Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Sunt dependent de iute

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
826 replies to this topic

#55
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
L-am încercat la o terasa in Timișoara, tot acolo l-am și pozat. Țin minte ca am găsit o pagina de fb de-a lor, au 3 sortimente de sosuri și nu sunt scumpe..parca de ordinul 2x lei

#56
cosmin57

cosmin57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 13.02.2015
Suntem alături de tine frățioare! Dacă nu ai încă probleme cu stomacul, să mănânci iute este sănătos!

#57
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostLipsum, on 14 iunie 2019 - 18:26, said:

Eu am ajuns la o chestie suficient de iute cât să o mănânc cu plăcere, și anume Haragoș Pișta.
[ https://hungarianfood.shop/wp-content/uploads/2017/08/univer_hungarian_flavors_haragos_pista_raw_minced_pepper_150_g_extra_strong.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Scrie și pe el că de 4 ori mai iute decât Eroș Pișta.
E la fel de Sărat ca Erosz?

#58
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Nu, probabil tu confunzi cu Edesz Ana, și anume ăsta:
[ https://www.uborn-direkt.de/media/image/78/c5/8b/Edes-Anna589b376472aea_600x600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Care e pastă de ardei iute foarte sărată. Haragos nu e deloc sărat.

Edited by Lipsum, 14 June 2019 - 19:13.


#59
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Haragos nu am gustat, dar Erosz Pista, sau cel puțin ce am găsit sub denumirea asta, este incredibil de Sărat.

#60
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Deci ala ustura asa de tare ca pe tine te preocupa ca e sarat...

#61
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Te-ar mira, însă simți distinct sarea, iar prea sărat nu-i OK; cel puțin nu pe gustul meu.
Balans bun are Haragos, Eros este cu trei tonuri prea sărat.

Eros îi pentru don'şoare, mere cu tortilla chips.

#62
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
Copil fiind, nu agream deloc ardeiul iute. Pe masura ce a trecut timpul, mi-am dat seama ca incepe sa-mi placa, mai ales pe timpul verii. Nu am ajuns inca dependent precum unii dintre voi, dar timpul merge inainte...

#63
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

View Postrichelieu, on 14 iunie 2019 - 19:17, said:

Haragos nu am gustat, dar Erosz Pista, sau cel puțin ce am găsit sub denumirea asta, este incredibil de Sărat.

Pai multe paste din astea sunt special facute sa fie puse in mancare. De aia sunt sarate --- si aia din Lidl (care nu e foarte iute, dar e decenta) e la fel de sarata, nu se poate manca nici macar intinsa in strat subtire pe paine, la sendvis.

Din astea unguresti am vazut prin Profi, parca --- dar n-am mai luat tot pentru ca m-am gandit sa nu fie sarate.

#64
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Știu asta, de-aia am și întrebat cum e.

#65
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Ardei mei din semințe de Habanero

Attached Files



#66
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View PostArgent, on 11 iunie 2019 - 19:39, said:

Puferiu, noi te acceptam asa cum esti.
Putea sa fie mai rau, puteai sa ne zici ca esti PSD-ist si ca ti-ar placea sa imparti o celula cu Dragnea.
No, aia chiar ar fi fost ceva nasol.Mi-am facut cruce cu ambele maini cand am citit mesajul tau,

#67
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
dependent. asta e cultura mea de balcon. habanero orange si ceva soi autohton cu seminte salvate din ardei de piata. polenizat manual ca la et 8 greu ajung albine...

nu se vad "fructele" dar credeti-ma pe cuvant ca sunt acolo si sunt iuti...

Attached Files


Edited by belogerer, 15 June 2019 - 22:20.


#68
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

View PostPuferiu_, on 11 iunie 2019 - 19:21, said:

Am postat pe cel putin doua subiecte (dintre care unul l-am deschis eu) despre sosuri si ardei iuti. Cu timpul, am realizat ca pasiunea mea s-a transformat in dependenta. La fiecare restaurant, cer o mancare care sa contina substanta. Am inceput cu o rasnita banala pe care o tineam deasupra mancarii si presaram praful binefacator. Usor, usor, doza zilnica s-a transformat in obicei. Obiceiul, in dependenta. Iar, acum, unde am ajuns? Sticla cu dozator imi e nelipsita. Desfac capacul (atentie! am sarit peste dozator) si torn direct din sticla dupa pofta inimii. Iar pofta imi cere din ce in ce mai mult. Din picant am ajuns la iute spre foarte iute. Toate sosurile care se gasesc la noi, inclusiv ardeii iuti, eu am testat. Nu doar ca am testat, ci am cumparat bidoane din substanta binefacatoare. Nu mai imi iau haine, imi rup de la gura si iau al mai iute sos pe care il gasesc.

Am ajuns in ultimul hal. De ce sa dau banii pe produsul finit cand il pot produce eu insumi? Am cumparat seminte si am crescut ardei. Astept sa se faca mari, sa ii devorez. Plecau prietenii mei prin tari straine, ii rugam sa imi cumpere orice ce tine de iute. Stiindu-mi nebunia dependenta, ei imi cumparau. Deja banii nu au mai fost o problema. Ce citeam "iute", vedeam rosu in fata ochilor si luam. Tone de sos, kile de ardei, hectolitri de capsaicina imi alunecau usor pe gat. Va zic: cu asa ceva nu e de glumit.

Primul pas il fac alaturi de voi. Ma numesc Puferiu si sunt dependent de iute. Va pot pune poze cu recipientele care ascund substanta binefacatoare. Am filmulete cu mine dupa ce am consumat in cantitati mult prea mari. Agonie si extaz.

Cunosc sentimentul. Parcă ai scris povestea vieții mele. Pe birou am direct un recipient din care nu mai presar ci efectiv desfac capacul. Mănânc ardei iute cu orice ocazie și cât timp am iuțeală, orice mâncare mi se pare reinventată. Nu am probleme cu stomacul.
Deși pare o trăsătură specifică genului masculin, observ că trendul capătă furori și în tabăra feminină, la mine la serviciu tot mai multe colege folosesc iutele în salate și câteva au început să își facă diverse uleiuri cu mixuri de ardei iuți. Rezultatul: salate de vară minunate și foarte picante.

#69
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,834
  • Înscris: 15.08.2014
@puferiu: daca nu bei sucul de rosii cu tabasco si optional, piper, nu te numesti dependent de iute😀
Baga mare si savureaza aroma. Apropo, s au murat habanero, au mai pierdut din iuteala, sa nu crezi insa ca s pt oricine, dar nu am curaj sa gust zeama. Oricum, nimic nu se arunca. Dupa ce termin boiaua iute adusa din Ungaria si primita cadou, o sa folosesc zeama de la habanero pt a condimenta fierturile. Pt carne deocamdata dau cu Tabasco Chipotle,dar asta i pt amatori. Cind s o termina sticluta trec pe clasic.
Daca imi pica musafiri neanuntati, nasol pt ei, orice as avea gatit, lor trebuie sa le fac altceva ca nu pot minca ce maninc eu.

Sa incerci si pasta harissa daca gasesti de cumparat, acum nu stiu ce s o gasi prin Ro, dar pe aici se gaseste de calitate. Am.mincat la un prieten tunisian ciorba de fasole, mi s au inrosit urechile de iute ce a fost. Nici acum nu cred ca maninc asa iute.

Si daca bagi bucate turcesti da le fara frica cu pul biber. Iuteala acestui produs depinde de cine il face, dar nu i bai, pui mai mullt.
Sriracha am luat si eu, dar ce am luat eu nu m a convins ca iuteala. Prea slab pt mine.

Edited by petit_christian, 16 June 2019 - 01:14.


#70
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,834
  • Înscris: 15.08.2014
https://www.le-march...-mont-asie.html

#71
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View Postviceroy56, on 11 iunie 2019 - 19:40, said:

@initiator.
Da-mi PM daca doresti fabricarea de IUTE la tine in ograda.
Am un furnizor de seminte de ardei ADEVARAT.
Nu am nevoie de comision, te intelegi direct cu furnizorul de seminte.
Zi-mi Pufu, ca doar ne stim de pe forum. Iute a inceput sa devina un cuvant abstract pentru mine. Ce seminte poti face rost? Pe cale legala, bineinteles.

#72
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View PostMKdens24kw, on 11 iunie 2019 - 19:41, said:

Vrem un filmulet cu tine cand testezi "rasuflarea dragonului"Posted Image
Ti-l trimit in privat daca imi trimiti un ardei din soiul respectiv.

View Postiuliean50, on 11 iunie 2019 - 19:42, said:

Cu esapamentul nu ai inca probleme?

View Postdalu364, on 11 iunie 2019 - 19:45, said:

Cu tot respectu` , ...dar nu va ustura la ,, fund " ?
Foarte rar, cam de doua ori pe luna. Dar eu ma bucur sa ma usture, deoarece inseamna ca am consumat ce si cat trebuie, nu?

View Postclaz, on 11 iunie 2019 - 19:44, said:

Cum stai cu stomacul? Ti-a spus cineva ca emani un miros mai ciudat (nu glumesc)?
Am gastritat de ani de zile. Ma tratez cu Omez numai cand am arsuri, dar nu sub forma de tratament. Despre miros nu mi s-a plans nimeni pana acum. Na, ma mai spal si eu din cand in cand, mai dau cu o apa de toaleta...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate