Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce parere aveti despre autostopistii care nu platesc ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#73
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002

View PostGeorgicaPopescuIoan, on 15 mai 2019 - 20:05, said:

Poi omu nu a zis nimic de seara ...ia gandeste: dimineata pe racoare , cand esti in putere ...sa prinzi o carnitza proaspata .....pfff.....iti insenineaza toata ziua !

Dragul meu, o zi bună începe cu seara care o precede. Crede-mă pe cuvânt! Am aproape 50 de ani de dimineţi la activ...
Cu "somniferul" potrivit, eşti raw vegan oricâtă "cărniţă" ai vedea pe traseu. Posted Image

Edited by Yoda, 15 May 2019 - 23:11.


#74
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Acum multi ani, eram pasager la un popa ortodox; mentionez ca omu' avea masina noua si ingrijita, in primul an de la achizitie. Opreste sa ia o babutza la autostop, ca era din parohia lui. Coboara padre si ia bagajul babei la inspectat:

Quote

branza ai? tuica ai?

Initial l-am crezut nemernic, dar se pare ca bietu' om era patit. Cica la unul din primele drumuri cu masina noua, luase o mamaie la autostop, si i s-au revarsat in porbagaj si galetusa cu branza si bidonul cu tuica.

#75
apatie

apatie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.07.2002
Ai grija cu ANAF-ul ca se percepe impozit pe venit.
Asa ca aia de n-au platit s-au gandit la tine :)

#76
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016
S-a intamplat pe vremea dinainte de 1989, sa iau niste tineri puţoi la o ocazie dintr-o comuna, si sa-i duc vreo 10 km  intr-un oras (n-are importanta) la o discoteca. Binenteles ca am observat ca sunt cam euforici, dar nu i-am bagat in seama  parandu-mi rau ca am oprit. De regula nici eu nu iau la ocazie dar avand in vedere ca si ploua afara si era intuneric, am zis sa fac un bine. A doua zi am observat ca am bancheta din spate intepata cu briceagul in vreo trei locuri. Posted Image
De atunci, nu am mai luat la ocazie decat cunostinte si eventual cate o batranica sau batran.

#77
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Multă vreme au fost doar 2 comunale de făcut naveta, iar cei 30 - 40 de copii și adulți ne bazam pe ocazii. O adevărată artă, toți voiau să nu întârzie, să nu înghețe iarna de frig, bătaie și alta nu. După mulți ani am ajuns să locuiesc în altă parte unde făceam naveta schimbând 2 mijloace de transport. Tot ocazia era baza. Am fost dus de mii de oameni, mii de mașini, în toate condițiile posibile. Inclusiv tiruri suspecte la 3 noaptea. Le mulțumesc frumos tuturor celor care m-au dus cu această ocazie.
Ulterior treburile s-au schimbat, acum boier cu 2 mașini plus aia de serviciu, nepoții cred că naveta este de când coboară din mașină în fața școlii și până urcă la etajul 3...
De fiecare dată când mi se face din mână, opresc la ocazie. Nu iau bani. Îmi aduc aminte ce bine era când mă luau pe mine, întorc și eu favorul...

#78
seseseko

seseseko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.09.2008
dpmdv este normal ca autostopistul să ofere numerar, chiar dacă puțin etc, intenția contează și să rămână la latitudinea transportatorului dacă încasează sau nu.
personal, dacă tot fac drumul ăla atunci nu iau banul. dar oricum nu iau oameni la ocazie din principiu.
dacă vrea să iau bani atunci folosesc blablacar or something ...

#79
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 12.03.2009
97-98, faceam autostopul pe Pitesti-Bucuresti. Personalul facea vreo 3,5 ore, era mai rapid cu autostopul. Toti cu Dacia care opreau cereau parca vreo 8-10.000 mi lei. Ne smecherisem si faceam cu mana numai la masini scumpe, asa era aproape sigur ca nu cer bani. Terifianta intamplare cand ne-a dus(eram 2) un BMW pe toata autostrada numai cu 200-230-240. In juma de ora eram la Bucale. Tipul (pitestean) povestea ca are vre 20 de magazine in Buc. si face traseul asta si de 4-5 ori pe zi. Am tras atunci o spaima....
Mai iau la ocazie, nu iau niciodata bani. Ma gandesc cat de rupt in cur eram si eu cand faceam autostopul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate