de diazepam.

#72
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Nu pot sa dau edit post-ului precedent, dar nu m-am lasat si am studiat putin StVG-ul.

Quote

paragraful 39 Übermittlung von Fahrzeugdaten und Halterdaten zur Verfolgung von Rechtsansprüchen

Man hat nur dann einen Anspruch auf Auskunft, wenn man die Daten benötigt, um einen durch den Halter verursachten Schaden (z.B. bei Fahrerflucht eines Unfallgegners) geltend machen zu können.

Pe romaneste: dreptul de a afla cine este proprietarul unui autoturism este doar atunci posibil, cand proprietarul a produs o dauna (ex. fugit de la fata locului).

Si ca sa o mai complic putin, masina poate sa nu fie a lui, sau pe firma. Deci el putea sa declare ca a condus unchiul care acum a plecat sa danseze si masina este pe numele lui, iar el a fost acasa si a baut pana acum.

Bag mana in foc ca politia nu vine dupa tine acasa atat timp cand nu au existat daune sau fugit de la fata locului.

@initiator hai nu ne mai tine in suspans si spune-ne povestea adevarata ca esti intre prieteni.

Edited by business11, 18 June 2019 - 14:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate