Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Furt pantofi in Turcia

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017
Salut, sper ca este cineva care se pricepe in legile din Turcia sau poate in orice fel sa ma ajute. Azi tocmai mi s-au furat o pereche de pantofi destul de scumpi, mie si altor locatari din bloc in Istanbul. La inceput cand m-am mutat proprietarul mi-a spus sa imi pun pantofii la intrare, si acum o da la intors ca de fapt mi-ar fi sugerat doar. Cand m-am dus sa vorbesc cu ea mi-a spus ca ea nu este responsabila de ce s-a intamplat desi tipa asta detine toata cladirea. Acum 10 zile un incident similar s-a intamplat in bloc, de care am aflat acum si aparent ea nu a luat nici o masura in legatura cu asta. La intrare este cifru la intrare care aparent nu a fost de ajuns. Pot eu sa o trag pe ea l-a raspundere pentru asta? Se face ea vinovata ca nu a securizat cladirea, cand la turci astia toti isi lasa la intrare pantofii?
Mersi mult de timpul acordat.

#2
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Cum sa iti lasi pantofii la intrare?

#3
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Din moment ce-i platesti chirie ce o priveste pe aia unde iti lasi tu pantofii? Posted Image Asa poate sa-ti spuna sa lasi si portofelul la intrare...

#4
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
daca erai neamt mai intelegeam, dar roman sa-si lase pantofii la intrarea in bloc....mai rar. Pana sa plece majoritatea hotilor in vest pana si florile de pe scara se furau....

Edited by alexpet, 22 May 2019 - 17:04.


#5
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019

 alexpet, on 22 mai 2019 - 17:03, said:

daca erai neamt mai intelegeam, dar roman sa-si lase pantofii la intrarea in bloc....mai rar
se mai intampla pe vremea lui ceasca cand toata lumea avea covoare/mochete ... acum e drept ca a devenit o bizarerie de moda foarte veche

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
pe ce motiv iti spune ea tie unde sa iti lasi tu pantofii, atat timp cat ii platesti chiria, nu inteleg ce o freaca pe ea grija pantofiilor tai.

Ce naiba vrei sa faci, te duci la politie si depui plangere, sau esti destept, stai in banca ta ca politia oricum nu il gaseste, economisesti bani si nervi si pe viitor pantofii in casa.

#7
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019

 Sekene, on 22 mai 2019 - 16:52, said:

Pot eu sa o trag pe ea l-a raspundere pentru asta? Se face ea vinovata ca nu a securizat cladirea, cand la turci astia toti isi lasa la intrare pantofii?
Mersi mult de timpul acordat.
Greu de crezut, dar cred ca politia te poate lamuri.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Si daca iti spunea sa-ti lasi portofelul  pe covorasul de la intrare ce faceai ?

Mare ti-e gradina, Doamne !

Ce crezi ca poti sa faci ? Ai 2 variante ;
- plangere la Politie
- treci pantofii la pierdere, ii arati obrazul proprietarului si ii spui ca  - NOPE - de acum dorm cu pantofii sub perna

De curiozitate - ce pantofi erau ?

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Cat timp în contract nu are obligația sa păzească papucii, nicăieri în lumea asta nu e responsabila ca au dispărut.
Caută-i și tu pe olx.ro , cine i-a furat sigur ii trimite în tara natala.

#10
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017

 Aldulescu, on 22 mai 2019 - 16:59, said:

Cum sa iti lasi pantofii la intrare?
La cererea ei mi-am lasat pantofii la intrare, nu pentru ca am vrut eu.

 Valmont43, on 22 mai 2019 - 17:02, said:

Din moment ce-i platesti chirie ce o priveste pe aia unde iti lasi tu pantofii? Posted Image Asa poate sa-ti spuna sa lasi si portofelul la intrare...
M-am gandit ca asa sunt regulile la ei, acum ca ma gandesc a doua oara, tare prost am fost si sa ascult...

 business11, on 22 mai 2019 - 17:08, said:

pe ce motiv iti spune ea tie unde sa iti lasi tu pantofii, atat timp cat ii platesti chiria, nu inteleg ce o freaca pe ea grija pantofiilor tai.

Ce naiba vrei sa faci, te duci la politie si depui plangere, sau esti destept, stai in banca ta ca politia oricum nu il gaseste, economisesti bani si nervi si pe viitor pantofii in casa.

 adamsd, on 22 mai 2019 - 17:09, said:

Greu de crezut, dar cred ca politia te poate lamuri.
Azi a venit politia, s-a uitat superficial si au plecat, nici macar nu m-au intrebat ceva ori sa verifice temeinic, sau sa ma intrebe macar cum arata pantofii.

Deci nu poata sa fie proprietarul cumva tras la raspundere pentru asta? Practic pot sa ma duc eu in seara asta sa termin si pantofii ce nu au fost furati si sa scap....

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
sper ca iti dai seama ca Turcia este o tara din lumea 3 a si coruptia este maxima. Politia de acolo nu face absolut nimic, asa ca stai linistit ca pantofii nu ii mai vezi fara noroc maxim.

De curiozitate intreb, ce te-a facut sa te muti in Turcia?

Proprietarul nu isi lasa pantofii afara? Ca in locul tau m-as duce si i-as fura si lui pantofii.

Edited by business11, 22 May 2019 - 17:16.


#12
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

 Aldulescu, on 22 mai 2019 - 16:59, said:

Cum sa iti lasi pantofii la intrare?

La ei asa se face.

@ initiator: proprietarul putea sa iti spuna sa lasi si masina deschisa cu cheile inauntru. Oricine poate sa zica orice. Dar ceea ce faci este responsabilitatea ta, si nu poti avea pretentia sa te despagubeasca. Daca s-ar fi despagubit astfel de lucruri, iti dai seama cator oameni li s-ar fi "furat" pantofii :)

#13
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017

 Naijax, on 22 mai 2019 - 17:11, said:

Si daca iti spunea sa-ti lasi portofelul  pe covorasul de la intrare ce faceai ?

Mare ti-e gradina, Doamne !

Ce crezi ca poti sa faci ? Ai 2 variante ;
- plangere la Politie
- treci pantofii la pierdere, ii arati obrazul proprietarului si ii spui ca  - NOPE - de acum dorm cu pantofii sub perna

De curiozitate - ce pantofi erau ?
Hoka, 750 lei Posted Image. Bine macar ca i-am luat la reducere.
Am in apartament o tipa care a ramas fara singura pereche de incaltari.

#14
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Nu-i mai lasa la intrare ca nu esti in armata (era pe vremuri) cand "veteranu' " spunea soldatimii sa-si lase bocancii si papucii pe rastel la intrarea in dormitor.
Sper ca ai loc de pantofi si in casa/apartament,garsoniera... ce ai tu acolo.
Poti face o sesizare la Politia lor si pe viitor,pune-i la loc sigur si incuie bine usa la intrare,este benefic asa.
L.E. - Politia lor... ca si a noastra,spui ca ti s-a furat telefonul si in 99% din cazuri... se trece la "pierderi planificate"... la fel si incaltamintea sport ce ti-a fost furata. Nu-i mai lasa la intrare... ca si turcii "este" hoti!

Edited by Tehnicianul090370, 22 May 2019 - 17:20.


#15
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017

 business11, on 22 mai 2019 - 17:16, said:

sper ca iti dai seama ca Turcia este o tara din lumea 3 a si coruptia este maxima. Politia de acolo nu face absolut nimic, asa ca stai linistit ca pantofii nu ii mai vezi fara noroc maxim.

De curiozitate intreb, ce te-a facut sa te muti in Turcia?

Proprietarul nu isi lasa pantofii afara? Ca in locul tau m-as duce si i-as fura si lui pantofii.
Am impresia ca sotul ei o sa le dea spaga la politisti ca prea radeau inainte sa intre in apartament. Sunt la studii, urmeaza sa ma intorc la final de luna.
Poate o sa iau in considerare sa imi improprietaresc pantofii lui, chiar si doar sa ii fac paguba.

Edited by Sekene, 22 May 2019 - 17:20.


#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 Sekene, on 22 mai 2019 - 17:16, said:

Hoka, 750 lei Posted Image. Bine macar ca i-am luat la reducere.

Dumnezeu sa-i ierte Posted Image

Ia-ti gandul de la ei si trece incidentul asta la "lectii de viata"
Asta e ...

#17
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 R10, on 22 mai 2019 - 17:16, said:

La ei asa se face.
Pai nu exista hol in fiecare apartament sa ii lasi acolo, inainte sa intri in celelalte camere,doar nu ii  lasi in afara usii?

#18
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017

 Naijax, on 22 mai 2019 - 17:31, said:

Dumnezeu sa-i ierte Posted Image

Ia-ti gandul de la ei si trece incidentul asta la "lectii de viata"
Asta e ...
Incep sa gandesc la rece, si cred ca aveti dreptate, cred ca asta e trecuta la "Prostia doare", si sa imi invat lectia pde viitor.

 Aldulescu, on 22 mai 2019 - 17:37, said:

Pai nu exista hol in fiecare apartament sa ii lasi acolo, inainte sa intri in celelalte camere,doar nu ii  lasi in afara usii?
Este hol, dar si eu prost am ascultat de proprietar sa ii las la intrare in casa cum a spus ea.

Edited by Sekene, 22 May 2019 - 17:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate