Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 

Ce este viata de apoi?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
254 replies to this topic

#199
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postoverseas, on 27 mai 2019 - 12:43, said:

Si oricum, sigur nu am "pacea" in sens yoghin, adica lipsa gandurilor in general si a gandirii critice.
Păi ce, yoghinii au somnul rațiunii? Sunt tembeli?

#200
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012

View Postpacopaco1967, on 11 mai 2019 - 17:27, said:




Eu nu dau nici un ban religiilor, in schimb ajut pe cei nevoiasi. Isus nu a spus sa cotizati pentru buzunarul leprelor care isi zic preoti, in schimb a indemnat mereu la apararea celor slabi si napastuiti.
24    Când au ajuns Ă®n Capernaum, cei ce strângeau darea pentru Templu au venit la Petru şi i-au zis: „Învăţătorul vostru nu plăteşte darea?”
25    â€žBa da”, a zis Petru. Şi, când a intrat Ă®n casă, Isus i-a luat Ă®nainte şi i-a zis: „Ce crezi, Simone? ĂŽmpăraţii pământului de la cine iau dări sau biruri? De la fiii lor sau de la străini?”
26    Petru I-a răspuns: „De la străini.” Şi Isus i-a zis: „Aşadar, fiii sunt scutiţi.
27    Dar, ca să nu-i facem să păcătuiască, du-te la mare, aruncă undiţa şi trage afară peştele care va veni Ă®ntâi; deschide-i gura şi vei găsi Ă®n ea o rublă pe care ia-o şi dă-le-o lor, pentru Mine şi pentru tine.”  Matei 17:24-27

Edited by micutuljhon, 02 December 2019 - 06:44.


#201
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012
Viața de apoi este viața veșnică după evenimentul revenirii Domnului Isus.
   Pe vremea când era pe Pământ,Domnul Isus a făcut cunoscut că va merge în Casă Tatălui Său să pregătească locuri pentru mine si pentru voi.

Ioan 14
1 Să nu* vi se tulbure inima. Aveţi credinţă în Dumnezeu şi aveţi credinţă în Mine.
2 În casa Tatălui Meu sunt multe locaşuri. Dacă n-ar fi aşa, v-aş fi spus. Eu* Mă duc să vă pregătesc un loc.
3 Şi după ce Mă voi duce şi vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce* şi vă voi lua cu Mine, ca** , acolo unde sunt Eu, să fiţi şi voi.

   Interesant este că știm și calea către viața de apoi,in locul pregătit de Isus și al prezentei Lui.Ascultarea în totalitate de Adevărul Sfintei Scripturi,in modul descoperit de Isus.Așa cum citim în Ioan 14:6.
4 Ştiţi unde Mă duc şi ştiţi şi calea într-acolo.”
5 „Doamne”, I-a zis Toma, „nu ştim unde Te duci. Cum putem să ştim calea într-acolo?”
6 Isus i-a zis: „Eu sunt Calea* , Adevărul** şi Viaţa† . Nimeni†† nu vine la Tatăl decât prin Mine.


Nu încerc să dau răspunsuri,despre cum ar fi acolo,caci am Cuvântul care zice:"Dar, după cum este scris: „Lucruri pe care ochiul nu le-a văzut, urechea nu le-a auzit și la inima omului nu s-au suit, așa sunt lucrurile pe care le-a pregătit Dumnezeu pentru cei ce-L iubesc.” 1 Corinteni 2:9

Edited by micutuljhon, 02 December 2019 - 20:27.


#202
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostSekene, on 11 mai 2019 - 01:35, said:

Cum este definita viata de apoi? Daca este o alta dimensiune, ce reguli se aplica in viata de apoi? Poate sa fie constatata viata de apoi? In cate dimensiuni este viata de apoi? Ce se afla in viata de apoi, oameni, copaci, animale, sau?
Aberatie valabila doar pentru ......

aberație - sinonim cu absurditate, inepție, prostie, stupiditate.

#203
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,205
  • Înscris: 10.09.2008

View Postmicutuljhon, on 02 decembrie 2019 - 20:23, said:

Nu Ă®ncerc să dau răspunsuri,despre cum ar fi acolo,caci am Cuvântul care zice:"Dar, după cum este scris: „Lucruri pe care ochiul nu le-a văzut, urechea nu le-a auzit și la inima omului nu s-au suit, așa sunt lucrurile pe care le-a pregătit Dumnezeu pentru cei ce-L iubesc.” 1 Corinteni 2:9

Adică învățăturile descoperite în sec. I, de care beneficiau deja creștinii, nu lucrurile din viața de apoi, prin cer...

#204
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012
Versetul din 1 Corinteni 2:9 este o preluare a celui din Isaia 64:4 ce se aplică peste ce zici tu,dar,punctual se aplică și la lucrurile din cer,in viața de apoi.

#205
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Viata de apoi e in primu si primu rand, pentru credinciosii crestini.
Ea presupune invierea in trup, ca si acesta de azi, dar nesupus degradarii. Regenerarea celulelor, data de coenzima q10 va functiona perpetuu fara sfarsit.
Dar pentru asta, toate imparatiile actuale vor fi rase de pe pamant de Imparatiacerurilor, in care Hristos si Biserica vor guverna in locu imparatilor pamantului si a guvernelor lor hoatze si mincinoase. :)

Edited by Dude_2nd, 14 December 2019 - 16:37.


#206
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,797
  • Înscris: 16.01.2017

View PostDude_2nd, on 14 decembrie 2019 - 16:36, said:

Viata de apoi e in primu si primu rand, pentru credinciosii crestini.
Fals. Credinta in viata de apoi e larg raspandita in majoritatea religiilor.

"In ceea ce privește amintirea propriului tău sine, „eul” există în conștiință, nu în corpul fizic. Conștiința în sine este informație. Conexiunea informațională există dincolo de timp și câmp. Pătrunde întregul Univers.
Informația nu dispare, își poate schimba mediul. Nu putem spune sigur în ce formă și unde există."

"Când murim, pierdem conștientizarea a tot ceea ce am simțit în viața noastră corporală. Asta înseamnă că pierdem totul? Nu. "Eul" este transmis sub formă de atribute de personalitate."(din tradiția Cabala)

Cu alte cuvinte, "viata de apoi" consta intr-o formula necunoscuta/nedemonstrata de administrare a informatiei care reprezinta eul, intr-o dimensiune fara corp fizic, corp fizic care oricum e considerat o "iluzie".

#207
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostRamuran, on 14 decembrie 2019 - 20:33, said:

Fals. Credinta in viata de apoi e larg raspandita in majoritatea religiilor
Da, dar toti ceilalti merg in iad. :)

#208
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

View PostDude_2nd, on 14 decembrie 2019 - 21:28, said:

Da, dar toti ceilalti merg in iad. Posted Image

de unde stii, bre? :)

si n-are treaba cu "trupul", asa le place sefilor sa va spuna, crezi ca adam a fost "reintrupat" cand a fost rasplatit de doamne-doamne pentru pacatul primordial? :)

#209
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,205
  • Înscris: 10.09.2008
Nimic despre supraviețuirea sufletului:

”Te vei întoarce în pământ, pentru că din el ai fost luat; pentru că ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce“ (Gen. 3:19).



#210
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

View Postlogic1, on 15 decembrie 2019 - 15:12, said:

Nimic despre supraviețuirea sufletului:

”Te vei întoarce în pământ, pentru că din el ai fost luat; pentru că ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce“ (Gen. 3:19).


cred ca de data asta te-am prins, rau de tot. acolo e vorba de altceva, de pedeapsa, de temporar si nu de peren, e ceva filozofie...Posted Image ca nu e vorba de individ ci despre umanitate, chestii d-astea. e aberant sa crezi ca vreun ins care a murit o sa fie reintrupat, unii dupa milenii de stat ingropati.

Edited by Donald_Duck, 16 December 2019 - 02:30.


#211
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,205
  • Înscris: 10.09.2008
O fi și ceva filozofie, dar rămâne scris că omul se întoarce în pământ, în neființă. Dacă trebuie să trăiască din nou, este prin înviere în ziua de apoi, nu prin plecarea sufletului la moarte într-o viață de apoi.

#212
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postlogic1, on 15 decembrie 2019 - 15:12, said:

Nimic despre supraviețuirea sufletului:

”Te vei întoarce în pământ, pentru că din el ai fost luat; pentru că ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce“ (Gen. 3:19).

In ebraica exista cuvantul suflet in verset? Posted Image
Unii cred ca trupul merge in tarana.

#213
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,205
  • Înscris: 10.09.2008
Dumnezeu vorbește cu omul în acel verset, nu cu o parte a lui. "Omul s-a făcut un suflet viu".

#214
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Deci Dumnezeu vorbeste cu omul, nu stim daca in pamant intra trupul, sufletul sau duhul.
Sau numai o parte sau doua doua sau toate trei...

Edited by penticostalul, 16 December 2019 - 11:07.


#215
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,205
  • Înscris: 10.09.2008
"Te ve intoarce în pământ, pentru că din el ai fost luat, pentru că țărână ești și în țărână te vei întoarce".
Nu l-am citat pe Platon, ci pe Creator...

#216
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Ai citat corect.
Doar interpretarea a fost indoielnica: "sufletu' lu' Adam a intrat in tarana!".

Sigur ca omul va merge in tarana. Asta o stie oricine a vazut cimitire.
Nu se stie insa ce va fi cu sufletul si cu duhul omului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate