Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Benzina sau diesel ? Buget +/- 20.000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
212 replies to this topic

#145
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Care Subaru are doar tractiune fata ? Intreb ca nu stiu .

#146
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Deja suntem complet off-topic, cred ca s-a inteles ideea de ambele parti, nu are sens sa prelungim inutil. In mare, parerile sunt cam la fel, depinde doar perspectiva din care vorbeste fiecare.

https://www.torquene...u-impreza-japan

#147
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

View PostBaxon, on 22 mai 2019 - 22:22, said:


Bai afonule , la 20k euro iei Duster chel sau iei varianta de top la echipare ? Ca tot o freci mereu cu aiureli ! La fel si SX4 il iei echipare top la banii aia , ca unu chel care desi e chel la 13 k euro tot are 5 stele euroncap . Tie-ti place sa postezi numai tampenii ca sa faci flame  ! Cand o sa evoluezi de la stadiu de amiba sa ma anunti .
Comportament de ființă ce consuma oxigenul degeaba. Astept sa imi arăți ca sx4 varianta de baza are 5 stele 😁

#148
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Testele Euroencap au fost mult mai dure in 2017. Au aparut surprize.
https://www.auto-bil...ute-135120.html

#149
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postfigo1988, on 23 mai 2019 - 11:11, said:

E ciudat comportamentul pe care-l descrii tu. Eu nu reuseam sa-l obtin decat daca "agresam" masina bine de tot. La tine (in Suedia parca) sunt obligatorii cauciucurile de iarna?
In absolut fiecare iarna din cele 6 pe care le-am trait in Suedia pana acum am patit de cateva ori derapaje in acea curba. Faptul ca e langa casa si o stiu foarte bine ma face sa fortez masina acolo mereu, stiind ca se va intampla :) ... e oarecum intentionat .. spuneam doar ca la astta noua nu mai apare acel fenomen (cel putin nu a aparut cat am testat iarna asta, caci intre Craciun si februarie nu am mai avut tinicheaua ca era in service cu buba ... Si da, cauciucurile de iarna sunt obligatorii aici.

Bottom lime, ai dreptate, nu e nevoie 4x4 .. dar e "nice to have". Permite mai multe abuzuri.
Asa, si masina mea, in mod full electric e cu tractiune spate. In mod hibrid e cu tractiune fata cu ceva ajutor din spate iar in mod sport e 4x4 permanent. Pot conduce in oricare din moduri cu aceeasi placere si siguranta.

#150
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostBaxon, on 23 mai 2019 - 12:27, said:

Corect :

Mi se pare lipsit de caracter sa dai quote doar la o bucata din mesaj ca sa arati ca, aparent, ti-as fi dat dreptate Posted Image Dar uite, daca e atat de important sa ti se dea dreptate pe un forum:

Ai dreptate. 4x4 ar trebui sa se puna pe absolut orice masina vanduta, inainte de airbaguri, ESP sau ABS.


PS: Sau poate mi-a scapat mie si toate masinile din Romania au 400CP, a.i. cazul meu sa fie relevant pentru majoritate.

Edited by figo1988, 23 May 2019 - 12:48.


#151
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

View PostBaxon, on 23 mai 2019 - 12:27, said:

Tu nu stii sa citesti daramite sa mai si intelegi :

VIN From Which Rating Applies - all Suzuki SX4's .
Repet cand treci de stadiul de amiba sa ma anunti !


Corect :

Bine ca mi-ai adus aminte de stadiul de amiba și comportament https://forum.softpe...__fromsearch__1

Mai era unu dar nu îl găsesc acum 😂
Mare om, mare caracter, mare... Ești 👍

#152
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postfigo1988, on 23 mai 2019 - 12:47, said:

Mi se pare lipsit de caracter sa dai quote doar la o bucata din mesaj ca sa arati ca,

Ai dreptate.
Asa ?
Ai spus foarte clar ce era de spus degeaba o intorci acuma . Exagerarile nici n-are rost sa le las in quote ca nu e normal sa se vada postat de doua ori Posted Image

#153
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007

View PostOctavian_SK, on 23 mai 2019 - 06:40, said:

treaba lor, banii lor, unde-i surpriza? pentru mine e fix pix si garantia si valoarea de revanzare si am avut "decat" masini noi Posted Image
surpriza e in faptul ca sunt oameni si oameni si nu esti reprezentantul tuturor, daca pt tine nu conteaza nu inseamna ca pt nimeni nu conteaza.

#154
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Postfigo1988, on 23 mai 2019 - 08:42, said:

Tipul tractiunii conteaza atunci cand accelerezi. Daca ai tractiune pe o singura punte, singura diferenta va fi ca va trebui sa accelerezi mai tarziu/mai putin decat o masina cu tractiune integrala. Si asta doar in conditii meteo dificile.  Foarte relevant daca esti pe circuit si alergi dupa secunde, complet irelevant pentru o masina de strada. Am masini cu toate tipurile de tractiune si chiar si la FWD, pe asfalt uscat nu rupe aderenta decat in primele 2 trepte si doar la acceleratie maxima. Si are 240cp

Aha, cand accelerezi, in curbe si la deal. Practic, 20 minute pe an. Maaaxim.

#155
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Post_-livio-_, on 23 mai 2019 - 19:49, said:

surpriza e in faptul ca sunt oameni si oameni si nu esti reprezentantul tuturor, daca pt tine nu conteaza nu inseamna ca pt nimeni nu conteaza.
la fel cum daca pentru cineva conteaza nu inseamna ca pentru toti conteaza, care-i problema ta de insisti? eu am precizat ca pentru MINE nu conteaza, era un fel de sfat cu exemplu personal, fiecare face ce vrea

#156
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001

View PostBaxon, on 23 mai 2019 - 11:30, said:

Care Subaru are doar tractiune fata ? Intreb ca nu stiu .
Subaru Trezia.

subaru sunt nașpa. nu vă luați. acum vreo două luni, tot aici pe forum, un gigel ne explica la vreo trei subariști, doi dintre ei la al treilea subaru, că mașinile noastre sunt nașpa.

Edited by vali, 24 May 2019 - 20:01.


#157
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

View PostDeenman, on 21 mai 2019 - 14:12, said:

Compactele lasa-le la pustiuleti, nu-s pt tine.

Prea dure, prea scurte: https://www.autovit....html#faa39a515d

Orienteaza-te spre asa ceva in defavoarea unui suv/cuv, pt ca o sa consume mai putin si o sa stea mai bine pe sosea la drum lung:

https://www.autovit....ml#gallery-open

https://www.autovit....ml#gallery-open

Alege doar masini care au cutie automata, benzina. Orienteaza-te spre marci care au fiabilitate mai buna, Mazda, Honda. Renault are acel motor foarte reusit si destul de econom, este foarte comoda masina.

Nu te orienta spre masina noua, ai ocazia sa cumperi masini rulate 1-2 ani cu garantie ramasa si care au pierdut deja 30% din pretul de noi.

Daca iti doresti neaparat suv (ca asa vrea nevasta probabil) incearca sa gasesti un CX5 mai rulat  (85.000km) benzina.


Vezi ca i-ai recomandat o Mazda revopsita si cu o usa schimbata , in al 2-lea link .Asta n-ar fi o problema daca s-a reparat bine si nu a avut alte daune gen stalpi ,  dar oricum pretul e de 'virgina''  , mult prea scumpa pentru o masina revopsita.

#158
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Dragi colegi, lasati-o mai moale cu Dusterul de 150cp, un tce 150cp 4wd full sare de 20k euro si pana la urma Dusterul nu este altceva decat un Logan cocotat, mai instabil si mai inghesuit. Dusterul merita doar daca va folositi cu adevarat de sistemul de tractiune integrala si de garda la sol.

La 20k euro as cauta un sh putin rulat si cu garantie, ceva de din clasa medie.

View Postcavaliere, on 23 mai 2019 - 11:02, said:

Figo, diferentele or fi nesemnificative, dar pentru condus mai tare pe curbe sau iarna pe strazi nedeszapezite, eu am apreciat xdrive-ul fata de rwd. Aici vorbesc de Bmw-uri ca am avut din astea foarte multe si rwd si xdrive.
Intr-adevar, pentru cine stie sa conduca, rwd este mult mai misto chiar si pe curbe, chiar si pentru puteri de 200-250 de cai. Dar pentru cine nu e foarte expert in sofat, atunci xdrive este un real ajutor la viraje luate prea tare.
In rest, explorer compara 4x4 vs masini cu punte motoare pe fata, unde e absolut normal sa existe torque steer la cuplu mare.  Dar intre un rwd si un 4x4, la mers pe asfalt prefer intotdeauna rwd. Se simte mult mai agil, simti lipsa planetarelor pe fata oricat de inteligent este xdrive-ul.

Cativa ani, cam 10-15 ani, cat estimezi?

Eu am +750Nm pe puntea spate si sincer simt nevoia unui awd, niciodata nu pot sa accelerez tare la viteza mica sau in curbe stranse.

#159
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dusterul full, cel de 150CP,  se duce aproape de 20 k Euro.  E si in configuratorul de la noi acum.

La ce ai nevoie de un cuplu atat de mare pentru o masina de 1400-1500 kg ?

Cu passat-ul in oras mergeam in max treapta 3. Iarna ramanea in parcare ca de nu e facut sa merga prin zapada mare.

Eu pe Duster am doar 148Nm si totusi am ajuns prin toti muntii fara probleme.

PS: Cati km te tin anvelopele si cat costa una ?

Edited by bumpocbum, 25 May 2019 - 15:00.


#160
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Terminati cu prostiile! Tare va mai place sa atacati alti utilizatori (Baxone, iar!? C'mon!)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yGvcenfq3Uk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si e doar un exemplu!

#161
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

View Postvali, on 24 mai 2019 - 19:59, said:

Subaru Trezia.

subaru sunt nașpa. nu vă luați. acum vreo două luni, tot aici pe forum, un gigel ne explica la vreo trei subariști, doi dintre ei la al treilea Subaru, că mașinile noastre sunt nașpa.

Ala-i Subaru doar cu badge-ul !
In realitate e un Daihatsu.
Si mai este un Subaru cu o singura punte motoare - BRZ-ul !
Da si asta-i o Toyota cu motor Subaru.

PS: Io cred ca-s cel de-al treilea subarist, fiind la al patrulea Subaru !
Si da, ie proaste, nu va luati asa ceva !

PPS: Vad ca iar a inceput discutia cu ”AWD-ul e naspa, nu merita, e degeaba, are doar dezavantaje, ... ”
Asta-i o poveste fara sfarsit !
As ca, zic si eu o vorba din batrani: ”Cine are sa-i traiasca, cine nu, sa nu-si doreasca !”
Suntem destui cei care trambalam zilnic dupa noi 100-200 kg de fier si consumam benzina in plus, fara rost.
Fiti oameni intelepti si nu va luati masini AWD ca-s doar bani aruncati !
Si toti producatorii auto care ofera masini cu tractiune integrala sunt doar niste excroci care vor sa va ia banii degeaba !

Back on topic:
@Initiator, ai reusit sa iei vreo decizie sau esti si mai tare-n ceata ?

#162
idromega

idromega

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.05.2018

View Postmarr, on 27 mai 2019 - 11:44, said:

@Initiator, ai reusit sa iei vreo decizie sau esti si mai tare-n ceata ?
Ceata totala :)
Mi-am format insa o lista restransa.
Cap de lista este Suzuki SX4 S-Cross ( benzina, cutie automata, 4x4, 21.000 euro ) intrunind in mare parte cerintele mele si incadrandu-se in buget.
Recunosc ca nu este chiar pe gustul meu insa m-am decis sa merg zilele acestea sa fac un test drive.
Ramane de vazut daca suntem sau nu "compatibili" :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate