Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alcool la volan în Germania

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postbusiness11, on 17 iunie 2019 - 11:40, said:

Pai cine suna la politie pentru ca nu tineai tu banda? Si de cand pana cand vine politia acasa ca nu ti banda.

Evident un neamț responsabil care a văzut slalomul. Deci martor. Punct.

View Postbusiness11, on 17 iunie 2019 - 11:40, said:

Daca nu te au pe camera, nu au martori, nu au dovezi ca TU ai condus masina beat, atunci nu au ce sa iti faca. Este ca si cum m-ar opri politia pe strada eu fiind beat si imi afirma ca am condus o masina beat. Eu le spun domnilor, eu merg pe jos fara masina si sunt beat, pe ce baza ma acuzati?
Pe baza a ceea ce scrie mai sus. Plus de asta sunt aproape sigur că sunt camere pe traseul parcurs de la slalomul reclamat de neamț până acasă.
Polițiștii au deja probe de sânge plus declarația lui că a condus cu 15 minute mai devreme.

#38
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

View Postesaob13, on 17 iunie 2019 - 09:31, said:

in Romania legislatia este clara trebuie sa fii depistat in trafic ca ai condus baut.
pt ca nu exista tentativa la conducere sub influenta alcoolului ori conduci ori nu ..
lasa loc la mult subiectivism si la abuzuri
daca stai in parcare in spatele blocului si bei 10 beri  in masina si asculti muzica cum fac baietzii asta ar fi tentativa de conducere sub influenta alcoolului ?
Prin Decizia nr. 6/2019, ÎCCJ (Complet DCD/P) a admis sesizarea formulată de Curtea de Apel Oradea – Secția penală și pentru cauze cu minori, în dosarul nr. 18.436/271/2017, prin care se solicită pronunțarea unei hotărâri prealabile pentru dezlegarea de principiu a următoarei chestiuni de drept: „dacă acțiunea de conducere a unui vehicul, astfel cum este prevăzută de art. 336 din Codul penal, presupune în mod necesar punerea în mișcare a vehiculului prin acționarea sistemelor de autopropulsie”.
Astfel, Curtea a stabilit că acțiunea de conducere a unui vehicul, astfel cum este prevăzută de art. 336 din Codul penal, nu presupune în mod necesar punerea în mișcare a vehiculului prin acționarea sistemelor de autopropulsie.

#39
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Vezi tu, partea proastă e ca te ai apucat sa declari ba una, ba alta.
Acum ei au recunoașterea ta ca ai condus iar cu rezultatele alcoolemiei, care va fi in scadere la a doua probă, iti vor demonstra ca nu ai băut după ce ai ajuns acasă ci mai înainte.
Partea probatorie s a incheiat, pt jurisprudența un avocat te poate lamuri.

#40
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostClaudicuuu, on 17 iunie 2019 - 11:28, said:

Si mai am o intrebare pentru cine cunoaste daca ies vinovat si presupun ca sigur asa o sa fie la ce amenda sa ma astept si pentru cat timp raman fara permis?

Ai primit raspunsul deja in ce priveste amenda. Permisul zboara de la 1 la 3 luni, daca este doar contraventie (Ordnungswidrigkeit), sau se retrage de tot, daca este penal. "De tot" inseamna ca trebuie sa treci printr-un MPU (medizinisch-psychologische Untersuchung), dupa care sa-l faci din nou, daca vrei sa mai conduci vreodata

View Posttehnics, on 17 iunie 2019 - 11:32, said:

Bun. Deci ce spune in legea aia se aplica. De acord cu tine. Adica daca in Germania aia este legea se aplica asa cum e acolo si clar nu e nici un abuz, DAR, un mar DAR: tu cand cunosti legislatia din Romania si pleci prin Europa, unde in unele tari legea este altfel (poate nu cu mult, dar clar un pic altfel altfel fata de cum erai tu obisnuit) cum este considerata asta ?
Adica eu trebuie sa stiu toata legislatia nemteasca in materie de circulatie auto ca sa pot fiu sigur ca nu sunt luat pe sus daca beau o bere in masina mea ???
Mi se pare cam absurd, zic eu.


Cind te plimbi pe teritoriul unui stat, iti asumi cunoasterea legii. Cum o faci, este treaba ta. Asta este valabil in orice tara

View Postbusiness11, on 17 iunie 2019 - 11:40, said:

Pai cine suna la politie pentru ca nu tineai tu banda? Si de cand pana cand vine politia acasa ca nu ti banda.
La inceput spui ca erai in parcare, dupaia spui ca erai deja acasa, nu mai inteleg nimic.

Daca nu te au pe camera, nu au martori, nu au dovezi ca TU ai condus masina beat, atunci nu au ce sa iti faca. Este ca si cum m-ar opri politia pe strada eu fiind beat si imi afirma ca am condus o masina beat. Eu le spun domnilor, eu merg pe jos fara masina si sunt beat, pe ce baza ma acuzati?

Mai, n-ar fi mai bine sa nu insiri aiureli, mai ales daca n-ai habar?

#41
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Dupa analizele singelui iti spun ei si la ce ora ai baut. Compara cu ce ai pe bord si iti spun daca ai condus sub influenta.

Edited by Dihorul Razboinic, 17 June 2019 - 12:49.


#42
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostDihorul Razboinic, on 17 iunie 2019 - 12:47, said:

Dupa analizele singelui iti spun ei si la ce ora ai baut. Compara cu ce ai pe bord si iti spun daca ai condus sub influenta.

Aiurea

#43
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postvata_pa_batz, on 17 iunie 2019 - 12:57, said:


Aiurea
Mda, cred ca ai dreptate. Trebuie sa stie si cit alcool a baut. Dar pot sa-i spuna cit alcool avea cu 15 minute mai devreme.

#44
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostClaudicuuu, on 17 iunie 2019 - 11:28, said:

N-am băgat niciun martor.
Da mi-au luat sânge și azi am fost si am vorbit cu ei
Au zis ca mi-au luat 2 probe de sânge
-una pentru verificarea alcoolemiei
-una pentru a vedea de cat timp am alcoolul in sânge și daca la teste iese ca nu am de mult timp alcool in sânge imi da permisul inapoi si ai zis ca testul ala e 100% sigur
Si mai am o intrebare pentru cine cunoaste daca ies vinovat si presupun ca sigur asa o sa fie la ce amenda sa ma astept si pentru cat timp raman fara permis?


Un coleg a avut suspendat permisul pt alcoolemie mai mare de 1,1 in Baden Württemberg. A primit o amenda initiala mare, ceva gen peste 1500€ si i-a fost anulat permisul. Pentru a reface permisul a facut vreo cateva luni niste cursuri de reabilitare gen "alcoolici anonimi" la care e obligatoriu sa te prezinti. Suplimentar, timp de 1 an sau mai mult esti la dispozitia autoritatilor , te pot cauta acasa in orice ora din zi si din noapte, tu esti obligat sa te prezinti cu 0% alcoolemie. Stiu ca baiatul asta la fiecare iesire cu firma consuma doar chestii non alcoolice, evita chiar si berea fara alcool pt ca si aia are o cantitate infima de alcool.

Edited by giuliani, 17 June 2019 - 13:20.


#45
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostDihorul Razboinic, on 17 iunie 2019 - 13:05, said:

Mda, cred ca ai dreptate. Trebuie sa stie si cit alcool a baut. Dar pot sa-i spuna cit alcool avea cu 15 minute mai devreme.

Exista fel de fel de legende, cum ca ar fi posibil de calculat in functie de produsele gasite in singe, sau dupa cum se reduce...In realitate depinde de constitutia fizica, depinde daca a mincat sau nu...pur si simplu depinde de prea multi factori.
In cazul dat exista unul sau mi multi martori, deci indicii ca ar fi consumat alcool. Cit, cum samd, precum si consecintele se vor stabili la judecata, in caz ca se ajunge pina acolo

#46
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
va este lene sa dati un search pe Google?
aveti motivul pentru care se controleaza in parcare
spor la citit!

"Potrivit TISPOL, din când în când, accidentele grave se datorează faptului că șoferii de camioane își continuă călătoriile aflându-se încă sub influența alcoolului, după perioada de odihnă de duminică.
Prin urmare, ofițerii de poliție și-au sporit controalele în zonele de parcare și odihnă. Rezultatele serii de duminică sunt însă foarte îngrijorătoare.
Din 328 de șoferi de camion verificați:
68 consumaseră alcool;
48 dintre ei au fost opriți să conducă;
19 dintre ei aveau o concentrație de alcool în aerul expirat cuprinsă între 0,5 %o și 1,09 %o;
25 dintre șoferi aveau mai mult de 1,1 %o;
cea mai mare valoare găsită a fost de 2,34 %o.
Motivulul acestei acțiuni a fost acela că șoferii de camioane se află adesea încă sub influența alcoolului la sfârșitul perioadei de odihnă prescrise la sfârșit de săptămână. De aceea, poliția germană a decis să efectueze controale înainte ca șoferii de camioane să părăsească zona luni.
„Primele succese au fost deja stabilite”, a explicat Volker Orben, membru german al TISPOL. „După câteva luni, numărul de șoferi aflați sub influența alcoolului în zonele de parcare și de odihnă controlate a scăzut semnificativ”.
Cu toate acestea, ofițerii de poliție nu doresc să se oprească doar la momentul verificării conducătorilor de camioane în zonele de odihnă. Pasul următor prevede că tot mai mulți șoferi de camioane, care se află deja pe drumuri, vor fi verificați, scrie Revista Mișcarea, citând TISPOL."

#47
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postvata_pa_batz, on 17 iunie 2019 - 12:57, said:



Aiurea
  complet aiurea dar determina cu exactitate pe baza analizelor se sânge  exact momentul în care se află la volan si omul suna la 112 doza de alcool din sângele tau.au 2 puncte pe graficul tau iar al treilea punct este la intersecția orei cu alcolemia care va rezulta din acel grafic.sa nu credeti ca voi inventati apa calda.sa nu te puna necuratul sa spui ca altcineva a condus că-l nenorocesti si pe ala

#48
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postpersona695, on 17 iunie 2019 - 14:11, said:

va este lene sa dati un search pe Google?
aveti motivul pentru care se controleaza in parcare
spor la citit!

"Potrivit TISPOL, din când în când, accidentele grave se datorează faptului că șoferii de camioane își continuă călătoriile aflându-se încă sub influența alcoolului, după perioada de odihnă de duminică.
Prin urmare, ofițerii de poliție și-au sporit controalele în zonele de parcare și odihnă. Rezultatele serii de duminică sunt însă foarte îngrijorătoare.
Din 328 de șoferi de camion verificați:
68 consumaseră alcool;
48 dintre ei au fost opriți să conducă;
19 dintre ei aveau o concentrație de alcool în aerul expirat cuprinsă între 0,5 %o și 1,09 %o;
25 dintre șoferi aveau mai mult de 1,1 %o;
cea mai mare valoare găsită a fost de 2,34 %o.
Motivulul acestei acțiuni a fost acela că șoferii de camioane se află adesea încă sub influența alcoolului la sfârșitul perioadei de odihnă prescrise la sfârșit de săptămână. De aceea, poliția germană a decis să efectueze controale înainte ca șoferii de camioane să părăsească zona luni.
„Primele succese au fost deja stabilite”, a explicat Volker Orben, membru german al TISPOL. „După câteva luni, numărul de șoferi aflați sub influența alcoolului în zonele de parcare și de odihnă controlate a scăzut semnificativ”.
Cu toate acestea, ofițerii de poliție nu doresc să se oprească doar la momentul verificării conducătorilor de camioane în zonele de odihnă. Pasul următor prevede că tot mai mulți șoferi de camioane, care se află deja pe drumuri, vor fi verificați, scrie Revista Mișcarea, citând TISPOL."
Bati cimpii aiurea. Nimeni n-a intrebat de motivele controalelor din parcare. Intrebarile formulate erau strict juridice

View PostEMPP, on 17 iunie 2019 - 14:11, said:

complet aiurea dar determina cu exactitate pe baza analizelor se sânge  exact momentul în care se află la volan si omul suna la 112 doza de alcool din sângele tau.au 2 puncte pe graficul tau iar al treilea punct este la intersecția orei cu alcolemia care va rezulta din acel grafic.sa nu credeti ca voi inventati apa calda.sa nu te puna necuratul sa spui ca altcineva a condus că-l nenorocesti si pe ala

Si tu bati cimpii. In primul rind nu este vorba despre mine, daca tot m-ai citat. In al doilea rind n-ai habar. Poti afirma ca n-ai condus tu si poti refuza sa dai detalii. Urmarea va fi invariabil obligativitatea de a tine condica la fiecare "excursie".
Si nu in ultimul rind, niciun test nu determina cu exactitate cind ai baut

#49
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postvata_pa_batz, on 17 iunie 2019 - 13:20, said:



Exista fel de fel de legende, cum ca ar fi posibil de calculat in functie de produsele gasite in singe, sau dupa cum se reduce...In realitate depinde de constitutia fizica, depinde daca a mincat sau nu...pur si simplu depinde de prea multi factori.
In cazul dat exista unul sau mi multi martori, deci indicii ca ar fi consumat alcool. Cit, cum samd, precum si consecintele se vor stabili la judecata, in caz ca se ajunge pina acolo
nu-i nicio legendă.daca prima probă recoltate are 2% iar la a  doua luata la interval de timp exact ai alcolemia mai mică 1.5% rezulta ca in momentul cand erai la volan si credeai ca esti regele șoselelor aveai 2,5% alcolemia.exemplul este aleator dat  in cifre dar adevarat.mai usor scapi daca a doua probă este mai mare ca prima deci in momentul șofatului este si mai mică alcolemia decat prima luata oficial

Edited by EMPP, 17 June 2019 - 14:24.


#50
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostEMPP, on 17 iunie 2019 - 14:22, said:

nu-i nicio legendă.daca prima probă recoltate are 2% iar la a  doua luata la interval de timp exact ai alcolemia mai mică 1.5% rezulta ca in momentul cand erai la volan si credeai ca esti regele șoselelor aveai 2,5% alcolemia.exemplul este aleator dat  in cifre dar adevarat.mai usor scapi daca a doua probă este mai mare ca prima deci in momentul șoferului este si mai mică alcolemia decat prima luata oficial

Virful maxim de alcoolemie apare la 30...60min de la momentul la care ai consumat. Cazul de fata se refera la un timp foarte scurt. Dupa spusele lui 15 minute. Cum toleranta aia de 30 de minute depinde de constitutia fizica, de faptul ca a mincat sau nu…deci practic de o gramada de factori, testul nu demonstreaza faptul ca la momentul la care a condus era cu siguranta deja baut si avea X la mie in singe.
Las-o balta

#51
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postvata_pa_batz, on 17 iunie 2019 - 14:19, said:


Bati cimpii aiurea. Nimeni n-a intrebat de motivele controalelor din parcare. Intrebarile formulate erau strict juridice


Si tu bati cimpii. In primul rind nu este vorba despre mine, daca tot m-ai citat. In al doilea rind n-ai habar. Poti afirma ca n-ai condus tu si poti refuza sa dai detalii. Urmarea va fi invariabil obligativitatea de a tine condica la fiecare "excursie".
Si nu in ultimul rind, niciun test nu determina cu exactitate cind ai baut
daca esti asa sigur TE invit sa mergi sa declari tu la poliție ca ai condus masina.sa vedem te tin chiloții?

#52
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostEMPP, on 17 iunie 2019 - 14:27, said:

daca esti asa sigur TE invit sa mergi sa declari tu la poliție ca ai condus masina.sa vedem te tin chiloții?

Vorbesti prostii. Tu nu pricepi ca nu este vorba de mine. Vezi ca esti in plus pe aria asta

#53
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postvata_pa_batz, on 17 iunie 2019 - 14:26, said:



Virful maxim de alcoolemie apare la 30...60min de la momentul la care ai consumat. Cazul de fata se refera la un timp foarte scurt. Dupa spusele lui 15 minute. Cum toleranta aia de 30 de minute depinde de constitutia fizica, de faptul ca a mincat sau nu‌deci practic de o gramada de factori, testul nu demonstreaza faptul ca la momentul la care a condus era cu siguranta deja baut si avea X la mie in singe.
Las-o balta
o las dar o sa-mi dai dreptate mai tarziu cand o sa puna colegul cele 2 alcolemii recoltate daca o sa le mai puna.indiferent de cat ai mâncat sau cate kg ai din acest motiv se recoltează 2 probe la interval de timp stabilit fiindca a treia probă de la momentul  inițial rezulta automat.nu calca  în ceva ca te stropesti

View Postvata_pa_batz, on 17 iunie 2019 - 14:29, said:



Vorbesti prostii. Tu nu pricepi ca nu este vorba de mine. Vezi ca esti in plus pe aria asta
nu-i vorba de tine dar susții lucruri cu alcolemia pe care NU le stapanesti

#54
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostEMPP, on 17 iunie 2019 - 14:36, said:

o las dar o sa-mi dai dreptate mai tarziu cand o sa puna colegul cele 2 alcolemii recoltate daca o sa le mai puna.indiferent de cat ai mâncat sau cate kg ai din acest motiv se recoltează 2 probe la interval de timp stabilit fiindca a treia probă de la momentul  inițial rezulta automat.nu calca  în ceva ca te stropesti

nu-i vorba de tine dar susții lucruri cu alcolemia pe care NU le stapanesti

Demonstreaza
Vezi ca speculezi la greu si imprastii o gramada de informatii gresite. In ansamblu problema este deja clarificata, atit cit se poate clarifica in topicul asta. Restul depinde de continutul dosarului, la care are acces exclusiv avocatul lui, in masura in care exista un dosar

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate