Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect
 

CAFENEAUA AUDIO

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2728 replies to this topic

#1585
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,683
  • Înscris: 24.10.2015
Deci sa inteleg ca nu toate suporturile de cd pastreaza calitatea fisierului. Nu in zadar au iesit atatea, ba pe baza de argint ba nu stiu ce, ca vorbim de constructia fizica a cd ului nu a formatului/continutului digital de pe el.
Concluzia e ca acelasi fisier calitate cd daca il redai direct de pe un hdd/cloud/ssd iti ofera calitatea maxima care o poate oferi el si ai scapat de problemele legate de materialul din care e facut cd-ul.

Ca judecand logic, nu prea vad cum ai imbunatati calitatea unui fisier deja existent prin faptul ca il scrii pe un cd din nu stiu ce material. Totusi fiindca nu am putut compara un cd normal cu unul din asta revolutionar, pot spune doar ca, daca cd-ul  normal se aude mai prost decat ala inseamna ca cd-ul normal strica fisierul, nu ca ala l-ar imbunatati.

Edited by vinciun, 24 October 2022 - 20:00.


#1586
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Am intalnit viniluri care suna mai bine decat CD-ul respectiv si invers ,CD-uri care suna mai bine decat vinilurile.
Deci nu se poate generaliza.
Fata de HDCD(si CD normal) acel format scos de JVC vad ca beneficiaza  si de un soi de masterizare suplimentara.
Daca as avea buget mi-asa fe si un set-up cu pick-up. Din pacate pt o calitate decanta trebuie investit destul de mult ,nu am acum posibilitatile necesare.
Mie mi-ar trebui un preamplificator de doza stand alone , nu glume incluse in AT LP120XUSB sau chestii similare.
De ex un amplificator AS1100 are un etaj Phono excelent , dar nu vreeua sa-mi schimb H90-ul.
Ma exista SH(din ce in ce mai greu) preamp-uri NAD vechi cu etaj Phono foarte bun dar nici macar din astea nu prea imi permit.

Edited by edigee, 24 October 2022 - 22:12.


#1587
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View Postedigee, on 24 octombrie 2022 - 22:11, said:

Am intalnit viniluri care suna mai bine decat CD-ul respectiv si invers ,CD-uri care suna mai bine decat vinilurile.
Deci nu se poate generaliza.
Fata de HDCD(si CD normal) acel format scos de JVC vad ca beneficiaza  si de un soi de masterizare suplimentara.

Aici e tot secretul....masterizarea. Din punctul asta de vedere, japonezii sunt din alta liga....sunt cei mai buni . Fara nici un dubiu.

View Postvinciun, on 24 octombrie 2022 - 19:59, said:

Deci sa inteleg ca nu toate suporturile de cd pastreaza calitatea fisierului. Nu in zadar au iesit atatea, ba pe baza de argint ba nu stiu ce, ca vorbim de constructia fizica a cd ului nu a formatului/continutului digital de pe el.
Concluzia e ca acelasi fisier calitate cd daca il redai direct de pe un hdd/cloud/ssd iti ofera calitatea maxima care o poate oferi el si ai scapat de problemele legate de materialul din care e facut cd-ul.

Ca judecand logic, nu prea vad cum ai imbunatati calitatea unui fisier deja existent prin faptul ca il scrii pe un cd din nu stiu ce material. Totusi fiindca nu am putut compara un cd normal cu unul din asta revolutionar, pot spune doar ca, daca cd-ul  normal se aude mai prost decat ala inseamna ca cd-ul normal strica fisierul, nu ca ala l-ar imbunatati.
Daca rip-uesti un CD XRCD , calitatea se va pastra. Teoretic, orice rip pastreaza calitatea fisierului originaL.

Problema e ca XRCD-urile sunt scumpe. Unele ,chiar f. scumpe...Si nu gasesti toate piesele care iti plac, inregistrate astfel...

#1588
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021
"Japonezii sunt in alta liga cei mai buni. Niciun dubiu." Pam pam adevarul audiofil absolut a iesit la iveala.

Din cate stiu eu, nu exista absolut niciun standard la inregistrare. Sau ca sa-i zicem pompos si muzicofil masterizare. Am auzit si SACD sub calitate de CD ordinar si invers. Si am auzit si CD DA peste SACD. Din simplul fapt ca fiecare studio de inregistrare foloseste altceva ca sa-i dea 16/44 sau xyzvq.

Dupa vremea impuscatului aparusera tot felul de producatori de casete. Mergeai la Muzica luai un CypresS Hill productie Columbia Records. Se auzea clar in toata gama de frecvente. Dar incet si fara vlaga. Pretul de 5x mai mult ca alea din piata. In piata, era loz in plic, puteai lua ceva selectie hip hop care se auzea peste Columbia sau luai ceva cu volum infiorator de mare, cum treceai de 50% era tot hiss. Mai erau casele romanesti care nu stiu de pe ce trageau Electrecord si care se auzeau cel mai bine, Roton etc. Numa ca luai o caseta cu selectii ca sa asculti doar o melodie. Ca pret erau bine la jumate fata de Columbia.

Acu revenind la uleiul asta de sarpe cu yinul si yangul super cdului asta de care nimeni n-a auzit, JVC style, exista vreo dovada obiectiva care sa  sustina calitatea muc si sfarc a auditiei acestei inregistrari, in afara de pretul triplu si japonejii ie the best? Adica comparatie pe bune CD normal si XNCD-ul asta top audiofil?

Daca se poate, ca iar ne umplem de emoticoane si se umple textul cu adevaruri absolute.

#1589
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Se vede ca n-ai nici cea mai vaga notiune cum se fac inregistrarile in studio , mixing-ul , masterizarile. Cum se face transferul pe suporturi , chestii din astea....
Se stie de zeci de ani ca editiile japoneze la CD ,vinil, au o calitate audio superioara. Si sunt foarte cautate si din alte motive.

#1590
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021

View Postedigee, on 25 octombrie 2022 - 10:15, said:

Se vede ca n-ai nici cea mai vaga notiune cum se fac inregistrarile in studio , mixing-ul , masterizarile. Cum se face transferul pe suporturi , chestii din astea....
Se stie de zeci de ani ca editiile japoneze la CD ,vinil, au o calitate audio superioara. Si sunt foarte cautate si din alte motive.
Alta explicatie decat ca vinilul se aude mai bine ca streamingul sau ca ampliful cu lampi e mai bun ca astealalte gasim?
Eu am zis ca standardizarea nu exista. Ai ceva de spus in sensul asta? ca banuiesc ca orice studio face mix, masterizare si inregistrare cu ceva si de pe ceva. Sigur eu nu stiu, dar ai putea sa zici ceva obiectiv sau ramanem pe religia cu adevaruri absolute? Ca vad ca stii.

#1591
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Diferitele denumiri ale CD-urilor scoase de japonezi sunt marketing. Asta nu e rau, din contra! Japonezii au fost constienti de valoarea echipamentelor lor, calitatea intregului proces de realizare a unui CD si au decis sa-l puncteze pentru posteritate si de ce nu, sa profite financiar. Sa stie toata lumea ca un XRCD, XRCD2, XRCD24, SHM, etc (care nu sunt formate aparte ca SACD sau HDCD) inseamna doar calitate mai multa si garantia unui CD premium. Si de aia costa!

#1592
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008

View PostSasenoua, on 25 octombrie 2022 - 10:45, said:

Alta explicatie decat ca vinilul se aude mai bine ca streamingul sau ca ampliful cu lampi e mai bun ca astealalte gasim?
Eu am zis ca standardizarea nu exista. Ai ceva de spus in sensul asta? ca banuiesc ca orice studio face mix, masterizare si inregistrare cu ceva si de pe ceva. Sigur eu nu stiu, dar ai putea sa zici ceva obiectiv sau ramanem pe religia cu adevaruri absolute? Ca vad ca stii.
1. Nu sunt adeptul vinilului. Am spus de nenumarate ori. Am zis doar ca sunt situatii si situatii in care CD vs vinil suna mai bine sau nu.
2. Amplificatoare cu lampi as folosi doar ca amplificatoare de chitara. Am spus si asta de nenumarate ori: amplificatoarele cu lampi(in audio) nu suna mai bine ci doar au un altfel de tip de sunet. Vezi treaba cu armonicile de ordin par.
3.La noi se face inregistrare , mixare  ,masterizare in acelasi studio. De catre acelasi personal. Asta nu e OK. La casele de productie ce se respecta din afara masterizarea se face in studiouri separate ,dedicate , de catre alti oameni. Regula este ca materialul sonor (mix-ul) sa fie "virgin" pt urechile celor ce fac masterizarea.

#1593
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View PostSasenoua, on 25 octombrie 2022 - 09:51, said:

"Japonezii sunt in alta liga cei mai buni. Niciun dubiu." Pam pam adevarul audiofil absolut a iesit la iveala.



Acu revenind la uleiul asta de sarpe cu yinul si yangul super cdului asta de care nimeni n-a auzit, JVC style, exista vreo dovada obiectiva care sa  sustina calitatea muc si sfarc a auditiei acestei inregistrari, in afara de pretul triplu si japonejii ie the best? Adica comparatie pe bune CD normal si XNCD-ul asta top audiofil?

Daca se poate, ca iar ne umplem de emoticoane si se umple textul cu adevaruri absolute.

Normal ca nu ai auzit de asa ceva.... ”cine naiba mai  e si JVC astia ”.... ???....niste neica nimeni....io ,guru” audiofil al platanelor, ala de pe malul Dambovitei , sunt miezul....Posted Image

Edited by emilian67, 25 October 2022 - 23:31.


#1594
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021

View Postedigee, on 25 octombrie 2022 - 21:34, said:

1. Nu sunt adeptul vinilului. Am spus de nenumarate ori. Am zis doar ca sunt situatii si situatii in care CD vs vinil suna mai bine sau nu.
2. Amplificatoare cu lampi as folosi doar ca amplificatoare de chitara. Am spus si asta de nenumarate ori: amplificatoarele cu lampi(in audio) nu suna mai bine ci doar au un altfel de tip de sunet. Vezi treaba cu armonicile de ordin par.
3.La noi se face inregistrare , mixare  ,masterizare in acelasi studio. De catre acelasi personal. Asta nu e OK. La casele de productie ce se respecta din afara masterizarea se face in studiouri separate ,dedicate , de catre alti oameni. Regula este ca materialul sonor (mix-ul) sa fie "virgin" pt urechile celor ce fac masterizarea.

Multumesc de lamuriri.

Revenind la ce se spune  despre propria gaselnita JVC, ca bine i-a spus @Geronimo marketizare, e de fapt, o eticheta care scoate bani din buzunarul "cunoscatorilor".

"The company claims to have studied how inferior CD-remastering techniques degrade the master tape sound and strives to minimize this loss."

In afara de niste forumuri obscure, de acu zeci de ani, unde parerile sunt impartite si de un ciot din Wikipedia, care contine propriile laude aduse de JVC siesi-fiind marcate ca reclama, zero informatie verificabila obiectiv.
Desigur, probabil ca zeul emoticoanelor a cumparat de pe piata toate XRCD-urile astfel incat nu avem cu ce sa comparam, astfel incat eu unul o sa-l cred, ( sa nu-i sara nasturele de la camasa de la prea multe consideratii audiofile absolute)  cu tehnica asta obscura a masterizarii patent JVC. A propos ce mai face JVC in ultima vreme, totul ok? ultima oara cand contau aveau playere de casete video si ceva televizoare, care bateau Symbolul nostru...e adevarat.

#1595
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
XRCD24 se gaseste pe emag la frumoasa suma de 165 roni.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#1596
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,683
  • Înscris: 24.10.2015
Nu as spune JVC e cine stie ce. Nu prea cunosc brandul, poate au avut realizari importante, dar ce am cunoscut eu e un Tv si 2 combine. Tv-ul s-a defectat in maxim un an si umbla proprietarul cu el si se certa cu vanzatorul ca nu voia sa-l ia in garantie. Combinele dupa maxim 2 ani nu m-au cantau redau cd-urile. Asta in conditiile in care parintii mei cumparase in acelasi timp si tv si combina Panasonic si ambele lucreaza si azi.

#1597
cola100

cola100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 29.12.2009
La ce muzică calitativă și nu cantitativă se mai face în ziua de astăzi dar mai ales în condițiile în care 98% din generația tânără ascultă muzică la căști din telefon credeți că mai contează atât de mult formatul?
Din cate rețin în momentul de față JVC mai are încă ceva de spus în domeniul proiecției.

Mă și văd dând din mâini și ținând prelegeri juniorului cum că dacă nu ascultă muzică pe nu știu ce format sau mediu îi cad urechile.

Fără să jignesc pe nimeni cred că am rămas prinși/închiși într-o bulă, încercând să ne convingem unii pe alții de anumite beneficii existente/inexistente ale aparaturii / medii de stocare, iar generațiile tinere trec pe lîngă noi, în lumea lor și îi doare la bască. Și sunt fericiți cu căștile în urechi.

#1598
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Eu zic ca noi suntem aia normali si astia micii traiesc in diferite bule. Propagandistice ,de ideologie , de trend etc.
E de datoria noastra sa-i scoatem cat de cat din ele si sa-i punem in fata realitatii.

#1599
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 09.01.2007
Utilitatea sau comoditatea sunt una, iar calitatea sau parametrii tehnici alta. Nu fericirea unei generatii ma deranjeaza, ci ignoranta de a nu face diferenta.

#1600
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View PostSasenoua, on 26 octombrie 2022 - 09:05, said:

..............

Desigur, probabil ca zeul emoticoanelor ........

Posted Image

#1601
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Cine stie unde sa caute gaseste SoundProLab Absolute 1644 Sampler

Maximum de calitate la un CD auzit pana acum. Merita si 165 roni.

Edited by Ger0nimo, 26 October 2022 - 19:57.


#1602
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 03.12.2007
O gramada de comentarii despre pupilele dilatate ale lui Steve Winwood (prea mult suc de portocale:)) dar interpretarea acestei piese clasice e magie pura...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pSQ1akE2CcM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate