Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

PWC Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
MihaLzn

MihaLzn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 02.12.2013
Buna,


Stie cineva cum e sa lucrezi la PWC,in calitate de audit consultant?
Cum e programul,de exemplu?
Citisem recent ca de anul trecut ,in unele tari programul a devenit flexibil,dar nu stiu daca e valabil si la noi in Romania..


Multumesc.

#2
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Incearca aici: https://www.undelucr...ul-de-lucru-226

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
ca peste tot.
decat deloc merge si PWC
dar acolo multi incep, putin fac pureci.
1 an

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
DA - PwC Romania ofera flexibilitate precum si alte optiuni de program de lucru pentru angajati tineri valorosi si talentati.
Acum, ce anume inseamna EXACT in viziunea lor - valoros si talentat - poti afla doar in cadrul unui interviu face to face Posted Image

#5
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostMihaLzn, on 30 mai 2019 - 11:56, said:

Stie cineva cum e sa lucrezi la PWC,in calitate de audit consultant?
Cum e programul,de exemplu?

Sclavie... Programul e, teoretic, ala standard, numai ca se lucreaza la lucrare, pe proiect, la sediul clientului si, daca nu termini lucrarea, nu ai practic un program.. trebuie sa tragi sa termini lucrarea.
Adica, firma te urmareste dupa lucrare, nu conteaza in cate ore reusesti sa o livrezi, ca nu esti platit la ora.

Ori, cand firma te urmareste dupa lucrare.. ti se poate cere sa livrezi o lucrare pe repede inainte, caz in care numarul de ore in care va trebui sa bagi ca MIG-ul, e mai mare.

Asta e tzeapa programului flexibil.. degeaba e flexibil daca lucrarea ti se cere a fi finalizata maine (in loc de saptamana viitoare).. vei baga ca MIGu.

Edited by Kres, 30 May 2019 - 12:22.


#6
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Depinde pe ce post.
Daca te duci pe posturile de jos esti cam sclav, e adevarat ca si acolo prinzi niste perioade in care practic dormi pe tine. Daca te duci pe posturile de management poti dormi pe tine aproape non-stop.

#7
MihaLzn

MihaLzn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 02.12.2013
Cat "optimism" vad aici.. :)

#8
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018

View PostKres, on 30 mai 2019 - 12:12, said:

Asta e tzeapa programului flexibil.. degeaba e flexibil daca lucrarea ti se cere a fi finalizata maine (in loc de saptamana viitoare).. vei baga ca MIGu.
De obicei asta inseamna program flexibil... baga tare ca sa scapi mai repede :D

E ca atunci cand erai elev si la ultima ora aveai lucrare... cine se grabea sa dea lucrarea pleca acasa mai devreme :D

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKres, on 30 mai 2019 - 12:12, said:

Asta e tzeapa programului flexibil.. degeaba e flexibil daca lucrarea ti se cere a fi finalizata maine (in loc de saptamana viitoare).. vei baga ca MIGu.
Nu e nicio ţeapă. Chiar asta înseamnă program flexibil: dacă şeful vrea să termini lucrarea mai repede, aşa trebuie să faci, dacă vrei să mai vii şi data viitoare.
Mulţi cred că flexibilitatea programului e dată de angajat, nu de angajator.
Dacă am lucra toţi atunci când am avea chef, ce ar fi? De exemplu, nu cred că sunt singurul care nu prea are chef de muncă vinerea, de regulă, sau atunci când e urât afară şi n-aş ieşi din casă.
Dealtfel, la angajare, aşa se spune: "disponibilitate pentru program flexibil" - de unde rezultă că angajatorul flexează programul, nu angajatul.

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,884
  • Înscris: 20.10.2015
E foarte misto, au oameni destepti.
Am lucrat cu ei ca expat vreo 4 ani

#11
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
am o colega de clasa din liceu care lucreaza la ei de ceva timp pe audit, este foarte multumita de cum se comporta ei ca si companie cu angajatii si de conditile oferite.
cat despre program mi-a spus ca are perioada cand o prinde si 12 noaptea la birou, dar si perioade relativ mai putin aglomerate.

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostPSC, on 30 mai 2019 - 12:56, said:

Nu e nicio ţeapă. Chiar asta înseamnă program flexibil: dacă şeful vrea să termini lucrarea mai repede, aşa trebuie să faci, dacă vrei să mai vii şi data viitoare.
Mulţi cred că flexibilitatea programului e dată de angajat, nu de angajator.
Dacă asta credeți, apăi vă meritați soarta, ficiori!
Program flexibil e ăla în care ai un termen de predare fix și e treaba ta cum îți organizezi timpul să rezolvi. Evident asta nu implică termene de tipul acum e ora 18.00 și predarea e mîine la 09.00...

#13
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
E foarte ciudata sigla companiei, nimenji nu a observat asta  ? Pe We Ce ? Adica "pe wc" ?

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,884
  • Înscris: 20.10.2015
Pii
Double U
Sii

Price Waterhouse Cooper
Ce e asa de funny?

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 radunic, on 30 mai 2019 - 14:14, said:

Program flexibil e ăla în care ai un termen de predare fix și e treaba ta cum îți organizezi timpul să rezolvi. Evident asta nu implică termene de tipul acum e ora 18.00 și predarea e mîine la 09.00...
Nu credem noi asta, aşa e la noi. Fiindcă românul zice mersi pentru orice loc de muncă, iar angajatorii profită.
În ţările cu apă caldă este posibil să fie cum spui. Noi încă avem WC în curte şi votăm cu penalii (la modul general, userii de faţă se exclud :) ).
Referitor la sigla companiei: nu e nimic ciudat în ea. Aşa se numeşte: Price Waterhouse Coopers. Faptul că iniţialele WC au conotaţie în română este altceva.
În Asia există restaurante numite Fu Thai... şi?

#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
eu iti pot spune cum este la Ernst & Young Austria. Au contract de munca all-in, platite bine, dar in schimb exista saptamani cand lucrezi 60 de ore pe saptamana, dar si primesti dupaia liber si cate o luna. Benefits la greu, laptop si telefon de serviciu. Programul de munca este flexibil, exista zile cand trebuie sa fi acolo si exista zile cand poti face homeoffice.

Daca esti bun ai sansa sa avansezi (obligatoriu sa ai master), te baga ei in diferite programe de training si salariul creste. Salariul de inceput a fost undeva la 1800net, acum s-a ajuns dupa 4 ani de zile undeva la 2600net.

La PwC o sa fie foarte asemanator.

#17
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Inca mai considera cineva ca laptopul si telefonul e benefits?
Eu stiu ca se chemau scule necesare pentru prestarea muncii pe care angajatorul e obligat sa le ofere daca are pretentia sa prestezi munca, ca doar nu o sa vina angajatul cu sculele lui de acasa ca sa munceasca pe plantatie.
La fel si cu masina in unele cazuri in care nu e decat o unealta pentru a putea sa prestezi munca.
De exemplu, doar nu o sa care scara in spate angajatul ce se ocupa cu deranjamente la companiile furnizoare de TV-NET.

Benefits le poti numi atunci cand le primesti desi nu sunt necesare in a presta munca si ti le dau pe ochi fumosi ca esti prieten/prietena cu conducere.

#18
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

 VIGame, on 01 iunie 2019 - 19:30, said:

Inca mai considera cineva ca laptopul si telefonul e benefits?
Unde mai pui ca daca-ti dai demisia, trebuie sa le predai inapoi. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate