Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Taxa auto nu se poate recupera

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
florynyk_92

florynyk_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2008

 Platon, on 21 mai 2019 - 11:46, said:




Raspunsul pe care l-ai primit confirma ca cererile au fost verificate, tu crezi ca atunci cand ai cateva milioane de cereri se pot prelucra in cateva zile ? Imi pare rau pentru tine, dar pentru ca spuneai ca esti foarte tanar, cu ocazia asta ai invatat si tu ceva

Aici sunt de acord. Macar am invatat ceva.

Haideti sa nu mai aruncam cu noroi. Stim cu totii ca ne omoara birocratia si in toata procedura asta nici eu nici ei nu am fost sfinti. Domnul de la ghiseu mi-a spus gresit, eu l-am crezut, iar acum nu mai pot face modificari.

Voi incerca in instanta dar trebuie sa imi fac o evaluare a costurilor. Am de recuperat o suma de 1600 de lei. Nu stiu ce presupune actiunea in instanta dar sper sa nu coste mai mult decat ce am de recuperat.

#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 florynyk_92, on 21 mai 2019 - 11:41, said:

Din moment ce nu s-au verificat cererile pentru corectitudine inaintea expirari termenului de ce nu se pot aduce completari/clarificari? As fi adus o procura si gata...

Mergi la informatii si intrebi daca poti face cerere de modificare (nu stiu daca se rezolva ceva, dar macar ai o ultima informatie).

De dat in judecata pentru recuperare, nu stiu sansele (intre da si nu ai 50%), dar poti merge pe contencios-administrativ pentru prelungirea cu 30 de zile a termenului (dar trebuie sa consulti un avocat inainte sa vezi daca se poate).

#21
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
In mod normal, cand depui niste acte, cineva ar trebui sa le verifice si sa vada daca are sau nu toate actele si daca sunt corecte. Cel care a luat actele ar fi trebuit sa stie in primul rand legea si sa ii fi spus din prima ca nu poate depunde dosarul pentru ca....

#22
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

 rumegus, on 21 mai 2019 - 11:31, said:

Sa platesti in numele mamei, se putea, dar cand e vorba de returnare, e normal ca trebuia s-o ceara mama ta. E ca si la banca, eu pot sa depun bani in contul tau, dar nu pot sa scot bani din contul tau.
cand sistemul este defect, este. dar nu este cazul de fata.
e perfect logic si de bun simt ca ori mama ta, ori tu cu imputernicire de la ea.

#23
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005

 tehnics, on 21 mai 2019 - 12:00, said:

In mod normal, cand depui niste acte, cineva ar trebui sa le verifice si sa vada daca are sau nu toate actele si daca sunt corecte. Cel care a luat actele ar fi trebuit sa stie in primul rand legea si sa ii fi spus din prima ca nu poate depunde dosarul pentru ca....
ce acte prietene sa verifice ala la ghiseu, ca era vorba doar de-o cerere?

#24
florynyk_92

florynyk_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2008

 Gbr_smt, on 21 mai 2019 - 12:05, said:

cand sistemul este defect, este. dar nu este cazul de fata.
e perfect logic si de bun simt ca ori mama ta, ori tu cu imputernicire de la ea.

Perfect logic era sa fiu informat cand am depus nu? Sau in cel mai rau caz sa pot atasa acum o procura la dosar.

#25
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Perfect logic era ca tu sa iti dai seama ca atunci cand faci o operatiune care nu este in numele tau ai nevoie ori de acea persoana, ori de o procura de la ea. Dar omul cat traieste invata.
Vina e a lor ca nu ti-au spus cand ai depus dosarul, dar vina e si a ta ca nu te-ai documentat cum trebuie inainte. Din experienta asta o sa inveti ca atunci cand ai de a face cu institutiile statului, ca sa nu tragi ponoase pe viitor, mai bine dedici o jumatate de ora inainte ca sa te documentezi cum trebuie despre ceea ce ai de facut.
Din ceea ce stiu acte se puteau depune pana la sfarsitul lui august. Acum nu cred ca mai poti face nimic. Sper doar ca nu aveai de recuperat o suma foarte mare.

Edited by Gbr_smt, 21 May 2019 - 12:20.


#26
florynyk_92

florynyk_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2008

 Gbr_smt, on 21 mai 2019 - 12:19, said:

Perfect logic era ca tu sa iti dai seama ca atunci cand faci o operatiune care nu este in numele tau ai nevoie ori de acea persoana, ori de o procura de la ea. Dar omul cat traieste invata.
Vina e a lor ca nu ti-au spus cand ai depus dosarul, dar vina e si a ta ca nu te-ai documentat cum trebuie inainte. Din experienta asta o sa inveti ca atunci cand ai de a face cu institutiile statului, ca sa nu tragi ponoase pe viitor, mai bine dedici o jumatate de ora inainte ca sa te documentezi cum trebuie despre ceea ce ai de facut.
Din ceea ce stiu acte se puteau depune pana la sfarsitul lui august. Acum nu cred ca mai poti face nimic. Sper doar ca nu aveai de recuperat o suma foarte mare.

Suma era de 1600 de lei, nu este o pierdere imensa, ma bucur ca am dat examen la "cum sa faci afaceri cu statul" pe suma asta. Sunt vinovat, de acord, am avut deplina incredere in functionarul ala amarat. Cand am fost acolo am fost cu 2 cereri. Una pe numele meu si alta pe al mamei. Am intrebat, a zis sa o dau pe numele meu ca sa nu vin cu mama dupa mine si asa am facut. Data viitoare cu siguranta voi analiza mai multe surse si puncte de vedere.

#27
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
"birocrația și țara e de vină că eu nu știu pe ce lume sunt".
asta-mi aduce aminte de o fază de la Floreasca, unde una venise la niște analize cu mă-sa, dar fără buletin la ea, și întreba dacă poate folosi buletinul mă-sii ca să își facă ea analize.

#28
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Masina e pe numele mamei, ea a platit, oficial taxa, ela mintea cocosului ca tot ea e indreptatita sa ceara taxa inapoi, nu poti merge tu sa ceri banii altuia.

#29
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011

 florynyk_92, on 21 mai 2019 - 11:41, said:

Din moment ce nu s-au verificat cererile pentru corectitudine inaintea expirari termenului de ce nu se pot aduce completari/clarificari? As fi adus o procura si gata...
Trebuia sa-ti angajezi un avocat. Daca pentru fiecare petitionar ar pune statul cite unul care sa verifice unde crezi tu ca s-ar ajunge. Erai obligat sa te documentezi sau asa cum ti-am zis :platesti avocat sau purtator de griji!

#30
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
florynyk, cumva masina era a ta, dar pe numele mamei ca sa nu platesti impozite si asigurari la valoarea reala? nasol
uite ca universul echilibreaza cateodata lucrurile

#31
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Pentru 1.600 de lei nu știu dacă merită să apelezi la un avocat, mai ales că nici nu cred că ai avea vreo șansă.
Ai putea încerca o audiență la șeful instituției, unde să prezinți situația și să apelezi la bunăvoința lui. Cînd știe, poate ai noroc...


#32
florynyk_92

florynyk_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2008
Multumesc pentru criticile vehemente. Aproape am ajuns la injurii, sper sa fiti atat de critici si cu voi insiva pentru ca voi v-ati nascut invatati observ.

#33
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
e cumva în contrapartidă cu tonul tău plângăcios, neștiutor și revoltat.

#34
florynyk_92

florynyk_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2008

 vali, on 21 mai 2019 - 13:20, said:

e cumva Ăźn contrapartidă cu tonul tău plĂąngăcios, neștiutor și revoltat.

Tonul meu nu-ti spune ca nu sti pe ce lume esti.

#35
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Sper ca tot personalul ANAF să moară în chinuri, nu mai vezi bani de la rahații ăia cu ochi.

#36
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Daca in lege scrie ca titularul poate obtine despagubirea, nimeni nu te poate ajuta. Vrem o tara ca afara, dar ....... pe ea de lege si apoi ne plangem pe forum.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate