Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Ce parere aveti despre autostopistii care nu platesc ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
În urmă cu mulţi ani am luat la autostop o femeie dintr-un sat, o amărâtă vai mama ei. Nu era de altă etnie, părea doar genul de muiere cu bărbat beţiv şi curtea plină de copchii. Am dus-o "la oraş", adică aprox 40-50 km. Când să coboare, nici vorbă să-mi dea bani, s-a pus pe cerut. Că n-are cu ce cumpăra de mâncare pentru ăia mici...  cred că am şi înjurat-o atunci, deşi nu-mi stă în caracter.

Ceva mi-a lăsat totuşi în maşină: o "mireasmă" de cal mort, uitat la soare.
Pot număra pe degetele de la o mână autostopiştii pe care i-am mai luat de atunci.

 GeorgicaPopescuIoan, on 15 mai 2019 - 18:18, said:

Da si cine vroiai sa plateasca ...vatmanu ?...Michael Jackson ?

Soros, că are de unde, dă-l dreaq... Posted Image

Edited by Yoda, 15 May 2019 - 18:38.


#56
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da una frumoasa si tânără ai luat-o?, zi drept

#57
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
O singura data am luat o baba, si m-am lecuit. Era de la martorii pacii, si s-a gandit ea sa ma converteasca la cacaturile ei. Nu mai scapam de ea si de pliantele ei. Nu se mai dadea jos din masina.
Nu iau pe nimeni, nu iau niciodata NIMIC DE PE MARGINEA DRUMULUI, in special alimente, cum vand unii cartofi, branza, si alte rahaturi.
Imi si imaginez ca iau pe unu in masina si pateste ceva, i se face rau, crapa , sau cine stie. Imi bat cuie in talpa, pentru ce? Si daca doamne fereste se intampla un accident, sa zicem ca eu nu patesc nimic, dar pateste autostopistul.  Apăi merita sa imi asum responsabilitatea pentru un strain?  Exista autobuze, camioane, aia sunt obisnuiti cu d'astea.

#58
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

 silesax, on 15 mai 2019 - 17:50, said:

am dalea ce stau la poarta cat îi ziua de lungă :)
Apropo de doamne cu buletine fără data expirării și autostop:

Era în vara lui 2012, marea era agitată din cauza vântului puternic, dar din fericire acțiunea are loc la 600km depărtare,  în orașul lui dorin_2k.
Lucram la un dealer auto și făceam teren, adică mă plimbam câte o zi întreagă printr-un oraș din județ și prin satele din jur, încercând să mă întâlnesc cu cât mai mulți patroni, cărora să le prezint oferte și să le ofer un drive test.

Într-o zi am mers la o firmă dintr-un sat, la vreo 3km de orășel, am lăsat oferta și plecam înapoi. La marginea satului erau trei doamne cu ceva ani la activ, babe, cum ar zice colegii care au doar școala vieții.
Eu eram la costum, bărbierit și parfumat ca un mire (sau ca un decedat, dacă vreți) și conduceam un SUV de 60.000 euro, V6, negru, crom, jante pe 20, piele maro, scaune ventilate, trapă etc. Nu zic marca, dar să știți că la celelalte SUV-uri le ziceți jeepuri din cauza ăstuia.
Opresc în dreptul lor și deschid geamul. Alea, ca niște flamingo, mișcau capul stânga-dreapta, numai la mine nu se uitau. Și le zic: ,, Mergeți în oraș? Poftiți!"
S-au uitat la mine mirate, poate din cauza mașinii, că nu se așteptau să oprească un parvenit, sau poate din cauza moacei de violator a șoferului...Cine știe?
Au urcat în mașină cu sfiala cu care intri în biserică. Nici nu au suflat până am ajuns în oraș. Pe drum începuseră să moșmodească după bani, crispate, probabil nu știau câte pensii au de dat. Le-am spus nu cumva să văd bani, apoi le-am dus pe fiecare până unde aveau de mers.
Am încasat trei de ,,Dumnezeu să-ți dea sănătate!", apoi am plecat spre casă.

Urările nu cred, însă, că au fost sincere, pentru că Dumnezeu nu mi-a dat sănătate.







#59
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 silesax, on 15 mai 2019 - 18:37, said:

da una frumoasa si tânără ai luat-o?, zi drept
alea faine si tinere, nu au nevoie sa faca autostopu' , ca stau unii la coada la curu lor.

#60
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cand eram tanar si autostopist, daca stateam cu sotia nu oprea nimeni, asa ca o lasam singura si eu intram in statie sau plecam mai departe puțin. imediat oprea masina :)), sa vezi ce fața faceau cand veneam si eu.. :))
bărbații e porci :))

#61
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006
eu pe vremea cand aveam o masina neinmatriculata pe care pusesem numerele de la alta masina, si trebuia sa plec la drum lung, luam cate o calugarita sau calugar, cu aia ai sanse minime sa te opreasca garda, ca romanii ie credinciosi, si militienii mai ales

#62
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
tineri?

#63
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
In rarele ocazii cand se intampla sa iau autostopisti,nu iau decat femei. Si nu,nu le iau bani.

#64
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 maistoru, on 15 mai 2019 - 16:33, said:

in Romania este traditional mersul cu "ocazia" pe bani
in strainatate autostopul se face exclusiv gratuit


Depinde de zona ...

Autistopistii din orasele marim se credin Apus si deci cred ca e pe gratis... Soferii idem .

Aia din mediul rural , unde transoirtul in comun straluce prin absenta stiu ce e pe bani.Insa banii pe care ii dau sunt exact cat ar da pe autibuz sau microbuz. Nici mai mult nici mai putin ....
Si soferii din mediul rural stiu ca este plata unui serviciu ..... public pe care ei il suplinesc ....  ca poa si familia lor face autistipul . Ca daca sunt 6  autobuze/microbuze pe zi ... va dati seama ca sunt ore moarte ... si ce faci ? Si automobilistii din mediul rural te  iau mai iute si uneori inante sa te urci te anunta unde merg ..
Asta o stiu .. cand cu...peste 30 de ani in urma eram incurcat de orarul autobuzelor. Si o femie mi-a zis sa nu imi bat capul ci sa ies la sosea si sa fac semnu ia-ma nene. Si sa nu dau mai mult decat ..zau uit suma.M-am mirat "cum atat de ieftin?" si mi s-a explicat ca atat costa biletul de RATA! E .. si ani de zile cand eram prin "provincie" stiam ca trebuie sa ies la sosea . Preferam auticamioanele (mari, grele, tzapene. Ca daca un amarat de ARO 244 facea o coada de peste .... ei si? Sa zica dobitocu ca nu a fots calcat! Insa daca erai in Dacia ..... iti crestea plusul si  libidoul [@@@@ ti mama, neamu ,mortii dosu tau si al copiilor tai!! ])

#65
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
:)))

#66
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Eu inteleg dilema initiatoarei.

Pe vremuri (mda, se vede ca imbatranesc) se facea autostopul ca alternativa mai buna la transportul in comun. Era boierie sa fii transportat pe bancheta unei dacii, sa ai locul tau - decat sa te ingramadesti in autobuz, in picioare, toate geamurile inchise vara la 35 grade(ca e curent). Inca plateai mai mult la autostop decat la autobuz - fie ca mergeai cu dacia sau cu vreun TIR (aer conditionat, Dallas, ce vorbim aici....)

Acum fac autostopul aia care nu mai au bani de autobuz - fie ca i-au baut, fie ca se gandesc sa-i bea.

Acu` problema nu e de bani - ci de principiu, as zice. Pai stai la autostop, ori in soare de pici, ori in ploaie sau, in cel mai fericit caz , in praf de numa-numa - si un roman pus pe fapte bune opreste. Te duce comod, te scapa de inca o juma` de ora de soare/ploaie/praf si tu iti zici "bine c-a oprit, fraieru`".
Nu-i ok. Sunt convins ca majoritatea celor care opresc ar refuza banii, dar ar aprecia gestul.

Zic colegii "oricum mergeai in directia aia" - da, da` mergeai cu 80 kile mai putin, adica vreun litru in minus la consum, vreo 2 minute mai putin pana la destinatie(oprit luat autostopist, oprit descarcat autostopist)...etc

Eu unu` nu iau deloc autostopisti. Poa` sa ploua, poa` sa ninga, poa` sa fie tornada sau sa cada meteoriti - n-au decat sa stea in drum pana li se lungesc urechile.
Asta dupa ce am vrut de 2 ori sa fac fapte bune, l-am luat pe unu` ce parea curat, da era rupt in gura si dupa 100 km a vrut sa ma rasplatesca cu...1 leu. Si am mai luat o femeie modesta, vreo 30 km a tipat(asa vorbea ea) la telefon de nu mi-am mai auzit nici gandurile...

#67
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

 silesax, on 15 mai 2019 - 18:37, said:

da una frumoasa si tânără ai luat-o?, zi drept

Prefer mâncarea gătită şi patul cald, seară de seară. Posted Image

#68
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Poi omu nu a zis nimic de seara ...ia gandeste: dimineata pe racoare , cand esti in putere ...sa prinzi o carnitza proaspata .....pfff.....iti insenineaza toata ziua !

#69
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 florinel, on 15 mai 2019 - 19:32, said:

Eu inteleg dilema initiatoarei.

Pe vremuri (mda, se vede ca imbatranesc) se facea autostopul ca alternativa mai buna la transportul in comun. Era boierie sa fii transportat pe bancheta unei dacii, sa ai locul tau - decat sa te ingramadesti in autobuz, in picioare, toate geamurile inchise vara la 35 grade(ca e curent). Inca plateai mai mult la autostop decat la autobuz - fie ca mergeai cu dacia sau cu vreun TIR (aer conditionat, Dallas, ce vorbim aici....)

Acum fac autostopul aia care nu mai au bani de autobuz - fie ca i-au baut, fie ca se gandesc sa-i bea.

Acu` problema nu e de bani - ci de principiu, as zice. Pai stai la autostop, ori in soare de pici, ori in ploaie sau, in cel mai fericit caz , in praf de numa-numa - si un roman pus pe fapte bune opreste. Te duce comod, te scapa de inca o juma` de ora de soare/ploaie/praf si tu iti zici "bine c-a oprit, fraieru`".
Nu-i ok. Sunt convins ca majoritatea celor care opresc ar refuza banii, dar ar aprecia gestul.

Zic colegii "oricum mergeai in directia aia" - da, da` mergeai cu 80 kile mai putin, adica vreun litru in minus la consum, vreo 2 minute mai putin pana la destinatie(oprit luat autostopist, oprit descarcat autostopist)...etc

Eu unu` nu iau deloc autostopisti. Poa` sa ploua, poa` sa ninga, poa` sa fie tornada sau sa cada meteoriti - n-au decat sa stea in drum pana li se lungesc urechile.
Asta dupa ce am vrut de 2 ori sa fac fapte bune, l-am luat pe unu` ce parea curat, da era rupt in gura si dupa 100 km a vrut sa ma rasplatesca cu...1 leu. Si am mai luat o femeie modesta, vreo 30 km a tipat(asa vorbea ea) la telefon de nu mi-am mai auzit nici gandurile...
avea bunica-mea niste vorbe mai spurcate la gura uneori.. le-am tinut pe toate minte.
Una din ele suna ceva de genu: facerea de bine , futere de mama. Asa ca mai bine ne vedem de drum, si nu fute grija altora.  Evident, daca e accident sau ceva, incetinim, mai intrebam daca e nevoie de ceva, dar altfel, nop.
Oricum , nuciodata nu merg undeva in afara localitatii cu masina goala, deci nu se pune problema de autostopisti.
Ce ar fi sa luam atostopisti in oras?

#70
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 tfmercedez, on 15 mai 2019 - 18:52, said:

O singura data am luat o baba, si m-am lecuit. Era de la martorii pacii, si s-a gandit ea sa ma converteasca la cacaturile ei. Nu mai scapam de ea si de pliantele ei. Nu se mai dadea jos din masina.
Nu iau pe nimeni, nu iau niciodata NIMIC DE PE MARGINEA DRUMULUI, in special alimente, cum vand unii cartofi, branza, si alte rahaturi.
Imi si imaginez ca iau pe unu in masina si pateste ceva, i se face rau, crapa , sau cine stie. Imi bat cuie in talpa, pentru ce? Si daca doamne fereste se intampla un accident, sa zicem ca eu nu patesc nimic, dar pateste autostopistul.  Apăi merita sa imi asum responsabilitatea pentru un strain?  Exista autobuze, camioane, aia sunt obisnuiti cu d'astea.
Cum ai gresit,eu te apreciez, ca ai marfa de caliate unde postezi cel mai mult.

#71
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

 jimi91, on 15 mai 2019 - 17:17, said:

dar voi ati vazut soferite care sa opreasca ? Posted Image...eu n-am vazut Posted Image)
Cum nu ai vazut? Pai initiatoarea subiectului nu e soferita?:)

#72
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Am făcut autostopul prin vreo 20 de tari.

Doar în România și Armenia se dau bani (bine în RO când am plecat a refuzat șoferul, m-a dus pana în vama Giurgiu)

In Turcia și Georgia autostopul e foarte foarte popular și e oarecum parte din cultura locala. Nu se iau bani niciodată. Nici nu se așteaptă. Ba mai mult se mai și oprește șoferul pe la toate ceainariile sau tarabele cu mâncare. În special dacă sunt tiristi.


De Armenia știam de înainte sa ajung ca citisem pe hitchwiki. Al naibii ca am luat mașina de armeni cu un amic turc de la Tbilisi pana undeva la o ora de yerevan și... Au cerut bani. Aveam doar Lari georgieni.

După întrebam șoferii înainte sa ma urc. Am fost cu lada de se dezmembra cu un bătrânel jumătate de tara. Povesteam cu google translate.

In afara și în special pe rute lungi autostopul e și un schimb cultural. Am fost Cluj - Budapesta de câteva ori

In Liban a fost amuzant ca la cât de mica ii tara toți au mașini și nu prea știu ce-i aia. Se opreau toate taxiurile dar am fost cu niște nemți de stăteau la noi ca voiam sa experimentam. Am reușit pana la urma.

In Iran nu prea știu ce-i aia. Te trezești ca iei autobuz pana la capătul orașului și vine un șofer, te ia și te duce înapoi în oraș în terminalul de autobuze :lol: acolo ii doar de mers cu o hârtie scrisa în farsi cu ce înseamnă autostop. Dacă se prind de idee, te iau. Fără bani.

In Iraq e foarte frecvent și la fel fără bani.

La turci ii cel mai fain. Și de ex vara turcii călătoresc foarte mult prin tara asa.


Romanii... Fuduli.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate