Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Pachet TV + Internet

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
al3xlove

al3xlove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 08.08.2007
Salut,
Deoarece locuiesc intr-un bloc nou deocamdata doar Telekom a instalat resursele pe scara blocului.(nu stiu daca resursele sunt FTTH sau FTTB, ei zic ca fibra optica Posted Image )
Ma gandeam sa fac un contract cu ei pe TV L + Internet L. (~16 Euro)
Inainte in chirie foloseam un AC68U pentru VPN, DDNS, Media Server etc la Digi.
Din ce am citit pe forum trebuie pus un modem GPON sa ii fac bridge si sa pun AC68U dupa el.
1) Ce modem sa aleg de la ei sa am bridge? in caz ca vreau sa pun AC68U.
2) Ce modem au ei cu Wifi AC, VPN, DDNS si storage pe USB? sa nu mai folosesc AC68U.
3) Merita IP TV sau raman la COAX + CI Card?

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Inainte de toate intreaba la vecini, sa vezi cum stau cu vitezele de transfer, ping, downtime. Si de-abia pe urma gandeste-te daca te bransezi la ei.

#3
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 al3xlove, on 17 mai 2019 - 13:58, said:

Salut,
Deoarece locuiesc intr-un bloc nou deocamdata doar Telekom a instalat resursele pe scara blocului.(nu stiu daca resursele sunt FTTH sau FTTB, ei zic ca fibra optica Posted Image )
Ma gandeam sa fac un contract cu ei pe TV L + Internet L. (~16 Euro)
Inainte in chirie foloseam un AC68U pentru VPN, DDNS, Media Server etc la Digi.
Din ce am citit pe forum trebuie pus un modem GPON sa ii fac bridge si sa pun AC68U dupa el.
1) Ce modem sa aleg de la ei sa am bridge? in caz ca vreau sa pun AC68U.
2) Ce modem au ei cu Wifi AC, VPN, DDNS si storage pe USB? sa nu mai folosesc AC68U.
3) Merita IP TV sau raman la COAX + CI Card?

In primul rand cei de la Telekom nu stiu daca monteaza in bridge, ca sa legi router propriu dupa convertorul de fibra.. Oricum iti lasa doar doua porturi LAN libere din cate stiu.
Si nu cred ca ofera router la alegere.. cel mai bine ar fi sa suni si sa intrebi.

La parintii mei, echipamentul e un GPON  HUAWEI HG8247H, in care intra fibra optica (in casa) si, din el, iese tot.. internet, TV pe coaxial (cu card CI+) si telefonie fixa.   Echipamentul e rezonabil pentru un utilizator mediu, casnic.. n-as putea sa-ti spun ce viteze scoate dar semnalul pe WIFI e rezonabil in toate cele 4 camere, precum si la televizoare.
Calitatea TV (DVBC, nu IPTV) pe abonamentul TV_L, la posturile HD, e foarte buna atat pe CI+ cat si pe STB normal cu cartela...

Edited by Kres, 17 May 2019 - 14:41.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Huawei-ul se pune in bridge, Sagemcom nu. IPTV eu zic ca merita, scapi de coaxial si ai mai multe functii, daca te intereseaza.
Si nu mai exista semnal slab sau nu, ori merge, ori nu. Testat personal.

Singurul ONT cu wireless AC e tocmai Sagemcom-ul la momentul actual, din pacate. Eu iti recomand Huawei pentru stabilitate si conectezi tu router propriu.

Aici bagi adresa ta si vezi ce servicii ai disponibile: https://www.telekom.ro/acoperire/

Daca e pana la 1000 Mbps pentru internet ai FTTH, daca nu, e FTTB prin VDSL.

Edited by MembruAnonim, 17 May 2019 - 15:08.


#5
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
La mine scrie 100 Mbs. N-am deci fibra in bloc .Dar am IPTV .Cum vine asta ?

#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 GingisHan2015, on 17 mai 2019 - 16:18, said:

La mine scrie 100 Mbs. N-am deci fibra in bloc .Dar am IPTV .Cum vine asta ?

Poate ai placa de retea de maxim 100Mbs sau poate ai IPTV via VDSL.. cine stie?  Tu trebuie sa ne spui cum e cablata reteaua la tine.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se poate IPTV si pe VDSL... mai ales daca linia e ok si ai o viteza minima decenta.

La 100 Mbps tu ai maximul posibil, deci stai super bine.

#8
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Placa e de 100, stiu exact .Dar din acoperirea lor reiese ca am IPTV in bloc .IPTV nu merge prin FO ? Cum naiba de nu trag si in apartamente in cazul acesta si ne chinuie cu sarma comunista nu inteleg si pace .
Am incercat, au zis ca nu se poate ! Posted Image

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este fibra pana in pizza box-ul din bloc, de acolo va vine cablu de cupru pentru servicii, plus cablu coaxial daca iei TV clasic sau iti iese din modem direct cablu LAN pentru IPTV.

#10
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
IPTV merge atât prin FO cât si prin VDSL si chiar ADSL.
Telekom nu mai ofera IPTV ADSL.

#11
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Exact .Stiu ca au spus ca trebuie ceva aparat care costa 3000 de euro ca sa traga fibra la apartament .Si ca toata lumea e la DIGI si nu au ratiuni sa traga pentru unul sau doi locatari .
Spusa de tehnicienii care vin la interventii, aia la birouri nu zic nimic .Doar ca inca nu se poate .

#12
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004

 MembruAnonim, on 17 mai 2019 - 16:29, said:

Este fibra pana in pizza box-ul din bloc, de acolo va vine cablu de cupru pentru servicii, plus cablu coaxial daca iei TV clasic sau iti iese din modem direct cablu LAN pentru IPTV.

Daca nu e ftth, nu se vine cu coaxial. Doar cele doua fire de cupru 😁 care intra in router.ul vdsl si de acolo utp pana la tv

#13
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 GingisHan2015, on 17 mai 2019 - 16:28, said:

Placa e de 100, stiu exact .Dar din acoperirea lor reiese ca am IPTV in bloc .IPTV nu merge prin FO ? Cum naiba de nu trag si in apartamente in cazul acesta si ne chinuie cu sarma comunista nu inteleg si pace .
Am incercat, au zis ca nu se poate ! Posted Image

Asta e tehnologia acolo unde locuiesti..  Nu se apuca de bagat fibra in casa la bloc ca ii costa..  IPTV nu e musai legat de fibra optica ci prin orice solutie de retea - nu are nevoie de mai mult de 10-20Mbs iar tu ai deja aceasta viteza.   Bucura-te ca ai sarma de 100Mbs.. unii se chinuie cu ADSL pe aceiasi sarma cu 6Mbs.

#14
al3xlove

al3xlove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 08.08.2007

 Hider141, on 17 mai 2019 - 14:04, said:

Inainte de toate intreaba la vecini, sa vezi cum stau cu vitezele de transfer, ping, downtime. Si de-abia pe urma gandeste-te daca te bransezi la ei.
De acord cu tine, insa vecinii sunt in aceeasi situatie, cum ziceam este un bloc nou.
Cu siguranta nu o sa fiu primul si o sa verific la un vecin cum merge speed, ping etc.

 Kres, on 17 mai 2019 - 14:37, said:

In primul rand cei de la Telekom nu stiu daca monteaza in bridge, ca sa legi router propriu dupa convertorul de fibra.. Oricum iti lasa doar doua porturi LAN libere din cate stiu.
Si nu cred ca ofera router la alegere.. cel mai bine ar fi sa suni si sa intrebi.

La parintii mei, echipamentul e un GPON  HUAWEI HG8247H, in care intra fibra optica (in casa) si, din el, iese tot.. internet, TV pe coaxial (cu card CI+) si telefonie fixa.   Echipamentul e rezonabil pentru un utilizator mediu, casnic.. n-as putea sa-ti spun ce viteze scoate dar semnalul pe WIFI e rezonabil in toate cele 4 camere, precum si la televizoare.
Calitatea TV (DVBC, nu IPTV) pe abonamentul TV_L, la posturile HD, e foarte buna atat pe CI+ cat si pe STB normal cu cartela...
Daca nu pun in bridge atunci no deal. Chiar daca iti las 2 porturi libere asta inseamna double NAT. Posted Image

 MembruAnonim, on 17 mai 2019 - 15:09, said:

Huawei-ul se pune in bridge, Sagemcom nu. IPTV eu zic ca merita, scapi de coaxial si ai mai multe functii, daca te intereseaza.
Si nu mai exista semnal slab sau nu, ori merge, ori nu. Testat personal.

Singurul ONT cu wireless AC e tocmai Sagemcom-ul la momentul actual, din pacate. Eu iti recomand Huawei pentru stabilitate si conectezi tu router propriu.

Aici bagi adresa ta si vezi ce servicii ai disponibile: https://www.telekom.ro/acoperire/

Daca e pana la 1000 Mbps pentru internet ai FTTH, daca nu, e FTTB prin VDSL.
Ok, atunci merg pe Huawei. Se pot configura 3 canele de IPTV pe Huawei?
Ca si acoperire am urmatoarele:
Attached File  acoperire.PNG   19.04K   16 downloads

PS: O sa va anunt cum s-au conenctat pana la urma, to be continued...

#15
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,005
  • Înscris: 27.02.2006
din patru porturi lan care ies din Huawei, poti folosi maxim doua pentru iptv si restul de doua pentru internet, sau poti utiliza unu pentru iptv si celelalte trei pentru internet. niciodata nu iti vor oferi trei porturi pentru iptv si doar unul singur pentru internet.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Avand in vedere ca poti lua maxim 4 stb-uri iptv, poti configura in orice varianta. Dezavantajul totusi la 4 stb-uri e ca trebuie (evident) sa renunti la porturile de internet (sau sa folosesti un switch).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate