Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pot beneficia de aparat dentar la 17 ani in Germania ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MartaBluee

MartaBluee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.03.2018
Buna tuturor. Am 17 ani si am venit recent in Germania cu familia. Sunt înregistrată la AOK. Este cineva care stie daca as putea beneficia gratuit de un aparat dentar ? Sau dupa varsta de 18 ani voi platii integral chiar daca sunt înregistrată la AOK?
Orice informatie sau experiență personală este binevenita , multumesc

#2
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019
Nu cred ca serviciile astea sunt incluse in pachetul social de asigurari, ci doar la o asigurare extra.
De obicei asigurarile dentare sunt pe bani, nu se include in pachetul social.

Deci cel mai probabil va fi cu plata daca nu ai asigurare extra care sa acopere astfel de situatii.

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 MartaBluee, on 17 mai 2019 - 18:55, said:

Buna tuturor. Am 17 ani si am venit recent in Germania cu familia. Sunt înregistrată la AOK. Este cineva care stie daca as putea beneficia gratuit de un aparat dentar ? Sau dupa varsta de 18 ani voi platii integral chiar daca sunt înregistrată la AOK?
Orice informatie sau experiență personală este binevenita , multumesc
Poti intreba direct la un dentist, eu cred ca pentru minori nu fac exceptii. Grabeste-te cat mai ai varsta.

#4
MartaBluee

MartaBluee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.03.2018
Ok, multumesc

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Poate ar fi bine sa răspundă cineva care locuiește in Germania și știe exact cum sta treaba, pt ca mai mult ca sigur diferă de la țara la țara. De ex in Fi e gratuit pana la 16 ani, dacă tânărul respectiv nu mai urmează vreo forma de învățământ, sau pana la 18 ani, dacă e in continuare elev.


#6
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Da, poti. Cel putin daca indeplinesti anumite conditii...

Mergi la un stomatolog care face asa ceva (Kieferorthopaedie). In caz ca ai nevoie, iti face un plan de tratament si costuri pe care il trimiti la AOK. De la un anumit grad de indicatie, cel putin grad 3 din 5, AOK (sau oricare alta GKV) preia 80% din costuri daca nu ai 18 ani inpliniti. Restul de 20% trebuiesc platiti de parinti. Cei 20% se pot recupera la sfarsitul tratamentului.

Daca deja ai 17 ani grabeste-te, trebuie inceput tratamentul inainte sa implinesti 18 ani, ptr asta trebuie aprobat planul de AOK.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate