Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probabil nu exista uleiuri de motor sintetice in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

 unbrutus, on 20 mai 2019 - 17:34, said:

dar Castrol vinde ulei "full-sintetic" in Romania, asta zice tipul in video... adica la noi merge cu minciuna, in germania nu
Dap.

 eireman, on 20 mai 2019 - 14:34, said:

Castrol e falsificat la greu in Ro,eu am simtit pe pielea mea si o spun o gramada de mecanici.
Cum explici ca cel din Ro e mancat de motor pe viteza si cel din UK rezista 15000km fara probleme?
Pana acum am testat pe 3 masini si fiica-mea pe una.
Nu cred ca are vreo legatura cu falsificarea sau nu, au oricum elemente de siguranta. S-ar putea sa difere norma. Mie de ex nu mananca deloc sau aproape deloc, niciodata nu completez, la urmatorul schimb am nivel corect.

Edited by andreic, 20 May 2019 - 18:39.


#20
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
exista 2 probleme :  falsificarea si minciuna.  

Brand-urile nu falsifica ....chiar daca s-ar putea sa ofere in Romania un ulei mai slab calitativ ca si in vestul Europei. Prin falsificare se intelege ca niste infractori falsifica ambalajul si pun inauntru cel mai ieftin ulei gasit la vrac sau ceva care seamana a ulei . Falsificarea nu este subiectul acestui topic.

Subiectul acestui topic este minciuna . Brand-urile folosesc legislatia permisiva din Romania pentru a vinde un ulei "full-sintetic" care in Germania este vandut ca fiind "semi-sintetic".

Atat.

#21
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
La Castrol cel putin,dar mai mult ca sigur si alte marci,ceea ce se vinde de multe ori nu are legatura cu produsul original,de la ambalaj pana la continut e o facatura ordinara.

#22
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Că sa îți dai seama că e Borș e simplu la Catastrof...hauriul la bidon 5w40 nu are norma Porsche A40.... Norma care o are și un banal Aral 5w40 din același grup cu Catastrofu  ... Chestia de  sclipici ....piețelor emergente le place sclipuciul și eticheta frumoasă și gargara reclamelor.Plus magraonu  pune ce scrie pe dop.la cazan.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
daca un ulei heavy duty rezista 40.000-80.000km, tu ce zici rezista sau nu 8000km sau 6 luni, schimbul scurt in regim sever de funcționare

#24
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
in videoclip nu e niciun chimist sau inginer de motoare.ba chiar spune ca acum 1 an si-a luat teapa.

gtl de exemplu consider ca e mai bun decat un "sintetic" pentru o masina de strada.

#25
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 220v, on 10 septembrie 2021 - 19:29, said:

daca un ulei heavy duty rezista 40.000-80.000km, tu ce zici rezista sau nu 8000km sau 6 luni, schimbul scurt in regim sever de funcționare

Rezista atat in motoare heavy duty cu baie de ulei supradimensionata, nu in motoare in care intra 4 litri de ulei.

#26
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Gasesti ulei Rowe dar un litru 5w 30 e pe la 80 de lei - multi prefera alea de 15 lei litru.

#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

 BloodRa, on 19 mai 2019 - 16:57, said:

Atâta vreme cât scrie in fișa uleiului sau a mașinii că poți face schimbul de ulei la 30000km, ce mai conteaza cum e făcut?
astia se dau de ceasu mortii ca nu e sintetic.. eu as pune si bio, eco, dar nu se gasesc.
Michael Scumacher era platit cu 10 milioane de parai ca sa poarte basca cu sigla Shell.
Cred ca daca plateau suficient aia, faceau Ferrari sa mearga si cu apa in loc de ulei in motor.


 BaXXXon, on 18 septembrie 2021 - 10:47, said:

Gasesti ulei Rowe dar un litru 5w 30 e pe la 80 de lei - multi prefera alea de 15 lei litru.
atunci si masina, ar fi de bun simt sa valoreze peste 100000 de euro.

 eboda, on 23 august 2021 - 00:47, said:

Că sa îți dai seama că e Borș e simplu la Catastrof...hauriul la bidon 5w40 nu are norma Porsche A40.... Norma care o are și un banal Aral 5w40 din același grup cu Catastrofu  ... Chestia de  sclipici ....piețelor emergente le place sclipuciul și eticheta frumoasă și gargara reclamelor.Plus magraonu  pune ce scrie pe dop.la cazan.
crezi ca eu m-am bucurat ca la cazanu meu scrie Castor pe dopu de la motor?  Acuma daca a primit sau nu oloi de castor sau nu la reprezentanta in garantie, numai ei stiu.  Altfel ,se stie ca castrolu este cel mai vizat brand de catre falsificatori. Cand cumpar uleiul, cer documente/certificat de conformitate, cum m-au invatat aia de la reprezentanta sa cer.

Edited by tfmercedez, 18 September 2021 - 19:40.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 underb, on 18 septembrie 2021 - 10:39, said:



Rezista atat in motoare heavy duty cu baie de ulei supradimensionata, nu in motoare in care intra 4 litri de ulei.
eboda te poate contrazice. Il las pe el,cu dovezi clare filme de pe youtube, teste de uzuri pe cama.

#29
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca stii ca ma poate contrazice inseamna ca ma poti contrazice si tu. Nu e nevoie de dovezi de genul ala.

In linii mari era vb despre faptul ca durata de viata a unui ulei este influentata destul de mult de volumul de ulei care intra in motor. Una e sa iti intre 10 litri si alta e sa iti intre 4 litri in niste motoare cu output similar de la care se cere lucru mecanic similar.

#30
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Și pe mine m-a preocupat problema uleiului sintetic o vreme...
Cum Ravenol diesel nu prea se găsește in România, am decis sa adaug in completare la Castrol 5w-40 TDI, care e la fel de subțire ca uleiul alimentar de la LIDL, un aditiv de ulei luat din Metro.

https://www.rul-grup...GSABEgLaDvD_BwE

Rezultatul?: "coafura rezistă fara bătaie de cap"
Dar mașina mea e veche de 15 ani, așa că îmi permit experimente.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
e greseala acel aditiv. Am vazut motor calat de BMW e46 cu ani in urma.
Nu degeaba vorbea eboda de flush 2+2 fiindca contine fosfat lichid.
2 aditivi foarte buni aprobati de Hyundai, a zis eboda anii trecuti. Am bagat la cap si i-am cumparat si am folosit
Wynns super friction proofing, nu degeaba yancheii pun cate un flacon din acest aditiv la schimbul de ulei
si bg110moa, mult laudat de catre domnul eboda, pentru care ii multumesc cu aceasta ocazie.
la fel si ptr ca a incurajat oamenii pe forum sa foloseasca ulei de camion heavy duty ,exemple petro canada duron e, valvoline profleet,mobil delvac, triax fleet eccelion fs.
nu mai zic de uleiurile schaeffers,aveau fisa de exceptie prin anii 2013-2014, pacat ca nu se mai importa in ro

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posteboda, on 09 septembrie 2021 - 19:01, said:

Pt că Porsche A40 "Approved" pt benzina trece numai după test pe circuit de curse  tocat 105 ore un motor apoi desfăcut motor ai măsurători și cântăriri piese etc etc inspecție uzuri ....la faveu nu fac decât test  Radionuclid și testele industriei  uzuale. Au motoare faveu .... dar alte echipări sport  și regimuri de turație și putere și alta exploatare (sport) De aia la AMG benzinar  nu vezi zeama xxW30 că nu are HTHS tapan. Dovada banalul Mobil 3000x1 5w40 care e Porsche Aprovved oficial duce motoare de benzinar daca schimbul este pana in 8000 km și 6 luni ce se atinge prima data lunile sau km .....peste 500k fără.probleme și consum de ulei .Motoarele arata înăuntru lacrima și axele cu came la fel .....Presiunea de.ulei.ok.Intreaba la service uri Honda de ce pun uneori de.asta la HONDE E4 E5 și nu pun altele ....istoricul unui ulei sute de mii de km bate viața intodeauna .
In Honda E4, E5 nu se punea borșuri 5w30 in reprezentante Asko. Puneau Texaco Havoline 5w40, încă odată viata bate filmul.
Doug Hillary punea ulei heavy duty Mobil Delvac1 5w40 in mașina lui benzinar.

#33
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 07.11.2010

 underb, on 19 septembrie 2021 - 06:13, said:

Daca stii ca ma poate contrazice inseamna ca ma poti contrazice si tu. Nu e nevoie de dovezi de genul ala.

In linii mari era vb despre faptul ca durata de viata a unui ulei este influentata destul de mult de volumul de ulei care intra in motor. Una e sa iti intre 10 litri si alta e sa iti intre 4 litri in niste motoare cu output similar de la care se cere lucru mecanic similar.

Interesant ce spui tu aici.
Nimeni nu specifica ca la motoarele cu baie de ulei  cu volum mai mare decat in mod normal, s-ar putea mari perioada schimbului de ulei.
Eu am un Hyundai Tucson diesel de 2000 cmc in care intra 8 litri de ulei la un schimb, si ma gandesc sa fac schimbul la 15.000 km, o fi bine o fi rau?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate