Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

UDMR rupe protocolul cu PSD-ALDE

* * * * * 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
582 replies to this topic

#73
kingsky

kingsky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 07.07.2015

 gymy, on 23 mai 2019 - 16:52, said:

Sa vedeti ce vor fi de laudati de PNL dupa alegerile parlamentare viitoare ,ne vor explica din nou( a n-a oara) ca se aliaza cu UDMR-ul pentru binele nostru.
pnl alt partid balama infiintat de iliescu ...
cica sa avem si noi dreapta noastra ...usr sau ce?

in rest ...acum e momentul udmr sa ceara ce vor ...pe linga ardeal vor primi si teleormanul BONUS

Edited by kingsky, 23 May 2019 - 18:34.


#74
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,141
  • Înscris: 03.07.2008
[ https://scontent.fsbz1-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/61265618_1077737332421820_6586760930317565952_n.jpg?_nc_cat=100&_nc_ht=scontent.fsbz1-2.fna&oh=7608d16debd4dba42ef41c4191bfb3a4&oe=5D5A87A4 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#75
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 iladi, on 23 mai 2019 - 17:16, said:

Mie cel mai interesant este că motivul rupturii este incidentul de la cimitirul militar, nicidecum politica defectuoasă a PSD. Cică sunt îngrijorați că pierd electorat, datorită politicii comune cu PSD și singurul mod de a-ai recâștiga e propaganda ieftină naționalistă. Îmi aduce aminte de..... PSD, doar că e în sens invers. Domnul Hunor își dorea ca și românii să voteze UDMR.  Cred că va avea această dorință încă mult timp.
Daca iar provoci o discutie cu cimitirul, macar fii atat de onest si citeaza-l corect pe Hunor, dar mai ales in intregime. Okay?

Quote


„În pofida solicitării noastre ferme, Guvernul nu a întreprins măsurile necesare pentru a preveni agravarea situației, deși acest lucru este datoria autorităților și a coaliției
PSD-ALDE. Guvernul trebuie să oprească practicarea dublei măsuri de către organele și instituțiile publice implicate, care tratează în mod repetat etnicii maghiari din Transilvania
ca cetățeni de rangul doi.

Considerăm atitudinea Guvernului ca fiind inacceptabilă atât din punct de vedere etnic, moral, cât și politic. Solicităm Guvernului să înlăture construcțiile amplasate ilegal în cimitirul
din Valea Uzului și să demareze cercetările din oficiu privind abuzurile primarului din Dărmănești și ale celorlalți autori care au contribuit la escaladarea tensiunilor.

Luând toate acestea în considerare, începând de astăzi UDMR nu va susține nici o inițiativă sau măsură a Guvernului. Până la soluționarea situației cimitirului din Valea Uzului, protocolul
de colaborare între UDMR și coaliția PSD-ALDE rămâne fără obiect”.

UDMR intenționa să rupă protocolul cu PSD după europarlamentare. Liderii Uniunii sunt nemulțumiți că înțelegeri punctuale nu au fost îndeplinite, iar colaborarea cu
social-democrații a nemulțumit comunitatea, afectând potențialul electoral al UDMR în mod serios. Potrivit analizelor interne, este posibil ca Uniunea să nu obțină 5% la alegerile europarlamentare.

Aceste lucruri s-au suprapus peste scandalul privind Cimitirul de la Valea Uzului

Deci, comunitatae maghiara penalizeaza politica dusa de UDMR, nicidecum romanii.
Dar vad ca nici asa nu sunt multumiti unii. Daca comunitatea sprijina UDMR in politica compromitatoare, sunt injurati, daca penalizeaza, sunt iara injurati.
Poate va hotariti intr-un final, cum e mai bine. Doar nu crezi ca Hunor s-ar intimida de niste esecuri daca ar avea sustinerea deplina a comunitatii maghiare.
Nu a facut-o de 30 de ani si ar facea-o acum? De ce?

@GingisHan2015
Imi pare rau ca trebuie sa spun asta, nu stiu unde esti militar, dar eu nu ti-as da nici o comanda de mare raspundere.
Prea usor iti schimbi parerile, si de obice cei care trag prima data si dupa aceia se gandesc, nu prea fac cariera in armata.

"sac de pubela de gunoi"
De 3m inca nu am vazut, doar in Mordor la Trolli

Edited by WestPoint, 23 May 2019 - 18:51.


#76
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 04.10.2007

 GingisHan2015, on 23 mai 2019 - 18:26, said:

Sa-l  rupa sanatosi .Nu exista gest mai antiromanesc ca acela de a aoperi cu saci de pubela crucile sfinte ale militarilor romani care si-au dat viata pentru Romania Mare .


E o garagata exact pe tipicul militianului cu micii la Odorhei  .N-au profanat nimic. Au protejat momentan monumentul pana cand situatia legala a autorizatiei se rezolva .
Bine ca-i asa .Inclusiv pres. CNCD Asztalos a declarat adineaori adevarata situatie si ca nu e nici o discriminare .


Wotan a dat like  Like
Emmylou Harris Fan !

#77
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,778
  • Înscris: 07.01.2012

 MembruAnonim, on 23 mai 2019 - 17:22, said:

Teatru de alegeri. Cu 2 zile înainte UDMR rup protocolul sa ii prosteasca pe maghiari ca nu mai sunt cu PSD. #muiepsd #muieudmr
#bazdmegrmdsz ca sa te inteleaga si alea care nu stiu sa iti vanda mici.

Edited by iulian_k, 23 May 2019 - 18:54.


#78
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,003
  • Înscris: 20.10.2015

 l_dan, on 23 mai 2019 - 15:02, said:

Au anuntat oficial:"Kelemen Hunor: De azi, UDMR nu va susține nici o inițiativă sau măsură a Guvernului. Până la soluționarea situației cimitirului din Valea Uzului, protocolul de colaborare cu PSD-ALDE rămâne fără obiect"
https://www.hotnews....fara-obiect.htm

Multumim Kelemen, fara un prost ca tine, am mai fi trait cu un partid nationalist cativa zeci de ani.
Multumim ca veti pleca din parlament la anu.
Faceti selfies multe, multe multe cu parmalentul si in special cu javrele pe care le-ati ajutat si ati luat impreuna ce v-a dat suedezu si ce e in mintea oricarui roman (care nu e prost)

 iladi, on 23 mai 2019 - 17:16, said:

Mie cel mai interesant este că motivul rupturii este incidentul de la cimitirul militar, nicidecum politica defectuoasă a PSD. Cică sunt îngrijorați că pierd electorat,
Pai cu nationalismul mai spera sa mai castige ceva inapoi.
Eu as sta de "6" si, cand e ceva de votat langa javre, as viola frontal si pe la spate cimitirul, sa vedem, are dreptate?

#79
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
N-ai nevoie de o autorizatie in Romania sa cinstesti mormintele stramosilor cazuti pentru tara .Iar acoperirea doar a mormintelor soldatilor romani, cand acolo sunt cazuti si inhumati soldati din 7 tari e o blasfemie .
West, sa ne marginim la dezbatut idei, si mai putin useri .
De ce n-au acoperit crucile soldatilor maghiari flacaii aia ? Ca sa nu se irite de la ale noastre .

Edited by GingisHan2015, 23 May 2019 - 18:57.


#80
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
De ce nu ma mir.....? Posted Image

nu pun botu la explicatia lor, scandalu cu cimitirul si pungile de gunoi, pai de aia au facut ce au facut, sa aiba pretext dupa....

Vai dar nu ma mir deloc, e jalnic si amuzant deopotriva, sunt atat de predictibili... Oameni de baza, ce mai....


 tigerheart, on 23 mai 2019 - 13:22, said:

Ce gluma buna... ambele parti.
UDMR va pupa mana

Mâna....?

Se primeneste prin alte parti, spalaturi cu tantum rosa.... Posted Image

Edited by tipareth, 23 May 2019 - 19:05.


#81
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 GingisHan2015, on 23 mai 2019 - 18:56, said:

N-ai nevoie de o autorizatie in Romania sa cinstesti mormintele stramosilor cazuti pentru tara .Iar acoperirea doar a mormintelor soldatilor romani, cand acolo sunt cazuti si inhumati soldati din 7 tari e o blasfemie .
West, sa ne marginim la dezbatut idei, si mai putin useri .
De ce n-au acoperit crucile soldatilor maghiari flacaii aia ? Ca sa nu se irite de la ale noastre .
Topicul a fost inchis stimate, dar vad ca ti-e nu ti-a ajuns.
Daca consideri ca acele cruci de beton fara inscriptii si fara documentatie+ilegal plasate, au fost eroi, inseamna ca tu stii adevarul unic.

Edited by WestPoint, 23 May 2019 - 19:14.


#82
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,715
  • Înscris: 13.10.2003

 radu2014, on 23 mai 2019 - 18:43, said:

E o garagata exact pe tipicul militianului cu micii la Odorhei  .N-au profanat nimic. Au protejat momentan monumentul pana cand situatia legala a autorizatiei se rezolva .
Bine ca-i asa .Inclusiv pres. CNCD Asztalos a declarat adineaori adevarata situatie si ca nu e nici o discriminare .


Wotan a dat like  Like
Emmylou Harris Fan !

Si eu cred ca sintagma  ,,saci de gunoi'' a fost folosita ptr. a impresiona publicul. ,,Saci de plastic'' era suficient.
Pe de alta parte nu am mai auzit ca crucile sa fie ,,protejate'' astfel, sa fie acoperite cu saci de plastic. Evident a fost un gest de protest al unora. Sigur, daca chiar doreau sa vandalizeze le rupeau, daramau, etc. Au vrut doar sa atraga atentia, sa protesteze impotriva amplasarii acelor morminte acolo.
Nu comentez daca e bine sau rau ca au fost amplasate acele morminte acolo, exista topic despre asta si nu am comentat nici acolo. Dupa mine mortii sunt morti, si chiar daca in timpul vietii s-au impusca unii pe altii, cand au trecut ,,dincolo'' a disparut dusmania. Dusmania ese intretinuta si acum atat de unii cat si de ceilalti, descendenti ai mortilor de acolo.

Cat despre UDMR - vizibil se duce pe copca PSD-ul si evenimentul asta le da prilejul sa paraseasca corabia ce sta sa se scufunde. Cu o prezenta de +50% la alegeri ies natural din schema iar ceatenii romani de origine maghiara pot atunci vota pe mai departe un partid de dreapta sau de stanga dupa cum au ei convingerile politice nu un pseudo partid cameleon ca acest UDMR.

Edited by radumiki, 23 May 2019 - 20:05.


#83
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005
Și-au dat panică udemerelele lui kelemen cand au constatat (what a surprise) că maghiarii s-au săturat să fie mințiți de secția maghiară a pesedelei și că apar în ultimele sondaje cu 3,5%. Și uite-așa se duse pe pluă și "verticalitatea" clamată p-aici de fanii udemerelei când încercau să justifice astfel faptul că udemereaua e direct părtașă la mizeriile pesediste, votând slugarnic toate căcaturile propuse de hoții lui dracnea.

Edited by Mr_Who, 23 May 2019 - 19:03.


#84
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 Tsunnnami, on 23 mai 2019 - 18:52, said:

Pai cu nationalismul mai spera sa mai castige ceva inapoi.
Eu as sta de "6" si, cand e ceva de votat langa javre, as viola frontal si pe la spate cimitirul, sa vedem, are dreptate?
Si apoi mai avem tupeul sa criticam nationalismul. Bravo....

@radumiki
Pe de alta parte nu am mai auzit ca crucile sa fie ,,protejate'' astfel, sa fie acoperite cu saci de plastic.
In Ungaria, Austria si Germania am vazut personal ca mormintele neterminate sunt invelite in folie de plastic contra intemperiilor.

Edited by WestPoint, 23 May 2019 - 19:30.


#85
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 WestPoint, on 23 mai 2019 - 19:02, said:

Topicul a fost inchis stimate, dar vad ca ti-e nu ti-a ajuns.
Daca consideri ca acele cruci de beton fara inscriptii si fara documantatie+ilegal plasate, au fost eroi, inseamna ca tu stii adevarul unic.
Cu aceiasi stima se poate vedea mai sus, cu rabdare, ca nu eu am adus aici discutia ci altcineva . Cat despre atacul la persoana  el nu te onoreaza .
Eu nu am atacat nici meseria nici ocupatia nimanui aici .Niciodata .
In fine .Consider ruptura mult prea tardiva pentru a mai impresiona pe cineva .Udmr trebuia sa faca pasul pe 10 august .
Ar fi castigat enorm in ochii romanilor .

#86
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
@GingisHan2015
Imi cer public scuze, daca te-am atins personal, dar de la un militar ma astept sa aibe un discernamant mult mai ridicat decat al unui user anonim de forum.
Cum putem noi sa avem incredere in militari, daca ei se aprind cel mai iute, se pripesc si declanseaza o catastrofa, numai pentru ca asa le-a dictat stomacul.
Iti aduc aminte de ofiterul rus de submarin care a ignorat instrumentul care i-a comandat sa traga cu boamba in confluctul SUA-Cuba.
Asa-i ce bine ca prima data s-a gandit si abia dupa acea a executat, respectiv, NU a executat.

@Wotan
Dovada ca autoritatile si dupa 30 de ani se kaka pe ei cand aud ca unul este un Candidatul independent la alegerile europarlamentare,
WOW....

Edited by WestPoint, 23 May 2019 - 19:25.


#87
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,291
  • Înscris: 02.09.2014

 WestPoint, on 23 mai 2019 - 16:42, said:

Tu habar nu ai ce insemna DNA, te-ai bagat numai in seama.
Banuiesc ca tu, ca udemerist feroce ce esti, echivalezi DNA cu Satana care se leaga de "ingerii" din pesedeul caruia ii pupati pulpana....Stiu foarte bine ce inseamna DNA, dar voua nu va convine sa aveti si obligatii, doar drepturi, ca fratii vostrii intru nerusinare, pesedacii...

#88
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Esti varza. Invata prima data ce inseamna DNA, ce raza de autoritate are, si dupa aceea raza de autoritate a unei militii locale.
Nu am votat niciodata UDMR exact din motivele de mai sus. Am votat intodeuna cu PNL.
Dar daca nu mai intra in nici o coalitie, voi vota cu ei, asta in mod sigur.

Edited by WestPoint, 23 May 2019 - 19:29.


#89
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Scuze acceptate kedves West .Imi stii pozitia de atunci .In prima faza parea ceva care se rezolva repede .Astazi situatia e la fel acolo .Creditul initial pentru mine l-or pierdut .
Cat despre incredere ce sa zic ? Situatia de acolo a indignat pe toata lumea .
Sper sa nu ajungem sa fie demonstrat daca poti sau nu sa ai, dar suntem pregatiti in orice clipa sa o meritam .Aici poti fi hodinit !

#90
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

 radumiki, on 23 mai 2019 - 19:02, said:

Si eu cred ca sintagma  ,,saci de gunoi'' a fost folosita ptr. a impresiona publicul. ,,Saci de plastic'' era suficient.
Pe de alta parte nu am mai auzit ca crucile sa fie ,,protejate'' astfel, sa fie acoperite cu saci de plastic. Evident a fost un gest de protest al unora. Sigur, daca chiar doreau sa vandalizeze le rupeau, daramau, etc. Au vrut doar sa atraga atentia, sa protesteze impotriva amplasarii acelor morminte acolo.
Nu comentez daca e bine sau rau ca au fost amplasate acele morminte acolo, exista topic despre asta si nu am comentat nici acolo. Dupa mine mortii sunt morti, si chiar daca in timpul vietii s-au impusca unii pe altii, cand au trecut ,,dincolo'' a disparut dusmania. Dusmania ese intretinuta si acum atat de unii cat si de ceilalti, descendenti ai mortilor de acolo.

Cat despre UDMR - vizibil se duce pe copca PSD-ul si evenimentul asta le da prilejul sa paraseasca corabia ce sta sa se scufunde. Cu o prezenta de +50% la alegeri ies natural din schema iar ceatenii romani de origine maghiara pot atunci voa pe mai departe un partid de dreapta sau de stanga dupa cum au ei convingerile politice nu un pseudo partid cameleon ca acest UDMR.
aici s-au scarpinat unii in popo pina le-a dat singele. chestia asta, intimplata in orice cimitir, se chema profanare. da finca primarii din zona si politia nu si-au gasit timp sa stea frunte la frunte si sa rezolve profi problema, udmr se foloseste de situatie. au denuntat acum protocolul, da nu ca se framinta ei tare de soarta psd+alde, ci pentru ca vor putea sa mai ceara ceva ca sa refaca protocolul cind o fi sa fie. si or sa negocieze cu oricine indiferent de culoarea politica. au zis-o de nenumarate ori ca obiectivul udmr e sa fie la guvernare. au zis-o cred eu chiar de mai multe ori decit au zis ca lupta pentru binele etniei maghiare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate