Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

vecin care ne inunda

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Am un vecin care nu mai sta de ceva ani in apartamentul de deasupra. Se pare ca are o teava sau ceva sparta sau crapata , pentru ca desi noi am refacut tavanul la mutarea in apartament se pare ca problema e de la acest vecin care e plecat. Usa e inchisa bineinteles.
Ce modalitati legale avem de a rezolva? Cui ne adresam? Politiei ?

#2
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Ati facut din greseala si asigurare privata, care include si daune de la vecini? Daca nu puteti da de vecin, reparati pe asigurare, si au grija ei sa dea de el.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Va adresati asociației de locatari.

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 JurasikMan, on 02 iunie 2019 - 17:40, said:

Va adresati asociației de locatari.
Si asociatia ce drepturi are in speta asta? Exista vreo lege care ne permite efectiv sa intram in casa respectivului sa oprim macar apa?

#5
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Ati vorbit cu admistratorul?.In mod normal,el ar trebui sa aiba dreptul sa intre intr-un apartament in cazuri din astea

Edited by Crbl2001, 02 June 2019 - 17:48.


#6
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Asigurare. Stiu ei ce sa faca.

#7
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 karax, on 02 iunie 2019 - 17:46, said:

Si asociatia ce drepturi are in speta asta? Exista vreo lege care ne permite efectiv sa intram in casa respectivului sa oprim macar apa?
Nu mereu opritul apei da rezultate , decit daca opriti la toti !
Ce vechime are blocul , ati facut reparatii capitale ?

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 karax, on 02 iunie 2019 - 17:46, said:

Si asociatia ce drepturi are in speta asta? Exista vreo lege care ne permite efectiv sa intram in casa respectivului sa oprim macar apa?
Pai tocmai asta e ideea (deocamdata).
Mergi la administrator si el stie ce trebuie facut.
Daca nici el nu stie, revii pe aici, cu intrebari suplimentare.

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Evident ca are drepturi. In cazul tau este doar fisurã,  dar daca ar fi spartã si ar inunda tot blocul ? Sau incendiu  ?

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Crbl2001, on 02 iunie 2019 - 17:47, said:

Ati vorbit cu admistratorul?.In mod normal,el ar trebui sa aiba dreptul sa intre intr-un apartament in cazuri din astea
Vom vorbi

 86-APP, on 02 iunie 2019 - 17:49, said:


Nu mereu opritul apei da rezultate , decit daca opriti la toti !
Ce vechime are blocul , ati facut reparatii capitale ?
Blocul e facut prin '80 si ceva , destul de bun , de caramida , suntem la parter asa incat nu au trebuit reparatii ca la ultimul etaj , s-a reparat tavanul in wc si s-a varuit , s-a lucrat si in celelalte camere dar nu are legatura
Apa a perforat peretele si a lasat o dara lunga pana jos in afara wc-ului pe hol

#11
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Karax,
Am avut si eu ceva asemanator, i-am spus (omeneste) vecinului de deasupra, nu recunostea, de fapt nu credea ca are ceva defect. Fenomenul aparea numai cand folosea baia mai mult timp, omul lipsea uneori 3-4 zile de acasa si atunci se usca tavanul.Ce am facut:
-sesizare catre asociatie, dublu exemplar, nr de inregistrare pe copie.
Degeaba, nu s-a rezolvat, vecinul parea surd.
-sesizare la primarie, biroul pt relatiile cu asociatiile de proprietari (nu imi mai amintesc denumirea exacta, posibil sa se numeasca diferit in functie de primarie sau sa fie integrat in alt serviciu/birou). Am atasat fotografii. La fel, am luat nr de inregistrare.
Dupa ceva vreme am fost sunat de la primarie, de la biroul respectiv, am stabilit cand pot veni, au venit 2 persoane, a venit si admin ca martor, au constatat M-au intrebat daca vreau sa solicit despagubiri, nu am vrut (desi zugravisem de 1 an si cateva luni), i-au trimis somatie.
Abia acum a rezolvat, si-a inlocuit scurgerea de la cada.
In cazul tau, cred ca se poate intra in apartament, nu stiu care-i procedura legala dar exista.

#12
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Administratorul sau presedintele sau cineva din bloc ar trebui sa aiba un telefon al proprietarului. Mergi pe  firul asta si apoi mai vorbim. Mai sunt si alte solutii. Asta-i prima si cea mai simpla.

#13
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 karax, on 02 iunie 2019 - 17:57, said:

...
Blocul e facut prin '80 si ceva , destul de bun .
La aproape 40 de ani , la instalatii , este varza , praf , muci , asa ca sa nu va mire .
Reparatie capitala !

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

 sorin147, on 02 iunie 2019 - 18:24, said:

Administratorul sau presedintele sau cineva din bloc ar trebui sa aiba un telefon al proprietarului. Mergi pe  firul asta si apoi mai vorbim. Mai sunt si alte solutii. Asta-i prima si cea mai simpla.
De unde asta cu "ar trebui"?

Dacă erai la penultimul etaj, era simplu: puneai un robinet pe coloana.
Eu stau la et 1 din 4 și tot am pus robinet pe coloana și am închis apa la toți de deasupra când îmi tot făceau inundație. O săptămână i-am lăsat uscați. Au reparat. De atunci sunt foarte atenți vecinii. Le pot închide oricând apa. Ei nu știu ca la mine e robineul. Ei și acum încă cred ca de la subsol a fost închisă apa.

#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Crbl2001, on 02 iunie 2019 - 17:47, said:

Ati vorbit cu admistratorul?.In mod normal,el ar trebui sa aiba dreptul sa intre intr-un apartament in cazuri din astea

     Administratorul de orice fel, nu are dreptul sa intre in casa nimanui.

     Accesul pe o proprietate privata se face doar cu acordul proprietarului.
     Mai poate intra politia daca are mandat de perchezitie.
     Se mai poate intra pe o proprietate privata fara mandat in cazul in care viata sau integritatea fizica a unei persoane este in pericol.
     Pompierii au dreptul sa intre pe o proprietate privata fara un acord prealabil din partea proprietarului in caz de incendiu.


#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Am cel puțin 5 vecini plecți și nimeni nu are vreun nr de tel sau cheie.

Edited by dorin_2k, 02 June 2019 - 18:56.


#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 dorin_2k, on 02 iunie 2019 - 18:54, said:


De unde asta cu "ar trebui"?

Dacă erai la penultimul etaj, era simplu: puneai un robinet pe coloana.
Eu stau la et 1 din 4 și tot am pus robinet pe coloana și am ĂŽnchis apa la toți de deasupra când ĂŽmi tot făceau inundație. O săptămână i-am lăsat uscați. Au reparat. De atunci sunt foarte atenți vecinii. Le pot ĂŽnchide oricând apa. Ei nu știu ca la mine e robineul. Ei și acum ĂŽncă cred ca de la subsol a fost ĂŽnchisă apa.

      Vezi sa nu te lase ei fara apa definitiv.
      Isi pot trage conducta separata, si poti sa inchizi robinetu cat vrei.

 dorin_2k, on 02 iunie 2019 - 18:56, said:

Am cel puțin 5 vecini plecți și nimeni nu are vreun nr de tel sau cheie.

    Avand in vedere ce povestesti pe-aici, nimeni nu ti-ar incredinta o cheie de orice fel !

#18
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,543
  • Înscris: 16.03.2007

 dorin_2k, on 02 iunie 2019 - 18:54, said:

Dacă erai la penultimul etaj, era simplu: puneai un robinet pe coloana.
Eu stau la et 1 din 4 și tot am pus robinet pe coloana și am închis apa la toți de deasupra când îmi tot făceau inundație. O săptămână i-am lăsat uscați. Au reparat. De atunci sunt foarte atenți vecinii. Le pot închide oricând apa. Ei nu știu ca la mine e robineul. Ei și acum încă cred ca de la subsol a fost închisă apa.

Daca nu le infunzi si canalizarea, n-ai facut nimic :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate