Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Yaris hibrid sau alternative pentru oras

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Intenționez ca in a doua jumătate a anului, sa cumpăr o mașina strict pentru oras. (Bucuresti).Poate fi noua sau SH tinerel, bugetul e 10.000 euro, nu foarte bătut in cuie. Rulajul anual e pe la 15.000km.
Stau la bloc și nu am posibilitatea sa incarc o electrica, decât prin parcările de la supermarketuri, 30-40 minute, cât îmi mai fac niște shopping :D
De aceea ma gândeam la un Yaris Hibrid. Ma gândeam la hibrid, mai degrabă din motive de ecologie, decât economice, dar nu insist foarte tare nici pe asta.
Ce alte recomandări aveți in bugetul asta, hibrid sau benzina/gpl (deși cu ăla e enervant ca nu te lasa prin parcările subterane ale mall-urilor, nu ca m-as duce des....da’ orișicât :lol:)

A....si sa fie automata :D

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017
pai Yarisul e vre 16.000(cel mai ieftin) din cate vad eu. La banii astia as mai pune bani si as lua Renault zoe(18.000 EURO). are baterie de 41kw. gasesti tu cumva sa o incarci. o incarcare, cred ca te tine o saptamana prin oras.
stric in 10.000. nu prea ai multe optiuni. Logan cu gpl parca era 8500 sau ceva de genul.

Edited by bobitad, 23 May 2019 - 10:38.


#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ai material de citit https://forum.softpe...-15-vvt-i-luna/
din care rezulta ca nu merita masina .
Pt ca nu ai priza alimentare la dispozitie si nici buget , electrica , pica , dar sunt o gramada de masinute mici care consuma putina benzina in mediu urban , totul e sa iei la rand reprezentantele si sa obti cea mai buna oferta pt ca la bugetul tau nu merita sa te uiti la second hand , parerea mea .
Automata , deja trebuie sa mai pui ceva banuti .
P.S. Uita de Dacia , iti permiti la acelasi buget masini mult mai ok .

Edited by Baxon, 23 May 2019 - 10:38.


#4
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003

View PostBaxon, on 23 mai 2019 - 10:37, said:

Ai material de citit https://forum.softpe...-15-vvt-i-luna/
din care rezulta ca nu merita masina .
Nu mai stau sa caut prin tot topicul ala dar mai jos sunt doua quote-uri de final de topic de la initiator si de un alt posesor.

View Postm6d, on 11 mai 2019 - 20:48, said:

   Oricum, rămâne o mașina buna pentru oraș dar care are , cred , cel mai jalnic scaun pentru șofer de la Dacia 1300 încoace.

View PostLaurLaurian, on 11 mai 2019 - 10:09, said:

Recunosc... pe mine ca șofer hybridul yaris m-a dresat. E prima mașină care mă stăpânește ea pe mine și nu io pe ea. Mai mult ca sigur și din cauza cutiei ecvt. Pentru că orice ai face tu ea va face exact ce știe. M-a învățat să-i exploatez la maxim modul electric, m-a învățat și să depășesc în siguranță... mă rog, siguranța pe care o poți avea în condițiile de trafic românesc. Deci... se poate iar eu am devenit fan.
Cum ai dedus ca nu merita masina? Posted Image

Ca posesor de Prius 3 SH (atentie, posesor nu sofer Posted Image) pot zice ca e altceva fata de o benzinara clasica cu melesteu. Lasind la o parte consumul (sotia fara sa-si bata capul cu tehnici specifice condusului unui hibrid in oras a scazut consumul la jumate' fata de Fusion-ul precedent) e vorba de linistea de a conduce o automata si de confortul aferent unui semi-vapor.

Edited by burebista, 23 May 2019 - 10:58.


#5
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postrichelieu, on 23 mai 2019 - 10:27, said:

Intenționez ca in a doua jumătate a anului, sa cumpăr o mașina strict pentru oras. (Bucuresti)
De aceea ma gândeam la un Yaris Hibrid. Ma gândeam la hibrid, mai degrabă din motive de ecologie, decât economice,si sa fie automata Posted Image
Deja cuvintul hibrid trezeste demonii. Toyota este cireasa de pe tort
Eu iti recomand sa faci un top 2 si pe 3 sa pui un hybrid, fie si Yaris. Yaris nou este de la 13350 si-l recomand daca tii masina minim 6 ani, cat are garantia.
Daca doresti doar un mijloc de transport, recomand alternativele Dacia Sandero, Suzuki Swift, Hyundai i20, Citroen C3,etc

Attached Files


Edited by cata, 23 May 2019 - 11:07.


#6
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Yaris hibrid nu are nevoie de încărcare la priză. Se alimentează la pompă, ca orice alt vehicul pe benzină.

Un SH decent, la 10.000 euro, cred că merită banii.

Ca mașină STRICT de oraș, e excelentă. Transmisia automată la câte stopuri și ambuteiaje avem, asta cred că e un mare avantaj.

Nu mă întrebați de consum, n-am stat să calculez, în orice caz e redus față de competitoare.

Eu sunt foarte fericită cu a mea. Mai ales că-i roșie :P

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postburebista, on 23 mai 2019 - 10:57, said:

Ca posesor de Prius 3 SH (atentie, posesor nu sofer Posted Image) .
Ce treaba are prius cu yaris ? Or fi aceeasi masina si nu stiu eu ?
Oricum reciteste cu atentie topicul si vezi ce consum a avut in oras cu tot cu hybrid  , iarna si vara si vezi ca nu merita adica ecologie zero .

@richelieu , daca ai peste 1,8 m inaltime ,n-o sa stai comod in Yaris .

Pt oras eu iti recomand un Crossland cu motor 1,2 aspirat ( asa cum am eu masina de oras desi merg si extern cu el ca e misto ) , e o masina foarte incapatoare , iar daca prinzi programul rabla il iei nou in bugetul tau .

Edited by Baxon, 23 May 2019 - 11:10.


#8
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostBaxon, on 23 mai 2019 - 11:06, said:

@richelieu , daca ai peste 1,8 m inaltime ,n-o sa stai comod in Yaris .
Da la 1,88 m? Stiu, o sa spui ca posesorul hibridului .....Eu iti spun ca la gabaritul meu nu am probleme, dar fiecare cu problemele lui

Edited by cata, 23 May 2019 - 11:09.


#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Eu ii zic sa testeze inainte cum am testat si eu Yaris hybrid si la 1,86 nu aveam o pozitie comoda oricat am tras de scaun si volan . E o masina conceputa pt oameni mici de statura . Daca nu pot sa stau comod de ce sa cumpar ?

Edited by Baxon, 23 May 2019 - 11:21.


#10
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostBaxon, on 23 mai 2019 - 11:20, said:

Eu ii zic sa testeze inainte cum am testat si eu
Este ceva normal, asa facem majoritatea.
Eu astept sa vad preturile la variantele recomandate, cu cutie automataPosted Image

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai la bugetul lui , doar SH gaseste .

#12
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007

View Postrichelieu, on 23 mai 2019 - 10:27, said:

Intenționez ca in a doua jumătate a anului, sa cumpăr o mașina strict pentru oras. (Bucuresti).Poate fi noua sau SH tinerel, bugetul e 10.000 euro, nu foarte bătut in cuie. Rulajul anual e pe la 15.000km.
Stau la bloc și nu am posibilitatea sa incarc o electrica, decât prin parcările de la supermarketuri, 30-40 minute, cât îmi mai fac niște shopping Posted Image
De aceea ma gândeam la un Yaris Hibrid. Ma gândeam la hibrid, mai degrabă din motive de ecologie, decât economice, dar nu insist foarte tare nici pe asta.
Ce alte recomandări aveți in bugetul asta, hibrid sau benzina/gpl (deși cu ăla e enervant ca nu te lasa prin parcările subterane ale mall-urilor, nu ca m-as duce des....da’ orișicât Posted Image)

A....si sa fie automata Posted Image
soluția e simplă. Renault twizy. este exact ce-ți trebuie.

View Postburebista, on 23 mai 2019 - 10:57, said:

Nu mai stau sa caut prin tot topicul ala dar mai jos sunt doua quote-uri de final de topic de la initiator si de un alt posesor.


Cum ai dedus ca nu merita masina? Posted Image

Ca posesor de Prius 3 SH (atentie, posesor nu sofer Posted Image) pot zice ca e altceva fata de o benzinara clasica cu melesteu. Lasind la o parte consumul (sotia fara sa-si bata capul cu tehnici specifice condusului unui hibrid in oras a scazut consumul la jumate' fata de Fusion-ul precedent) e vorba de linistea de a conduce o automata si de confortul aferent unui semi-vapor.
nu se acceptă sfaturi de la cei care nu au permis.

#13
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postrichelieu, on 23 mai 2019 - 10:27, said:

A....si sa fie automata Posted Image
La 10k nu gasesti nimic, doar vreo pocnitoare SH; in alt ordine de idei, eu pt oras am optat pentru Mazda CX 3 Posted Image , dar la asta automata sare de 21K

#14
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postbobalex18, on 23 mai 2019 - 12:03, said:

soluția e simplă. Renault twizy. este exact ce-ți trebuie.
nu se acceptă sfaturi de la cei care nu au permis.
Te si vad pe tine cum duci copilul la gradiPosted Image . Cei cu fara permis parca dau sfaturi mai bunePosted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fqkxoXskexo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cata, 23 May 2019 - 12:10.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Logan 0.9 Tce GPL sau I10 GPL .

#16
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Pentru oras exclusiv, Toyota Aygo daca vrei usurinta la condus, Yaris daca vrei mai mult spatiu.

Edited by spooky51, 23 May 2019 - 12:10.


#17
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Renunta total la idea unei electrice pure, daca nu ai cum sa o incarci acasa. Nu te baza pe supermarketuri, e deja aglomeratie la ele.
Un Yaris hibrid e super ok pt oras. Nu ezita nici la GPL, costa foarte putin sa mergi pe gaz.

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostOctavian_SK, on 23 mai 2019 - 12:06, said:

in alt ordine de idei, eu pt oras am optat pentru Mazda CX 3 Posted Image , dar la asta automata sare de 21K
Asta e Mazda CX 3 care ti-ai luat-o  ? Se pare ca e Ford totusi ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate