Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Emigrare in Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Tudorioana

Tudorioana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.06.2019
Bună seara! Urmează o schimbare importanta în viața noastră, la începutul lunii august vom pleca în Franța, soțul, eu și cei doi copii ai noștri (6ani în iunie și 4 ani în octombrie). Intenționăm sa ii înscriem cât mai curând la școală sau grădinița acolo. As dori sa va rog sa îmi împărtășiți experientele personale referitor la adaptarea copiilor în societatea franceză precum și eventualele greutăți majore cu care v-ați confruntat atât la înscrierile în școală sau Grădiniță cât și în viata de zi cu zi. Mult anticipat pentru răspunsuri.

#2
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
Păi prima întrebare este dacă ştiţi limba franceză.
Ar fi bune mai multe detalii, pentru că avînd foarte puţine informaţii, răspunsurile nu pot fi decât genaraliste.
Oricum, baftă!

Edited by LouisCyphre, 10 June 2019 - 00:26.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Copiii se adapteaza foarte usor oriunde mai ales ca o sa fie si hype-ul la inceput.
Fiind vorba de franta, depinde si de ce educatie au avut parte anterior. Pentru ca in FR o sa aibe colegi de toate culorile.

Copiii nu vor simti o diferenta majora, vor invata foarte repede limba si se vor integra in spiritul francez de cateva zeci de ori mai rapid decat voi pentru ca nu s-au adaptat inca nici la Romania.

Voua... depinde. Ati mai fost in Franta pe perioade mai lungi? Ati stat printre francezi? Francezii pot fi foarte loyali si assholes in acelasi timp. Trebuie sa va obisnuiti cu asta.

In rest, von voyage!

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ç'est quoi ce bordel ?
Si vous voulez vivre en France, vous devez parler français.

Edited by loock, 10 June 2019 - 00:49.


#5
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
O informatie care te-ar putea ajuta, pe care o am de la o persoana de la fata locului, care e de multi ani in FR si priveste situatia obiectiv, e ca pe acolo nu prea se face scoala. Cel putin in sistemul de stat. La nivel de liceu sunt aproape analfabeti. Asa ca cei care doresc sa le ofere o educatie copiilor apeleaza la scolile private (o romanca de-a noastra care, e adevarat, are posibilitati - medic neurolog, asa a facut). Nu stiu daca va permiteti din prima (sau vreodata), dar e bine de stiut, ca sa poti urmari cu atentie parcursul scolar al copiilor si sa intervii unde e cazul.

Altfel, mult succes in noua viata :)

#6
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012

 Michidoo, on 10 iunie 2019 - 00:43, said:

O informatie care te-ar putea ajuta, pe care o am de la o persoana de la fata locului, care e de multi ani in FR si priveste situatia obiectiv, e ca pe acolo nu prea se face scoala. Cel putin in sistemul de stat. La nivel de liceu sunt aproape analfabeti. Asa ca cei care doresc sa le ofere o educatie copiilor apeleaza la scolile private (o romanca de-a noastra care, e adevarat, are posibilitati - medic neurolog, asa a facut). Nu stiu daca va permiteti din prima (sau vreodata), dar e bine de stiut, ca sa poti urmari cu atentie parcursul scolar al copiilor si sa intervii unde e cazul.

Altfel, mult succes in noua viata Posted Image
Poftim? Nu prea se face şcoală?
Analfabeţi la nivel de liceu?
De unde şi până unde?!?

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
eu auzisem ca scolile din franta sunt foarte serioase si se invata serios...exceptand e adevarat cateva scoli de pe la periferie din cartiere rau famate...dar oricum voi ar trebui sa stiti si sa va interesati din prima ce scoli si cartiere sunt mai bune si pe cat posibil sa evitati ceea ce nu vi se potriveste...

oricum nici francezii insisi nu frecventeaza periferiile chiar asa des...

#8
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
tara salariilor nu prea mari, a regulilor imposibile si a personelor de culoare. tot timpul m-am intrebat de ce nu sunt romanii gramada in franta, dar raspunsul este foarte simplu: somajul este mare, tara este foarte automatizata, iar muncile proaste are cine sa le presteze gramada, nu romanii.

#9
Cristiann70

Cristiann70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.03.2018

View PostMichidoo, on 10 iunie 2019 - 00:43, said:

O informatie care te-ar putea ajuta, pe care o am de la o persoana de la fata locului, care e de multi ani in FR si priveste situatia obiectiv, e ca pe acolo nu prea se face scoala. Cel putin in sistemul de stat. La nivel de liceu sunt aproape analfabeti. Asa ca cei care doresc sa le ofere o educatie copiilor apeleaza la scolile private (o romanca de-a noastra care, e adevarat, are posibilitati - medic neurolog, asa a facut). Nu stiu daca va permiteti din prima (sau vreodata), dar e bine de stiut, ca sa poti urmari cu atentie parcursul scolar al copiilor si sa intervii unde e cazul.

Altfel, mult succes in noua viata Posted Image


Am o intrebare :

Ai fost in  Franta, ai avut copiii acolo la scoala ,ai trait viata de acolo si ai inteles modul lor de gandire ,logica ........vorbim din auzite si inforite.

#10
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
Eu chiar sunt curios câţi din cei care au scris aici chiar trăiesc sau au fost vreodată în Franţa.
Auzi acolo, salarii mici, reguli imposibile, nu se face şcoală şi puţini români.
Despre persoane de culoare nu mai spun, că e chiar gogonată.
Da, sunt destul de mulţe, care e problema?
Iniţiator, scuze că am deviat puţin topicul, nu se va mai repeta.

#11
derek65

derek65

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.11.2019

 Tudorioana, on 10 iunie 2019 - 00:22, said:

Bună seara! Urmează o schimbare importanta în viața noastră, la începutul lunii august vom pleca în Franța, soțul, eu și cei doi copii ai noștri (6ani în iunie și 4 ani în octombrie). Intenționăm sa ii înscriem cât mai curând la școală sau grădinița acolo. As dori sa va rog sa îmi împărtășiți experientele personale referitor la adaptarea copiilor în societatea franceză precum și eventualele greutăți majore cu care v-ați confruntat atât la înscrierile în școală sau Grădiniță cât și în viata de zi cu zi. Mult anticipat pentru răspunsuri.

Cu siguranta e mult mai bine ca-n Romania.
La scolile franceze, copii vostri au sansa de a interactiona cu un  colectiv  mult mai bun, cu profesori mai bine pregatiti, educati in spirit liberal.
Si ce daca sunt prea multi arabi si africani?
Sunt foarte educati, mai ales ca cei care au initiativa de a studia denota ca au vointa de a se remarca si emancipa  in sensul pozitiv.
E un pic de birocratie si acolo la inscrieri, dar nu o sa fie la fel de nasol ca-n Romania cu spagi si stat la cozi si hartogareala.
Am impresia ca la anumite scoli se pot face inscrierile si online cu trimis mail-uri si acte, fara sa mai iesiti din casa.
Ca si programa scolara si discipline, din nou, cu mult peste Romania. Daca copii vostri sunt pasionati de  o anumit domeniu, profesorii nu-i vor supraincarca cu materii inutile.
Ca elev la o scoala franceza ai mai multa libertate de alegere.  Nu mai zic de programul after school.  Pot invata programare IT si marketing  mult mai devreme.
Parca e altceva cand studiezi literatura franceza, istoria si geografia Frantei.....nu credeti?  

Acum la modul serios, daca i-ati lasa in Romania, ce ar putea invata copii vostri in scolile romanesti?
Cu un  colectiv predominant cocalar,  profesori batrani si comunisti si profesori tineri UTC-isti,  cu  anturaj prost, intr-o multime de elevi manelari, lenesi, pitipoance,  scandalagii si batausi, cu program scolar comunist si inapoiat, cu discipline inutile , unde spaga si legea pumnului sunt la putere ?

O sa le faceti un mare bine daca ii veti ajuta sa studieze intr-o scoala franceza.

Edited by derek65, 15 November 2019 - 10:04.


#12
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014

 kopac, on 10 iunie 2019 - 08:16, said:

tara salariilor nu prea mari, a regulilor imposibile si a personelor de culoare. tot timpul m-am intrebat de ce nu sunt romanii gramada in franta, dar raspunsul este foarte simplu: somajul este mare, tara este foarte automatizata, iar muncile proaste are cine sa le presteze gramada, nu romanii.
Bati campii cu voiosie! Vezi ca sunt firme de recrutare care duc romani in Franta pentru a lucra in abatoare si in depozite logistice, la fel si pentru agricultura. E suficient sa intri pe un site de joburi din Romania si sa selectezi la domenii de cautare "agricultura" sau "logistica" sau chiar "industrie" si apar imediat. Dar e mai usor sa vorbesti prostii....

Edited by Costel2014, 13 August 2020 - 11:08.


#13
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019

 LouisCyphre, on 10 iunie 2019 - 14:25, said:

Eu chiar sunt curios câţi din cei care au scris aici chiar trăiesc sau au fost vreodată în Franţa.
Auzi acolo, salarii mici, reguli imposibile, nu se face şcoală şi puţini români.
Despre persoane de culoare nu mai spun, că e chiar gogonată.
Da, sunt destul de mulţe, care e problema?


Decapitari. Aia e problema.

#14
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
Copii sigur se vor adapta. Părinții... Depinde.
Francezii au pus la punct sistemul pentru integrarea copiilor care nu vorbesc limba, iar la vârsta lor nu vor avea nicio problema.
Dacă însă va hotărâți la un moment dat sa va întoarceți, s-ar putea ca în România adaptarea sa fie mai complicata.

#15
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014

 KiloW, on 05 aprilie 2021 - 00:16, said:

Copii sigur se vor adapta. Părinții... Depinde.
Francezii au pus la punct sistemul pentru integrarea copiilor care nu vorbesc limba, iar la vârsta lor nu vor avea nicio problema.
Dacă însă va hotărâți la un moment dat sa va întoarceți, s-ar putea ca în România adaptarea sa fie mai complicata.
Bine punctat. Am prieteni care s-au intors in Romania (in principal din cauza pandemiei) si care regreta profund decizia si de abia asteapta sa plece inapoi. Unul dintre ei a rezumat situatia: "am venit de la normalitate, la anormal." De mentionat ca cele doua cupluri, au venit inapoi fara copii, care au refuzat cu incapatanare sa se intoarca in tara.

Edited by Costel2014, 05 April 2021 - 08:34.


#16
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostCostel2014, on 05 aprilie 2021 - 08:34, said:

Bine punctat. Am prieteni care s-au intors in Romania (in principal din cauza pandemiei) si care regreta profund decizia si de abia asteapta sa plece inapoi. Unul dintre ei a rezumat situatia: "am venit de la normalitate, la anormal." De mentionat ca cele doua cupluri, au venit inapoi fara copii, care au refuzat cu incapatanare sa se intoarca in tara.

Inseamna ca au copii majori, si copiii aia majori merita felicitati. N-ai de ce sa te intorci in mocirla din Romania dupa ce ai fost educat intr-o societate ca cea Franceza. Eventual in concediu sa iti vizitezi parintii, ca in rest ai altele de vizitat.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Anul care a trecut te cam face totusi sa te intrebi ce mai e normal si ce e anormal in ziua de azi. Si mai ales ce o sa fie normal sau anormal in viitor. Mi-e teama ca cei goniti de covid inapoi in Romania vor fi primii care vor descoperi asta, ca lucrurile nu vor mai fi la fel cand se vor intoarce pe taramurile fagaduintei.

#18
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014

 giuliani, on 15 aprilie 2021 - 00:54, said:

Inseamna ca au copii majori, si copiii aia majori merita felicitati. N-ai de ce sa te intorci in mocirla din Romania dupa ce ai fost educat intr-o societate ca cea Franceza. Eventual in concediu sa iti vizitezi parintii, ca in rest ai altele de vizitat.
Nici macar. Unul dintre cupluri are copii minori, doua fete de 12 si 14 ani. Nascute in Franta, crescute acolo, venite in Romania doar in vacanta. Au ramas in Franta cu sora mamei lor. By the way, chiar acum vreo doua zile am aflat ca respectivul cuplu s-a intors in Hexagon. El este instalator, stie bine meserie, la un moment dat a avut si o firma a lui. Teoretic putea castiga bine si in Romania. Practic, a stat mai putin de o luna pana s-a lamurit cum sunt lucrurile pe plaiurile mioritice.

Edited by Costel2014, 15 April 2021 - 08:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate