Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Receiver receptie satelit HD - 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Salut! In primul rand nu stiu daca aici este locul corect pentru aceasta postare.
Pe scurt as dori sa stiu, sa aflu mai multe despre receiver receptie satelit digital HD - recomandari, canale la liber sateliti  recomandati si bine inteles preturi.
De ce LNB am nevoie sau ce LNB se poate imperechea cu el?
Scoliti-ma!

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
In general LNB-ul nu se imperecheaza cu receiverul, sunt in general compatibile intre ele. Se imperecheaza doar receiverul cu smartcardul pentru canalele codate si atat.

#3
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
La ce operator de retea esti?
Si ce fel de HD?
Adica HD(720p) sau Full HD(1080p)?
Da si tu mai multe detalii.

#4
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
pai intai cum nu prea stiu multe in domeniu vreau sa aflu preferabil full HD deci 1080P
nu sunt la niciun operator in acest moment asa ca astept informatii de la voi - posturile romanesti "nice to have"
daca se poate la liber cu atat mai bine, doresc sa prind si posturile germane mai cunoscute.

#5
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009

 marius_fenchea, on 03 iunie 2019 - 16:26, said:

pai intai cum nu prea stiu multe in domeniu vreau sa aflu preferabil full HD deci 1080P
nu sunt la niciun operator in acest moment asa ca astept informatii de la voi - posturile romanesti "nice to have"
daca se poate la liber cu atat mai bine, doresc sa prind si posturile germane mai cunoscute.
Canale nemțești găsești o grămadă la 19,2 Grade Est https://en.kingofsat...re=Clear&cl=ger
Canale românești sunt puține la liber, majoritatea sunt la 16 Grade Est https://en.kingofsat...eq&filtre=Clear
Dacă nu ești pretențios poți lua acest receptor https://www.elstar.r...B-S2/Amiko-Mira
LNB: https://www.elstar.r...ck-Ultra-Single
Ai nevoie și de o antenă https://www.elstar.r...M100-Mesh-Steel

#6
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Asa cum foarte bine a fost mentionat si in postarea anterioara , multe programe romanesti ,
inclusiv cele transmise de televiziunea nationala TVR , se pot receptiona folosind un sistem
alcatuit dintr-un receptor DVB S2 din gama Amiko , cuplat la o antena de minimum 80cm  
echipata cu un LNB simplu si orientata corect pe pozitia satelitului Eutesat 16 Est


Receptorul Amiko Mira , chiar daca are un pret modest ,  este dotat de fabricant cu un indicator
acustic de prezenta a semnalului care permite instalarea si reglarea antenei in regim de amator,
fara alte demersuri si cheltuieli pentru chemarea unui instalator .


Impreuna cu acest receptor ar putea sa fie cumparata si o cartela TVR , care asigura decodarea
programelor posturilor TVR 1 , 2, 3,  TVR HD si TVR Moldova,  pe temen nelimitat , fara niciun fel
de alte costuri suplimentare -  se plateste doar costul initial al cartelei ,  de 45 lei .


Singura conditie pentru instalarea antenei este lipsa obstacolelor inalte ( ziduri , copaci ...)
pe directia semnalului ( zona Sud ) iar daca aceasta conditie este indeplinita antena
se poate instala chiar si in apropierea solului ( 50 cm - 1m inaltime ) ...fara probleme .


Sistemul reprezinta o modalitate economica  de asigurare a receptionarii posturilor
televiziunii nationale TVR precum si ale altor posturi romanesti private ( transmise la liber )
fara costuri suplimentare ( abonament )  iar antena se poate instala si in regim de amator .


Multe asemenea sisteme sunt instalate si folosite cu succes in zone muntoase izolate,
greu accesibile (in judetele Alba , Brasov  , Hunedoara ...)

Attached Files


Edited by bowpack14, 03 June 2019 - 19:16.


#7
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
pentru informatii in domeniul satelitilor este foarte utila colectia revistei info-satelit http://infosatelit.ro/
pentru informatii si sfaturi la zi recomand un forum specializat pe receptia satelitilor  https://www.rdi-boar...nia/rdi-satelit

#8
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 06.09.2004
In plus, 1080p n-ai sa vezi pe satelit. 1080i sunt toate.

#9
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

 isr2002, on 04 iunie 2019 - 15:51, said:

In plus, 1080p n-ai sa vezi pe satelit. 1080i sunt toate.
Iti garantez eu ca sunt receptoare 1080 progresiv.....

#10
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 06.09.2004
Receptoare sunt, toate au 1080p. Eu vorbeam de transmisii. Omul vrea programe 1080p.

Edited by isr2002, 05 June 2019 - 08:23.


#11
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
cam multe confuzii intre 1080i si 1080p, deci hai sa ne lamurim si sa intelegem ce inseamna aceste 2 litere.
Formatul unei imagini Full HD se defineste printr-o rezolutie de 1920x1080 pixeli, deci fiecare imagine este constiuita din 1920 pixeli.
Literele "i" si "p" definesc modul de afisaj al imaginei, "i" pt « interlaced » (intercalat) si "p" « progressive scan » (progresiv).
Afisajul intercalat semnifica ca fiecare imagine este afisata de doua ori, acesta find modul de afisaj al televizoarelor cu tub catodic.
Fiecare imagine este decupata in 2 trame si fiecare trama este afisata succesiv pe ecran, mai intai trama cu sot si apoi trama fara sot. Reconstituirea acestor trame se face la nivelul creierului, chestiune de perceptie.
Baleiajul progresiv semnifica faptul ca imaginea este afisata in totalitate, integral, intr-o singura imagine.

#12
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

 antenutze, on 06 iunie 2019 - 18:45, said:

cam multe confuzii intre 1080i si 1080p, deci hai sa ne lamurim si sa intelegem ce inseamna aceste 2 litere.
Formatul unei imagini Full HD se defineste printr-o rezolutie de 1920x1080 pixeli, deci fiecare imagine este constiuita din 1920 pixeli.
Literele "i" si "p" definesc modul de afisaj al imaginei, "i" pt « interlaced » (intercalat) si "p" « progressive scan » (progresiv).
Afisajul intercalat semnifica ca fiecare imagine este afisata de doua ori, acesta find modul de afisaj al televizoarelor cu tub catodic.
Fiecare imagine este decupata in 2 trame si fiecare trama este afisata succesiv pe ecran, mai intai trama cu sot si apoi trama fara sot. Reconstituirea acestor trame se face la nivelul creierului, chestiune de perceptie.
Baleiajul progresiv semnifica faptul ca imaginea este afisata in totalitate, integral, intr-o singura imagine.
Stiam asta cu totii....dar e bine pt cei care habar n-au.
Tu zici de confuzia intre 1080i si 1080p....dar sunt unii care confunda 720p cu 1080p.....adica HD cu Full HD.
Ei pur si simplu numesc 1080p ca si HD-ul simplu.Posted Image
Nu mai zic de 4K....

#13
medgidia1971

medgidia1971

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 10.02.2016
Buna ziua,
Am si eu o dilema. Nu stiu daca este locul potrivit dar am sa pun intrebarea aici.
Vreau sa-mi cumpar un receptor nou de satelit si nu pot sa ma hotarasc intre:
Dreambox DM920 UltraHD 4K Tuner Triplu (Satelit Dual DVB-S2X MULTISTREAM / Cablu Terestru Single DVB-C/T2) PVR Linux
(2111 lei)
                                                       si
Receiver VU+ Ultimo 4K UltraHD Tuner Satelit Dual DVB-S2X FBC PVR Linux Enigma2
(2328 lei)

Ce parere aveti? Preturile sunt apropiate.
In momentul de fata am un DM500HD de ceva ani si am fost multumit de el.
Receptor v-a functiona pe o antena motorizata HH de 1m.

#14
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 19.03.2006

 marius_fenchea, on 03 iunie 2019 - 15:21, said:

Salut! In primul rand nu stiu daca aici este locul corect pentru aceasta postare.
Pe scurt as dori sa stiu, sa aflu mai multe despre receiver receptie satelit digital HD - recomandari, canale la liber sateliti  recomandati si bine inteles preturi.
De ce LNB am nevoie sau ce LNB se poate imperechea cu el?
Scoliti-ma!
lnb nu se imperecheaza

 medgidia1971, on 15 iunie 2019 - 16:14, said:

Buna ziua,
Am si eu o dilema. Nu stiu daca este locul potrivit dar am sa pun intrebarea aici.
Vreau sa-mi cumpar un receptor nou de satelit si nu pot sa ma hotarasc intre:
Dreambox DM920 UltraHD 4K Tuner Triplu (Satelit Dual DVB-S2X MULTISTREAM / Cablu Terestru Single DVB-C/T2) PVR Linux
(2111 lei)
   si
Receiver VU+ Ultimo 4K UltraHD Tuner Satelit Dual DVB-S2X FBC PVR Linux Enigma2
(2328 lei)

Ce parere aveti? Preturile sunt apropiate.
In momentul de fata am un DM500HD de ceva ani si am fost multumit de el.
Receptor v-a functiona pe o antena motorizata HH de 1m.

daca esti fan dreambox cumpara dreambox
idem si la vu cumpara  vu
tie care ti-ar placea sa-l ai  tu in sufragerie langa led 4k?

Edited by bonou2, 15 June 2019 - 20:02.


#15
medgidia1971

medgidia1971

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 10.02.2016

 bonou2, on 15 iunie 2019 - 19:58, said:

lnb nu se imperecheaza



daca esti fan dreambox cumpara dreambox
idem si la vu cumpara  vu
tie care ti-ar placea sa-l ai  tu in sufragerie langa led 4k?
Nu pot spune ca sunt fan DM.
La vremea respectiva asa a fost sa fie.
Si am fost multumit.
Am auzit lucruri frumoase si despre Vu.
Din cauza asta nu ma pot hotara. Nu am avut receptor Vu. Nici nu am vazut vreunul vreodata. Doar in poze si pe Yooutube.
Care dintre ele este mai eficient ca server cccam/oscam, spre exemplu?
Meniul la Vu este mai prietenos decat la DM? La DM-ul meu cel putin meniul mi se pare cam...trist.
Care prelucreaza mai bine imaginea???? Ma refer la modul sd ca HD si UHD deja nu se mai vad mari diferente. Majoritatea canalelor romanesti, si nu numai, sunt in sd.

#16
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 06.09.2004
La Dream 920 ai avantajul ca iti merg CI+ -urile de la Orange si Fransat. La VU nu ai asa ceva.

#17
medgidia1971

medgidia1971

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 10.02.2016

 isr2002, on 16 iunie 2019 - 10:19, said:

La Dream 920 ai avantajul ca iti merg CI+ -urile de la Orange si Fransat. La VU nu ai asa ceva.
Asta chiar este o informatie foarte utila.
Multumesc!
Chiar am un card de Orange Satelit.
Totusi de ce nu functioneaza si pe Vu??????

#18
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 06.09.2004
Iti trebuie si CAM de la Orange, nu merge doar cardul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate