Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Barbieritul clasic.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#37
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 ccf_cristi, on 17 mai 2019 - 12:05, said:

Nu as avea rabdare sa fac ritualul asta la 2-3 zile. Buimac de somn sau rupt de oboseala sa stau cu prosoape pe fata(poate ma ia somnul), cu pamatufuri din fire de par de fata mare, etc...

Nu toată lumea îl face cu prosoape, cu preshave sau alte nebunii.

Eu mă bărbieresc clasic, în ideea că folosesc apă, săpun, aparat, trei pase, în 10 minute sunt gata. Pe pași:
- 1 minut încărcatul pămătufului;
- 2 minute înmuiatul bărbii și înspumatul;
- 2 minute fiecare pasă, cu tot cu înspumat, prima pasă durează mereu puțin mai mult, celelalte mai puțin.

Depinde de chef, în unele perioade mă bărbieresc zilnic, în altele odată la două zile.


Ideea e că am transformat un ritual banal într-unul interesant și plăcut. La aparatele cu mai multe lame nu reușeam să mă bărbieresc fără să mă irit. Chiar dacă nu se vedea după bărbierit, aveam tăieturi microscopice, iar mai ales în zilele de vară, era groaznic, mă ustura fața când transpiram. Am scăpat de treaba asta, în plus bărbieritul e și mai aproape decât e cu Mach 3 & co. De tăieturi și alte belele nu se pune problema, pot număra pe degetele de la o mână tăieturile sau ciupiturile pe care le-am avut la bărbierit în ultimul an, iar toate au fost datorate faptului că am încercat chestii noi, aparate, lame, săpunuri. Dacă mă bărbieresc cum fac de obicei, cu Merkur Futur și ceva săpun mai bunuț, cu care m-am și obișnuit, Saponificio Varesino, Phoenix & Beau, Wickham 1912, e exclus să mă tai sau să mă irit. Și nu sunt genul care să folosesc o lamă de câteva ori, mă pot bărbieri cu unele lame și de 10 - 15 ori.

#38
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

 agorea, on 17 mai 2019 - 13:09, said:

Ai sesizat vreo diferență/îmbunătățire între metoda asta cu prosopul și frecatul clasic cu apă caldă al feței? Ajută mai mult la înmuierea bărbii? Eu îmi frec barba cu apă fierbinte vreo 30 de secunde, dar tot nu se înmoaie cum ar trebui, după care mă dau cu spumă sau gel. Întreb fiindcă orice aș face și cu orice produse m-aș bărbieri, tot mă irit ca dracu' după atâția zeci de ani (mă bărbieresc zilnic, din păcate).
Evita plasticele, ia-ti un Muhle, Merkur gasesti pe net pe la 40-50 euro o lama buna Astra, Feather..... si piatra acra sau piatra de alaun, post-barbierit.
Inainte de a aplica prosopul fierbinte io folosesc si un ulei, masline, avocado, simburi de struguri.....
https://connaughtshaving.com/
Io cred ca iritatiile apar si de la faptul; ca la plasticele de kko, trebuie sa apesi, aici ii mult subiectivism, poti apasa mai tare sau mai incet.....La un  aparat clasic bun nu mai trebuie apasat are el greutatea corect dimensionata de producator, lama curge pe fata. Io folosesc MERKUR 34 C, close comb, insemnand ca are unghi de atac mai redus, nu te poti taia cu el sa-ti doresti asta, dar mai sunt si aparate open comb, mai agresive pentru barbi aspre.
https://connaughtsha.../merkur34c.html , 28 lire sterline in 4, 5 zile-ti vine la posta.
GARANTAT NU TE MAI IRITI!

#39
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 SmurfK, on 17 mai 2019 - 17:10, said:

De tăieturi și alte belele nu se pune problema, pot număra pe degetele de la o mână tăieturile sau ciupiturile pe care le-am avut la bărbierit în ultimul an...

Cu safety razor-u' ii greu sa te tai. Am un Feather din ala eftin, nu cred ca m-am taiat cu el. Cu briciu' insa ... Posted Image

Edited by edy_wheazel, 17 May 2019 - 17:21.


#40
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Multă lume se taie și cu alea, ori pentru că se iau în răspăr fără să taie în prealabil firul mai scurt, ori pentru că apasă prea tare pe aparat. Taică-miu, de exemplu, nu știa să se bărbierească cu aparatul clasic, cu toate că o făcea de mulți ani. Se tăia, se irita, era un chin.

Până la urmă de-asta au fost inventate astea cu mai multe lame, cu tot felul de geluri, protecții pe-acolo. Ca să poți apăsa ca nebunul pe ele fără să rămâi cu jumătate de față în chiuvetă.

#41
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 edy_wheazel, on 17 mai 2019 - 11:32, said:


Cu ce? Sunt pe piata o gramada de aparate clasice excelente, brice si calice.


Apai nu stiu cum sa zic,da' la noi la Muras se zice altcumva decat la Maramu',adica ace,brice si carice.Cu R.

 eiffel, on 17 mai 2019 - 11:49, said:

Acum se cam poarta cu barba...

Efeminatii,IT-istii si....

 BasedBoy2017, on 17 mai 2019 - 12:29, said:

Eu ma barbieresc 1 data pe sapt.

N.O.R.O.C.O.S.U.L.E.

#42
BasedBoy2017

BasedBoy2017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 11.04.2018

 adisz, on 17 mai 2019 - 18:05, said:

N.O.R.O.C.O.S.U.L.E.
Nu sunt norocos, as vrea mai des dar ma irit ... asa ca mai rarut ca ii mai dragut.

#43
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 adisz, on 17 mai 2019 - 18:05, said:


Apai nu stiu cum sa zic,da' la noi la Muras se zice altcumva decat la Maramu',adica ace,brice si carice.Cu R.

Da, mea culpa! :D

Apropo de brice, ce stil folositi? Stiu ca sunt pe forum unii care folosesc din alea clasice, nu shavette (cu jumatate de lama) cum am io.

#44
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013

 edy_wheazel, on 17 mai 2019 - 15:26, said:


Baga lame Feather din alea galbene. Top shit!


Din astea?

https://www.amazon.d...=gateway&sr=8-3

#45
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Da, parca seamana

#46
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

 edy_wheazel, on 17 mai 2019 - 12:00, said:



Aia au si mai mult de lucru.
au pe dracu.. lasa sa creasca 1-2 luni si cand se satura il dau jos in 2 minute cu aparatul de tuns

 ioana1973, on 17 mai 2019 - 17:13, said:


Evita plasticele, ia-ti un Muhle, Merkur gasesti pe net pe la 40-50 euro o lama buna Astra, Feather..... si piatra acra sau piatra de alaun, post-barbierit.
Inainte de a aplica prosopul fierbinte io folosesc si un ulei, masline, avocado, simburi de struguri.....
https://connaughtshaving.com/
Io cred ca iritatiile apar si de la faptul; ca la plasticele de kko, trebuie sa apesi, aici ii mult subiectivism, poti apasa mai tare sau mai incet.....La un  aparat clasic bun nu mai trebuie apasat are el greutatea corect dimensionata de producator, lama curge pe fata. Io folosesc MERKUR 34 C, close comb, insemnand ca are unghi de atac mai redus, nu te poti taia cu el sa-ti doresti asta, dar mai sunt si aparate open comb, mai agresive pentru barbi aspre.
https://connaughtsha.../merkur34c.html , 28 lire sterline in 4, 5 zile-ti vine la posta.
GARANTAT NU TE MAI IRITI!
io nu stiu ce firme sunt alea, n-am auzit niciodata de ele. Dar mereu am considerat "jilet"  ca fiind solutia cea mai buna. O scula mai scumpa , cu 4 sau mai multe lame, si o spuma gel.
Secretul este sa lasi spuma cat mai mult sa inmoaie firul. Daca stai peste 5 minute cu spuma pe fata, firul se moaie , suficient sa nu toceasca lama, totul merge perfect.
O lama tocita, fir tare si ai un barbiert de kkt, te tai, te iriti.

#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 edy_wheazel, on 17 mai 2019 - 11:32, said:

....
si o luam de la capat:
ulei de ras.
r89 + feather
un bic cu 3lame pentru finisaje.
after crema de la nala.

Edited by arg, 19 May 2019 - 17:50.


#48
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 tfmercedez, on 19 mai 2019 - 11:00, said:

au pe dracu.. lasa sa creasca 1-2 luni si cand se satura il dau jos in 2 minute cu aparatul de tuns

Au de lucru la ingrijit barba, la dat jos ii cel mai simplu.

Quote

io nu stiu ce firme sunt alea...

Nici io nu auzisem de ele inainte, sunt mai de nisa. Sunt firme ce se ocupa de partea de "clasic", incepand cu sapunuri, aftershave, aparate, tot tacamu'. In general sunt facute in Europa si au vechime serioasa in domeniu.

 arg, on 19 mai 2019 - 17:50, said:

ulei de ras.

Ce ulei de ras folosesti? Am o crema de la Proraso, ii ok da' n-am folosit altceva si n-am cu ce s-o compar.

#49
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

 edy_wheazel, on 20 mai 2019 - 06:43, said:



Au de lucru la ingrijit barba, la dat jos ii cel mai simplu.



Nici io nu auzisem de ele inainte, sunt mai de nisa. Sunt firme ce se ocupa de partea de "clasic", incepand cu sapunuri, aftershave, aparate, tot tacamu'. In general sunt facute in Europa si au vechime serioasa in domeniu.



Ce ulei de ras folosesti? Am o crema de la Proraso, ii ok da' n-am folosit altceva si n-am cu ce s-o compar.
pai daca e vorba de ingrijit, atunci te barbieresti zilnic. Barba mare numa ingrijit nu inseamna, cu unele exceptii. Tocmai din comoditate isi lasa lumea barba

#50
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003

 tfmercedez, on 19 mai 2019 - 11:00, said:

io nu stiu ce firme sunt alea, n-am auzit niciodata de ele. Dar mereu am considerat "jilet"  ca fiind solutia cea mai buna. O scula mai scumpa , cu 4 sau mai multe lame, si o spuma gel.
Pe termen lung iesi mai ieftin cu clasicul, cred eu asa dupa un calcul sumar.

De exemplu:
30 lame Feather la 11,80 euro costa 0.36 euro lama
8 Gillete Mach 3 la 14,45 euro costa 1,75 euro

Eu am luat Astra 100 bucati la 12 euro, m-am saturat de ele. Ma rad o data si le schimb :)

#51
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 tfmercedez, on 20 mai 2019 - 06:52, said:

pai daca e vorba de ingrijit, atunci te barbieresti zilnic. Barba mare numa ingrijit nu inseamna, cu unele exceptii. Tocmai din comoditate isi lasa lumea barba

Barba trebuie ingrijita, aici ma refer la barba din aia mare, nu de cateva zile. Altfel arata ca un boschetar.

#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

 edy_wheazel, on 20 mai 2019 - 08:36, said:



Barba trebuie ingrijita, aici ma refer la barba din aia mare, nu de cateva zile. Altfel arata ca un boschetar.
nimic nu  arata mai ingrijit decat un obraz proaspat ras.  L-ai vazut pe Ponta, pe base, pe iliescu, iohannis, obama, trump,  putin , berlusconi,  albert de monaco etc purtand barba?  Cu barba doar pari mai nu stiu cum, mai artist sa zic asa, dar nu ingrijit , pedant.  
Mai masculin, cu barba, mai macho, si cam atat. Trebuie si barba sa aibe o anumita densitate, sa nu fie rasfirata sau sa creasca cu gauri,  sau sa aibe o culoare aiurea,  (roscata).

Nici macar Papii de la Vatican nu poarta barba. Doar  pulifricii de la noi.

#53
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 tfmercedez, on 20 mai 2019 - 09:23, said:

  L-ai vazut pe Ponta, pe base, pe iliescu, iohannis, obama, trump,  putin , berlusconi,  albert de monaco etc purtand barba?  

Numa' umpic, ca ajungem la mustata lu' Dragnea :D

#54
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

 edy_wheazel, on 20 mai 2019 - 09:24, said:



Numa' umpic, ca ajungem la mustata lu' Dragnea :D
si de acolo la dantura lui ..

Dragnea o sa ajunga probabil, presedinte la el in celula.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate