Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 

Muntele Rosu

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 12.09.2015
Salutari.Maine doresc sa ajung cu masina  in zona cabanei Muntele Rosu,dar fara dorinta de a ma caza ci doar sa admir peisajul si sa mananc ceva cu familia.Am aruncat o privire in mediul online si am vazut ca drumul este asfaltat recent si cabana inchisa pe termen nelimitat in schimb nu am vazut nimic referitor daca se poate servii masa in zona respectiva.A fost cineva recent pe acolo? Se poate manca in vreo locatie prin zona respectiva? Multumesc anticipat pt. raspunsuri.

#2
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Cati sunteti si ce masina aveti?

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Mancati in Cheia.

#4
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 16.04.2007
Cu siguranta o sa muriti de foame prin zona. Posted Image
Gasiti fara probleme locuri unde sa mancati in Cheia.

#5
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 12.09.2015

 PopaXXX, on 14 iunie 2019 - 18:56, said:

Cati sunteti si ce masina aveti?
2 adulti si un copil/Toyota Avensis berlina

#6
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017

 PopaXXX, on 14 iunie 2019 - 18:56, said:

Cati sunteti si ce masina aveti?

ce importanta are? vrei sa le sugerezi sa manance din traista, in masina?

#7
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 01.12.2007
Da ce? e rusine daca mananci din pachetul adus de acasa?

#8
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 ljngbx, on 14 iunie 2019 - 20:30, said:


ce importanta are? vrei sa le sugerezi sa manance din traista, in masina?
are.....drumul era destul de prost acum cativa ani, pentru o masina joasa era foarte greu accesibil.....de unde ti-a venit ideea cu mancatul din traista? daca avea matiz nu-i incapea un senvis? de aia imi place softpedia, nu incetez sa ma mir

#9
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Nu e greu de ajuns acolo, drum prin padure, ajungi sus, si?! O sa vrei sa te intorci la Cheia cum toti aici spun. Mai bine tragi la Cheia de unde inchiriezi 2 ATV-uri, sper sa fie, si mergeti la Muntele Rosu dupa care luati masa la Zaganu. Numai sa fie doi soferi pentru ATV-uri. Zona super, in trecut promovata, acum parasita si marginalizata. Trist.

Edited by Buxelm, 14 June 2019 - 21:56.


#10
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,250
  • Înscris: 01.12.2005
Drumul din Cheia la Muntele Rosu e foarte bun pt auto, insa acolo dupa cum s-a zis, cabana e inchisa. Singura sansa de "mancat sus pe munte" e daca mergeti pe jos pana la cabana Ciucas (cam 2-3h, depinde de mers) - la cabana Ciucas e ok mancarea, au si cazare, DAAR cred ca va fi foarte aglomerat.

Deci de mancat cand coborati in Cheia, intrati in sat si in capat restaurant Zaganu.

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,526
  • Înscris: 24.02.2017
Mananci tot sus, la Cabana Silva. Oricum avea preturi mult mai bune decat cealalta.

Attached Files


Edited by Bogotta, 15 June 2019 - 03:44.


#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Decat sa mananci in locatii mega dubioase...mai bine sandwich la peco. Mult mai sigura treaba. Sau iti iei de acasa. Mai vezi pe la stiri ce-i prin bucatariile de restaurante si te ia groaza. Ti se pare incredibila mizeria aia.

Ma rog..eu is mai sensibil cu igiena..

#13
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017

 adrian_efa, on 14 iunie 2019 - 21:32, said:

Da ce? e rusine daca mananci din pachetul adus de acasa?
nu, dar omul nu cred ca avea de gand sa manance din traista.

 alexpet, on 14 iunie 2019 - 21:44, said:

are.....drumul era destul de prost acum cativa ani, pentru o masina joasa era foarte greu accesibil.....de unde ti-a venit ideea cu mancatul din traista? daca avea matiz nu-i incapea un senvis? de aia imi place softpedia, nu incetez sa ma mir

si explicatia pentru intrebarea cu numarul de persoane care e?

#14
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 12.09.2015
Pana la urma am supus la vot(daca in parlament nu e democratie macar in familia mea sa fiePosted Image ) si am plecat cu mancare la traista,slanina,branza ,ceapa sa mancam in natura ca doar suntem neam de ardeleni si bine a fost ca ne-a prins o ploaie puternica  pe munte cu tunete si fulgere ce a durat vreo 4 ore  ,am coborat ,aveam noroi si in chilotiPosted Image,am mancat in masina ca lupiiPosted Image .Ca sa fie si mai bine am prins la Cheia intr-o curba o cisterna cu lapte rasturnata si am stat uzi fleasca in masina vreo 3 ore,am facut si somnul de frumusete.A fost fain dar nu preaPosted Image .Am fost tare dezamagiti de cabana 'Complex Muntele Rosu ',ce bine suna Posted Image  cu potentialul urias pe care il are dar parasita ,unde te puteai caza si atat dar cu un miros puternic de mucegai ,igrasie in interior.Pacat de locurile extraordinare din tara dar dezastruos administrate.Drumul/asfaltul este bun.Multumesc pentru sfaturi la toata lumea.

#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,526
  • Înscris: 24.02.2017
Man, imi pare sincer rau pentru experientele neplacute insa am scris clar mai sus ca un pic mai incolo era cabana Silva. Am atasat si harta, ce naiba. Dupa ploaie puteai face o scurta drumetie pana acolo si mancati ceva cald.

Acum gata, faptul e consumat, timpul pierdut si banii dati.   Dar macar sa stiti pentru data viitoare.

#16
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 12.09.2015

 Bogotta, on 16 iunie 2019 - 07:23, said:

Man, imi pare sincer rau pentru experientele neplacute insa am scris clar mai sus ca un pic mai incolo era cabana Silva. Am atasat si harta, ce naiba. Dupa ploaie puteai face o scurta drumetie pana acolo si mancati ceva cald.

Acum gata, faptul e consumat, timpul pierdut si banii dati.   Dar macar sa stiti pentru data viitoare.
  Mulțumesc pt. harta atașată. In mod sigur am fii ajuns și acolo. .Sincer eu eram foarte curios ce mai este prin zona respectiva,zona vizitată acum vreo 25 de ani. Îmi doream foarte mult ca și  copilul meu să vadă cum arată un munte roșu la propriu așa cum îl țineam eu minte.Problema a fost ploaia 'exploziva' și foarte rece ce a izbucnit aproape din cer senin, și după câteva ore părea că nu se mai termina..Copilul începuse să sufere de frig(s-a trecut brusc de la canicula la frig,lumea era înfricoșată pe munte) ,,nu am vrut să-i risc sănătatea.Mai sunt zile și data viitoare voi merge mult mai pregătit.. Din nefericire clima din Romania a devenit o zona a afectelor meteo tot mai agresive și cu schimbări foarte bruște a condițiilor climaterice.

Am cutreierat munții și încă-i cutreier(asta face parte și din meseria mea actuala) ,nu sunt un expert dar nici novice in zonele muntoase,dar ce se întâmplă cu clima,furtunile ce se formează brusc din cer senin,scăderea extrem de bruscă a temperaturilor nu este in regula deloc,nu vreau sa o dau in teoria conspirației dar nu ne îndreptăm într-o direcție  buna.


#17
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Mda, m-am lamurit cit,de cind si cum cutreieri dumneata muntii.

Pina la o viitoare alta expeditie pe asfalt in munte (lol), hai sa las si eu inca o vorba buna in dreptul cabanei Silva si a oamenilor care o gospodaresc (familia Bucurescu).
Numai de bine despre ei.

#18
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View PostSwatKat, on 14 iunie 2019 - 22:17, said:

Drumul din Cheia la Muntele Rosu e foarte bun pt auto, insa acolo dupa cum s-a zis, cabana e inchisa. Singura sansa de "mancat sus pe munte" e daca mergeti pe jos pana la cabana Ciucas (cam 2-3h, depinde de mers) - la cabana Ciucas e ok mancarea, au si cazare, DAAR cred ca va fi foarte aglomerat.

Deci de mancat cand coborati in Cheia, intrati in sat si in capat restaurant Zaganu.

La Ciucas se ajunge si cu masina, dar nu e senzational drumul, mai ales daca e umed. Noi am mers pe jos, dar am vazut mai mult masini "sanatoase" la cabana.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate