Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Vacanta Bulgaria ,2 saptamani, alegere baza de unde sa faci drumetii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
directbooking (ro sau bulgaria-sunt aceeasi agentie)
https://bulgaria.dir...&masa=AI&sort=p

#38
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

 vanitty, on 27 iunie 2019 - 06:22, said:

multam de sugestii. https://bulgaria.dir...er-112909.aspx# banuiesc ca asta e parcarea, din ce vad eu pare parcare proprie, iar accesul se face pe aici: https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Adica conditii super k la parcare si nici nu e chiar asa de naspa accesul (desi pare destul de stramt drumul ala pana la hotel si plin de masini parcate pe o parte)

Ai idee daca piscina celor de la zora e din aia pitica? ca am fost la unele piscine in Romania si apa era un pic mai sus de genunchi si dadeai de 2 ori din brate si parcurgeai deja piscina
Da, aia-i parcarea, in curtea hotelului.
Drumul de acces... e la fel ca multe alei de printre blocuri, in Bucuresti.  Cu masina nu vad nimic de speriat, ca pieton, ai ceva de urcat.  

Piscina are un capat cu apa adanca, unul cu apa mai mica, pt copii.  Nu-i foarte mare, dar poti inota putin.  Poti vedea dimensiunile exacte pe GMaps / Earth.


 danpet, on 27 iunie 2019 - 07:02, said:

Zora e in zona cu pante mari,langa Zveti Vlas,Elenite,unde...am fost in vizita si nu prea m-a incantat. O zona mai linistita e in sud,aproape de Nessebar...depinde de preferintele fiecaruia.
Acolo e.  Zona e linistita.

#39
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
multumiri colegii pentru lamuriri, am rezervat 7 zile la Hotel Zora, adica aici ( https://bulgaria.dir...fer-112909.aspx) : 286 euro, pentru 2 persoane cu mic dejun inclus. Stiu ca la suma asta nu trebuie sa am cine stie ce pretentii, dar macar o baie curata, un dus k si poate o piscina k vom avea.

Acuma va trebui sa vedem pe unde o sa ne invartim. Primul lucru care ma intereseaza , waze-ul pare folosit prin bulgaria? Ca daca da, exista in bulgaria un echivalent la cartela orange de 6 euro in care sa ai net suficient pentru waze?

Edited by vanitty, 02 July 2019 - 08:15.


#40
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 06.02.2008
Te mai complici cu cartela bulgărească? De ce nu-ți activezi roamingul? Waze nu ia mai mult de câțiva mega pe suta de kilometri.

Edited by caiuscorneliu, 02 July 2019 - 08:56.


#41
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,514
  • Înscris: 21.12.2006
cartela vodafone de 4 Euro cu roaming si te descurci cu Waze. Avantajul este că îl poți seta sa afiseze permanent limitele de viteza. Ca navigație offline recomand Magic Earth, m-am îndrumat mai bine pe drumuri mai puțin circulate, unde Waze și GMaps dădeau chix.

Că idee, in Sozopol parcarea este 2 leva/ora sau 10 leva/12 ore in centru. In sud, pe lângă plaja, este 5 leva/12 ore sau 7 leva/24 ore

#42
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
deci cartela orange cu 10 euro credit si roaming sa fie..
Acuma alta intrebare... daca vin din moldova pe unde ar fi cel mai bine sa o iau ca sa ajung la sunny beach?

#43
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Pe la vama veche.

#44
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
si niste indicatii pentru bulgaria? de la vama veche o iau spre shabla, trec pe langa balcik si tot asa?

#45
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Nu mai stiu exact. Mergi si tu cu google maps ca te duce la fix.

#46
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 02.11.2009

 vanitty, on 18 iulie 2019 - 07:07, said:

si niste indicatii pentru bulgaria? de la vama veche o iau spre shabla, trec pe langa balcik si tot asa?
Vama Veche-Shabla-Balcic-Varna-Obzor-Sunny Beach

#47
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009

 mihaistoian, on 18 iulie 2019 - 12:57, said:

Vama Veche-Shabla-Balcic-Varna-Obzor-Sunny Beach
-are idee cineva ce ar fi de vazut pe acest traseu (mai ales partea mai indepartata de sunny beach)?
- e un fel de dn sau un drum expres?
- vineta lor o pot cumpara din vama?


Maine plec inspre bulgaria, plec din iasi si am cazare la neptun.. :P

 nei-k, on 12 iulie 2019 - 07:59, said:

cartela vodafone de 4 Euro cu roaming si te descurci cu Waze. Avantajul este că îl poți seta sa afiseze permanent limitele de viteza. Ca navigație offline recomand Magic Earth, m-am îndrumat mai bine pe drumuri mai puțin circulate, unde Waze și GMaps dădeau chix.

Că idee, in Sozopol parcarea este 2 leva/ora sau 10 leva/12 ore in centru. In sud, pe lângă plaja, este 5 leva/12 ore sau 7 leva/24 ore
am luat roamingul de 12 euro de la orange.. sper ca netul de la hotelul unde stau sa fie k, ca macar acolo sa nu consum gigabitii :P

#48
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,514
  • Înscris: 21.12.2006
Eu am cumpărat vigneta online de pe siteul oficial bgtoll.bg
Am trecut granița pe la Ruse și după ce am trecut de coada de la vamă am plecat direct în treaba mea. 90% din colegii de coadă s-au mutat la coada pentru vignete.

Referitor la traseu, ai 2 variante de ieșire din țară: Negru Vodă sau Vama Veche. Când ești pe la Fetești sau Cernavodă verifică pe Waze care variantă e mai liberă. Ținând cont că e week-end și va fi mare agitație pe litoralul nostru, cred că Negru Vodă va fi mai liber.

PS. Acum am văzut că ai haltă la Neptun... Tot cele 2 variante sunt valabile, ca timp și distanță sunt similare

Attached Files


Edited by nei-k, 20 July 2019 - 20:32.


#49
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
multam fain de informatii. Acu o intrebare legata de carduri. Am un card de la transilvania , in lei . visa clasic. voi avea probleme cu plata cu cardul la ei? isi face singur schimbarea in pretul in leva pe care il voi plati?

#50
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
si inca o intrebare. prin estul bulgariei care navigatie are sansele sa te duca mai putin pe drumuri proaste (cum am mai vazut la diversi colegi de au ajuns pe drumuri de pamant). Waze sau google maps?

#51
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,514
  • Înscris: 21.12.2006
Bon fiscal ofereau și vânzătorii de covrigi de pe plajă, plus că au controale frecvent. POS-uri nu dețin toți comercianții. Citește condițiile comerciale aferente cardului tău. Eu am card la o bancă soția la alta. În afara țării, pentru noi plățile la comercianti nu se comisionează, în schimb eu am comision 0 pentru extrageri de la ATM în rețeaua băncii și Euronet, soția are 3,5 Lei comision la extrageri în rețea. Extragerile de la ATM-urile altor bănci se comisionează în ambele cazuri. Cursul valutar la care banca face conversia din valută în lei este mai mare, pentru că se aplica dubla-conversie din Leva in Euro, apoi din Euro în Lei. De exemplu, când am platit Vigneta, cursul Leva fost 2.47 Lei față de 2.414 Lei la oficial

Pentru navigație de descurci cu Waze, ai grija să:
- bifezi în setări că ai vigneta de Bulgaria
- dezactivezi rutarea pe drumuri neasfaltate
- dezactivezi rutarea prin intersecții dificile

Pentru orice eventualitate, instalează și o aplicație de navigare offline, cu harta Bulgariei la zi, gen Here sau Magic Earth.

#52
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
am ajuns la neptun, drumurile au fost bune in 90% din timp (iasi-vaslui-barlad-tecuci-galati-slobozia-fetesti). Maine  plecam inspre bulgari. Si cum sunt doar 220 km, inseamna ca mai pot opri pe traseu. Ce ar fi de vazut in ..sa zicem primii 100 de km de la granita romana? ca restul le pot vedea si cu plecare din sunny beach

 nei-k, on 20 iulie 2019 - 20:19, said:

Eu am cumpărat vigneta online de pe siteul oficial bgtoll.bg
Am trecut granița pe la Ruse și după ce am trecut de coada de la vamă am plecat direct în treaba mea. 90% din colegii de coadă s-au mutat la coada pentru vignete.

Referitor la traseu, ai 2 variante de ieșire din țară: Negru Vodă sau Vama Veche. Când ești pe la Fetești sau Cernavodă verifică pe Waze care variantă e mai liberă. Ținând cont că e week-end și va fi mare agitație pe litoralul nostru, cred că Negru Vodă va fi mai liber.

PS. Acum am văzut că ai haltă la Neptun... Tot cele 2 variante sunt valabile, ca timp și distanță sunt similare
care duce inspre drumuri mai bune in bulgaria?cel care trece prin vama de la negru voda sau cea de la vama veche?

Edited by vanitty, 21 July 2019 - 18:51.


#53
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,743
  • Înscris: 26.08.2008
Balchik + Kaliakra
Manastirea Aladja

#54
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
la cetatea din kaliakra ar fi cam 1 km si ceva de mers pe jos. din ce vad eu e drum drept,nu ai prea mult de urcat..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate