Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce fel de disc pentru acest circu...

24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K
 Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...
 Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 

Sisteme de irigatii pentru gradini

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
755 replies to this topic

#667
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postzorin70, on 02 iulie 2023 - 19:46, said:

In opinia mea este suficient. Nu ma pricep atat de bine dar pentru gazon ma gandeam ca este suficient. Pentru restul este un haos. Cand a fost facuta casa si s-au pus aspersoare nu era gradina gata. Intre timp, am in familie niste pasionati de gradinarit si a aparut o sera, diversi copaci, etc asa ca aspersoarele bat aiurea. De asta nu le las prea mult. De modificat nu imi spuneti ca nu stau sa le dezgrop sa le fac.

ca si cum ai lua un PET de apa si l-ai imprastia prin curte.. cam asta inseamna 1-2 minute..

#668
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,910
  • Înscris: 21.03.2020
Cat timp udati gazonul pe canicula asta ca sa nu se usuce iarba dar nici sa nu creasca mare? Nu am chef sa tund iarba saptamanal....

Seara dupa 10 eu o ud cu programatorul cam 15 minute dar acum cu canicula asta prelungita mi se pare ca e cam putin....

#669
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
Gazonul se tunde de 2 ori pe sãptãmânã, nu sãptãmânal.

#670
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,246
  • Înscris: 15.10.2006

View Postdanfizesan, on 16 iulie 2023 - 14:03, said:

Gazonul se tunde de 2 ori pe săptămână, nu săptămânal.

In primii ani, se tunde de 2 ori pe saptamana si ar fi si mai bine chiar de 3 ori pe saptamana daca vrei sa respecti regula cu 1/3 din inaltimea ierbii si mai ai si o masina de tuns care nu rupe firul ierbii.
Pe urma doresti sa ai gazon cu crestere lenta si o data pe saptamana pare prea des cand ai o suprafata la care dureaza 1..mai multe ore tunsul.

#671
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,910
  • Înscris: 21.03.2020
vreau sa-l ud zilnic acum in canicula asta...

#672
loed1002

loed1002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 31.07.2020
Buna seara
As dori sa va cer ajutorul pentru o situatie cu care ma confrunt de ceva vreme. Am irigatie automatizata si de cateva ori pe an mi se defecteaza solenoizii. Nu mai inchide/deschide, mi se umple cu apa cutia cu electrovanele pt ca un solenoid nu inchide. L-am schimbat acum o luna. Azi iar nu inchidea

#673
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View PostGlCA_Contras, on 16 iulie 2023 - 11:42, said:

Cat timp udati gazonul pe canicula asta ca sa nu se usuce iarba dar nici sa nu creasca mare? Nu am chef sa tund iarba saptamanal....

Seara dupa 10 eu o ud cu programatorul cam 15 minute dar acum cu canicula asta prelungita mi se pare ca e cam putin....

se recomanda sa se ude de 2 ori pe saptamana, abundent, nu in fiecare zi.

Preferabil nu seara tarziu, pentru a nu ramane ud peste noapte (pot aparea diverse boli). Mai bine sa prinda cateva ore de soare sa aiba timp sa se zvante iarba.
Eu prefer sa il ud dimineata (in jur de 5-6)

#674
loed1002

loed1002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 31.07.2020

View Postwizake, on 17 iulie 2023 - 13:47, said:



se recomanda sa se ude de 2 ori pe saptamana, abundent, nu in fiecare zi.

Preferabil nu seara tarziu, pentru a nu ramane ud peste noapte (pot aparea diverse boli). Mai bine sa prinda cateva ore de soare sa aiba timp sa se zvante iarba.
Eu prefer sa il ud dimineata (in jur de 5-6)

Si cat timp sa fie udarile acestea de 2 ori/sapt cand sunt zile cu 38 grade la umbra. Eu am facut acest experiment acum 3 ani si mi-am ars jumatate din gazon. Lasam 30 min de 2-3 ori pe saptamana. Nici vorba sa functioneze.

#675
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 29.04.2008

View Postloed1002, on 17 iulie 2023 - 16:23, said:

. Nici vorba sa functioneze.

Deoarece dumneata uzi iarba cu minute in loc de litri de apa

Edited by iladi, 17 July 2023 - 16:46.


#676
loed1002

loed1002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 31.07.2020

View Postiladi, on 17 iulie 2023 - 16:45, said:



Deoarece dumneata uzi iarba cu minute in loc de litri de apa

:) buna remarca. Am pus dupa indicatii, paharele in 5 puncte ale gazonului si am masurat cati mm de apa s-au strans in 10 min. Asta pt a putea calcula cati litri de apa pe mp sunt. Paharele au fost drepte sa nu ma fure forma lor. Apoi, conform indicatiilor de pe site-uri pretioase, am udat cu nr necesari de litri pt mp pe saptamana impartit la 2-3 udari. Rezultatul: un gazon parlit pe jumatate care abia l-am resuscitat si inca mai am goluri in el de atunci. Banuiesc ca acele 2-3 udari zdravene nu inseamna ca aspersoarele merg 4-5 ore per udare…

#677
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 29.04.2008

View Postloed1002, on 17 iulie 2023 - 17:15, said:

am udat cu nr necesari de litri pt mp pe saptamana impartit la 2-3 udari. Rezultatul: un gazon parlit pe jumatate

Sincer, imi vine greu sa cred ca daca ai dat 10-15 mm de apa la o tura, de 2-3 ori pe saptamana, ai parlit gazonul. Pot sa te inteb cum si in ce moment al zilei ai facut irigarea?

#678
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,246
  • Înscris: 15.10.2006

View Postiladi, on 17 iulie 2023 - 18:15, said:


Sincer, imi vine greu sa cred ca daca ai dat 10-15 mm de apa la o tura, de 2-3 ori pe saptamana, ai parlit gazonul. Pot sa te inteb cum si in ce moment al zilei ai facut irigarea?
Mai buna e intrebarea: ce tip de sol e?
La solul argilos e indicata udarea de 2....3 ori pe saptamana dar ce te faci ca asa dai prea multa apa si il inunzi?
La cel nisipos se pare ca e mai bine zilnic, dar si la cel argilos se cam uda in realitate tot zilnic sau chiar de doua ori pe zi. Nu are nici pe naiba mai ales daca platesti si gradinari.

#679
loed1002

loed1002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 31.07.2020

View Postiladi, on 17 iulie 2023 - 18:15, said:



Sincer, imi vine greu sa cred ca daca ai dat 10-15 mm de apa la o tura, de 2-3 ori pe saptamana, ai parlit gazonul. Pot sa te inteb cum si in ce moment al zilei ai facut irigarea?

Dimineata pe la 7

View Postcipaul, on 17 iulie 2023 - 18:25, said:


Mai buna e intrebarea: ce tip de sol e?
La solul argilos e indicata udarea de 2....3 ori pe saptamana dar ce te faci ca asa dai prea multa apa si il inunzi?

La cel nisipos se pare ca e mai bine zilnic, dar si la cel argilos se cam uda in realitate tot zilnic sau chiar de doua ori pe zi. Nu are nici pe naiba mai ales daca platesti si gradinari.

Firma care mi-a facut peisagistica a decopertat vreo 15 cm si mi-au pus pamant cu nisip, dedesubt am sol argilos

Momenta ln ud zilnic 10-15 min si dau cu Dithane si Topsen odata la 5-6 saptamani anti fungi si insecticid. Evident dau si fertilizant “Crop care” tot cu aceeasi frecventa

Edited by loed1002, 17 July 2023 - 18:38.


#680
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 29.04.2008

View Postcipaul, on 17 iulie 2023 - 18:25, said:

dar ce te faci ca asa dai prea multa apa si il inunzi?

Dai in reprize si/sau folosesti duze cu cantitate redusa de apa. Eu am duze MP ROTATOR si irig in doua reprize aceeasi zona: una la 1 noaptea si una la 6 dimineata. 40 de minute o tura, adica 160 de minute pe saptamana.

View Postloed1002, on 17 iulie 2023 - 18:38, said:

Dimineata pe la 7


Momenta ln ud zilnic 10-15 min

Poate e prea cald la 7 si se evapora prea mult. Incearca sa dai mai devreme.

EU am statie meteo la care am si senzori pentru sol. Ce pot sa-ti spun este ca in 10 minute de irigatie, la o adancime de 10 cm in sol, nu se constata o ridicare semnificativa a nivelului umiditatii in sol.

#681
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,246
  • Înscris: 15.10.2006

View Postloed1002, on 17 iulie 2023 - 18:38, said:

Dimineata pe la 7



Firma care mi-a facut peisagistica a decopertat vreo 15 cm si mi-au pus pamant cu nisip, dedesubt am sol argilos

Momenta ln ud zilnic 10-15 min si dau cu Dithane si Topsen odata la 5-6 saptamani anti fungi si insecticid. Evident dau si fertilizant “Crop care” tot cu aceeasi frecventa

Nasol daca ai argila sub stratul superior.
O sa se dreneze apa cativa ani  prin stratul superior dupa care tot o sa balteasca. Nu ai ce sa ii mai faci, poate daca aveai sistem de drenaj mergea vreo 10 ani pana se infunda si el. Cel mai bine merge cu panta la sol pentru scurgerea apei in exces. Conteaza si ce suprafata ai pana la urma.
Incearca cu norme cat mai mici de udare si in mai multe reprize ar fi mai indicat sa amani cat mai mult inevitabilul.

#682
loed1002

loed1002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 31.07.2020

View Postcipaul, on 17 iulie 2023 - 19:27, said:



Nasol daca ai argila sub stratul superior.
O sa se dreneze apa cativa ani  prin stratul superior dupa care tot o sa balteasca. Nu ai ce sa ii mai faci, poate daca aveai sistem de drenaj mergea vreo 10 ani pana se infunda si el. Cel mai bine merge cu panta la sol pentru scurgerea apei in exces. Conteaza si ce suprafata ai pana la urma.
Incearca cu norme cat mai mici de udare si in mai multe reprize ar fi mai indicat sa amani cat mai mult inevitabilul.

In 3 ani inca nu a baltit niciodata si a plouat zdravan. Mai ales anul acesta. Sunt din municipiul Arad. Probabil ca nu e chiar argila dar imi amintesc ca ploua cand mi-au facut peisagistica si era atata noroi…

Edited by loed1002, 17 July 2023 - 21:51.


#683
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 29.04.2008
Attached File  Screenshot 2023-07-18 084615.png   22.75K   23 downloads

Mai sus este un grafic cu umiditatea solului.

Zona este in soare majoritatea zilei, are panta accentuata (senzorul este amplasat in varful pantei).

Irigarea se face cu 4 Hunter PGP-ADJ

Suprafata irigata: 200 mp

Cantitatea de apa folosita: Aprox 1000 litri. Adica maxim 5 l/mp

Dupa cum se poate observa, dupa irigarea de 35 de minute de la 1 noaptea, la o adancime de 15 cm apa nu a ajuns. De abia dupa irigarea de la 6 dimineata a inceput sa ajunga apa la acea adancime. Si tot nu este suficient. De asemenea, se poate observa ca am ridicat putin sonda si acel spit pe grafic arata ca, doar cu cativa cm mai sus, umiditatea trece de 80%. Nici nu vreau sa stiu ce umiditate in sol este la cei care uda 10 minute per zi, mai ales pe aceste calduri. Ca idee, temperatura solului nu a scazut sub 25 de grade Celsius, dar a depasit 33 de grade, asta ca sa se inteleaga ce gradul de evaporare a apei din sol.

Edited by iladi, 18 July 2023 - 08:14.


#684
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Conteaza si cat de des e gazonul. Daca e rar se usuca pamantul mult mai repede si se evapora apa.

Conteaza si specia de iarba. Eu, in necunostinta de cauza,  initial am insamantat cu ceva iarba cu fir subtire si moale (habar nu am cum se cheama) , dar care este mult mai sensibila la canicula decat varianta cu frunza mai lata care se gaseste in mixul de seceta de la gazonul. La aceeasi cantitate de precipitatii  calculata pentru iarba sensibila, varianta de seceta e verde inchis iar cealalta se vede ca sufera. Practic in cazul meu nu e neaparat lipsa apei din sol, ci faptul ca specia aia de iarba nu e menita sa traiasca pe seceta. Probabil daca as uda-o zilnic sau de 2 ori pe zi as reusi sa o tin mai verde decat e acum ca dar ar fi ca un bolnav la terapie intensiva.
Prefer sa nu fac risipa de apa si sa las natura sa isi faca treaba si treptat fac trecerea la varianta de seceta la fiecare suprainsamnatare.

Edited by Scurthea211, 18 July 2023 - 09:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate