Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

Cumpararea locului de veci

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#55
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Nici chiar asa...Trebuie anuntat decesul pe urma esti tras la raspundere si scoti bani mai multi decat trebuiau pe cale "ortodoxa".

#56
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsfantu.dracu, on 22 mai 2019 - 17:59, said:

De ce vreți să fiți înmormântați la oraș?
Probabil sa poata fi vizitati de rude care locuiesc in oras.

#57
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

View Postjimi91, on 22 mai 2019 - 19:01, said:

Din cate stiu eu, ca sa faci un RMN (ca exemplu), ai posibilitatea sa-l faci gratuit, doar ca trebuie sa astepti cateva luni Posted Image...testele pentru aparatul de glicemie le primim gratuit (cum am spus, te costa in jur de 100 de lei/luna).Exista o pensie de insotitor, nu stiu cum se obtine, dar cred ca se incadreaza oricine, ideea e sa fii asigurat.
E o diferenta de la cer la pamant intre cineva care e asigurat si cineva care nu e asigurat Posted Image

Ce faci daca n-ai nimic...statul nu are cum sa-ti dea bani Posted Image...e adevarul trist al celor care au muncit la negru o viata intreaga Posted Image

Pai era pensie de insotitor dar ajungeau banii aia din toata pensia crezi? Posted Image La un azil de batrani trebuie sa ai cel putin 3500 lei am auzit.
Daca te referi ca insotitorului ii merge vechimea da, ar merge dar uite faza la mine in oras: nu avea primarul de unde sa aiba atatia angajati si a mai redus din insotitori.Era unchiul meu insotitor cativa ani pe urma l-a scos primarul asa ca nu i-a mers vechimea si trebuia sa aiba grija de bunica la pat deci nu se putea angaja in alta parte, trebuia sa aiba grija de ea.
Apoi ca sa vezi: aveam 2 la pat, unchiul neavand salar sau nefiind angajat nu era asigurat si din acelasi venit care nu ajungea trebuia sa ai grija de 2 la pat.Deci trebuie cumva unul sa fie angajat si altul sa aiba grija + o femeie sa ajute.Pe langa nu mai zic cate alte treburi Posted Image

Daca nu ai bani in Romania mori cu zile, astia tineri nu au unde munci in tara asta.Ma sperii si ma ia cu fiori ce se intampla in jur, ca salariile is asa mici si pretentiile atat de mari ca mai bine nu lucrezi pe 10 lei in tara asta la un patron si trebuie sa iti cauti locul de veci ca se ocupa si ala si ramai pe drumuri.
Era o vorba: O sa fim nevoiti sa le spunem celor morti sa se ridice si sa le luam lor locul.

View Postandreic, on 22 mai 2019 - 19:11, said:

Probabil sa poata fi vizitati de rude care locuiesc in oras.
Pai ce poti sa faci, daca stai intr-o zona de oras duci decedatul la kilometri departare si apoi tot sa te plimbi la cimitir doar de dragul de a inmormanta in alta parte gratis(poate) si undeva la sat?Astea-s conditiile, e vina cui ca ne nastem la oras sau ca scot astia nu stiu ce taxe ca nu lasa nici mortii sa se odihneasca in pace?Cand esti viu esti numai in stres, iar cand mori nici acolo nu te poti odihni ca iti iau organele sau ca aia care raman trebuie sa te planga ca cheltuie bani frumosi dupa tine.
Cam asa au devenit obiceiurile astea "pagane", cei care raman trebuie sa se cheltuie dupa ala care moare si trebuie sa planga mai mult dupa banii cheltuiti dupa raposat.

Edited by smiley2, 22 May 2019 - 19:35.


#58
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Locul la cimitir costa, cu cat e mai aproape de biserica, cu atat e mai scump :)

#59
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Si pe cine mai intereseaza ca e locul aproape de Biserica sau nu, pe mort?

#60
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
referitor la donatia de organe dupa deces, in Austria exista lege in asa fel incat dupa deces organele tale sunt donat automat. Daca nu esti de acord trebuie sa semnezi in timpul vietii o chestie la stat ca nu esti de acord, dar in general nu prea exista persoane care sa faca asta. Si daca ai facut chemioterapie in viata, atunci esti scos de pe lista de donatori automat sau daca ai boli (gen sida, etc.)

#61
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Pe ce baza sunt donate automat, de catre cine sunt preluate si cu acordul cui?

#62
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
https://evz.ro/mafia...-lmorminte.html

#63
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Postsmiley2, on 23 mai 2019 - 09:15, said:

Pe ce baza sunt donate automat, de catre cine sunt preluate si cu acordul cui?

pe baza legislativa (ai aici legea), se face analize dupa deces sa se stabileasca daca organele sunt bune si dupaia sunt preluate de Eurotransplant. O organizatie din care fac parte statele Benelux, Austria, Germania, Croatia, Slovenia si Ungaria. Adica organele pot ajunge in una dintre tarile astea dupa decesul tau, acolo unde este nevoie.

#64
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postsmiley2, on 23 mai 2019 - 08:57, said:

Si pe cine mai intereseaza ca e locul aproape de Biserica sau nu, pe mort?

Familia e interesata...nu stiu de ce e mai scump :))...dar pe cuvant ca e asa :))

#65
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
@business11 :  [...] donatia de organe dupa deces, in Austria exista lege in asa fel incat dupa deces organele tale sunt donat automat [...]

Fiindca tot suntem la "discutii agreabile*, imi permit sa fac o neinsemnata observatie (si nu trebuie sa produc teama pentru un asa nimic neimportant):

Prelevarea de organe si tesuturi nu se face dupa deces, adica de la cadavre, ci de la persoane inca vii, chiar daca sunt ajutate sa respire de catre niste masinarii (ganditi-va la o lovitura in plex, cand esti blocat si trebuie sa te ajute cineva sa reiei respiratia).

Persoana este imobilizata, rastignita pe o masa operatorie, conectata la aparate de monitorizare si de mentinere a alimentarii cu oxigen, de mentinere a pulsului, fluide si ce mai trebuie.

Se introduc "droguri" care sa blocheze reactiile la durere, reactii care sunt detectate prin senzori si urmarirea parametrilor. In timpul adcesta, echipa discuta in termeni tehnici pasii protocolului de preluare organe si procedeaza gradat la prelevare. Esti hacuit pret de zeci de minute, bucata cu bucata, ce este util din tine - mentinut in viata de chimicale si aparate. Pentru ca un organ neirigat cu fluide si fara interactiune cu restul corpului nu ar mai fi bun la nimic dupa cateva minute, foarte putine...

Uneori, persoana lacrimeaza, relatarile celor care, intamplator sau nu, au reusit in faza preliminara sa scape (anii trecuti, in America, tatal unui tanar a intrat peste medici cu pistolul si si-a salvat baiatul, ulterior acesta din urma revenindu-si miraculos) arata ca unii pacienti devin constienti de ce li se intampla, dar nu pot face nimic, dacat sa lacrimeze, pentru ca sunt sedati (atat cat trebuie sa nu se zbata, pentru ca sedarea profunda ar incurca mentierea optima a tesuturilor, pana la prelevarea in viu).

#66
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
da ai dreptate am uitat sa mentionez asta. Atunci cand creierul nu mai reactioneaza si 2 medici diferiti confirma acest lucru, este voie sa se faca transplantul.

#67
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Prelevare de organe e ceva mai rau decat operatia pe viu, deci o mare prostie si blasfemie.Pacientul care are nevoie de acele organe oricum nu o va duce mult, numai chin.
Deci mult mai bun un loc de veci decat tot felul de magarii facute doar pentru bani.
Criogenarea la fel, au descoperit o metoda prin care organismul nu putrezeste dar nu poate fi readus la viata si unde se cheltuiesc milioane de dolari pentru escrocherii.

Edited by smiley2, 24 May 2019 - 11:37.


#68
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
eu am zis ca doamne fereste daca mi se intampla ceva in viata asta si ajung intr-un astfel de stadiu (nu imi doresc si sper sa nu se intample) sa ii ofer prietenei mele sansa sa imi vanda organele pe piata neagra, asa macar se imbogateste decat sa le dau la stat la hoti.

#69
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postsmiley2, on 24 mai 2019 - 11:35, said:

Prelevare de organe e ceva mai rau decat operatia pe viu, deci o mare prostie si blasfemie.Pacientul care are nevoie de acele organe oricum nu o va duce mult, numai chin.
Deci mult mai bun un loc de veci decat tot felul de magarii facute doar pentru bani.
Criogenarea la fel, au descoperit o metoda prin care organismul nu putrezeste dar nu poate fi readus la viata si unde se cheltuiesc milioane de dolari pentru escrocherii.

Ce blasfemie ? salvezi cel putin o viata, esti util societatii...crezi ca nu intelege Dumnezeu de ce ti-ai donat organele ? Gandeste-te ca exista o mafie intreaga de trafic de organe....

Edited by jimi91, 24 May 2019 - 13:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate