Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

vecin care ne inunda

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdorin_2k, on 02 iunie 2019 - 18:54, said:


De unde asta cu "ar trebui"?

Dacă erai la penultimul etaj, era simplu: puneai un robinet pe coloana.
Eu stau la et 1 din 4 și tot am pus robinet pe coloana și am Ă®nchis apa la toți de deasupra când Ă®mi tot făceau inundație. O săptămână i-am lăsat uscați. Au reparat. De atunci sunt foarte atenți vecinii. Le pot Ă®nchide oricând apa. Ei nu știu ca la mine e robineul. Ei și acum Ă®ncă cred ca de la subsol a fost Ă®nchisă apa.
Fapta ta este penală .

#20
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Post86-APP, on 02 iunie 2019 - 19:27, said:


Fapta ta este penală .

    Minte ! Nu trebuie sa ai incredere in dorin_2k. Fabuleaza la greu !

#21
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
E o posibilitate juridica, nu mai stiu conditiile dar administratorul cu cineva din consiliu, etc au voie sa intre in casa chiar daca ala nu e acasa. Asta ar trebui sa stie administatorul ca nu de alta dar trebuie sa dai niste examene ca sa poti fi administrator. La tine e o problema minora, daca omul e plecat din tara si ii crapa coloana principala apa curge in cascada pe scari. Iti dai seama ca nimeni nu sta dupa vecinul care a plecat de ani de zile sa-si rupa carca in Vest ca sa-si rezolve problema. Viata intr-un condominium implica niste obligatii, la apartament nu e ca la casele alea nelocuite de 20 de ani care se darama singure.

#22
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postfilipxxx, on 02 iunie 2019 - 19:57, said:

E o posibilitate juridica, nu mai stiu conditiile dar administratorul cu cineva din consiliu, etc au voie sa intre in casa chiar daca ala nu e acasa. Asta ar trebui sa stie administatorul ca nu de alta dar trebuie sa dai niste examene ca sa poti fi administrator. La tine e o problema minora, daca omul e plecat din tara si ii crapa coloana principala apa curge in cascada pe scari. Iti dai seama ca nimeni nu sta dupa vecinul care a plecat de ani de zile sa-si rupa carca in Vest ca sa-si rezolve problema. Viata intr-un condominium implica niste obligatii, la apartament nu e ca la casele alea nelocuite de 20 de ani care se darama singure.

     Vorbesti prostii ! Plimba ursu ..

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcspot, on 02 iunie 2019 - 19:41, said:

Minte ! Nu trebuie sa ai incredere in dorin_2k. Fabuleaza la greu !
Îți pun o foto cu robinetul pe coloana deasupra racordului meu.
Nicio fabulație. Când te inunda săptămânal și sare cu toporul la bătaie, nu am avut alta soluție. I-am făcut și plângere la politie. Nu au făcut nimic.
Insa le-am făcut-o eu.

M-am oferit sa aduc instalator și sa îl plătesc eu. Nu au vrut.
Ce făceai în locul meu?

#24
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007

View Postfilipxxx, on 02 iunie 2019 - 19:57, said:

E o posibilitate juridica, nu mai stiu conditiile dar administratorul cu cineva din consiliu, etc au voie sa intre in casa chiar daca ala nu e acasa. Asta ar trebui sa stie administatorul ca nu de alta dar trebuie sa dai niste examene ca sa poti fi administrator. La tine e o problema minora, daca omul e plecat din tara si ii crapa coloana principala apa curge in cascada pe scari. Iti dai seama ca nimeni nu sta dupa vecinul care a plecat de ani de zile sa-si rupa carca in Vest ca sa-si rezolve problema. Viata intr-un condominium implica niste obligatii, la apartament nu e ca la casele alea nelocuite de 20 de ani care se darama singure.

Se cheama stare de necesitate, care inlatura caracterul penal al faptei. Adica daca spargi usa vecinului, nu e caz penal  (distrugere, violare de domiciliu etc).

In cazul de fata, starea de necesitate exista, adica este necesar sa intre cu forta ca sa opreasca apa si sa faca eventuale reparatii, ca sa limiteze degradarile la locuinta sa. Raspunderea civila ramane, adica o sa-i plateasca omului yala distrusa (dar yala e ieftina).

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcspot, on 02 iunie 2019 - 19:41, said:

Minte ! Nu trebuie sa ai incredere in dorin_2k. Fabuleaza la greu !
Am ceva vechime pe forum si nu am fabulat niciodata (ca altii care se cred jmekeri).
Attached File  IMG_20190602_214315.jpg   429.96K   75 downloads
Am pus si spuma sus, ca veneau si mirosuri ingrozitoare de la nebun.
Se vede robinetul?
E de 1 tol

Edited by dorin_2k, 02 June 2019 - 20:53.


#26
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdorin_2k, on 02 iunie 2019 - 20:48, said:

Am ceva vechime pe forum si nu am fabulat niciodata (ca altii care se cred jmekeri).
Attachment IMG_20190602_214315.jpg
Am pus si spuma sus, ca veneau si mirosuri ingrozitoare de la nebun.
Se vede robinetul?
E de 1 tol
Nici eu nu fabulez , esti penal . Nu ai voie sa faci asa ceva .

#27
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Penal pe naiba. Toti betivanii cu datorii masive la intretinere au dreptul sa te inunde   dar tu daca esti buna credinta nu ai voie sa intri in casa lor  nu ai voie sa ii reclami nu ai voi sa faci nimic. Trebuie sa aștepți jumătate de an sa ti se rezolve ceva
Eu m am oferit sa ii fac betivanului de deasupra derivatiile ca sa nu ma mai inunde (deja de doua ori ma inundase)
Nu si nu  ca la el e proprietate si nu intra nimeni, ca nu curge de la el etc
Robinet pe coloana si pa apa rece
Culmea pe el nu il deranja ii deranja pe restul locatariilor
S au facut presiuni asupra lui si in doua zile era totul ok

Edited by adicontakt, 02 June 2019 - 21:04.


#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Penal sunt vecinii.
I-am comunicat și administratorului. A zis : "foarte bine i-am făcut".
Toți de deasupra mea sunt "duși"
Unul a tăiat aerisirea coloanei de 110
Altul a spart cu dalta coloana de apa de un țol, altul era plecat și i s-a crăpat racordul de la buda.
Aveam 10 cm apa în baie și hol. (înălțime). Când am întrat în casa, înțeapa pe la picioare. Am sărit spre siguranțe în secunda 2.
Nu-s niciunul normali.
Doar după o săptămână fără apa, au înțeles ca trebuie sa își repare în baie instalațiile.
Le-am închis apa și am plecat și eu vreo 4 zile.
Penal, nepenal, doar asa am liniște cu ei.

#29
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

View Postdorin_2k, on 02 iunie 2019 - 18:54, said:

De unde asta cu "ar trebui"?

Dacă erai la penultimul etaj, era simplu: puneai un robinet pe coloana.
Eu stau la et 1 din 4 și tot am pus robinet pe coloana și am închis apa la toți de deasupra când îmi tot făceau inundație. O săptămână i-am lăsat uscați. Au reparat. De atunci sunt foarte atenți vecinii. Le pot închide oricând apa. Ei nu știu ca la mine e robineul. Ei și acum încă cred ca de la subsol a fost închisă apa.
Dorin, mi s-a sugerat si mie de catre un coleg de serviciu sa procedez ca tine. Aproape m-a convins, daca nu reuseam,faceam ca tine. Era alt caz ciudat de inundare a tavanului si peretelui din baia de serviciu.Eu locuiesc la et3, problema era la et5, la et4 nu se vedea, apa care pica de la et5 lovea teava racordului de la et4, de aici pe peretele meu. In cazul asta, cei de la et5 tocmai isi renovasera, dadusera de un dorel care facuse prost imbinarile la scurgere. La mine a fost scandal mare, s-a angajat firma de instalatii sa faca expertiza, omul a fost in ordine: la et 3 (la mine), la 4, la 5 si apoi invers. Cand a ajuns a 2-a data la mine, mi-a spus ca e clar, problema e la et5, nu e de la parti comune. Dupa cateva zile, la administratie a aparut ca problema e de la coloana comuna. Mi-a fost clar ca mai trecuse o data pe la et5 de unde a luat darul pentru a face o expertiza "buna". Si eu si cel de la et4 am facut galagie la administratie (cu persoanele de la et5 nu se putea discuta civilizat). Cei din asociatie i-au amenintat cu judecata pe vinovati si s-au indurat sa-si sparga 2 placi de faianta si sa repare. Asta m-a facut si pe mine sa mai intarzii renovarea apartamentului cu vreo 10 zile. Daca nu reparau, puneam robinet pe coloana, vorbesc serios.
Si de prosti am picat tot noi, asociatia. Am platit degeaba expertul, banii nu s-au recuperat de la cei vinovati.

Edited by altuser09, 02 June 2019 - 21:10.


#30
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Legea nr. 196/2018 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari și administrarea condominiilor :
Art. 30, alin. (5) - Dacă proprietarul unei locuințe ori al unui spațiu cu altă destinație provoacă daune oricărei părți din proprietatea comună sau din proprietatea individuală a altui proprietar din condominiu, respectivul proprietar are obligația să repare stricăciunile sau să suporte cheltuielile pentru lucrările de reparații.
Art. 31, alin. (1) - Cu un preaviz motivat scris de 5 zile emis de comitetul executiv al asociației de proprietari, proprietarul este obligat să permită accesul președintelui sau al unui membru al comitetului executiv, administratorului și al unei persoane calificate în realizarea lucrărilor de construcții/reparații, după caz, în proprietatea sa individuală, atunci când este necesar să se inspecteze, să se repare ori să se înlocuiască elemente din proprietatea comună, la care se poate avea acces numai din respectiva proprietate individuală. Fac excepție cazurile de urgență când termenul pentru preaviz este de 24 de ore.

In cazul in care proprietarul este plecat din localitate si nu poate fi anuntat, se apeleaza la politistul de proximitate si se formeaza comisia mentionata mai sus. Pentru deschiderea usii se poate apela la un lacatus autorizat sa deblocheze usi (prin descuiere, nu fortare). Dupa ce se termina toata comedia se face un proces verbal, inclusiv cu deviz. Daca este din vina locatarului, i se va trece suma la plata, daca este la partea comuna a instalatiilor, se deconteaza din fondul de reparatii.

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postadicontakt, on 02 iunie 2019 - 21:03, said:

Nu si nu  ca la el e proprietate si nu intra nimeni, ca nu curge de la el etc
Exact și la mine. Deci știi ce zic :)

Și la ulmima pățanie : a înfundat scurgerea de la cada/chiuveta cu par de la barbă lui. Ca e ca un călugăr și și-o tunde în chiuveta cred. A băgat un șarpe imens și a spart toată scurgerea lui. Tot de la mine a trebuit desfăcut și tot eu am platit. Însă nu i-am mai făcut lira contra mirosurilor. Am pus țeava direct înclinată în țeava de 110. Ii vine tot mirosul lui acum.
De asta am pus spuma sus. Sa moara de la gaze idiotu.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Post86-APP, on 02 iunie 2019 - 19:27, said:


Fapta ta este penală .
teoretic, ca practic...

View Postkarax, on 02 iunie 2019 - 17:36, said:

Am un vecin care nu mai sta de ceva ani in apartamentul de deasupra. Se pare ca are o teava sau ceva sparta sau crapata , pentru ca desi noi am refacut tavanul la mutarea in apartament se pare ca problema e de la acest vecin care e plecat. Usa e inchisa bineinteles.
Ce modalitati legale avem de a rezolva? Cui ne adresam? Politiei ?
asigurare, repari pe asigurare iar asigurarea isi recupereaza banii...
in final firma de asigurari le vinde casa.

p.s. vecinii m-au inundat de mai multe ori. i-am calmat cand le-am spus ca asigurarea imi deconteaza toata zugeaveala si parchetul + ceva mobila, doar vreo 15000e. si pe urma ii recupereaza de la ei. acu sunt foarte grijuli.
inclusiv administratorul, dupa vreo 3 amenzi pe numele lui, venite de la primarie (l-am prins pe picior gresit cu altele, s-a dat cocos si a cotizat serio la bugetul de stat).

Edited by arg, 02 June 2019 - 21:20.


#33
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cum ai constatat ca la el nu e inundatie de la cel de deasupra? El e ultimul nivel?

#34
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
L-ai cautat si tu pe vecinul asta al tau pe retelele de socializare, ca pe langa distribuit poze cu pisici am auzit ca poti face si asta cu ele. Cine stie, poate il gasesti si trimite omul vreun neam sa rezolve.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmyshyk, on 02 iunie 2019 - 22:29, said:

Cum ai constatat ca la el nu e inundatie de la cel de deasupra? El e ultimul nivel?
citeaza corect.
eu am scris vecini, nu vecinul.

Edited by arg, 02 June 2019 - 23:48.


#36
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007

View Postdorin_2k, on 02 iunie 2019 - 21:12, said:

De asta am pus spuma sus. Sa moara de la gaze idiotu.

Sa moara jana, si eu la fel as fi facut :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate