Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Taxa auto nu se poate recupera

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
florynyk_92

florynyk_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2008

View Postaris86, on 21 mai 2019 - 13:50, said:

Daca in lege scrie ca titularul poate obtine despagubirea, nimeni nu te poate ajuta. Vrem o tara ca afara, dar ....... pe ea de lege si apoi ne plangem pe forum.

Am fost informat gresit de un functionar. Am gresit si eu pentru ca nu m-am informat suficient dar nu le acordati credite celor de la anaf...

Edited by florynyk_92, 21 May 2019 - 13:55.


#38
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,931
  • Înscris: 11.07.2016
Mergi cu mama ta sa faceti procura respectiva si depune-o la anaf...
Poate nu e totul pierdut.

#39
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce inteleg cererea existenta e facuta pe numele lui, adica a cerut el niste bani care nu i se cuvin lui. Nici mama procurii nu il mai poate ajuta acum. Cat despre dat in judecata, o poate face dar nu vad cum ar castiga intrucat legea respectiva prevedea un termen sub sanctiunea decaderii. A trecut termenul, cine trebuia nu a facut cererea, gata s-a terminat. Nu stiu ce ar putea cere instantei. Un nou termen de depunere de cereri, motivat de faptul ca Statul si-a dat singur un nou termen de plata? Sa ii returneze banii ca au fost incasati ilegal, deci restituire fara a se folosi in vreun fel pe acea procedura administrativa? (Dar asa nu vad cum ar putea trece peste termenul de decadere din drepturi.)

#40
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,931
  • Înscris: 11.07.2016
Pai daca in procura scrie ca mama l-a imputernicit pe el sa ceara banii...
Si daca la anaf i-au cerut procura...
Eu zic sa incerce,....O procura e 50 lei.

#41
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Ar fi trebuit ca mama lui sa il imputerniceasca sa depuna cererea in/pe numele ei. Adica cererea ar fi fost facuta de persoana care trebuia (mama - ea ar aparut ca petent) doar ca printr-un intermediar. Insa cererea existenta nu e pe numele cui trebuie (eu asa inteleg), deci NU poate fi aprobata.

#42
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postflorynyk_92, on 21 mai 2019 - 11:28, said:

Asta e. Aparent sunt prea tanar si naiv pentru sistemul asta defect. Am fost anuntat dupa 1 an de o greseala la cerere iar dosarului meu de restituire nu i se mai pot aduce clarificari sau corecturi. I love Romania

Fara suparare,da eu nu cred o iota din ce zici.Nu ti-a spus nimeni asa tampenie.N-avea cum,pentru ca pe site-ul ANAF era scris negru pe alb cine,cand si in ce conditii isi poate recupera banii.Din pacate,pentru analfabeti nu s-a inventat inca vreo scriere viabila.Cu tot regretul.

#43
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postflorynyk_92, on 21 mai 2019 - 11:41, said:

Din moment ce nu s-au verificat cererile pentru corectitudine inaintea expirari termenului de ce nu se pot aduce completari/clarificari? As fi adus o procura si gata...

O cerere nu poate fi corectă sau incorectă. O cerere e o solicitare. Tu ai solicitat banii care i se cuveneau unei alte persoane, iar ei au instrumentat acea cerere prin refuz, cum e și normal de altfel. Că au dat acel răspuns târziu, e o discuție, trebuie văzută legislația, de văzut dacă procedura asta de restituire anulează anumite termene sau stabilește termene noi. Un an de zile de la momentul depunerii, mi se pare foarte mult, iar dacă acea perioadă a și fost prelungită tocmai pentru a se depăși termenul limită, eu cred că ai șanse să ți-o recuperezi în baza unei hotărâri a unei instanțe, sau chiar direct.

În primă fază, să întocmească mama ta o adresă prin care povestește problema, așa cum ai povestit-o și-aici, și prin care le solicită restituirea taxei.

Ei ar fi trebuit să-ți răspundă mai repede la acea cerere, nu după luni. Chiar dacă soluționarea ar fi necesitat o perioadă mai lungă de timp, ar fi trebuit să te informeze. Ar fi bine să știi numele funcționarului care te-a îndrumat să depui.

Acea cerere, probabil că va fi respinsă, dar va fi utilă la proces.

Eu așa aș face, dar aș citi și resciti atât Legea aia în baza cărora se dau restituirile, cât și normele metodologice. Pentru că acolo ar trebui să am termene și toate cele.

#44
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Ce proces? Dacă ar fi sa deschidă proces, ar deschide direct pentru recuperarea taxei, fără legătură cu procedura actuala.

#45
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Cât timp există o procedură, trebuie s-o urmezi, iar la proces contești decizia.

#46
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Aici e buba, ca procedura a fost urmata, DAR nu de cine trebuie. Recitind ce a scris colegul nostru, nici cu mama procurilor nu mai poate face nimic. Procura/imputernicirea trebuia sa fie antedatata (sau sa fie in aceeasi data) cererii. Nu are efecte retroactive si nici nu cred ca sunt notari sanatosi la cap sa faca asa ceva (nu mai spun ca documentele fiscale emise de notari sunt datate cu ziua prestarii serviciului sau la inceputul prestarii, in cazul in care sunt necesare mai multe zile).

#47
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Conform relatărilor, omul a primit răspuns la cerere foarte târziu, lucru care l-a împiedicat să facă demersurile legale în perioada stabilită.

Dacă eu am termen până pe 25 septembrie să depun ceva, depun pe 1 iulie, iar răspunsul, care îmi refuză cererea îl primesc abia pe 26 septembrie, e o problemă, cât timp ar fi existat posibilitatea ca în urma refuzului să fac demersurile corecte. E o întârziere a instituției care mă pune în imposibilitatea de a repara eroarea.

#48
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
A aparut ieri o chestie in presa... Cik cei care au depus cereri pana la 31.08.2018 au termen de restituire pana la 30 iunie 2019

https://www.capital.ro/vesti-importante-despre-taxa-auto-pana-cand-va-veti-primi-banii-inapoi.html

#49
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018

View Postflorynyk_92, on 21 mai 2019 - 10:54, said:

Salut,
Saptamana trecuta am primit o notificare cum ca e nevoie de clarificari.

Azi am fost acolo si mi-au spus ca nu am drept sa mi se restituie taxa deoarece aceasta e pe numele mamei iar cererea de restituire e pe numele meu. Din ce am vorbit nu pot face o noua cerere sau sa vin cu o procura facuta de mama.


Nu înțeleg de ce te-au mai chemat pentru „clarificări” dacă răspunsul era oricum negativ.

Ai în vedere faptul că ANAF-ul era obligat să-ți răspundă printr-o decizie în termen de 45 de zile de la depunerea cererii potrivit art. 77 din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală. (termen pe care se pare că l-au depășit Posted Image )

Dacă de la data depunerii cererii plus cele 45 de zile nu se depășea termenul limită de depunere a documentelor, ai fi putut remedia situația.

#50
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Se poate recupera pe calea cea lungă, prin proces.

#51
florynyk_92

florynyk_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2008
Multumesc pentru raspunsuri. Am cerut pe site-ul lor sa o audienta. Astept sa imi raspunda. Ma voi lega de faptul ca mi-au raspuns dupa 1 an.

#52
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Pe calea cea lunga’ s-ar putea lovi de prescriptie. Din ce stiu termenul general de prescriptie este de 3 ani, deci daca a platit-o mai demult nu cum vad cum ar avea succes cu cerutul ei in justitie.

#53
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mama ta mai traieste?

#54
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postsags, on 23 mai 2019 - 14:54, said:

‘Pe calea cea lunga’ s-ar putea lovi de prescriptie. Din ce stiu termenul general de prescriptie este de 3 ani, deci daca a platit-o mai demult nu cum vad cum ar avea succes cu cerutul ei in justitie.

Să întrebe un avocat. 5 ani a fost termenul cândva (oarecum 5+, curgea din anul următor), dar s-a frecat de o grămadă de ori. Anul trecut, în eventualitatea depășirii termenului legal pentru recuperare pe cale administrativă, soluția cu instanța era încă valabilă. Din câte cunosc, ea n-a fost suprimată prin nicio reglementare. Nici nu cred că s-ar putea pentru că ar fi contra unei reglementări speciale la nivelul UE din 2017, dar aici nu se știe niciodată ce se poate face la noi :)
Astea fiind spuse, s-au recuperat taxe după 10 ani.
Acum nu știu dacă mai există temei legal să îi fie acceptată restituirea pe cale administrativă. Ei și-au prelungit termenele de restituire, nu și de recuperare astfel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate