Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Barbieritul clasic.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#19
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006

 edy_wheazel, on 17 mai 2019 - 11:32, said:

...ma spal pe fata si imi pun cateva secunde un prosop udat cu apa fierbinte.
Ai sesizat vreo diferență/îmbunătățire între metoda asta cu prosopul și frecatul clasic cu apă caldă al feței? Ajută mai mult la înmuierea bărbii? Eu îmi frec barba cu apă fierbinte vreo 30 de secunde, dar tot nu se înmoaie cum ar trebui, după care mă dau cu spumă sau gel. Întreb fiindcă orice aș face și cu orice produse m-aș bărbieri, tot mă irit ca dracu' după atâția zeci de ani (mă bărbieresc zilnic, din păcate).

Edited by agorea, 17 May 2019 - 13:14.


#20
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 agorea, on 17 mai 2019 - 13:09, said:

Ai sesizat vreo diferență/îmbunătățire între metoda asta cu prosopul și frecatul clasic cu apă caldă a feței? Ajută mai mult la înmuierea bărbii?

Sincer, nu stiu cat de obiectiv ii raspunsu', folosesc prosopu' de cand folosesc si crema pre-shave, n-am folosit doar prosopu'. Pot sa spun ca-i reconfortant, iar combinatia ii ok deoarece am impresia ca spuma de ras "adera" bine.

#21
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Pentru cine se irita:
Ati incercat sa nu mai dati in raspar? Si sa folositi un aparat cu maxim 3 lame?

#22
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

 PSC, on 17 mai 2019 - 12:06, said:

Singurul loc unde are de lucru lama de ras, la mine, este faţa. Indiferent dacă apa este caldă sau rece, după umezire las crema de ras să stea pe faţă cam un minut, apoi intru în brazdă.
Apoi, din nou cu apă, după care un aftershave cremă, altfel mă irit.
Mă rad cam la 7-8 zile; în primele 3 zile sunt ca nou, apoi sunt în trend.
Am avut o perioadă în care n-am avut voie să ating pielea cu nimic timp de 3 săptămâni, a durat cam 30 de minute până să dau jos tot.
Ma barbieresc cand imi aduc aminte, dar nu petrec atat de mult pentru a-mi da barba jos. Folosesc prima oara o masina de tuns, dupa care ma barbieresc in cabina de dus. Am un Philips profesional pe care nu il suport pe fata. Ma irita si ma scoate din sarite, asa ca raman la aparatele cu doua sau trei lame.

#23
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 scrisit, on 17 mai 2019 - 13:23, said:

Si sa folositi un aparat cu maxim 3 lame?
Eu exact de la astea ma irit (cu 2-3 lame). Si ocazional de la alea care au lamele prea distantate sau dispuse la unghiuri prea mari.

#24
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ma barbieresc clasic de peste 6 ani.

Acum folosesc asta:

https://www.muehle-s...Maserbirke.html

Prefer crema de ras din tub cu mentol sau aloe vera.  Pentru un barbierit eficient trebuie dat de 2 ori! nu 1 singura data.

Spalat, spumat, asteptat, barbierit in directie in care iti creste parul (de sus in jos, inclusiv sub barba) dupa care limpezit, spumat, barbierit contra firelor de par ramase. Totul dureaza 5 minute.

#25
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006

 scrisit, on 17 mai 2019 - 13:23, said:

Pentru cine se irita:
Ati incercat sa nu mai dati in raspar? Si sa folositi un aparat cu maxim 3 lame?
Dacă nu te dai în răspăr rămân vizibile punctele de la fiecare fir de păr (nu mai rămâne pielea curată ca fundul de bebeluș). Posted Image
PS: Eu am un aparat cu 2 lame și tot mă irit...

#26
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
De la inceputul anului nu m-am mai barbierit si am incercat sa vad cum e cu barba.
Daca treci de perioada initiala de vreo 1-2 luni in care ai mancarimi pe urma nu mai ai treaba. Cate un trim la 1-2 luni si aia e.
Acum am dat un reset dar cred ca ma intorc la barba.

#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
Eu clasic si o data pe saptamana.

Pe fatza e mai eficient un Gilette cu 3 lame, insa la barbieritul axilar e mai bun unul cu 2.

#28
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Deenman, on 17 mai 2019 - 13:34, said:

Ma barbieresc clasic de peste 6 ani.

Acum folosesc asta:

https://www.muehle-s...Maserbirke.html

Prefer crema de ras din tub cu mentol sau aloe vera.  Pentru un barbierit eficient trebuie dat de 2 ori! nu 1 singura data.

Spalat, spumat, asteptat, barbierit in directie in care iti creste parul (de sus in jos, inclusiv sub barba) dupa care limpezit, spumat, barbierit contra firelor de par ramase. Totul dureaza 5 minute.

 Deenman, on 17 mai 2019 - 13:34, said:

Ma barbieresc clasic de peste 6 ani.

Acum folosesc asta:

https://www.muehle-s...Maserbirke.html

Prefer crema de ras din tub cu mentol sau aloe vera.  Pentru un barbierit eficient trebuie dat de 2 ori! nu 1 singura data.

Spalat, spumat, asteptat, barbierit in directie in care iti creste parul (de sus in jos, inclusiv sub barba) dupa care limpezit, spumat, barbierit contra firelor de par ramase. Totul dureaza 5 minute.

Poti sa folosesti metoda bebelusului,  Posted Image.... dai cu lama in sens opus cresterii firului de par Posted Image...dar e cam ciudat, am incercat, nu-mi place:)

Edited by jimi91, 17 May 2019 - 13:49.


#29
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Cu lama in sens opus se da doar a doua trecere, nu prima!.

Aici vezi cum faci prima trecere:

https://youtu.be/ps88RU_BXlA?t=336

Aici vezi a doua trece in sens opus cresterii parului.

https://youtu.be/ps88RU_BXlA?t=792

Asta e metoda cea mai eficienta, fara iritatii. Evident, sa ai o lama care taie.

#30
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Bine ca mi-ati amintit sa ma barbieresc.
Acum trebuie sa gasesc ceva care taie.
Daca nu, atunci folosesc metoda romanilor: dau foc, sting cu o carpa uda, apoi racai cu unghiile.

Serios, aici nu prea avem ce sa dezbatem. Fiecare foloseste ce ii convine, functie de frecventa barbieritului, de piele si de par, in aceasta ordine. Eu, unul, n-am ajuns la nicio concluzie si nici nu cred ca voi ajunge. Tot ce pot sa va spun e ca barba mare se rade mai usor, apa e sfanta, caldura e preferabila, chimicalele sunt dupa preferintele fiecaruia, iar preferintele partenerelor sunt mai presus de orice, dar si acestea difera mult.

#31
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Mama fratilor, chiar aveti timp dimineata sa faceti ritualul asta asa? eu folosesc un bic cu 2 sau 3 lame si gata apa fierbinete pe fata si direct cu lama, ma barbieresc imediat dupa dus si sunt pe usa, acu recent am descoperit ca am si spuma de ras ramasa de la fratele lui fosta, pana am nimerit cum merge treaba am iesit capsat pe fata de cateva ori Posted Image , cel putin o data la 2 zile, urasc barba, cand vad persoane cu barba gen Rasputin si nu sunt preoti prefer sa ma intorc cu saptele sa nu-i vad.

Spor

#32
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 Lupulcelrau, on 17 mai 2019 - 15:17, said:

Mama fratilor, chiar aveti timp dimineata sa faceti ritualul asta asa?

Personal fac miscarea asta seara. Ma relaxeaza.

 Deenman, on 17 mai 2019 - 13:34, said:

Acum folosesc asta:

Nice!

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
La mine dureaza vreo 30 minute. Daca nu las spuma sa inmoaie barba, vai de fata mea.
Am nu stiu ce Muhle cu lame Astra.

#34
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 Bursul, on 17 mai 2019 - 15:25, said:

Am nu stiu ce Muhle cu lame Astra.

Baga lame Feather din alea galbene. Top shit!

#35
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Penseta.

#36
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
am un aparat antic,parca braun 8595,cu niste zemuri ce il igienizeaza in suportul sau....Cu timpul am vazut ca electricul irita pielea.De citiva ani tund barba permanent cu el,si o rad doar cind ies in lume mai oficial...Posted Image Altfel spus daca atinci cind o rad e tunsa mereu adica mica,nu ma irita.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate