Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Galaxy S6 vs. s9

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

Poll: (33 member(s) have cast votes)

Care sa fie?

  1. S6, ca face ce face si S9 (13 votes [39.39%])

    Percentage of vote: 39.39%

  2. S9, ca l-ai luat la un pret bun si e future proof (20 votes [60.61%])

    Percentage of vote: 60.61%

Vote Guests cannot vote

#19
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ete frectie, citim si noi titlu.
De ce nu ai facut un video pe youtube sa zici ce vrei.

Deci clar S9 pana iti cumperi Samsung S8.

#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostPuferiu_, on 09 mai 2019 - 19:45, said:

Aproape 2 ani am avut S6. Cum l-am luat, adica impecabil, asa il am si acum.

In urma cu 2 luni am luat S9, in aceeasi stare ca S6. Mi se pare un pic mai performant ca S6: se misca un pic mai repede, face poze un pic mai bune si tine bateria ceva mai mult. Aaa, da, arata mai bine si se simte mai placut in mana.

Totusi, nu e grozav. Nu are acel ceva care sa il faca sa fie cu mult mai bun fata de S6. E un S6 upgradat.

De aceea ma bate gandul sa il vand si sa ma intorc la S6. Voi ce ziceti?
Eu si acum am S6. Bine ca mi-ai spus de S9.

View PostMembruAnonim, on 09 mai 2019 - 19:54, said:

In cazul asta, poti astepta pana scade s10 la pret si sa folosesti s6 in continuare. Eu am s7edge si sincer simt nevoia unui ecran mai mare. Cred ca sa imi iau un S11 daca o sa il prind la pret bun.
Si cand ma gandesc ca in urma cu vreo 10 ani, cand am castigat (multumesc Iniesta, si acum ii port vesnica recunostinta) un iPhone 3Gs la un concurs, fanii Apple radeau de cei care vroiau telefoane cu ecran mai mare, gen 4 inci. Acum nu ne mai ajung nici 5.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
S7edge are 5.5 Cred ca un 6.1-6.3 ar fi de ajuns pt mine. Mai ales ca body ratio este cu mult ai mic fata de s7edge. Un telefoncu ecran de 6.1 are aceleasi dimensiuni cu s7edge.

#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sora mea are un S6, i-a spart ecranul acum 2 ani, si pana sa-l schimbe (a schimbat ecranul), a luat si un J5 2017 si a ramas cu el o vreme pt ca zicea ca "se misca" mai repede decat S6 care evident nemaifiind nou in 2017 (l-a luat nou cand era nou) "mergea" mai cu frana trasa.

Desigur n-am inteles de ce nu face curat in el, si cum poate sa prefere un jeg 5 in loc de S6, insa asta a facut.

Pana la urma a primit de la colege un iphone 7 si a ramas pe asta sa-l foloseasca.
Nu s-a stresat absolut deloc ca ipnone 7 are ecran mai mic.

Oricum, daca ai S9 nu are rost sa te mai intorci la S6.
Si S6 are sticla fata-spate deci tot fragil.
S6 e chiar mai lat la 70+mm fata de 68 la S9.
Eu am pus carcasa antisoc Samsung la S9 si deja are ~ 73mm x 153 in loc de 68 x 147...
Apoi S6 pe langa faptul ca e chiar mai lat decat S9, de lung tot lung e la 143, nu e mare diferenta fata de 147.
E drept ca o cacasa antisoc la S9 deja sare rau calu' la 153, si aici intradevar S6 ar fi mai OK, insa am constatat ca latimea e si mai enervanta (atata timp cat lungimea nu ajunge inca si mai mare...).
Apoi S9 are si mod video slow motion cu 720p @ 960 fps care nu exista nici al S8, plus 1080@240 fps, plus 2160p@60 fps.
Apoi S6 are doar 3 GB RAM fata de 4.
Sunt si alte diferente, S9 la camera are diafragma cu doua trepte, are LED cu fresnell - o chestie banala de 100 de ani dar care nu era la S8..., etc.
La memoria interna nu stiu ce varante ai, posibil sa fie si acolo diferente, si daca ai mai putin de 64 la S6 e nasol ca numai androidul chior are 15 GB acum...
Plus ca S9 are margini mai subtiri (asta daca nu-i pui ca mine carcasa antisoc...).
Eu as vrea sa-l setez ca master si sa folosesc la vorbit un telefon mult-mult mai mic, insa inca nu m-am hotarat ce sa iau pt asa ceva.

Edited by loock, 09 May 2019 - 21:20.


#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Si daca pt vorbit as prefera un telefon mult-mult mai mic, apoi pt internet as prefera o tableta de minim absolut 4X mai mare, eventual tot slave fata de S9 pe date mobile.

Deci practic nu as mai tine in mana S9-le...ca e mult prea mare pt un telefon si mult prea mic pt o tableta.
Apropo, daca vrei sa intri pe softpedia, cu ecranul pe orizontala, in modul full version, ca sa vezi toata latimea ecranului cu textul la o marime minim decenta, trebuie sa faci mult zoom, deci practic pt full screnn ai nevoie de un ecran cu minim 2X mai mare pe latura, repet minim, deci de minim 4X mai mare in suprafata, sau minim 11,6" diagonala.
Si la 11,6 - 12" inca e supercacacios de mic si de abea vezi la el, trebuie sa te apropii sa te chiombesti, si daca nu mai vezi bine de aproape nu vezi bine nici asa chinuit, deci tot la peste 16-18-20-24" se ajunge la ceva cat de cat decent.

Iar apropo de asta, pe softpedia ( si S9) nu te lasa sa pui in full version pe dark mode, chit ca pt amoled ar fi foarte recomandat.
Poate se sesizeaza careva si rezolva problema asta, ca acum daca incerci sa setezi dark mode in full version sare iar in mobile version si tot in blue mode.
Si nu merge dark mode nici pe mobile version, deci chiar stupid rau.

Edited by loock, 09 May 2019 - 22:04.


#24
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Deci nu-i o postare legata de telefoane, in care sa nu spui cati mm are fiecare telefon , care e idealul tau, cati mm are cu si fara husa, si calcule fara rost despre diafragme, laturi, chestii... Posted Image Posted Image Posted Image

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostTruculMagic, on 09 mai 2019 - 21:59, said:

Deci nu-i o postare legata de telefoane, in care sa nu spui cati mm are fiecare telefon , care e idealul tau, cati mm are cu si fara husa, si calcule fara rost despre diafragme, laturi, chestii... Posted Image Posted Image Posted Image

Se pare ca nu e destul cat fac, trebuie actiuni mai strong ca sa moara odata imbecilitatea asta cu telefoane absurd de mari si tablete absurd de mici.

#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu te lasa sa setezi nici macar clean blue pe softpedia, nu doar clean dark, cu toate ca ma loghez.

Edited by loock, 09 May 2019 - 22:41.


#27
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postloock, on 09 mai 2019 - 22:00, said:


Se pare ca nu e destul cat fac, trebuie actiuni mai strong ca sa moara odata imbecilitatea asta cu telefoane absurd de mari si tablete absurd de mici.

Degeaba faci asta la fiecare postare a ta, doar pari un ciudat si uneori "disperi" lumea vorbind despre dimensiuni. Nu citeste nimeni de la samsung sau apple ori huawei parerea ta de pe softpedia, esti ca un "bob" de nisip intr-o plaja imensa.

#28
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Lasa baiatul sa se desfasoare! Este unul dintre putinii useri (daca nu singurul) cu atat de multe cunostinte despre orice si care intra foarte rar in polemica cu altii.

#29
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postloock, on 09 mai 2019 - 22:00, said:


Se pare ca nu e destul cat fac, trebuie actiuni mai strong ca sa moara odata imbecilitatea asta cu telefoane absurd de mari si tablete absurd de mici.
Exista si "fablete".

#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostIon_de_la_Raion, on 10 mai 2019 - 14:14, said:

Exista si "fablete".

Care si, ca sunt doar phablet-uri !!!...

Samsung Note (primul) are ecran de 5,3"
Samsung Note II are ecran de 5,5"
Samsung Note 3 are ecran de 5,7" si 151.2 x 79.2 x 8.3 mm carcasa
Samsung Note 4 are tot de 5,7" insa carcasa e mai mare...153.5 x 78.6 x 8.5 mm
Samsung Note edge are de 5,6"
Samsung Note 5 are tot de 5,7"
Samsung Note 7 are tot de 5,7"

S9 la 68 x 147 cu ecran de 5,8" pare mult mai mic in comparatie cu majoritatea care se fac acum si in zona low cost, mid range si premium.
Acum majoritatea au peste 153-165 fara husa spate.

Deci care si, ca acum cam toate sunt mai mari decat au fost phableturile tzaspe ani.

Si tot deranjul pt. nimic, ca oricum daca nu are minim-minim 11,6", nu poti sa vezi o pagina intreaga cu  marime de text minim lizibila.

Edited by loock, 10 May 2019 - 15:21.


#31
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postloock, on 10 mai 2019 - 15:21, said:

Care si, ca sunt doar phablet-uri !!!...
Sint si telefoane cu eran mic.

#32
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
S9 cu Pie nu mai poate (oficial) sa inregistreze convorbirile. Plus ca tema mea preferata, pe care o am de cativa ani, nu mai functioneaza pe Pie. De aceea am facut downgrade si acum am tot Oreo, iar updateurile le-am dezactivat.

#33
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Interesant. Am avut si eu in trecut Samsung S6 iar de un an de zile utilizez un Samsung S7 Edge de care sunt la fel, foarte multumit.
Saptamana aceasta urmeaza sa fac si eu upgradeul la Samsung S9.

#34
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
D ce nu faci la 10, Dau ?

#35
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Samsung S8 este cel mai calitate/pret.
S9 este aproape un S10 la juma de pret.
S10 este taticul la toti si vreo 2-5 ani ar trebui sa te tina.

#36
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View PostIon_de_la_Raion, on 11 mai 2019 - 09:20, said:

D ce nu faci la 10, Dau ?
Pentru ca iau S9 cu un pret destul de ok. In sensul in care banii pe care ii obtin pe S7 Edge-ul meu ii dau pe S9, tandea pe mandea.

Plus ca eu si in momentul de fata imi fac treaba super ok cu S7 Edge-ul, asa ca nu simt nevoia sa iau varful de gama.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate