Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tastatura Razer Ornata Chroma - cateva taste "moarte"

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Ieri am cumparat tastatura din titlu, de la targul de vechituri din oras. Am avut posibilitatea sa o testez la vanzator, conectand-o la telefon cu ajutorul unui adaptor usb - microusb cu care merg de obicei la vanatoare de chilipiruri pe usb. Am probat tastele intr-un fisier text pe telefon, toate tastele au functionat, in afara de Esc si functii. A fost ieftina, suspect de ieftina (ca sa fiu mai precis, de 83 de ori mai ieftina decat cel mai mic pret din onlineul romanesc pentru tastatura noua), ceea ce o sa va faca sa spuneti ca, la acest pret, era clar ca nu poate fi 100% functionala. Totusi, am decis sa o cumpar, presupunand ca modul de testare, intr-un fisier text, nu inregistreaza tastele nefunctionale si ca poate ii dau de cap... cumva...

La pc, comportamentul s-a repetat. Asadar, toata linia de sus (incepand cu Esc si terminand cu penultima tasta - Scroll Lock. Ultima tasta a liniei, Pause/Break, functioneaza) si `~ nu inregistreaza clickuri. Am testat in alt port usb cat si la alt pc, dar fara succes. Am instalat si softul Synapse dar, la fel, fara succes.

Ledurile corespunzatoare tastelor nefunctionale se aprind, Synapse detecteaza tastatura si o poate transforma, cu succes, intr-un pom de craciun mirobolant.

Am purces la desfacerea tuturor tastelor, pentru curatire (exteriorul tastaturii e ca nou, fara zgarieturi sau alte urme), si am observat cateva zone colorate pe placa alba de sub taste (ca niste stropi). Totusi, in zona domurilor nu se observa pic de mizerie, totul pare foarte curat. Astfel, trag concluzia ca ceva lichid a ajung pe tastatura, dar nu in zona tastelor de sus, nefunctionale. Acolo nu erau urme de lichid.

Urmeaza sa o demontez din suruburi si sa verific rezistivitatea cablului USB cu un ohm-metru, direct pe placa de baza a tastaturii. De asemenea, voi privi (mai departe nu ma pricep) aceasta placa de baza pentru urme ciudate, anormale, care ar putea sa impiedice functionarea acelor taste.

Totusi, eu suspectez ca zona contactelor pentru fiecare tasta e de vina. Credeti ca sunt sanse sa le repar? Sau, mai rau, sa deteriorez si celelalte taste?!

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Tastele ( contactele ) sunt conectate in forma de matrice si apoi catre controller. Un traseu intrerupt afecteaza mai multe contacte simultan, asa-i la tastaturi ( daca nu-i chiar controllerul defect ). Nu cablul usb e problema, evident.

#3
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

 modoran, on 03 iunie 2019 - 08:58, said:

Tastele ( contactele ) sunt conectate in forma de matrice si apoi catre controller. Un traseu intrerupt afecteaza mai multe contacte simultan, asa-i la tastaturi ( daca nu-i chiar controllerul defect ). Nu cablul usb e problema, evident.
Cum se poate testa daca traseul e intrerupt? Vizual e posibil?
Banuiesc ca te referi la o matrice asemanatoare cu cea din atasament (e doar pentru exemplificare)?!

Attached Files


Edited by cris2d2, 03 June 2019 - 09:07.


#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Vizual poate nu ti-ai da seama unde e sigur intrerupt.
Nu am deloc experienta in electronica, dar cred ca ai putea verifica continuitatea circuitului cu un multimetru. Insa mai departe ii las pe colegi sa explice ce si cum.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
De obicei e contact imperfect chiar intre folie si pcb. Sigur ca poti verifica cu un multimetru.

#6
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Ca sa poti repara ceva trebuie sa cunosti cum functioneaza acel ceva. Tu ce stii despre cum functioneaza tastatura? Chiar crezi ca o poti repara cu spirt si Tatal nostru?



Cam asa vin legate tastele, vezi ce au in comun tastele care nu functioneaza.

#7
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Bineinteles ca nu am pretentii sa o repar la nivel electronic, dar unele probleme (traseele contactelor mai ales) se pot observa si vizual, dupa cum e exemplificat in multe clipuri.
Acum am demontat-o si ma uit la cele doua nivele de trasee (despartite de o folie simpla), cele corespunzatoare tastelor nefunctionale arata cam sters. Sunt in plin proces de curatare (pe betigas se ia ceva mizerie colorata din acele zone), dar intreruperi vizibile nu observ.

#8
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
REZOLVAT!

Se pare ca traseul de pe folia inferioara era intrerupt (traseu care deserveste linia de sus si tasta `~ mai putin tasta Pause/Break) intr-o zona pe o lungime de cativa mm. Am rezolvat cu putin staniol lipit cu scoci pe folie, deoarece marcarea traseului cu creionul cu grafit 2B nu a fost suficient.

Multumesc celor care au postat!

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Ma bucur ca ai rezolvat! Sa o folosesti sanatos in continuare.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Acum că merge, cât vrei pe ea ? Posted Image

#11
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
:( Revin cu noutati, din pacate nefericite.
Se pare ca fix-ul cu putin staniol si scoci nu a tinut, cel putin asta ar fi concluzia mea, deoarece aceleasi taste refuza sa functioneze dupa cateva ore de la interventie.
Probabil ca se departeaza putin staniolul de pe traseul imprimat pe folie si se pierde continuitatea.

Parca n-as cheltui 40-50 lei pe 2g de adeziv conductiv, doar pentru o astfel de problema, mai ales ca nu sunt sigur ca o va rezolva si acesta definitiv...

#12
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Eh, n-am avut de ales si am cumparat adeziv conductiv si am rezolvat (sper) problema. Astfel, tastatura m-a costat 44 lei (39 lei adezivul si 5 lei tastatura). Daca reparatia va fi un succes, eu zic ca am facut un targ bunicel pentru acest model de tastatura (care, daca ar fi sa o cumpar noua, n-as alege-o nici in ruptul capului, mai ales ca nu e mecanica ci cu membrana clasica + o tablita care face click la apasare :-P ) Oricum, de sarcina "pom de craciun" se achita admirabil...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate