Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Incheiere credit ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
intrebacu

intrebacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.09.2009
Salutare la toata lumea, intrebarea e simpla: am avut un credit ipotecar pt cumpararea unui apartament, am platit toate ratele, creditul e la zero, doar ca nu reusesc sa aflu de la banca ce anume trebuie facut ca sa finalizez actele.

,Banuiesc ca se face vreo incheiere de credit la notar sau ceva intabulare , eliberare de sarcini, radierea ipotecii sau alte mizerii birocratice similare?
Si cat dureaza procesul repectiv?

A trecut cineva recent prin asa ceva? Exista vreun tutorial preferabil nu scris in pasareasca imposibila legala din .ro? Concret ce se face? Mii de multumiri.

#2
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Evident ca se face radierea iootecii, cf liber de sarcini, inchiderea de credit cu hartie de la banca. Ce nu reuseste banca sa faca din tot procesul extrem de clar?

#3
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Ce inseamna ca nu reusesti sa afli de la banca? I-ai sunat macar?

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Daca creditul este zero, deci nu mai platesti nici o rata, nimic. Pana nu instrainezi apartamentul poti sa stai linistit.  Dar banca ar trebui sa te informeze exact despre ceea ce ai de facut.

#5
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
banca iti da o declaratie notariala ca nu mai ai datorii si e de acord cu radierea ipotecii si interdictiilor, cu reprezentantul sucursalei la notariat sau eventual prin notarul agreat de banca, si cu ea notarul iti face radierea ipotecii si primesti o incheiere OCPI si un nou extras de carte funciara de informare in care nu mai apare nimic la sarcini

nu lasa pe mai tarziu, ca daca banca da faliment te poate executa pe toata suma din ipoteca de o mai platesti inca o data

Edited by Oxigen1234, 15 May 2019 - 07:37.


#6
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005

View PostBogotta, on 15 mai 2019 - 07:29, said:

Pana nu instrainezi apartamentul poti sa stai linistit.  

Nu chiar.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,543
  • Înscris: 30.08.2017

View Postintrebacu, on 15 mai 2019 - 02:01, said:


A trecut cineva recent prin asa ceva? Exista vreun tutorial preferabil nu scris in pasareasca imposibila legala din .ro? Concret ce se face? Mii de multumiri.

Suna la banca....de obicei fac singuri asta, fara sa le zici. Dar cine stie ce s-o fi intamplat.

#8
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Pe banca o doare la basca, nu va initia nimic ba mai mult va face superficial tot ce tine de ea.
Incepe prin a te adresa unui notar,atrage atentia notarului sa urmareasca ca banca sa dea ridicare de ipoteca pe adresa catre notar pe tot ce a pus ipoteca, de ex terenul de sub constructie, alee de acces etc. Desi e sarcina notarului si ei sunt destul de superficiali.
Spun asta deoarece am trecut recent prin o situatie deloc placuta, la 8 ani dupa ridicarea unei ipoteci nu puteam vinde o proprietate deoarece banca dar mai ales notarul,platit de mine, nu efectuase ridicarea de ipoteca pe aleile de circulatie indiviza comuna. Totul s-a rezolvat dupa 3 luni de umblaturi pe la banca si notar si cheltuieli noi evident.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cand au terminat parintii ratele la ICRAL, la ultima rata li s-a dat o hartie prin care li se confirma ca nu mai au rate (nu mai stiu exact numele hartiei si textul exact).

Ceva de genul asta ai nevoie: o adeverinta (sau ceva de genul) prin care banca sa confirme ca ai creditul s-a inchis si s-a eliberat pentru eliberarea de sarcini (din partea bancii) pentru cartea funciara.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
initiator, de ce nu suni la serviciul de relatii cu clientii / call-center-ul bancii respective ?

#11
intrebacu

intrebacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.09.2009
Pt. Oxygen, danwd -  multumesc pt raspunsurile clare si la obiect !


Corina - da o sa incerc sa sun call centerul, la sucursala oamenii-s in ceatza... si un notar.

Edited by intrebacu, 15 May 2019 - 14:52.


#12
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postintrebacu, on 15 mai 2019 - 14:51, said:

Pt. Oxygen, danwd -  multumesc pt raspunsurile clare si la obiect !


Corina - da o sa incerc sa sun call centerul, la sucursala oamenii-s in ceatza... si un notar.

Deci tu nu reusesti sa afli o chestie elementara in relatia cu banca, dar stii care dintre colegi iti dau raspunsuri "clare si la obiect"...


#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,543
  • Înscris: 30.08.2017

View PostOxigen1234, on 15 mai 2019 - 07:35, said:


nu lasa pe mai tarziu, ca daca banca da faliment te poate executa pe toata suma din ipoteca de o mai platesti inca o data

Nope, never, nu in tara asta, asa bananiera cum e. Si nu ma refere la faptul ca banca ar da faliment (putin probabil si asta)

#14
intrebacu

intrebacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.09.2009

View Postdenky, on 16 mai 2019 - 06:25, said:

Deci tu nu reusesti sa afli o chestie elementara in relatia cu banca, dar stii care dintre colegi iti dau raspunsuri "clare si la obiect"...

deci tu ai vizibil dificultati in intelegerea unui text scris, dar in schimb ai opinii despre ce fac si nu fac eu:

Ce parte din postul meu care zicea " nu reusesc sa aflu de la banca ce anume trebuie facut ca sa finalizez actele." nu ai inteles?
Si raspunsul tau in pasareasca legala cum anume raspundea partii cu "preferabil nu scris in pasareasca imposibila legala din .ro?" si " Concret ce se face?"
Daca inteleg corect raspunsul tau, acum esti usor nefericit ca nu ai primit multumiri in rand cei doi care au raspuns articulat si la obiect? Banuiesc ca trebuia sa-i multumesc calduros si lui spe-ripper pentru aceeai calitate de comentariu?

#15
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postintrebacu, on 15 mai 2019 - 02:01, said:

Salutare la toata lumea, intrebarea e simpla: am avut un credit ipotecar pt cumpararea unui apartament, am platit toate ratele, creditul e la zero, doar ca nu reusesc sa aflu de la banca ce anume trebuie facut ca sa finalizez actele.

,Banuiesc ca se face vreo incheiere de credit la notar sau ceva intabulare , eliberare de sarcini, radierea ipotecii sau alte mizerii birocratice similare?
Si cat dureaza procesul repectiv?

A trecut cineva recent prin asa ceva? Exista vreun tutorial preferabil nu scris in pasareasca imposibila legala din .ro? Concret ce se face? Mii de multumiri.
Soliciți băncii să îți elibereze adresă din care să rezulte achitarea integrală a creditului și acordul ridicării ipotecii.  Cu ea, te duci la notar (ideal același) .
Notarul o trimite către oficiu și îți va elibera o încheiere prin care va dispune radierea ipotecii.
Trebuie să ai contractul de ipotecă la tine, extras, actul de proprietate și te costă în jur de 500 de lei, în funcție de notar.
Durează aproximativ 2-3 săptămâni.


#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Eu sincer nu cred ca banca nu a mai avut de a face cu astfel de situatii pana acum. Doar cu asta se ocupa. E vorba doar de rea vointa .....

#17
intrebacu

intrebacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.09.2009

View PostBogotta, on 16 mai 2019 - 21:00, said:

Eu sincer nu cred ca banca nu a mai avut de a face cu astfel de situatii pana acum. Doar cu asta se ocupa. E vorba doar de rea vointa .....

e doar lejera incompetenta si dezinteres total la sucursala-  nu mai au nici un bonus de luat, e doar un dosar care le-ar da de lucru fara vreun avantaj. Am trecut de cateva ori pe la banca si de fiecare data era "da, ne ocupam va contactam cu ce trebuie facut" si restul e tacere.... din motive obiective nu am avut cum sa stau cu gura pe ei, deci periodic o luam inapoi de la aceeasi faza, fara sa trec la "level 2" vreodata.

#18
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Nu neapărat, poate ai dat peste o începătoare și habar nu avea. :D
Poate ne zici și banca, de curiozitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate