Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Vacanta Bulgaria ,2 saptamani, alegere baza de unde sa faci drumetii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Da' de unde vii colega (din ce tara)?
In zona litoralului bulgaresc,ar fi de vizitat:
-Balcic (castelul reginei Maria,gradina)
-Dalkota (ferma de scoici-cu restaurant)
-Cap Kaliacra (cetatea-langa Dalboka)
-Varna (delfinariu,gradina botanica)
-Nessebar (asezare medievala)
-Pomorie (nisipul negru-raritate,bazine cu namol si apa sarata ca la Techirghiol)
Pentru toate astea,la mijloc e Varna.
Cazare ieftina,zona plina de verdeata si linistita= Sfintii Constantin si Elena sai Chaika (langa Nisipurile de Aur).Ambele sunt la cativa km in nord de Varna.
Ar mai fi de vazut...in drum,pe A2 (Shumen-Varna) Calul din Madara si Padurea de piatra (The stone forest) aproape de Varna...ambele pe partea drepta (spre varna)
...N-am mers mai jos,spre Burgas,unde sigur mai sunt locuri interesante si m-am limitat la zona litoralului (ca vrei sa faci si plaja/baie)...apropo,la Sf.Constantin si Elena apa marii e mai calda,pt ca se varsa in mare niste izvoare termale care si alimenteaza gratis toata statiunea cu apa calda Posted Image

Edited by danpet, 18 May 2019 - 20:41.


#20
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Profit si eu de topicul initiatorului si va rog sa imi recomandati cea mai ok ruta catre Albena din Bucuresti:

1. Prin vama de la Ruse
2. Negru Voda
3. Prin vama Veche

Multumesc anticipat!

#21
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
2 (sa iei taxa pod fetesti online, vigneta bulgareasca online; atentie in orasul General Toshevo, unde chiar in mijlocul orasulul trebuie s-o iei la stanga; te va ajuta gps-ul)

#22
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
https://www.google.r...d43.3678194!3e0
Varianta 2 e cea mai lunga (si mai lunga ar fi doar prin Vama Veche),cu cel mai mare consum de carburant (daca conteaza),pt ca se merge mult pe A2 din Ro.Ca timp e cea mai scurta (A2=viteza mare)
Cea mai scurta,cu consum minim,dar cu "inconvenientul" trecerii cu bacul e prin Calarasi.Eu am trecut de 2 ori cu bacul...e frumos,mai ales vand o faci pentru prima oara.
Conteaza si in ce parte a Bucurestiului stai: Daca stai in Est sau Nord,e mai scurt spre A2 (Ro). Daca nu,eu recomand Giurgiu-Shumen-A2 (BG)-Varna-Albena...A2 din Bg are doar 82km.
Oricum,e de preferat sa mergi cat mai putin prin Ro,pt ca circulatia prin Bg e mult mai lejera.Drum bun...si neaparat cu GPS Posted Image

Edited by danpet, 23 May 2019 - 06:24.


#23
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Varianta cu bacul pe la Calarasi are un alt " inconvenient ": taxa de traversare este de 90 lei ( dus - intors ) https://bactrecereferibot.ro/.
Fata de 26 lei ( dus - intors ) de la Fetesti http://www.taxa-pod-...ASABEgJIs_D_BwE
Iar la Giurgiu taxa este de ~ 23 lei ( dus - intors ) https://www.taxapod....ei-dn5-e85-e70/

Vorba aia: " ce iei pe mere, dai pe pere ".
In plus, e posibil ca timpii de asteptare la Calarasi sa fie destul de mari.

#24
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
M-ar tenta sa merg prin Calarasi sa trec cu bac-ul, cred ca este f interesant.
NU stiu nimic insa despre timpii de asteptare la bac..

#25
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Da,corect era sa scriu "inconvenientele" Posted Image...N-am stiut ca au facut 45 Lei trecerea cu bacul.Cand am trecut ultima oara era 35,iar la prima trecere am platit 18Lei...ce vremuri Posted Image...Totusi,sa nu neglijam partea frumoasa a acestei experiente,care merita incercata macar odata in viata.
Oricum,vad ca URZI nici nu a luat in calcul aceasta varianta.
Repet,depinde si de unde pleaca din Bucuresti. Am facut (si nu odata) 1 ora din centru (Piata Alba Iulia) pana la A1 spre Pitesti,sau spre Giurgiu,la fel Posted Image
Daca pleci din vest sau sud,cred ca varianta optima e pe la Giurgiu. La Varna sunt 2 variante:
1. Cea din link-ul de mai sus (pe drum "judetean") sau
2. https://www.google.r...d43.3678194!3e0
care trece prin statiunile Sf.Constantin si Elena si Nisipurile de Aur...sosea excelenta (ocolind Varna)...Daca vrei sa vezi si Varna...te aventurezi inainte Posted Image

PS: am postat simultan.Sunt 2 firme care fac trecerea cu bacul si sunt foarte aproape debarcaderele lor.La fiecare 30 de minute pleaca un bac.Autoturismele au prioritate fata de TIR-uri.Trecerea dureaza aprox.20 de minute si daca...e vremea frumoasa,e o placere.Dupa ce treci Dunarea,ajungi tot in Romania si mai mergi putin (200m?) pana la granita/vama cu Bulgaria.
https://www.google.r...3678194!3e0!5i2

Edited by danpet, 23 May 2019 - 10:38.


#26
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

View PostURZI, on 23 mai 2019 - 10:26, said:

M-ar tenta sa merg prin Calarasi sa trec cu bac-ul, cred ca este f interesant.

View Postdanpet, on 23 mai 2019 - 10:28, said:

...Totusi,sa nu neglijam partea frumoasa a acestei experiente,care merita incercata macar odata in viata.
Intradevar, cred ca este o experienta deosebita ( imi tot propun de cativa ani sa ajung pe acolo, dar pana acum nu a fost sa fie ... ), dar nerabdarea sa ajungi la destinatie, sa faci prima baie in mare, iti va crea un disconfort daca este cazul de intarzieri la bac.

#27
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Daca chiar iti doresti asta,poti eventual sa pleci cu juma' de ora mai devreme,ca sa ai o rezerva. Timpul estimat de google-maps e in jur de 4 ore pentru oricare din variante...conteaza cateva minute in plus sau in minus?...Va  sfatuiesc pe toti sa nu depasiti viteza legala in Bg. Amenda vine fara sa stii,prin posta,dupa cateva luni!
PS: Intarzieri neprevazute,pot sa apara pe la orice trecere.Unii au stat mult si la Giurgiu-Ruse si in alte parti.Depinde de conjunctura,de perioada si de alti factori imprevizibili Posted Image

Edited by danpet, 23 May 2019 - 11:53.


#28
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Sunt mai multe topicuri deschise pe acest subiect,din pacate unele sunt prea stufoase,iar userilor interesati de subiect le e greu sa citeasca atatea pagini.Un exemplu:
https://forum.softpe.../page__st__2556

#29
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,577
  • Înscris: 05.11.2009
bun.. revin .. cred ca va fi sunny beach. ce hoteluri de acolo de 3-4 stele stiti sa aiba parcare proprie si eventual gratuita gasesc pe acolo? ideea e ca urasc ca in vacanta sa stau sa vanez locuri de parcare ..

#30
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Cu parcare gratuita nu este. Trebuie dat un 5 euro șpagă la paznic pt un loc de parcare bun, eventual la subsol. Eu zic ca e bine. La mamaia i-am dat 50 de lei și mai ca nu ma scuipat, nu a fost mulțumit.

#31
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postvanitty, on 26 iunie 2019 - 20:14, said:

cred ca va fi sunny beach. ce hoteluri de acolo de 3-4 stele stiti sa aiba parcare proprie si eventual gratuita gasesc pe acolo?
Bora Bora, Maverick, Zora (daca nu te deranjeaza un pic de mars in rampa, la intoarcerea spre hotel)... parca si Atol avea cateva locuri in strada.


View PostTaTa_RzV, on 26 iunie 2019 - 21:48, said:

Cu parcare gratuita nu este. Trebuie dat un 5 euro șpagă la paznic pt un loc de parcare bun, eventual la subsol.
Mai bine te-abtii decat sa bati campii.  Posted Image

Edited by Barboso, 26 June 2019 - 23:58.


#32
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,577
  • Înscris: 05.11.2009

View PostBarboso, on 26 iunie 2019 - 23:55, said:

Bora Bora, Maverick, Zora (daca nu te deranjeaza un pic de mars in rampa, la intoarcerea spre hotel)... parca si Atol avea cateva locuri in strada.


Mai bine te-abtii decat sa bati campii.  Posted Image
multam de sugestii. https://bulgaria.dir...er-112909.aspx# banuiesc ca asta e parcarea, din ce vad eu pare parcare proprie, iar accesul se face pe aici: https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Adica conditii super k la parcare si nici nu e chiar asa de naspa accesul (desi pare destul de stramt drumul ala pana la hotel si plin de masini parcate pe o parte)

Ai idee daca piscina celor de la zora e din aia pitica? ca am fost la unele piscine in Romania si apa era un pic mai sus de genunchi si dadeai de 2 ori din brate si parcurgeai deja piscina

Edited by vanitty, 27 June 2019 - 06:27.


#33
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Anul trecut am fost in Sunny B. la hotel Europa (Evropa)...Excelent: langa plaja,toate camerele au vedere spre mare,parcare gratuita cu sistem de blocare individual,cu lacat (inclusa in pretul de All Incl.),3 lifturi moderne,piscina...olimpica.Mi-e teama ca anul asta au marit preturile Posted Image
Sunt si hoteluri unde parcarea se plateste. La (fostul) Amfora am platit 5 Euro/zi,parcarea hotelului...stiam dinainte si aveam suma prevazuta in buget (40 E/8 zile).

Attached Files


Edited by danpet, 27 June 2019 - 06:56.


#34
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,577
  • Înscris: 05.11.2009
adica la europa daca ai all inclusive aveai locul tau rezervat pe care nu putea parca nimeni?

#35
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Exact.Cand am facut cazarea,am primit cheia camerei si cheia pentru lacatul din parcare si am fost condus la locul de parcare unic,al meu (cu numar).
Zora e in zona cu pante mari,langa Zveti Vlas,Elenite,unde...am fost in vizita si nu prea m-a incantat. O zona mai linistita e in sud,aproape de Nessebar...depinde de preferintele fiecaruia.

Edited by danpet, 27 June 2019 - 07:10.


#36
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,577
  • Înscris: 05.11.2009
rezervarea ai facut-o prin booking sau prin cine?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate