Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Problema comanda telefon nou DIGI

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
RobbyGabby

RobbyGabby

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.05.2016
Salutare dragilor! Am o problema, una cam "maricica" si sper ca ma puteti ajuta cu orice sfat, vorba.
Pe data de 10.05.2019, am fost la DIGI cu tatal meu sa imi iau un alt telefon, si anume un Allview soul X5. Dansele de la casierie mi-au spus ca nu este deloc pe stock, nici la Focsani, si nici la Bucuresti, astfel, va trebui sa astept sa vina acesta in magazinul RCS RDS din orasul meu, apoi vom fi contactati telefonic pentru a-l ridica si de a semna contractul pentru abonament. Bun, toate bune si frumoase pana cand a trecut o saptamana si nu am primit nicio veste privind telefonul (unde este, daca a plecat curierul cu el din Bucuresti, care e treaba cu el, etc). Dupa lungi convorbiri si ore cu 3 operatori digii, acestia nu m-au lamurit deloc. Toti imi dadeau acelasi raspuns: nu este pe stock, si nu va putem oferii un numar de zile in care va fi livrat telefonul. LA care, am raspuns: in ce consta acest stock? daca eu sunt singurul, sa presupunem, cu acest tip de telefon, trebuie sa astept inca 99 de clienti pentru a fi 100 si apoi se face stock-ul, respectiv livrarea? raspunsul: nu va pot confirma, si nici infirma (la toti 3 operatori). Si sincer, daca n-as fi avut nevoie de ei, ma pisam pe ei direct, insa cam am nevoie. Aveti, vreo unul idee cam cat timp dureaza sa imi vina si in ce consta acest cacat de stock? Sper ca ati inteles ceva si va multumesc pentru timpul acordat!

#2
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

Quote

STOC, stocuri, s. n. Cantitate de bunuri (materii prime, materiale etc.) existente, la un moment dat, ca rezervă în depozitul unui magazin, al unei întreprinderi, într-o piață în vederea asigurării continuității producției sau a desfacerii. – Din fr., engl. stock.
https://dexonline.ro/definitie/stoc

Pur și simplu nu au telefonul respectiv în România, trebuie să aștepte după un distribuitor sau după producător să aducă telefonul respectiv. Cât o dura, asta nu pot să îți spun.

Edited by tavitu, 18 May 2019 - 14:26.


#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
anuleaza comanda si/sau alege-ti alt telefon.

#4
RobbyGabby

RobbyGabby

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.05.2016

 tavitu, on 18 mai 2019 - 14:25, said:

https://dexonline.ro/definitie/stoc

Pur și simplu nu au telefonul respectiv în România, trebuie să aștepte după un distribuitor sau după producător să aducă telefonul respectiv. Cât o dura, asta nu pot să îți spun.

Din cate stiu, Allview se fabrica in Romania, la Brasov, si asta mi-au spus si domnii. Insa e frustrant cand se intampla asta, si pana si ei mi-au recomandat sa fiu rabdator caci patesc asta cam rar, dar si cand patesc isi cam pierd din clienti din cele spuse.

#5
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Nu e o problemă, e cunoscut faptul că Digi se mișcă deosebit de greu la livrat echipamente.

Anulează comanda la Digi și fă comandă pe Emag, are același preț acest "telefon". Dar dacă vrei totuși ceva mai bun, caută altceva, sigur găsești. Allview doar pune sigla pe telefoanele Gionee.

Orice de aici e peste mizeria aia:  https://www.pcgarage...morie-ram-4096/

Edited by aiulianctin, 18 May 2019 - 14:33.


#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 RobbyGabby, on 18 mai 2019 - 14:28, said:

Din cate stiu, Allview se fabrica in Romania, la Brasov,
Nu prea cred.
Acolo e doar sediul firmei.
Telefoanele sint facute in China, la fel ca majoritatea celorlalte firme.
Si, culmea, de curind a dat faliment firma care le fabrica (Gionee).
Dar, se pare ca au gasit alt producator, drept dovada nou lansatul X5.

Revenind la problema: perioada de asteptare la RDS, la orice serviciu/produs, poate sa fie de la 1 zi la 1 an.
Eu cred ca am asteptat o cartela CI+ vreo 3-4 luni.
Am asteptat instalarea serviciilor la noua adresa 4 zile (cu interventii maxime).
Am asteptat rezolvarea unei facturi gresite 6 luni.
Astept rezolvarea sesizarilor curente (cazut ne/tv) intre 15 minute / 4 ore.
Deci, nu este absolut nimic sigur.

Daca poti sa anulezi comanda respectiva si sa te orientezi spre alt telefon, cu pret/performante similare (poti sa primesti aici recomandari), nu ar strica ;)
Mai ales ca nu prea recomanda nimeni Allview, decit daca-l primesti gratuit.
Si atunci accepti cu greu :)

#7
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019

 RobbyGabby, on 18 mai 2019 - 14:28, said:

Din cate stiu, Allview se fabrica in Romania, la Brasov, si asta mi-au spus si domnii. Insa e frustrant cand se intampla asta, si pana si ei mi-au recomandat sa fiu rabdator caci patesc asta cam rar, dar si cand patesc isi cam pierd din clienti din cele spuse.
Nu stii bine.
Patronajul e la Brasov, fabrica e in China, mai exact este un rebranding al altei firme chinezesti, cum ar fi Gionee.

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
oamenii se chinuie sa-ti faca un bine, si tu nu le dai voie... auzi, allview.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 RobbyGabby, on 18 mai 2019 - 14:17, said:

Salutare dragilor! Am o problema, una cam "maricica" si sper ca ma puteti ajuta cu orice sfat, vorba.
Pe data de 10.05.2019, am fost la DIGI cu tatal meu sa imi iau un alt telefon, si anume un Allview soul X5. Dansele de la casierie mi-au spus ca nu este deloc pe stock, nici la Focsani, si nici la Bucuresti, astfel, va trebui sa astept sa vina acesta in magazinul RCS RDS din orasul meu, apoi vom fi contactati telefonic pentru a-l ridica si de a semna contractul pentru abonament. Bun, toate bune si frumoase pana cand a trecut o saptamana si nu am primit nicio veste privind telefonul (unde este, daca a plecat curierul cu el din Bucuresti, care e treaba cu el, etc). Dupa lungi convorbiri si ore cu 3 operatori digii, acestia nu m-au lamurit deloc. Toti imi dadeau acelasi raspuns: nu este pe stock, si nu va putem oferii un numar de zile in care va fi livrat telefonul. LA care, am raspuns: in ce consta acest stock? daca eu sunt singurul, sa presupunem, cu acest tip de telefon, trebuie sa astept inca 99 de clienti pentru a fi 100 si apoi se face stock-ul, respectiv livrarea? raspunsul: nu va pot confirma, si nici infirma (la toti 3 operatori). Si sincer, daca n-as fi avut nevoie de ei, ma pisam pe ei direct, insa cam am nevoie. Aveti, vreo unul idee cam cat timp dureaza sa imi vina si in ce consta acest cacat de stock? Sper ca ati inteles ceva si va multumesc pentru timpul acordat!


Dar doresc sa te intreb ce nu ai inteles din:

 RobbyGabby, on 18 mai 2019 - 14:17, said:

Dansele de la casierie mi-au spus ca nu este deloc pe stock, nici la Focsani, si nici la Bucuresti, astfel, va trebui sa astept sa vina acesta in magazinul RCS RDS din orasul meu, apoi vom fi contactati telefonic pentru a-l ridica si de a semna contractul pentru abonament.
unde nu amintesti de o perioada de timp bine definita.Ti s-a specificat o data anume?Nu,din cate zici.Atunci ce doresti de fapt?

ps.
Hm,
salutare dragilor?

Edited by RealThing, 29 May 2019 - 20:23.
limbaj


#10
Florin__Adrian

Florin__Adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 11.05.2019
Dureaza destul de mult la Digi pana aduc telefoanele pe stock, si eu am asteptat mult acum cativa ani cand am luat un P5 Energy.

Edited by Florin__Adrian, 18 May 2019 - 16:18.


#11
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Dacă la digi e 999 lei și nu-l are, ia-l de la e-mag cu 699 lei și e în stoc!

LE: scuze, e același pret.

Edited by jobist, 18 May 2019 - 16:23.


#12
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018
Aștepți degeaba. În general e țeapă, nu-l aduc.

#13
RobbyGabby

RobbyGabby

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.05.2016
Inca ceva. Am fost de acord sa prelungim si contractul pentru un bunos, insa prelungirea lui consta in a avea telefonul, a imi venii. Insa daca vreau sa anulez comanda, pot si sa reziliez contractil din cate stiu, dar ma pun sa platesc acel bonus, si ala consta in:platesc doar 50% abonament timp de 4 luni, adica 1 milion sa platesc pt a il rezilia. Ce parere aveti?

#14
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Vai de mama lor, evita Allview-urile cat poti. Gasesti telefoane foarte bune chiar si pana in 1500 lei.

Edited by Vlad_22, 18 May 2019 - 20:44.


#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
De la Digi e excelent p 2019
Dai înapoi doar ce ai primit reducere, nu ramai cu reducerea pe o luna primita, de exemplu, si dai inapoi pe 4.

Edited by slai, 18 May 2019 - 22:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate