Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Router DIGI nou, un singur port utilizabil

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Salut,
Recent am schimbat adresa unde serviciul de internet era instalat, in noua locatie am avut routerul cel vechi, pentru ca telefonic mi s-a comunicat ca se poate folosi acelasi router. In schimb baietii au instalat un echipamente nou, ce foloseste doar fibra pentru a scoate si semnalul TV. Am zis ok, bine, frumos, bravo RDS. Doar ca avea doua porturi pentru cablu. Pe el, fizic, doua gauri. Cel vechi avea patru. Eu aveam nevoie de 3, pentru ca am un TV si doua laptopuri cu care as vrea sa ma bucur de cei 500Mbps din abonament, (ca doar platesc 500Mbps nu 50, cat poate scoate wifi-ul acum, in test) . Dar am zis ca e ok totusi sa fie unul(laptop) pe wifi, un compromis oricum.

Acum constat cu stupoare ca doar unul dintre cele doua porturi pentru cablu internet este functional, in sensul ca cablul conectat in portul doi da niste erori(unidentified network) pentru care am batut un drum sa remufez un cablu, considerand ca e problema la mine. Am sunat la RDS si mi-au spus jovial ca unul din doar cele doua porturi este "blocat pentru motive de securitate".

Problema e ca prin perete wifi-ul televizorului face buffering grozav, deci e inutilizabil, iar daca vreau sa vad un film prin plex trebuie sa scot cablul din laptop si sa il pun in tv pentru ca cumva [(wifi din laptop spre router) + (router > (cablu) tv )] e ok dar [cablu spre router+ wifi tv] nu e ok.

Zic ca RDS si-a cam batut oleaca joc de mine. Ce solutie ar fi?

STUPOÁRE s. f. 1. Stare de uluire provocată de o surpriză sau de o emoție puternică; uimire, stupefacție.  – Din fr. stupeur, lat. stupor, -oris.
jovial, ~ă a [At: IORGA, L. I, 285 / P: ~vi-al / Pl: ~i, ~e / E: fr jovial] 1 Căruia îi plac veselia și voia bună. 2 Bine dispus. 3 Vesel. 4 Voios. 5 Glumeț. 6 Comunicativ.

Edited by mofone, 10 May 2019 - 16:16.


#2
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Nu si-au batut joc. E foarte simplu. Acel "router" defapt e ONT. Cel care transforma din semnale luminoase, in semnale electrice. Pe scurt convertor fibra. Din portu ala funcitonal scoate cablu si baga-l intr-un router pe care il cumperi tu sau il inchiriezi de la DIGI.

Edited by ronuquet, 10 May 2019 - 16:16.


#3
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
switch ieftin

#4
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019
Cumperi un switch gigabit.
Sau un router gigabit care sa stie si standardul AC.

#5
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Solutii:
1. cea ieftina - folosesti un switch (gigabit, pentru a te bucura de cei 500mbps) pentru a avea mai multe porturi ethernet, daca te multumesc performantele echipamentului DIGI.
2. cea scumpa - rogi pe cei de la DIGI sa treaca echipamentul lor in modul bridge si utilizezi tu un router mai performant.

Edited by robbie_ro, 10 May 2019 - 16:22.


#6
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

 ronuquet, on 10 mai 2019 - 16:15, said:

Nu si-au batut joc. E foarte simplu. Acel "router" defapt e ONT. Cel care transforma din semnale luminoase, in semnale electrice. Pe scurt convertor fibra. Din portu ala funcitonal scoate cablu si baga-l intr-un router pe care il cumperi tu sau il inchiriezi de la DIGI.

Aha deci pe langa un charger de router, un charger de (cutia aia in care intra de fapt fibra si se duce in router), un router, cutia aia de dinainte *(in care e conectat si cablul tv), prelungitorul in care intra cele doua incarcatoare, sa mai iau un router, cu un incarcator pe care sa il conectez la router in care sa bag cele 3 cabluri?
hm...

ma simt in viitor

#7
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
asta e trend-ul. toti vreti fibra in casa sa aveti voi grija de ea si sa aveti viteza aia maxima posibila.
daca nu iti dadeau ONT (fibra pana in casa) faceai gura ca ai cablu UTP ca in ani 2000.

#8
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

 mannyx92, on 10 mai 2019 - 16:32, said:

asta e trend-ul. toti vreti fibra in casa sa aveti voi grija de ea si sa aveti viteza aia maxima posibila.
daca nu iti dadeau ONT (fibra pana in casa) faceai gura ca ai cablu UTP ca in ani 2000.

 mofone, on 10 mai 2019 - 16:13, said:

mi-au spus jovial ca unul din doar cele doua porturi este "blocat pentru motive de securitate".



#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Un router gigabit TP-link are 4 LAN de 1 GBit toate si costa undeva pe la 160 si ceva de lei.

#10
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Unul dintre porturi nu e blocat din motive de securitate... defapt cel functional poate 1 gbit, celalalt poate 100 mbit si e nefunctional.. probabil e rebut sau ceva.

Deci pe scurt, bagi cablu in portu de 1 gbit si celalalt capat intr-un router nou cumparat (verifica sa aibe portul Ethernet de 1 gbit), apoi din routerul cumparat de tine vei avea 4 porturi + conectivitate wi-fi mai buna.

Daca vrei, poti inchiria contra sumei de 5 lei lunar de la DIGI, router gigabit.


Atentie, cand cumperi router-ul, nu uita sa bagi ONT-ul in modul bridge, iar in routerul nou cumparat sa bagi username-ul si parola primite pe contract.

Bafta. Posted Image

PS: ca idee, DIGI foloseste echipamente ieftine, chinezesti, de asta ONT-ul primit este foarte slab, are 2 porturi dintre care 1 functional, wi-fiul e slabut si asa mai departe... Spre exemplu Telekom foloseste Huawei sau Sagecom... firme calumea si cunoscute, cu 4 porturi Ethernet FUNCTIONALE, port CATV, porturi de telefonie fixa, si wi-fi puternic.

Edited by ronuquet, 10 May 2019 - 16:41.


#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu e nici o problema nicaieri.
Exact aceesi situatie este la toti cei care au acest echipament RDS.
Pe de alta parte, vrei net si rapid si iefitn, nu-i asa ?!
Eh, asta este netul rapid si ieftin.
Bineinteles, exista tone de alternative si solutii.
Trebuie doar sa descoperi care ti se potriveste tie.

#12
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Am un switch prin casa de prin 2008, mai exact acest (surecom ep 805sx-c) minunat model, ma poate ajuta cu ceva? Vad ca scrie pe el 100M, l-am conectat dar nu pare sa
L.E. MERGEEEEEE heheheheheeee

Download Mbps
94.73
Upload Mbps
95.23

sunt barosan.

 ronuquet, on 10 mai 2019 - 16:38, said:

Atentie, cand cumperi router-ul,

Deci orice ar fi, nu pot sa scap de omida (router(ONT) in router)?

Attached Files

  • Attached File  sww.jpeg   261.45K   165 downloads

Edited by mofone, 10 May 2019 - 17:11.


#13
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#14
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu inteleg ce faci cu switchul ala.
E de 100 mbps, tu ai net de 500.
Nu are wireless, tu ai probleme cu wireless si peretii.
Si nici nu prea inteleg cum este conactat.

Da, din cite stiu eu, trebuie sa ai cel putin 2 cutii alea de la rds, plus, daca vrei, inca un router al tau.
Nu stiu exact chiar 100% (doar 99%), suna la relatii clienti si intreaba despre ala mare Huawei.
Sau asteapta raspuns aici.

Edited by buyonevideo, 10 May 2019 - 17:20.


#15
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Iti zic eu ce a facut.

Ii intra fibra in casa, una bucata fibra ii intra in ala mic de scrie DIGI pe el, si da semnal de cablu TV, iar alta bucata de fibra ii intra in ala Huawei. Ambele sunt ONT-uri, transforma din luminos in electric.

Apoi din Huaweiu ala scoate cablu Ethernet spre switch ca sa poata sa bage mai mult de 1 echipament.

WI-FI-ul il ofera in continuare Huawei-ul, in schimb internetul pe cablu il ofera switch-u ala al lui.

Nu, nu se poate renunta sau inlocui ONT-ul.


Switch-ul ala e vechi. Cumpara router calumea cu porturi Ethernet de 1 gbit. Iti recomand router si nu switch ca sa iti vina Wi-FI-ul prin routerul cumparat de tine, ca sa ai un semnal mai bun si viteza mai mare. ONT-ul va trebui bagat in bridge.

Edited by ronuquet, 10 May 2019 - 17:37.


#16
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

 ronuquet, on 10 mai 2019 - 17:35, said:

Switch-ul ala e vechi. Cumpara router calumea cu porturi Ethernet de 1 gbit. Iti recomand router si nu switch

E oleaca, de prin 2006 chiar, deci are.. 13 ani! Cred ca atunci cand merge laptop+tv, si banda cere(trafic date intre tv si laptop), din acei 100M teoretici face un 50/50. Am sa testez deocamdata sa vad cat de "nemultumit" sunt de solutie(buffering..), Altfel, mai am pe undeva un router de 300mbps ce a fost folosit pana a venit digi cu fibra, dar iar ar fi o solutie "partiala".  Sunt curios ce economie de 0.25 bani a facut digi cu routerele astea cu un port ca sa complice atatia clienti.

Edited by mofone, 10 May 2019 - 17:53.


#17
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu, nu face 50/50.
Face ala care suge primul/mai multa banda / restul la celalalt.
Pentru asa ceva ai nevoie de scule ami scumpe/jmechere,cu management.shaping.... nu stiu exact ce si cum.
Oricum, merge, probabil, mai bine pe fir decit wireless.
Deci e si asta o solutie.
Daca esti multumit si de wireless, te-ai scos gratis.

Edited by buyonevideo, 10 May 2019 - 18:15.


#18
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

 mofone, on 10 mai 2019 - 16:13, said:

STUPOÁRE s. f. 1. Stare de uluire provocată de o surpriză sau de o emoție puternică; uimire, stupefacție.  – Din fr. stupeur, lat. stupor, -oris.
jovial, ~ă a [At: IORGA, L. I, 285 / P: ~vi-al / Pl: ~i, ~e / E: fr jovial] 1 Căruia îi plac veselia și voia bună. 2 Bine dispus. 3 Vesel. 4 Voios. 5 Glumeț. 6 Comunicativ.

Da' buffering? :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate