Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

dualitatea unda particula in vid

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am citit despre dualitatea unda particula si din cate imi dau seama este vorba de un mediu de propagare in primul rand datorita faptului ca avem un camp magnetic care genereaza un camp electric samd fiind vorba de un camp vectorial. ma intreb insa care este manifestarea in vid a dualitatii unda particula a materiei? putem avea in vid numai camp "fotonic" sau numai camp vectorial al particulelor? cum se comporta fotonii emisi de soare daca nu intalnesc o densitate de particule? pastreaza densitatea si forma generata initial de catre particulele soarelui?

#2
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postkarax, on 29 mai 2019 - 08:52, said:

am citit despre dualitatea unda particula si din cate imi dau seama este vorba de un mediu de propagare in primul rand datorita faptului ca avem un camp magnetic care genereaza un camp electric samd fiind vorba de un camp vectorial. ma intreb insa care este manifestarea in vid a dualitatii unda particula a materiei?
Acest mediu de propagare se numeste eter.

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
eterul este o teorie veche
https://en.wikipedia...niferous_aether

#4
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Nu. nu exista niciun eter iar intrebarea este atat de prost formulata incat nu se poate raspunde la ea.
Nu exista nici "camp fotonic"
Fotoni nu au "forma" si "densitate", sunt adimensionali.

Despre dualitatea unda-particula gasesti aici explicatia completa.

Edited by christinne69, 29 May 2019 - 09:06.


#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ba se poate raspunde si cred ca este clar ce am intrebat

sau mai corect intrebarea ar fi daca fotonii isi pierd calitatea ondulatorie odata cu distanta de la emitator?

similar pentru particule

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Adevarul este karax ca la unele intrebari pe care le formulezi doar tu intelegi ce vrei sa intrebi. In capul tau este un amalgam de termeni si ii potrivesti cum crezi tu mai bine si apoi arunci o intrebare.

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu inteleg ce dracu am intrebat aici de ziceti ca nu e bine?

cred ca am intrebat  exact ce trebuie

#8
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Corect.

#9
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Măi, tu vrei să știi daca se schimbă frecvența sau ce anume ?

#10
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postkarax, on 29 mai 2019 - 09:21, said:

ba se poate raspunde si cred ca este clar ce am intrebat

sau mai corect intrebarea ar fi daca fotonii isi pierd calitatea ondulatorie odata cu distanta de la emitator?

similar pentru particule

Ce e aia calitate ondulatorie??

Un foton "pe drum" este intr-o stare nedeterminata, nu poti spune nimic despre el. Abia cand este masurat, el se comporta ca unda sau ca particula, in functie de modul in care-l masuram. Asta e raspunsul. Acum vezi ca intrebarea nu a fost pusa corect?

PS: Distanta nu influenteaza cu nimic nici energia, nici frecventa, nici lungimea de unda. Aceste caracteristici sunt influentate numai de catre o interactiune de tip absortie/emisie.

Edited by christinne69, 29 May 2019 - 09:59.


#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postkarax, on 29 mai 2019 - 08:52, said:

am citit despre dualitatea unda particula si din cate imi dau seama este vorba de un mediu de propagare in primul rand datorita faptului ca avem un camp magnetic care genereaza un camp electric samd fiind vorba de un camp vectorial.
ma intreb insa care este manifestarea in vid a dualitatii unda particula a materiei?
putem avea in vid numai camp "fotonic" sau numai camp vectorial al particulelor?
cum se comporta fotonii emisi de soare daca nu intalnesc o densitate de particule?
pastreaza densitatea si forma generata initial de catre particulele soarelui?
Eu am auzit ca exista un subspatiu in care se ascund aceste particule vizibile si invizibile de la  electroni, protoni, neutroni, fermioni, quarci, leptoni, antiparticule, bosonul higgs etc. si nu pot fi studiati in Universul vizibil.
Sau hiperspatiu se numeste ?!  Posted Image

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postkarax, on 29 mai 2019 - 09:26, said:

nu inteleg ce dracu am intrebat....
...aici sunt total de acord cu tine.

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postchristinne69, on 29 mai 2019 - 09:54, said:

Ce e aia calitate ondulatorie??

Un foton "pe drum" este intr-o stare nedeterminata, nu poti spune nimic despre el. Abia cand este masurat, el se comporta ca unda sau ca particula, in functie de modul in care-l masuram. Asta e raspunsul. Acum vezi ca intrebarea nu a fost pusa corect?

PS: Distanta nu influenteaza cu nimic nici energia, nici frecventa, nici lungimea de unda. Aceste caracteristici sunt influentate numai de catre o interactiune de tip absortie/emisie.
pai nu exista niste legi ale interactiunii materiei cu lumina? pana la urma din moment ce exista o corelatie intre emisia unei unde si receptarea acestei unde , inseamna ca pe drumul undei pana la tinta are exact acele caracteristici desemnate interactiunea cu materia

spre exemplu stim sigur ca emisia unei unde de frecventa x (whatever frecventa) determina o interactiune y in un anumit material... schimbi frecventa de forma x + n numar se schimba si interactiunea sub forma y + acelasi n (excluzand evident diferentele cauzate de principiul incertitudinii si de vibratia atomilor). de  fapt odata ce bagi formula de calcul cu numerele care compenseaza pentru principiul incertitudinii si pentru vibratia proprie a nucleului atomic vei avea exact legea de corespondenta intre emisia unui foton si interactiunea lui cu materia. experimentul cel mai bine se realizeaza in vid.

#14
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postkarax, on 29 mai 2019 - 10:19, said:

de  fapt odata ce bagi formula de calcul cu numerele care compenseaza pentru principiul incertitudinii si pentru vibratia proprie a nucleului atomic vei avea exact legea de corespondenta intre emisia unui foton si interactiunea lui cu materia. experimentul cel mai bine se realizeaza in vid.

What??!!

E o mare varza in capul tau, treci de la o paradigma la alta, nu cunosti nici una, le amesteci si iese o tocanita. Atomii nu vibreaza. Cum adica.."formula de calcul cu numerele care compenseaza pentru principiul incertitudinii" :D

Nucleul unui atom este o consecinta a fortelor nucleare tari si a fortei coulomb. Unde visezi tu vibratie?

#15
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Cum să nu vibreze?

When heat is added to a substance, the molecules and atoms vibrate faster. As atoms vibrate faster,...”

In a solid, the atoms are very attracted to one another. The atoms vibrate but stay in fixed positions because of their strong attractions for one another.

Heating a solid increases the motion of the atoms.
An increase in the motion of the atoms competes with the attraction between atoms and causes them to move a little further apart.
Cooling a solid decreases the motion of the atoms.
A decrease in the motion of the atoms allows the attractions between atoms to bring them a little close together.”


(Intenționat m-am referit la solide, ca să nu fie confuzie cu mișcarea în gaze.)

Edited by silverflower, 29 May 2019 - 10:43.


#16
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
[ https://media.giphy.com/media/RJdp84wN70GCfsNi3E/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by spooky51, 29 May 2019 - 10:57.


#17
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postsilverflower, on 29 mai 2019 - 10:38, said:

- Cum să nu vibreze?

When heat is added to a substance, the molecules and atoms vibrate faster. As atoms vibrate faster,...”

In a solid, the atoms are very attracted to one another. The atoms vibrate but stay in fixed positions because of their strong attractions for one another.

Heating a solid increases the motion of the atoms.
An increase in the motion of the atoms competes with the attraction between atoms and causes them to move a little further apart.
Cooling a solid decreases the motion of the atoms.
A decrease in the motion of the atoms allows the attractions between atoms to bring them a little close together.”


(Intenționat m-am referit la solide, ca să nu fie confuzie cu mișcarea în gaze.)

Asta e altceva, colegul nostru karax vorbea despre vibratia nucleului atomic, citeste ce a scris. Era vorba de o vibratie interna. Nu exista asa ceva.

#18
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Aș vrea să fiu mai plastic în exprimare.
Fotonul este considerat, ca o consecință a experimentelor, că este și particulă și undă, în același timp, deci se poate presupune că este „undă – corpuscul”, fără masă de repaus. Se consideră că fotonul este expresia energiei. Prin intermediul acestui suport se transmite porționat energie.
Ce face el în vid nu se poate decât presupune. Ce se poate ști este doar rezultatul „impactului” cu materia.
Totuși se poate admite că unda asociată este o undă de probabilitate în care se poate afla corpusculul.
Poziția reală, concretă, nu se poate ști, dar poate fi oriunde, în acea undă de probabilitate, undă ce se manifestă real, în interacțiuni, ca fiind o undă electromagnetică.

Edited by BbVv, 29 May 2019 - 11:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate