Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cumpararea locului de veci

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
De cativa ani tot se vorbeste de cumpararea locului de veci.
Si la voi se procedeaza astfel, cum vi se pare ideea?
Trebuie sa iti mai cumperi si loc de veci ca daca nu te ingroapa langa gard sau cum vine asta?
Dupa ce platesti trebuie ingradit cumva, sa fie toata familia acolo depinde cate locuri sunt cumparate.
Mie mi se pare o prostie, tot aud ca unu si altu isi cumpara loc de veci la preotii din oras cred.
Probabil si din cauza locurilor sa nu desparta mormintele, dar dupa ce mori mai vezi unde esti sau te-ar durea capul de problemele lumesti?

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Topicul trebuia deschis la afaceri imobiliare, nu la religie.

#3
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Tot una, pentru ca e afacerea preotilor(sau a primariei) care tine de religie.
Nu e ceva ce cumperi pe lumea asta.

Edited by smiley2, 22 May 2019 - 15:29.


#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007
Solutia corecta e asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BHBaCZ3slis?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
"Cumpararea" e valabila doar 20 de ani,dupa 20 de ani trebuie sa il "cumperi" iar....

#6
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
@Karhu da, facuti faina si dati la pensionari ajutoare Posted Image

@I2O, serios?Si la cine se platesc taxele alea?Iti bate si chitanta nu?

Edited by smiley2, 22 May 2019 - 15:47.


#7
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
La administratia cimitirului,da iti da un fel de contract

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Locul de veci nu se cumpara, se cesioneaza in schimbul unei taxe anuale (care difera de la cimitir la cimitir). In caz ca mori si nu ai garsoniera la subsol nu prea stiu ce se intampla, probabil ajungi la crematoriu.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Locurile in cimitire sunt limitate iar cimitirele centrale sunt deja pline ochi.
Mortului nu-i pasa dar aia de raman in urma lui ... vai de mama lor.

Se pare ca nu prea ai avut astfel de evenimente in familie sa vezi cum e sa stai cu mortul in capela si sa cauti loc de veci pe care sa-l gasesti la mama naibii si pe care platesti cat nu face.

O confuzie care se face des este ca locul de veci nu se cumpara ci se ia in concesiune pe 20, 25, 30 de ani.
Adica locul nu este al tau deci trebuie sa platesti o taxa anuala pentru acel loc.
La fel cum platesti impozit pentru cladiri sau locul de parcare.

Oamenii prefera sa-si "cumpere" un astfel de loc de veci din 2 motive ;
- atuci cand vine clipa sa nu chinuie familia inutil cu cautari disperate si cheltuieli foarte mari
- toti mortii familiei sa fie in acelasi loc, sau apropriati, sau macar in acelasi cimitir

Motivul ? Cu ocazia diverselor sarbatori sau obiceiuri crestine, sa nu faci turul cimitirelor ci sa te duci intr-un singur loc sa-ti onorezi mortii.

Se vede treaba ca esti tanar deci, mai asteapta vreo 20 de ani sa vezi cum te va apasa aceasta problema si nu-ti va da pace.
Mai mult decat crezi

Edited by Naijax, 22 May 2019 - 15:40.


#10
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Da ce oameni wai...da ce femei...
Scump e locul ala de veci, mai scump ca viata de aici.

@Pololica, Ce garsoniera la subsol ca stai prin vecini, daca mori ce fac aia cu tine?Doar sa faca o fapta buna ei macar.

@Naijax, la capela nu am auzit.Am avut 2 inmormantari in familie anul trecut dar inca nu e asa cum spui tu, de abia e cumparatul locurilor de veci.
Pe mine nu m-ar interesa astfel de lucruri doar am auzit cum se practica, daca nu se creeaza conditii dam decedatii la gunoi sau la garla daca asa s-a ajuns, sau pe apa cum ii vezi prin filme.

Edited by smiley2, 22 May 2019 - 15:46.


#11
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008

 smiley2, on 22 mai 2019 - 15:33, said:

@Karhu da, facuti faina si da-ti la pensionari ajutoare Posted Image

@I2O, serios?Si la cine se platesc taxele alea?Iti bate si chitanta nu?
dați*
Nu știu dacă e exact, dar unele primării îl bagă ca o anexă la impozit.

 Pololica, on 22 mai 2019 - 15:35, said:

Locul de veci nu se cumpara, se cesioneaza in schimbul unei taxe anuale (care difera de la cimitir la cimitir). In caz ca mori si nu ai garsoniera la subsol nu prea stiu ce se intampla, probabil ajungi la crematoriu.
Dacă ai rude și acceptă să se ocupe de țin, te bagă la frigider până te saltă. Dacă nu, ajung studenții să se joace cu tine, apoi la „grătar” cu tine.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 Karhu, on 22 mai 2019 - 15:29, said:

....
mai debraba un nume pe o piatra (sau mai multe nume pe o piatra) si cam atat.
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2b/Libingan_ng_mga_Bayani.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Exact cum spune Naijax. In primul rand groapa nu iti apartine, ca nu devi proprietar ci o "inchiriezi" pe o anumita perioada de timp. Cum nu mai platesti, cum te scoate din groapa si face loc noului client.

Si eu sunt de parere ca iti "rezervi" o groapa din timp, din aceleasi doua motive pe care Naijax le-a mentionat. In primul rand te asiguri ca cei care raman nu au griji sa iti caute groapa si in al doilea rand ai toata familia in acelasi loc.

 arg, on 22 mai 2019 - 15:41, said:

mai debraba un nume pe o piatra (sau mai multe nume pe o piatra) si cam atat.
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2b/Libingan_ng_mga_Bayani.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

asta este de razboi? pare un tipic cimitir american ca din filme, eu am fost in America la un cimitir si nu arata asa.

#14
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 KyKyKyKy, on 22 mai 2019 - 15:41, said:

dați*
Nu știu dacă e exact, dar unele primării îl bagă ca o anexă la impozit.
Cui sa bage primaria anexa la impozit?Decedatului?
Daca nu plateste ii ia primaria anexa, adica il da afara?


Acum vreo suta si ceva de ani am inteles ca isi ingropau decedatii in gradina, erau mai inapoiati sau mai destepti?

 laffin, on 22 mai 2019 - 15:52, said:

acum vreo mie si ceva de ani am inteles ca-i mancau.
Probabil ca erau raw-vegani adevarati pe vremea aia, mancau doar cruditati.Mai stii?

Edited by smiley2, 22 May 2019 - 15:59.


#15
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007

 smiley2, on 22 mai 2019 - 15:49, said:

Acum vreo suta si ceva de ani am inteles ca isi ingropau decedatii in gradina, erau mai inapoiati sau mai destepti?

acum vreo mie si ceva de ani am inteles ca-i mancau.

#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 smiley2, on 22 mai 2019 - 15:40, said:

@Naijax, la capela nu am auzit.Am avut 2 inmormantari in familie anul trecut dar inca nu e asa cum spui tu, de abia e cumparatul locurilor de veci.
Pe mine nu m-ar interesa astfel de lucruri doar am auzit cum se practica, daca nu se creeaza conditii dam decedatii la gunoi sau la garla daca asa s-a ajuns, sau pe apa cum ii vezi prin filme.

Se practica urmatoarea schema ;
Se "cumpara" loc in cimitire centrale. Locul costa initial 250-300 EUR si se accepta plata in rate. Dupa o anumita perioada se scoate locul la vanzare pentru sume halucinante. 1000 - 1500 - 2000 EUR

Eu am cumparat un astfel de loc, din nefericitre, pentru sora mea.
Acum 18 ani am dat pe el 900 lei. Acum este 2500 EUR pentru ca cimitirul este plin iar oameni care vor sa-si ingroape mortii acolo sunt destui.

Anul trecut unui prieten i-a murit mama. Nu avea loc de veci si in disperare de cauza, pe ultima suta de metri, abia a gasit un loc pentru banii care ii avea dar, in alta localitate la vreo 15 km.
Iti dai seama ce chin a fost ?

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Incinerarea e sfanta parerea mea . E si curata si ecologica si tot ce vrei . Dpmdv in orase ar trebui interzis cimitirul .

 Naijax, on 22 mai 2019 - 15:59, said:

Se practica urmatoarea schema ;
Se "cumpara" loc in cimitire centrale. Locul costa initial 250-300 EUR si se accepta plata in rate. Dupa o anumita perioada se scoate locul la vanzare pentru sume halucinante. 1000 - 1500 - 2000 EUR

Nu se mai poate " schema " asta pt ca nu mai poti inmormanta un strain langa familia ta . Trebuie sa faci dovada existentei un relatii de rudenie ca sa poti sa " accepti " un strain .

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
incinerarea este o problema la ortodoxi in special romano-greco ortodoxi. La catolici se practica de zeci de ani si dupa parerea mea este mult mai inteligenta ca si solutie. In primul rand corpul nu este mancat de viermi, in al 2 rand este mai ieftin si in al 3 rand ocupa mai putin loc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate