Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Barbieritul clasic.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#1
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Desi se dezbate tangential pe alte thread-uri, nu am gasit un topic dedicat.
Cum, de ce, cu ce.
De ce? Daca ai timp, transformi o corvoada intr-un ritual.
Cu ce? Sunt pe piata o gramada de aparate clasice excelente, brice si calice.
Cum? Cu grija! Posted Image

Am folosit ca tot muritoru' de rand lame Gillette cu spuma Gillette sau Nivea. De asemenea am un aparat de ras excelent de la Phillips. Da' parca nu-i ce trebuie. Am urmarit pe forum o discutie legata de lame si aparate si mi-am cumparat si io ceva jucarii, nu-mi pare rau de achizitie.

Cum. Pe scurt: ma spal pe fata si imi pun cateva secunde un prosop udat cu apa fierbinte. Ma dau cu o crema pre-ras, personal o consider oarecum folositoare. Imi fac spuma din spuma la tub din ala ca pasta de dinti :D (o consider mai ok decat sapunu' de ras) si ma dau pe fata. Brici (shavette), aplicare cam doua ture. Folosesc si un aparat clasic, nu-s asa expert cu briciu' incat sa-l folosesc exclusiv. Aftershave si gata.

Stiu ca sunt pe forum useri care folosesc metodele de mult timp, io-s mai nou in domeniu, sfaturile lor sunt mai obiective.

Edited by edy_wheazel, 17 May 2019 - 11:33.


#2
iri_rim

iri_rim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 01.04.2018
barbieritul e barbierit indiferent de lama, daca taie, esti gigea, te plac muierile.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004
Acum se cam poarta cu barba...

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 OriginalCopy, on 17 mai 2019 - 11:40, said:

N-am inteles exact care e intrebarea. Dar inteleg ca doar ce ti-a dat un smoc.

Eh, nu-i nimic ca n-ai inteles. Mai incearca, poate cine stie.

 elbjorn, on 17 mai 2019 - 11:43, said:

on-topic: Eu m-am lasat pagubas dupa prima incercare.

Dupa prima incercare am dat vina pe lama. De fapt, cum foloseam aparat electric pielea s-a dezobisnuit , insa dupa 2-3 incercari a fost ok.

 iri_rim, on 17 mai 2019 - 11:45, said:

barbieritul e barbierit indiferent de lama, daca taie, esti gigea, te plac muierile.

Pe mine ma plac muierile si nebarberit.

#5
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004
Pe min mă irită ăla electric mai tare decât cel clasic.

#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,367
  • Înscris: 24.06.2008
Io dau cu crema epilatoare!

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,659
  • Înscris: 05.02.2012

 eiffel, on 17 mai 2019 - 11:49, said:

Acum se cam poarta cu barba...

eu merg pe ideea : "esti urat, iti las barba"... simplu Posted Image) . N-am par pe fata, decat in mustata si putin in barba cu toate ca uneori as vrea sa imi creasca si pe restul fetei , dar cand trebuie sa ma barbieresc, parca imi place ca nu am asa mult de lucru.
In rest, cunosc persoane care merg sa salon sa li se faca barba & shit ... nu-s genul oricati bani si oricata barba as avea :lol:

Edited by Andreysc7, 17 May 2019 - 12:00.


#8
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Eu folosesc lame de ras din alea ieftine (nu cele mai ieftine) care, teoretic, ar fi de unica folosinta. (nu le folosesc un an dar nici nu le arunc dupa o folosire)

Putin gel/spuma de ras, poate mai dau si cu ceva aftershave, dupa, si atat. Totul dureaza maxim 10 minute, cred.

De ce trebuie sa fie totul atat de complicat ?

Edited by vidiandrei, 17 May 2019 - 11:59.


#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 eiffel, on 17 mai 2019 - 11:49, said:

Acum se cam poarta cu barba...

Aia au si mai mult de lucru.

#10
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Gilette fusion pro glide bine si repede.
Wilkingson Groomer foarte foarte bine, dar mai incet,se cam īmbācsește.

#11
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,495
  • Înscris: 13.10.2010

 edy_wheazel, on 17 mai 2019 - 11:32, said:


Nu as avea rabdare sa fac ritualul asta la 2-3 zile. Buimac de somn sau rupt de oboseala sa stau cu prosoape pe fata(poate ma ia somnul), cu pamatufuri din fire de par de fata mare, etc...
Nici intr-o frizerie nu m-as incumeta sa ma barbieresc pentru ca nu stiu cum sterilizeaza.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Singurul loc unde are de lucru lama de ras, la mine, este faţa. Indiferent dacă apa este caldă sau rece, după umezire las crema de ras să stea pe faţă cam un minut, apoi intru în brazdă.
Apoi, din nou cu apă, după care un aftershave cremă, altfel mă irit.
Mă rad cam la 7-8 zile; în primele 3 zile sunt ca nou, apoi sunt în trend.
Am avut o perioadă în care n-am avut voie să ating pielea cu nimic timp de 3 săptămâni, a durat cam 30 de minute până să dau jos tot.

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,784
  • Înscris: 13.07.2011
cel electric cu 3 cercuri ma enerveaza si am irita, imi face pielea extrem de uscata si l-am aruncat.

Prima oara dau cu trimmer-ul la zero si dupaia cu gilette-ul si spuma peste ca sa fie totul ras perfect. Fara briz-briz-uri. Uneori ma rad si cu lama ca pe vremuri ca mi se pare distractiv si mai putin dureros (cu Gilette-ul uneori ma doare).

#14
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
In general fac miscarea in doua seri consecutive dupa care 2 zile pauza. Gan, programu' de lucru :D

 business11, on 17 mai 2019 - 12:08, said:

cel electric cu 3 cercuri ma enerveaza si am irita, imi face pielea extrem de uscata si l-am aruncat.

Era relativ ok, mai putin pe la mustata. Initial m-a iritat pe gat, da' asta a fost doar la prima folosire.

#15
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Nu mai folosesc aparat de ras de ani de zille ,nici nu mai vad rostul. ,in 5 minute sunt gata ,fara spuma fara taieturi fara apa calda.

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,427
  • Înscris: 30.10.2003
https://forum.softpe...0#entry24415841

Aici s-a batut si se bate apa in piua despre barbierit.

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,395
  • Înscris: 30.08.2017
Am urat dintotdeauna barbieritul...a fost o vreme cand foloseam un aparat de tuns barba cu care tundeam la minim...deci nu eram chiar finut. Treptat am crescut nivelul iar la un moment dat am zis ca barba e de mine.Sigur, si asta necesita ingrijire, dar nu e asa de chinuitoare precum barbieritul.

#18
BasedBoy2017

BasedBoy2017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 11.04.2018
Eu ma barbieresc 1 data pe sapt. (in mod normal vinerea). Imi dau cu apa calduta (cu dusul) peste fata sa umezesc barba, apoi dau cu spuma de ras Malizia Uomo, apoi folosesc Gillette cu 3 lame de ras, ma clatesc bine cu apa calduta peste fata (folosind iar dusul) si la final urmeaza after shave-ul Denim Gold.
In ultimul timp mi-am lasat cioc/ goatee, maxim 3 sapt. sa nu creasca prea mare. Sunt multumit si fericit Posted Image Apopo, nu sunt eu cel din poza .... https://ibb.co/S3jkJkX

Edited by BasedBoy2017, 17 May 2019 - 12:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate