Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sunt dependent de iute

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
826 replies to this topic

#19
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
de mancat merge, dar cand iese, ce faci my friend ? :|

#20
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Cand se elimina ardeiul iute este o problema....Posted Image Posted Image Posted Image

#21
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006

View PostFane, on 11 iunie 2019 - 19:42, said:

un dealer cu marfa buna?
Ce fel de marfa te intereseaza?
Am un coleg care cu asta se ocupa, printre alte job-uri.
Produce seminte de ardei iuti si foarte iuti.
Si eu sunt "consumator" de picant, nu exagerat, dar oricum mult peste ce accepta familia.
Anul trecut am prins o cultura de 7 FRATI care nu este extra iute, dar care functioneaza OK dpmdv.
Sper sa realizez si anul asta productia de anul trecut.
Am si folosesc Bishop, un ardei suficient de "dotat", pentru cunoscatori.
Reaper, Scorpion, etc. sunt mult prea scumpe pentru experienta de a avea "extaz" picant cu consecintele de rigoare.
Doritorii, va rog PM pentru a va redirectiona catre producatorul local de seminte.

#22
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostPuferiu_, on 11 iunie 2019 - 19:21, said:

Ma numesc Puferiu si sunt dependent de iute
Ma numesc Thomas Cristian si nu sunt dependent de iute.

#23
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,069
  • Înscris: 06.01.2007
O exista si capsaceina din aia de sinteza. Poate-i mai concentrata.
:)
Si eu mananc iute, dar numai la restaurant. Acasa nu am nimic iute.

#24
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Cei care consuma iute au concentratia de papile gustative specializate  mult mai mica .
Avantaj pt sistemul circulator

#25
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostPuferiu_, on 11 iunie 2019 - 19:21, said:

Primul pas il fac alaturi de voi. Ma numesc Puferiu si sunt dependent de iute. Va pot pune poze cu recipientele care ascund substanta binefacatoare. Am filmulete cu mine dupa ce am consumat in cantitati mult prea mari. Agonie si extaz.
Vrei niste tigari cu gust iute ?
Hai cu pozele!

Edited by MarianG, 11 June 2019 - 20:20.


#26
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
eu unul ma indoiesc ca poate consuma un gram de The Dragon's Breath.
se zice ca are 2,4 milioane pe scara Scorville.
Habanero are "doar" 350.000 de unitati.
vorbim p acilea, de ardei iuti oltenesti . Posted Image

Edited by benetusseryo, 11 June 2019 - 20:24.


#27
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007

View Postiuliean50, on 11 iunie 2019 - 19:42, said:

Cu esapamentul nu ai inca probleme?

Cu esapamentul apar probleme in combinatia iute+otet.

Daca n.ai probleme cu ficatul, da.i inainte. E foarte bun pt sange si in plus, ajuta prostata si reduce inflamatiile. Ardeiul iute are concentratie f mare de vitamina C, mai multa decat citricele. Atentie totusi la colonul iritabil si... scutura bine ardeiul de seminte. Poti face apendicita daca nu esti operat deja.

Daca vrei ceva mai iute incearca si turmetic. Ci grija, se pun cateva grame la kg bune de carne tocata.

Edited by takis, 11 June 2019 - 20:27.


#28
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View PostPuferiu_, on 11 iunie 2019 - 19:21, said:

Va pot pune poze cu recipientele care ascund substanta binefacatoare. Am filmulete cu mine dupa ce am consumat in cantitati mult prea mari. Agonie si extaz.
Sigur tu nu mai simti acea iuteala din cauza lezarii unor nervi , adica sa ai o problema la sistem neuro-vegetativ ? Ceea ce ar insemna ca undeva prin creier (centrul gustului) sa fie afectat de o posibila tumoare ? Ia fa-ti un CT craniu si mergi la neurolog din timp.

#29
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postbobyploiesti, on 11 iunie 2019 - 19:43, said:

Si eu maninc iute de ma trec nădușelile,cred că si eu sunt dependent ,am luat de la Metro Habanero și am păstrat semintele pe care deja le am plantat in niște jardiniere,deja sint marișoare plantele,pun poze joi.
Nu o sa iasa prea iute, am pus si eu in ghivece seminte de la ardeii luati din magazine - jalapeno, habanero - au iesit niste fructe mici si mai slabe ca iuteala. In schimb semintele cumparate la plic au scos fructe mari si iuti, cred ca ardeii din magazin sunt soiuri modificate genetic iar semintele lor au vigoare scazuta ca sa nu le cultive lumea si apoi sa nu mai cumpere marfa; sunt unele plante acum care au semintele total sterile, nu iese nimic din ele, esti obligat sa cumperi in continuu de la producator seminte viabile.

#30
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostPuferiu_, on 11 iunie 2019 - 19:21, said:

Am postat pe cel putin doua subiecte (dintre care unul l-am deschis eu) despre sosuri si ardei iuti. Cu timpul, am realizat ca pasiunea mea s-a transformat in dependenta. La fiecare restaurant, cer o mancare care sa contina substanta. Am inceput cu o rasnita banala pe care o tineam deasupra mancarii si presaram praful binefacator. Usor, usor, doza zilnica s-a transformat in obicei. Obiceiul, in dependenta. Iar, acum, unde am ajuns? Sticla cu dozator imi e nelipsita. Desfac capacul (atentie! am sarit peste dozator) si torn direct din sticla dupa pofta inimii. Iar pofta imi cere din ce in ce mai mult. Din picant am ajuns la iute spre foarte iute. Toate sosurile care se gasesc la noi, inclusiv ardeii iuti, eu am testat. Nu doar ca am testat, ci am cumparat bidoane din substanta binefacatoare. Nu mai imi iau haine, imi rup de la gura si iau al mai iute sos pe care il gasesc.

Am ajuns in ultimul hal. De ce sa dau banii pe produsul finit cand il pot produce eu insumi? Am cumparat seminte si am crescut ardei. Astept sa se faca mari, sa ii devorez. Plecau prietenii mei prin tari straine, ii rugam sa imi cumpere orice ce tine de iute. Stiindu-mi nebunia dependenta, ei imi cumparau. Deja banii nu au mai fost o problema. Ce citeam "iute", vedeam rosu in fata ochilor si luam. Tone de sos, kile de ardei, hectolitri de capsaicina imi alunecau usor pe gat. Va zic: cu asa ceva nu e de glumit.

Primul pas il fac alaturi de voi. Ma numesc Puferiu si sunt dependent de iute. Va pot pune poze cu recipientele care ascund substanta binefacatoare. Am filmulete cu mine dupa ce am consumat in cantitati mult prea mari. Agonie si extaz.
hai mai bine recomanda niste condimente misto sa ne luam si noi

View Posttakis, on 11 iunie 2019 - 20:22, said:

Daca vrei ceva mai iute incearca si turmetic. Ci grija, se pun cateva grame la kg bune de carne tocata.
turmeric ai vrut sa scrii? curcuma adica? nu e iute

#31
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013

View Postiuliean50, on 11 iunie 2019 - 19:42, said:

Cu esapamentul nu ai inca probleme?

Probabil ca-l are din inox, deja  :)

#32
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View PostPuferiu_, on 11 iunie 2019 - 19:21, said:

Am postat pe cel putin doua subiecte (dintre care unul l-am deschis eu) despre sosuri si ardei iuti. Cu timpul, am realizat ca pasiunea mea s-a transformat in dependenta. La fiecare restaurant, cer o mancare care sa contina substanta. Am inceput cu o rasnita banala pe care o tineam deasupra mancarii si presaram praful binefacator. Usor, usor, doza zilnica s-a transformat in obicei. Obiceiul, in dependenta. Iar, acum, unde am ajuns? Sticla cu dozator imi e nelipsita. Desfac capacul (atentie! am sarit peste dozator) si torn direct din sticla dupa pofta inimii. Iar pofta imi cere din ce in ce mai mult. Din picant am ajuns la iute spre foarte iute. Toate sosurile care se gasesc la noi, inclusiv ardeii iuti, eu am testat. Nu doar ca am testat, ci am cumparat bidoane din substanta binefacatoare. Nu mai imi iau haine, imi rup de la gura si iau al mai iute sos pe care il gasesc.

Am ajuns in ultimul hal. De ce sa dau banii pe produsul finit cand il pot produce eu insumi? Am cumparat seminte si am crescut ardei. Astept sa se faca mari, sa ii devorez. Plecau prietenii mei prin tari straine, ii rugam sa imi cumpere orice ce tine de iute. Stiindu-mi nebunia dependenta, ei imi cumparau. Deja banii nu au mai fost o problema. Ce citeam "iute", vedeam rosu in fata ochilor si luam. Tone de sos, kile de ardei, hectolitri de capsaicina imi alunecau usor pe gat. Va zic: cu asa ceva nu e de glumit.

Primul pas il fac alaturi de voi. Ma numesc Puferiu si sunt dependent de iute. Va pot pune poze cu recipientele care ascund substanta binefacatoare. Am filmulete cu mine dupa ce am consumat in cantitati mult prea mari. Agonie si extaz.
Buna, Puufeeriuuuuu

#33
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postjimi91, on 11 iunie 2019 - 19:46, said:

de mancat merge, dar cand iese, ce faci my friend ? Posted Image
mor oxiurii

#34
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View PostIulius-Foyas, on 11 iunie 2019 - 20:23, said:


Sigur tu nu mai simti acea iuteala din cauza lezarii unor nervi , adica sa ai o problema la sistem neuro-vegetativ ? Ceea ce ar insemna ca undeva prin creier (centrul gustului) sa fie afectat de o posibila tumoare ? Ia fa-ti un CT craniu si mergi la neurolog din timp.
N-are nicio treaba. Ar însemna ca toată populația indiana sa aibă tumori la cap. Senzorii din gura se adaptează treptat la nivelul de iute primit. La fel și sistemul digestiv....la fel și...”esapamentul” :)
Nu e tocmai sănătos sa ingeram prea multă capsaicina, poate irita colonul, poate duce la apariția hemoroizilor, se pot întâmpla multe.
In același timp, nu cred ca dependenta e fizica, ci mai degrabă psihică.

#35
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

Quote

N-are nicio treaba. Ar însemna ca toată populația indiana sa aibă tumori la cap.
Pai trebuie sa fii cu capu' ca sa venerezi vaca. :lol: Asadar se leaga totul.

#36
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Bai, ma gindeam ca esti dependent de iuta. :)

View Posttakis, on 11 iunie 2019 - 20:22, said:

Ardeiul iute are concentratie f mare de vitamina C, mai multa decat citricele.
Si ardeiul normal. Nu e nevoie sa fie iute ca sa aiba multa vitamina C. Citricele oricum nu au multa. Ardeii, gogosarii, macesele... astea sunt pe vitamina C. Macesele salbatice pot ajunge si la 1% vitamina C.

View Postmarcusdefeis, on 11 iunie 2019 - 20:57, said:

mor oxiurii
Sughita si isi vad de viata mai departe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate