Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Taxa auto nu se poate recupera

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
florynyk_92

florynyk_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Anul trecut am depus cererea pentru restituirea taxei auto. Saptamana trecuta am primit o notificare cum ca e nevoie de clarificari. Am fost vineri la Administratia Sector 6 din Popa Tatu unde am aflat cu stupoare ca tre sa vin de marti.

Azi am fost acolo si mi-au spus ca nu am drept sa mi se restituie taxa deoarece aceasta e pe numele mamei iar cererea de restituire e pe numele meu. Din ce am vorbit nu pot face o noua cerere sau sa vin cu o procura facuta de mama. Aveti idee cum as putea sa recuperez taxa? Cand am depus cererea chiar am intrebat daca e vre-o problema ca cererea e pe numele meu si mi-au spus ca nu. Detin dovada platii taxei.

Multumesc!

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
cum ai crezut tu ca poti cere bani in numele altei persoane, indiferent ca e mama, tata, varu' din alexandria sau matusa din caracal?

#3
florynyk_92

florynyk_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2008

 jericho, on 21 mai 2019 - 10:59, said:

cum ai crezut tu ca poti cere bani in numele altei persoane, indiferent ca e mama, tata, varu' din alexandria sau matusa din caracal?

Nu am crezut pana nu am intrebat la ghiseu si mi-au spus ca e ok. Iar pentru mine era mai comod asa. Faptul fiind consumat, ce as mai putea face acum?

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
dar se mai pot depune cereri restituire?

stiam ca termenul limita a expirat de ceva luni bune

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Tocmai ti-au spus ce trebuie sa faci. Doar titlularul dreptului (adica mama ta) poate cere ea singura sau prin imputernicit.

Deci fa o procura pe numele tau si ataseaz-o cererii (intreaba acolo formularea exacta).

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Nu mai poti face nimic. Termenul limita de depunere a cererii parca era prin august 2018, sub sanctiunea decaderii. Cum banii pot fi ceruti doar de/ returnati doar catre persoana care a platit-o, iar acesta (mama ta) nu a depus cerere in termen, banii raman statului. Ai facut foarte rau ca te-ai bazat pe ce spune unul si altul, chiar de la ANAF, fara a verifica legislatia aplicabila.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu se mai poate face nimic.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Adio recuperare.

Problema nu e legea in cazul de fata, problema esti tu, iar prostia se plateste.

Nu poti face cerere pentru altcineva, decat daca ai imputernicire notariala.

#9
florynyk_92

florynyk_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2008
Asta e. Aparent sunt prea tanar si naiv pentru sistemul asta defect. Am fost anuntat dupa 1 an de o greseala la cerere iar dosarului meu de restituire nu i se mai pot aduce clarificari sau corecturi. I love Romania

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sa platesti in numele mamei, se putea, dar cand e vorba de returnare, e normal ca trebuia s-o ceara mama ta. E ca si la banca, eu pot sa depun bani in contul tau, dar nu pot sa scot bani din contul tau.

#11
florynyk_92

florynyk_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2008
I-am intrebat de procura dar au spus ca nu se poate. Si asta e normal?

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
E prea tarziu pentru procura. Probabil se putea daca la vremea respectiva aveai procura si depuneai cererea pe numele mamei. Problema acum nu este ridicarea banilor, ci lipsa unei cereri valide.

#13
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 florynyk_92, on 21 mai 2019 - 11:28, said:

Asta e. Aparent sunt prea tanar si naiv pentru sistemul asta defect. Am fost anuntat dupa 1 an de o greseala la cerere iar dosarului meu de restituire nu i se mai pot aduce clarificari sau corecturi. I love Romania


De ce nu ai depus cererea de restituire pe numele mamei tale ? Faceai o procura ( daca era musai ) faceai o copie dupa buletinul mamei, te duceai si o depuneai, si erai destept, acum dai vina pe Romania degeaba.

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 florynyk_92, on 21 mai 2019 - 11:28, said:

Asta e. Aparent sunt prea tanar si naiv pentru sistemul asta defect. Am fost anuntat dupa 1 an de o greseala la cerere iar dosarului meu de restituire nu i se mai pot aduce clarificari sau corecturi. I love Romania
Nu sistemul e defect. Dacă ar fi defect as merge și as recupera taxele altora, as scoate bani din contul altora...

#15
florynyk_92

florynyk_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2008
Din moment ce nu s-au verificat cererile pentru corectitudine inaintea expirari termenului de ce nu se pot aduce completari/clarificari? As fi adus o procura si gata...

#16
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
E simplu , nu te legi de oferta lor , aia a expirat .
Faci o acțiune noua in instanta și gata .
Cine a încasat banii nelegal  e dator să-i returneze .

#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 florynyk_92, on 21 mai 2019 - 11:41, said:

Din moment ce nu s-au verificat cererile pentru corectitudine inaintea expirari termenului de ce nu se pot aduce completari/clarificari? As fi adus o procura si gata...


Raspunsul pe care l-ai primit confirma ca cererile au fost verificate, tu crezi ca atunci cand ai cateva milioane de cereri se pot prelucra in cateva zile ? Imi pare rau pentru tine, dar pentru ca spuneai ca esti foarte tanar, cu ocazia asta ai invatat si tu ceva

#18
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Consulta un avocat, poate poti deschide proces pana termina astia procesul de rambursare a hotiei...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate