Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Inceput de carie la măsea

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Cred ca am o carie la o masea, mai mult de 3 luni nu are sigur.
Eu n-am mai fost la dentist si nu stiu cum se procedează, se poate repara problema mea?

Trebuie sa mai platesc consultatia? Sau ma duc direct si zic sa-mi repare caria?

Edited by robert8197, 09 May 2019 - 09:28.


#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Suni si faci programare, caria aia nu e urgenta sa te ia pe loc. La dentistul meu programarile se fac cu doua luni inainte.

#3
Bonzo_Madrid

Bonzo_Madrid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 02.07.2014

View Postrobert8197, on 09 mai 2019 - 09:27, said:

Cred ca am o carie la o masea, mai mult de 3 luni nu are sigur.
Eu n-am mai fost la dentist si nu stiu cum se procedează, se poate repara problema mea?

Trebuie sa mai platesc consultatia? Sau ma duc direct si zic sa-mi repare caria?
Consultatia nu se plateste. La dentistul unde ma duc eu, consultatiile le ia printre programari, dupa care te programeaza pentru interventie. Nici vorba de 2 luni de asteptare.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
dar ce varsta ai, de n-ai fost niciodata la dentist pana acum ?!?

#5
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011

View PostBonzo_Madrid, on 09 mai 2019 - 09:39, said:

Consultatia nu se plateste. La dentistul unde ma duc eu, consultatiile le ia printre programari, dupa care te programeaza pentru interventie. Nici vorba de 2 luni de asteptare.
Depinde la ce dentist te duci, la cei bun asa astepti, la oricare altul, intri imediat...

#6
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Pai ziceam sa ma duc la un cabinet într-o scara de bloc,  ca sa nu aștept mult.
Sau e ceva complicat si trebuie sa aleg o clinica buna?
Eu am impresia ca nici carie nu e, probabil un punct negru. Partea rea este ca e sus si nu pot vedea bine

#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postrobert8197, on 09 mai 2019 - 09:27, said:

Cred ca am o carie la o masea, mai mult de 3 luni nu are sigur.
Eu n-am mai fost la dentist si nu stiu cum se procedează, se poate repara problema mea?

Trebuie sa mai platesc consultatia? Sau ma duc direct si zic sa-mi repare caria?

De unde stii ca e inceput de carie? Eu am niste masele sparte (cica abraziune) de vreo 15 ani si nu s-au cariat.. inca...  Ultima data am fost la control la o duduie, cand eram cu 10 ani mai tanar. ..
Daca esti totusi un om dichisit (nu ca mine) mergi totusi la un control...  Pune vreo 15 milioane deoparte... pentru ce iti recomanda aia sa faci.

#8
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
sunt smecheri, oricat de superficiala pare caria , te vor pune sa faci si radiografie sau cum naiba ii zice, adica alti 70 de lei

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postrobert8197, on 09 mai 2019 - 09:45, said:

Pai ziceam sa ma duc la un cabinet într-o scara de bloc,  ca sa nu aștept mult.
Sau e ceva complicat si trebuie sa aleg o clinica buna?
Eu am impresia ca nici carie nu e, probabil un punct negru. Partea rea este ca e sus si nu pot vedea bine
Ia tu niște glet sau ipsos, un șpaclu și fă-o acasă.
De ce să ai grijă de gura ta ?

Lăsând gluma la o parte mergi la un consult sau pune o poză cu caria aia afurisită să te consultăm GRATIS.

Edited by waterman, 09 May 2019 - 09:50.


#10
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011

View Postrobert8197, on 09 mai 2019 - 09:45, said:

Pai ziceam sa ma duc la un cabinet într-o scara de bloc,  ca sa nu aștept mult.
Sau e ceva complicat si trebuie sa aleg o clinica buna?
Eu am impresia ca nici carie nu e, probabil un punct negru. Partea rea este ca e sus si nu pot vedea bine
Sincer, pentru cazul tau, cred ca nu ar prea conta unde te duci, pare destul de simplu.

#11
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
In cazul in care ai un inceput de carie mai asteapta. Pentru ca plomba sa prinda trebuie sa fie cavitate, si e pacat ca medicul sa iti accentueze cavitatea doar pentru a putea plomba. O cavitate mica e carie superficiala, se plombeaza in 10 minute fara anestezie. Caria profunda necesita anestezie.
Daca "crezi" ca ai o carie inteleg ca este undeva la baza maselei, nu o poti vedea insa simti. In acest caz da o fuga la stomatolog, probabil ca se rezolva repede cu o plomba mica.

Edited by spooky51, 09 May 2019 - 10:19.


#12
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Te duci la un cabinet, se uita stomatologul acolo si iti plombeaza pe loc caria; dai 100-200 de lei, in functie de cat de mare e caria si cat de scump e cabinetul.

#13
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

View Postrobert8197, on 09 mai 2019 - 09:27, said:

Cred ca am o carie la o masea, mai mult de 3 luni nu are sigur.
Eu n-am mai fost la dentist si nu stiu cum se procedează, se poate repara problema mea?
Trebuie sa mai platesc consultatia? Sau ma duc direct si zic sa-mi repare caria?

Faci programare la telefon. Cel mai ok e sa cauti un destist cu un feedback ca lumea. Probabil te vor pune sa faci si o radiografie, care variaza intre 15-70Ron, chiar si mai mult dar alea sunt complexe. Cu radiografia mergi la el si o sa iti spuna daca mai ai si alte probleme. Cum nu ai mai fost pana acum, m-as mira sa ai doar o carie , cel mai probabil va fi nevoie si un detartraj, dar asta tu decizi daca vrei sau nu. El iti face maseaua si probabil o sa iti propuna sa mai faci una alta dar tu poti sa zici da sau nu. Ca sa iti repare o carie costa intre 100-200Ron.
Daca esti din TM iti pot recomanda pe cineva, pe dentistul la care merg eu

View Postjericho, on 09 mai 2019 - 09:48, said:

sunt smecheri, oricat de superficiala pare caria , te vor pune sa faci si radiografie sau cum naiba ii zice, adica alti 70 de lei

Nu e vorba ca sunt smecheri. Adica , cu radiografia se vede daca ai si alte probleme care nu sunt vizibile… fiecare face cum vrea si cum considera ca e mai bine pentru sanatatea lui/ei

Edited by Andreysc7, 09 May 2019 - 10:25.


#14
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Din cate stiu eu, caria trebuie tratata...am avut si eu un inceput de carie in liceu, un punct negru...timp de doua saptamani am mers la stomatolog pentru tratament...nu am mai avut probleme si au trecut 10 ani de atunci :)...

#15
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Am fost acum la o clinică mare.
Am facut intai detartraj 200 lei si sa vin in alta zi pt carie.
De fapt am 2 carii, nu doar 1, dar sunt micuțe si a zis că-mi baga doar 1 la preț.
Intre 150-200 lei.
Eu acum dupa periajul asta nici nu mai vad vechea carie😂

Edited by robert8197, 09 May 2019 - 13:18.


#16
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Poți să ai surprize: în spatele micului punct negru să fie o carie profundă.
Nimeni nu-ți poate ghici fără să facă o consultație.
Dacă ești elev/student poți beneficia de tratament gratis ori cu reducere.
Intră la mai multe cabinete stomatologice și informează-te.
Succese!

#17
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008

View Postjericho, on 09 mai 2019 - 09:48, said:

sunt smecheri, oricat de superficiala pare caria , te vor pune sa faci si radiografie sau cum naiba ii zice, adica alti 70 de lei

Pentru ca trebuie sa vada ce ai acolo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate