Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Xiaomi Dafang 1080p camera

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Alexvbg

Alexvbg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.03.2019
Salutare
Acum o luna am decis sa imi cumpar o camera pentru a o integra in sistemul smarthome al celor de la xiaomi (Xiaomi Home).
Aveam hub-ul cativa senzori cateva becuri smart de la ei si am decis sa atasez si o camera.
Am ales xiaomi dafang 1080p o camera buna dupa rewiurile online.
Am intrat pe AliExpress am comandat-o si dupa o luna am primit-o.
Am instalat camera in aplicatie (server china) i-am dat update si cand am vrut sa o folosesc surpriza...."regional restriction...  use only in mainland china. This product is only used in mainland china".  Au blocat adresa mac a camerei pentru a fi folosita doar in china.
Aveti grija de unde cumparati aceasta camera.
Cei care aveti aceasta camera de ceva timp aveti probleme cu ea?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
O gasesti la emag si e in reducere: https://www.emag.ro/...g/pd/D8SG19BBM/

Edited by andreic, 09 May 2019 - 23:06.


#3
Alexvbg

Alexvbg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.03.2019
Da.  Dar vezi ca sunt vreo 3 reviewuri care prezinta problema de mai sus.  Plus ca e dublu la pret fata de site-urile chinezesti si tare imi e ca nu e magazim aprobat de xiaomi.

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostAlexvbg, on 09 mai 2019 - 23:16, said:

Plus ca e dublu la pret fata de site-urile chinezesti
TVA, alte taxe, transport, garantie & co? Sau astea's pe ochi frumosi si las' ca mai vedem noi, multumim?

View PostAlexvbg, on 09 mai 2019 - 23:16, said:

si tare imi e ca nu e magazim aprobat de xiaomi.
Si chinezu' care le trimite in Europa e aprobat de Xiaomi?

Edited by dexterash, 09 May 2019 - 23:28.


#5
Alexvbg

Alexvbg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.03.2019
Pentru camera asta am platit tva la posta vamala vreo 27 de lei, transport vreo 2 dolari iar garantia nu ma intersa.

Camera asta daca e vanduta de un vanzator autorizat xiaomi vine deblocata sau poate fi deblocata pe baza adresei mac a camerei cu un simplu mail la suportul lor.

Acest produs a fost blocat intentionat de cei de la xiaomi asa ca aveti grija de unde cumparati porcaria asta de camera.


Dexterash ....si daca inteleg eu bine tu zici...mai bine sa ne luam teapa cu un vanzator din Romania sa ii dam o gramada de bani asa aiurea?

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostAlexvbg, on 09 mai 2019 - 23:44, said:

Pentru camera asta am platit tva la posta vamala vreo 27 de lei, transport vreo 2 dolari iar garantia nu ma intersa.
Atunci nu mai compara aiurea preturi, pentru ca o dai in balarii.

View PostAlexvbg, on 09 mai 2019 - 23:44, said:

Camera asta daca e vanduta de un vanzator autorizat xiaomi vine deblocata sau poate fi deblocata pe baza adresei mac a camerei cu un simplu mail la suportul lor.
Pai de ce nu ai cumparat de la unul care vinde asa ceva? Ce te-a impiedicat?

View PostAlexvbg, on 09 mai 2019 - 23:44, said:

Acest produs a fost blocat intentionat de cei de la xiaomi asa ca aveti grija de unde cumparati porcaria asta de camera.
Normal. Pentru ca stiu si ei ca exista destui chinezi la care se inchina romanii (si nu numai) si care le vand in afara pietei pentru care au fost fabricate. Misto ca te-ai luat de romani si de Xiaomi, dar de tine si de chinezul de la care ai cumparat nu zici nimic. Asa'i?

View PostAlexvbg, on 09 mai 2019 - 23:44, said:

Dexterash ....si daca inteleg eu bine tu zici...mai bine sa ne luam teapa cu un vanzator din Romania sa ii dam o gramada de bani asa aiurea?
Cel mai bine e sa ai unde sa returnezi camera pentru ca nu-ti convine ceva si pentru ca sa nu-ti smulgi aiurea parul din cap si sa strigi pe forumuri ca Xiaomi si romanii care le vand relativ legal sunt naspa. 'Ntelegi matale?

Vezi ca ai o flotare logica mai sus: il ridici in slavi pe chinez pentru ca ti-a vandut ieftin, te plangi ca nu merge cum ai dorit, dar nu cumva sa zici ceva de vanzator. O tot dai pe ocolite cu altii si altele.

#7
Alexvbg

Alexvbg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.03.2019
Dacă ai probleme la mansarda, realist vorbind, nu ți-ar fi mai ok (medical vorbind) să cauți ajutor și scăparea în altă parte? Sau îți place să te complaci?

'Ntelegi matale?

#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007

View PostAlexvbg, on 09 mai 2019 - 22:30, said:

Aveti grija de unde cumparati aceasta camera.

Hai lasa vrajeala, mai bine ai tu grija sa nu mai cumperi produse la care producatorul nu ofera suport in afara Chinei.

Sau fa si tu ca balanul asta, care le-a trimis un mail si a promis ca le face un blowjob cu proxima ocazie cand ajunge in China, daca ii adaug MAC-ul in whitelist. La el a functionat.
https://github.com/s...mment-490854416

Edited by laffin, 10 May 2019 - 07:29.


#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View PostAlexvbg, on 09 mai 2019 - 22:30, said:

Am instalat camera in aplicatie (server china) i-am dat update si cand am vrut sa o folosesc surpriza...."regional restriction...  use only in mainland china. This product is only used in mainland china".  Au blocat adresa mac a camerei pentru a fi folosita doar in china.
eu am o curiozitate tehinca, cum ajunge MAC-ul tau la aia de stiu ei ca  tu nu esti in China ?

#10
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

View PostMarianG, on 10 mai 2019 - 16:48, said:

eu am o curiozitate tehinca, cum ajunge MAC-ul tau la aia de stiu ei ca  tu nu esti in China ?
E facuta cu scopul 'supravegherii si securitatii' chinezilor, pt restul lumii au alte produse

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
cum mai nene, cand si cum trimiti adresa MAC la serverele alea?
ca sistemul in sine este big brother nu-mi pasa

#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
P2P. Sau "cloud". Bucuria unora...

#13
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Am cumpărat o camera Xiaomi și văd că în instrucțiuni scrie la alimentare 2A. O pot alimenta la un alimentator de 2,5 A? Am din întâmplare unul de 2,5 tot de la Xiaomi. Dar cu mai puțin de 2A se poate?! Mulțumesc

#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Daca scrie 2A inseamna alimentator de minim 2A.

#15
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019

View Postcrokodilu, on 18 iunie 2019 - 13:40, said:

Daca scrie 2A inseamna alimentator de minim 2A.
Aha, deci nu pun in pericol camera dacă o alimentez la 2,5 A?!

#16
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Mie aplicația asta, Mi Home, în ciuda faptului că i-am blocat notificările și rularea in fundal și că nu o accesez prea des îmi papă peste 25% din baterie. Așa zice telefonul... Iar cu alimentatorul, mai întreb odată; pot folosi unul de 2,5 amperi?! Mulțumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate