Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Cumpararea locului de veci

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#37
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Prima data cand aud de acest subtopic, '' Taifasuri agreabile ''.

#38
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,435
  • Înscris: 15.06.2007

View Postjimi91, on 22 mai 2019 - 17:27, said:



Cand lucrezi la negru, da e nasol...nu esti asigurat...daca trebuie sa te operezi, ghici ce, platesti operatia +spaga...asa ca, cel asigurat, doar da o spaga...



Si eu ma gandeam sa donez organele in caz de ceva :)...adica, de ce sa nu salvezi o viata
daca donezi organele , poate plateste familia celui care primeste donatia pentru mormant.

#39
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
@jimi91, Nu neaparat ca lucrezi sau nu la negru, dar sunt persoane care au lucrat toata viata in agricultura si doar cu banii aia s-au intretinut apoi se imbolnavesc si nu mai au bani sau au lucrat undeva si nu au facut ani cati trebuie deci nu e asigurat si aia ce fac?Aia nu traiesc in lumea asta cum ar veni, nu?Nu cumva aia care raman trebuie sa plateasca toate si sa mai cumpere si loc de veci? :))

Cumva daca ia cineva in ingrijire un/o varstic(a) acela care ramane trebuie sa plateasca anual impozit la stat pentru locul de veci, sau pe 7-20 de ani? :)))
Cate prostii mai poti auzi pe lumea asta ca nici nu crezi ca s-ar fi inventat :-j

#40
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostI2O, on 22 mai 2019 - 15:31, said:

"Cumpararea" e valabila doar 20 de ani,dupa 20 de ani trebuie sa il "cumperi" iar....
De unde ai scos asta ?

#41
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Statul ar trebui sa iti asigure gratuit cei 2 mp de pamant in care sa fii ingropat (daca doresti asta).

#42
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postsmiley2, on 22 mai 2019 - 17:32, said:

@jimi91, Nu neaparat ca lucrezi sau nu la negru, dar sunt persoane care au lucrat toata viata in agricultura si doar cu banii aia s-au intretinut apoi se imbolnavesc si nu mai au bani sau au lucrat undeva si nu au facut ani cati trebuie deci nu e asigurat si aia ce fac?Aia nu traiesc in lumea asta cum ar veni, nu?Nu cumva aia care raman trebuie sa plateasca toate si sa mai cumpere si loc de veci? Posted Image)

Cumva daca ia cineva in ingrijire un/o varstic(a) acela care ramane trebuie sa plateasca anual impozit la stat pentru locul de veci, sau pe 7-20 de ani? Posted Image))
Cate prostii mai poti auzi pe lumea asta ca nici nu crezi ca s-ar fi inventat :-j

Mai, e normal, daca nu cotizezi la stat, nu primesti nimic...adica, gandeste-te la oamenii care vin sa lucreze cu ziua...toti sunt batrani, la 50-60 de ani :|...na, nu au o vechime, au o pensie mica...da, le e greu. Nu zic ca nu au muncit, zic doar ca, nu au cotizat la stat. Daca nu esti asigurat platesti tot...nu beneficiezi de reduceri (sa-ti faci de exemplu o cardiograma) sau medicamente compensate, reteta, medic de familie...

Bunica mea are diabet...e pe insulina...trebuie sa-i faca cineva zilnic injectie...sa-i ia glicemia...ca sa stim cata insulina ii facem. aparul ala de glicemie costa 200 de lei...testele costa in jur de 100 lei/luna- din fericire, sunt gratuite :)...de ce? pentru ca e asigurata :)

#43
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

View Posttfmercedez, on 22 mai 2019 - 17:31, said:

daca donezi organele , poate plateste familia celui care primeste donatia pentru mormant.

Nu prea cred ca plateste, vor doar fapte bune sa faca altii.
Ori faci o fapta buna ori nu mai faci, dar daca o faci faci o fapta buna celor care raman sa le ramana bani de festivaluri dupa ce s-a dus mortul:))

View Postpasilla, on 22 mai 2019 - 17:40, said:

Statul ar trebui sa iti asigure gratuit cei 2 mp de pamant in care sa fii ingropat (daca doresti asta).

Ar trebui dar statul s-a smecherit si el, de unde bani?De unde mai pot scoate?De pe cei care mor, de pe cei care lucreaza, de pe apa de ploaie, de pe cei care se nasc.
Ar trebui multe dar nu-s.

Ei vor bani de la oameni care nu au bani, interesanta chestia nu?

Edited by smiley2, 22 May 2019 - 17:48.


#44
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postsmiley2, on 22 mai 2019 - 17:42, said:




Ar trebui dar statul s-a smecherit si el, de unde bani?De unde mai putem scoate?De pe cei care mor, pe urma de pe cei care se nasc, de pe cei care lucreaza, de pe apa de ploaie.
Ei vor bani de oameni care nu au bani, interesanta chestia nu?


Ce nu ti se pare normal ? Daca platesti un serviciu, il primesti...nu-l platesti, nu-l primesti :)

#45
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Pai si atunci?Ce poate sa mai faca mortul sau aia care raman si nu au finante?Sa il inmormanteze cei care au ramas unde stiu sau sa il tina in casa pana gasesc solutii, nu?Bravo!

De fapt ce servicii?Ca scapi de un decedat?Asta ar trebui sa asigure statul gratuit dar platim niste lucruri fictive si niste obiceiuri proaste.
Cate ceva ar mai trebui de cheltuit, dar nici sa te cheltui pana la ultimul ban dupa ce pleaca unu din casa.

Edited by smiley2, 22 May 2019 - 17:55.


#46
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postsmiley2, on 22 mai 2019 - 17:49, said:

Pai si atunci?Ce poate sa mai faca mortul sau aia care raman si nu au finante?

Il ingroapa primaria, cred...adica, doar o groapa, un sicriu, o slujba mica si atat...fara mese si alte chestii...ai spus ca primeste de la stat o suma, chiar daca nu e asigurat...2000 de lei e suficient...cred. Habar n-am. Adica, stiu si eu pe cineva care nu avea bani de inmormantare, asa ca, au cotizat vecinii Posted Image...cu cat au putut.

View Postsmiley2, on 22 mai 2019 - 17:49, said:

Pai si atunci?Ce poate sa mai faca mortul sau aia care raman si nu au finante?Sa il inmormanteze cei care au ramas unde stiu sau sa il tina in casa pana gasesc solutii, nu?Bravo!

De fapt ce servicii?Ca scapi de un decedat?Asta ar trebui sa asigure statul gratuit dar platim niste lucruri fictive si niste obiceiuri proaste.
Cate ceva ar mai trebui de cheltuit, dar nici sa te cheltui pana la ultimul ban dupa ce pleaca unu din casa.

Pai nu esti obligat sa faci mese intinse Posted Image...sau sa platesti pe cineva pentru a ridica capacul de la cavou, sau sa-ti sape o groapa...poti sa le faci si singur Posted Image. Adica, tu vrei acelasi tratament ca cineva care da bani ?

Edited by jimi91, 22 May 2019 - 18:00.


#47
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
De ce vreți să fiți înmormântați la oraș?

#48
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
O alta practica comunca e impaierea decedatului...mai ales daca are o pensie frumoasa Posted Image. Dar, presupun ca ar merge si daca nu ai bani de inmormantare...sa mai tragi de timp pana cand o sa ai Posted Image. E destul de raspandita prin zonele rurale Posted Image

Edited by jimi91, 22 May 2019 - 18:02.


#49
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
@jimi91, Nu mai da cu quote la postul anterior, se incarca forumul prea mult...

Stai linistit ca nu se cotizeaza cine stie ce + ce se primeste de la stat ajutorul ala Posted Image)) cheltuielile sunt mari, in jur de 12000 lei asa mai "saracut si cu scartz" in zona mea se cheltuie iar daca mai trebuie sa platesti si locul de veci sau "inchirierea" iti cam dai seama unde te ajunge.Nu iti mai vine sa mori =)))
Primaria daca inmormanteaza vrea ceva de pe urma asta, sa primeasca ceva inapoi.Te angajeaza la primarie sa lucrezi pentru inmormantare.

Cum sa mai tragi de timp?Cu mortul pe masa pana aduni banii?Posted Image Posted Image

View Postsfantu.dracu, on 22 mai 2019 - 17:59, said:

De ce vreți să fiți înmormântați la oraș?
Pentru ca ne nastem la oras sau pentru ca satele au devenit orase fara locuri de munca Posted Image))
Dar ce te mai miri daca si aia de la oras merg in strainatate sa lucreze?

View Posttfmercedez, on 22 mai 2019 - 18:08, said:

Am cunoscut pe cineva, care mi-a povestit ca tatal ei a avut nevoie de transplant de inima.  El nu a fumat niciodata, medic de profesie, om responsabil.
A primit inima cuiva, si zicea tipa, ca imediat ce a putut tatal ei sa se dea jos din pat, dupa operatie,  a simtit nevoia sa fumeze o tigara. Tipul de la care primise inima , era fumator.
Si cat o mai duce asa cu transplant de inima, operat?Si-a cumparat loc de veci?
Mai bine mori linistit de boala ta decat sa te chinui cu transplanturi si sa fii un chin pentru altii.

Edited by smiley2, 22 May 2019 - 18:18.


#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,435
  • Înscris: 15.06.2007

View Postsmiley2, on 22 mai 2019 - 17:42, said:



Nu prea cred ca plateste, vor doar fapte bune sa faca altii.
Ori faci o fapta buna ori nu mai faci, dar daca o faci faci o fapta buna celor care raman sa le ramana bani de festivaluri dupa ce s-a dus mortul:))


Am cunoscut pe cineva, care mi-a povestit ca tatal ei a avut nevoie de transplant de inima.  El nu a fumat niciodata, medic de profesie, om responsabil.
A primit inima cuiva, si zicea tipa, ca imediat ce a putut tatal ei sa se dea jos din pat, dupa operatie,  a simtit nevoia sa fumeze o tigara. Tipul de la care primise inima , era fumator.

Edited by tfmercedez, 22 May 2019 - 18:09.


#51
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postsmiley2, on 22 mai 2019 - 18:04, said:


Cum sa mai tragi de timp?Cu mortul pe masa pana aduni banii?Posted Image Posted Image





Pai da....mai incasezi o pensie mai strangi un ban...ai dovada ca e "vie"...le spui ca doarme , e obosita :))

#52
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

View Postjimi91, on 22 mai 2019 - 17:41, said:

Mai, e normal, daca nu cotizezi la stat, nu primesti nimic...adica, gandeste-te la oamenii care vin sa lucreze cu ziua...toti sunt batrani, la 50-60 de ani Posted Image...na, nu au o vechime, au o pensie mica...da, le e greu. Nu zic ca nu au muncit, zic doar ca, nu au cotizat la stat. Daca nu esti asigurat platesti tot...nu beneficiezi de reduceri (sa-ti faci de exemplu o cardiograma) sau medicamente compensate, reteta, medic de familie...

Bunica mea are diabet...e pe insulina...trebuie sa-i faca cineva zilnic injectie...sa-i ia glicemia...ca sa stim cata insulina ii facem. aparul ala de glicemie costa 200 de lei...testele costa in jur de 100 lei/luna- din fericire, sunt gratuite Posted Image...de ce? pentru ca e asigurata Posted Image

Si bunica mea tot facea analize si era pe insulina, dar nu facea nimeni gratuit analizele.Nu stiu de unde le scoti sau cum e la tine dar trebuia platit totul, analizele venea un asistent sa le faca care costau peste 200 de lei, medicamentele la fel nu toate erau compensate de gratuite nici nu era vorba pentru ca avea si multe, apoi avea si sonda care trebuia schimbata tot la 2 saptamani si alti bani trebuiau platiti la o asistenta din oras sa vina acasa sa ii schimbe sonda, apoi sondele trebuiau cumparate + femeia pe care o aveam angajata sa ii schimbe pampersul.
Cand esti asigurat nu intotdeauna sunt toate gratuite, si avand o pensie mare de abia ii ajungea inca trebuiau alti bani in plus pentru cheltuieli.
Calculeaza tu: medicamente, mancare, sonda si asistenta sa schimbe sonda(~200 lei/2 saptamani), femeia angajata(1500 lei/luna), pampersuri, facturi(curent, televiziune, butelie...), timp pierdut ca femeia nu statea ziua sa o aiba in ingrijire, nervi de otel ca daca ieseai afara si nu erai putin langa ea deja tipa, taxiuri(drumuri) de la spital.
Ca esti asigurat nu faci mare lucru, mergi la urgenta si nu mai platesti dar nu se uita nimeni la tine daca nu le dai o spaguta.
Dar ce faci cand esti in situatia asta si nu ai bani de niciunde?

View Postjimi91, on 22 mai 2019 - 18:38, said:

Pai da....mai incasezi o pensie mai strangi un ban...ai dovada ca e "vie"...le spui ca doarme , e obosita Posted Image)
De unde bani man daca nu ar avea pensie, tu nu ai fi salariat absolut nimic? Posted Image)) Deci lefter, descurca-te.Poti sau stii cum sa faci?

Deci cu spaga peste tot, ori dai bani si ai ori dai si s-ar putea tot sa nu ai.Ori cu loc de veci ori fara cam tot una ca ai de dat alti bani noi ca aia vechi se termina Posted Image)
Degeaba aduni tu bani si esti asigurat ca tot in faliment intri orice ai face.Asa e sistemul, ca trebuie sa ai bani si daca mori.

Edited by smiley2, 22 May 2019 - 19:00.


#53
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Din cate stiu eu, ca sa faci un RMN (ca exemplu), ai posibilitatea sa-l faci gratuit, doar ca trebuie sa astepti cateva luni Posted Image...testele pentru aparatul de glicemie le primim gratuit (cum am spus, te costa in jur de 100 de lei/luna).Exista o pensie de insotitor, nu stiu cum se obtine, dar cred ca se incadreaza oricine, ideea e sa fii asigurat.
E o diferenta de la cer la pamant intre cineva care e asigurat si cineva care nu e asigurat Posted Image

Ce faci daca n-ai nimic...statul nu are cum sa-ti dea bani Posted Image...e adevarul trist al celor care au muncit la negru o viata intreaga Posted Image

Edited by jimi91, 22 May 2019 - 19:01.


#54
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postsmiley2, on 22 mai 2019 - 15:40, said:

Da ce oameni wai...da ce femei...
Scump e locul ala de veci, mai scump ca viata de aici.

@Pololica, Ce garsoniera la subsol ca stai prin vecini, daca mori ce fac aia cu tine?Doar sa faca o fapta buna ei macar.

@Naijax, la capela nu am auzit.Am avut 2 inmormantari in familie anul trecut dar inca nu e asa cum spui tu, de abia e cumparatul locurilor de veci.
Pe mine nu m-ar interesa astfel de lucruri doar am auzit cum se practica, daca nu se creeaza conditii dam decedatii la gunoi sau la garla daca asa s-a ajuns, sau pe apa cum ii vezi prin filme.

Garsoniera la subsol=locul de veci.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate