Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Problema chirias

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#19
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
analizand titlul topicului .....corect ar fi 'problema proprietar'

#20
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Eu am inteles ca initiatorul e mai deranjat de faptul ca, pentru o lucrare la parter, trebuie sa plateasca si el care e la etajul 9.
Sunt curios ce fel de lucrare de modernizare e.

#21
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Chiriasul plateste chirie+utilitati.

Proprietarul plateste fondurile de rulment, reparatii si alte fonduri exceptionale.

Acum, in situatia ta (ca proprietar), vei beneficia de orice reparatie care se face in bloc, iar chiriasul, daca pleaca in toamna, ramane cu banii dati fara posibilitatea de a-i recupera. E aceeasi situatie in care se arde instalatia electrica din strada si ENEL te pune la plata ca o folosesti.

Sa nu uit: partile comune ale blocului sunt ale blocului (acoperisul, desi este la ultimul etaj, orice reparatie la el este platita si de cel de la demisol). Este parte comuna indiviza (toti sunt proprietari conform cotei parti).

#22
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
valirex: irelevanta intrebarea ta !

#23
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View PostPololica, on 09 mai 2019 - 08:38, said:

Chiriasul plateste chirie+utilitati.

Proprietarul plateste fondurile de rulment, reparatii si alte fonduri exceptionale.

Acum, in situatia ta (ca proprietar), vei beneficia de orice reparatie care se face in bloc, iar chiriasul, daca pleaca in toamna, ramane cu banii dati fara posibilitatea de a-i recupera. E aceeasi situatie in care se arde instalatia electrica din strada si ENEL te pune la plata ca o folosesti.

Sa nu uit: partile comune ale blocului sunt ale blocului (acoperisul, desi este la ultimul etaj, orice reparatie la el este platita si de cel de la demisol). Este parte comuna indiviza (toti sunt proprietari conform cotei parti).

Ai uitat sa le spui ca si modernizarea ascensorului este platita si de cei de la parter si etajul 1, chiar daca nu folosesc ascensorul

#24
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Ce scrie in contract? Cand stateam cu chirie, aveam contracte normale, corecte, care acopereau si ce se face in astfel de cazuri (da, e obligatia proprietarului ce spui tu), dar am avut o data si un contract facut prost, complet superficial. Graba, prostia mea ca am zis ca n-are ce sa se intample, bucuria ca era un pic mai jos decat media pietei... Printre belele pe care le-am avut in cosmelia aia (foarte multe), s-a mai spart si o teava, in tavan, am stat cu inundatie vreo 2 saptamani si principala activitate era stransul apei. Proprietara voia sa platesc eu reparatiile.

Un contract facut bine, corect, inseamna avantaje de ambele parti. Daca nu-ti cunosti drepturile si obligatiile (indiferent ca esti proprietar sau chirias) ai toate sansele sa pierzi mult.

Edited by ambr0zie, 09 May 2019 - 08:48.


#25
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@karapook, la ascensor sunt doua modele de calcul:
  • Daca cei de la demisol, parter si etajul 1 sunt scutiti de consum si reparatii, sunt obligati sa plateasca verificarea periodica (parca e o data la 3 ani)
  • Daca cei de la demisol, parter si etajul  nu sunt scutiti de nimic, platesc tot.
Legea prevede aspectul asta.

#26
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postsirgoofy, on 09 mai 2019 - 05:00, said:

1300 doar facturile sau si cu chiria ?
Doar facturile. Chiria este 3300 lei

#27
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostPaz, on 09 mai 2019 - 03:29, said:

La noi chiriasul plateste si el un mic procent din reparatii sau intretinere. Cifra poate fi usturatoare uneori.
Nu trebuie. Si legea il sustine. In schimb proprietarul nu inregistreaza contractul la fisc pentru a nu plati taxe.

View PostPololica, on 09 mai 2019 - 08:38, said:

partile comune ale blocului sunt ale blocului (acoperisul, desi este la ultimul etaj, orice reparatie la el este platita si de cel de la demisol). Este parte comuna indiviza (toti sunt proprietari conform cotei parti).
Asta nu vor sa inteleaga unii.

View Postkarapok, on 09 mai 2019 - 08:39, said:


Ai uitat sa le spui ca si modernizarea ascensorului este platita si de cei de la parter si etajul 1, chiar daca nu folosesc ascensorul
Nimeni nu-i opreste. Se pot plimba cu el. :)

Edited by Ion_de_la_Raion, 09 May 2019 - 10:09.


#28
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
"La noi" al colegului Paz nu = România.

#29
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostIon_de_la_Raion, on 09 mai 2019 - 10:12, said:


Asta nu vor sa inteleaga unii.


Problema e in halul urmator: sunt proprietari, dar nu locuiesc acolo si se intreaba de ce trebuie sa plateasca cheltuieli comune.
  • Administratorul care face calculele si achita facturile, face treaba asta luna de luna (se intereaseaza starea cladirii este proprie scopului pentru care a fost construita si se ingrijeste de eventualele probleme ivite, cum ar fi o teava de apa care se afla pe hol, nu poate fi reparata in proportie de 99%, pentru ca un proprietar nu locuieste acolo)
  • femeia de servici face si mentine curatenia (praful se depune si cand esti plecat)
  • buna functionare a liftului se verifica si cand nu esti acasa (daca stai la etajul 2 si treci, dupa 4 luni, pe la adresa si nu merge liftul, ce te faci, tipi la ceilalti ca nu au avut grija de bunul comun al tuturora?)
Si lista mai continua. Importat e ca initiatorul sa inteleaga logica cheltuielilor si sa stie ce plateste cand locuieste cineva acolo (consumul propriu plus cheltuielile fixe) si cand nu (cheltuielile fixe).

#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View Postketa, on 09 mai 2019 - 09:40, said:

Doar facturile. Chiria este 3300 lei
Poi daca facturile de 1300 insamna 18% din ce castigi, insamna ca 65% din ce castigi dai pe chirie si intretinere. Cu ce mai traiesti?

#31
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Cu...35% ?

#32
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Eu doar intrebasem ca nu stiam, tocmai sa nu fac o nedreptate.

Am vb azi cu administratorul si a zis asa ca e in bloc:
Modernizarile se fac din fondul de reparatii si le plateste proprietarul avand chitanta separata de intretinere, aici e ca voi.
Insa fondul de mentenanta plateste chiriasul adica in intretinere adica vorba unui coleg, reparatia interfonului, nu inlocuirea cu altul mai smecher, spargere de tevi, geam, cum ca beneficiaza de astea cat sta acolo.
Sper asa sa fie.

Edited by MinettoMatoi, 09 May 2019 - 22:26.


#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostPololica, on 09 mai 2019 - 14:26, said:



Problema e in halul urmator: sunt proprietari, dar nu locuiesc acolo si se intreaba de ce trebuie sa plateasca cheltuieli comune.
  • Administratorul care face calculele si achita facturile, face treaba asta luna de luna (se intereaseaza starea cladirii este proprie scopului pentru care a fost construita si se ingrijeste de eventualele probleme ivite, cum ar fi o teava de apa care se afla pe hol, nu poate fi reparata in proportie de 99%, pentru ca un proprietar nu locuieste acolo)
  • femeia de servici face si mentine curatenia (praful se depune si cand esti plecat)
  • buna functionare a liftului se verifica si cand nu esti acasa (daca stai la etajul 2 si treci, dupa 4 luni, pe la adresa si nu merge liftul, ce te faci, tipi la ceilalti ca nu au avut grija de bunul comun al tuturora?)
Si lista mai continua. Importat e ca initiatorul sa inteleaga logica cheltuielilor si sa stie ce plateste cand locuieste cineva acolo (consumul propriu plus cheltuielile fixe) si cand nu (cheltuielile fixe).
cand apartentul este gol, se trece zero la persoane dar se plateste tot ce vine pe cota indiviza.

@matoi
noi asa ne-am inteles, dar nu este obligatoriu.
in mod normalahoriasul plateste doar ce se consuma, tot ce inseamna reparatii sunt in grija propietarului (daca nu-s din vina chiriasului).

+ le plateste chiriasul dar le scade din chirie.

Edited by arg, 10 May 2019 - 00:00.


#34
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Deci si mentenanta o plateste proprietarul ? Adica daca se sparge un geam, daca se sparge o teava comuna, daca se strica ceva ? Deci nu modernizari doar.

Administratorul zice ca, chiriasu plateste mentenanta care e in intretinere, dar nu plateste fondul de reparatii din care se fac modernizarile la noi in bloc, adica ala ia mentenanta taxa ptr defectiuni, si e alt fond ptr modernizari, modernizarile ar fi cu chitanta separata si le da proprietarul.
Cum dracu e ca in curand trebe sa rezolv si sunt destul de debusolat.
E vorba de scara blocului, nu de apartamentul unde sta, deci mentenanta tevi comune sparte si de reparat, geam pe scara spart si altele de genul, si partea de modernizari pe scara, usi noi, geamuri altele decat ceve vechi care erau tot functionale, etc.
Plateste proprietaru si mentenanta, sau doar modernizarile ?

Edited by MinettoMatoi, 10 May 2019 - 00:24.


#35
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Azi imi spuneau unii ca, chiriasul nu are treaba cu geamurile sparte de pe scara, cu liftu stricat, cu alte stricaciuni, sau cu teava comuna de pe coloana alta decat a lui, deci tot proprietarul plateste, deci nu doar modernizarile din scara, adica ca, chriasu plateste doar ce consuma, apa cada, rece, gaze, utilizare lift, caldura si atat.

Altii spun invers, ca el trebe sa plateasca ca beneficiaza de geamu spart reparat sa nu vina frigul in scara, beneficiaza de liftul reparat pe perioada cat sta acolo, sau de alte stricaciuni remediate, nu stiu...cum e.

O sa imi mai spuneti si voi, dar ma interesez si eu maine la un imobiliar sa stiu sigur, pana maine seara trebe sa aflu.

#36
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Proprietarul poate sa faca ce contract vrea el cu chiriasul ( chiar sa nu plateasca chiriasul nici chirie), daca asa cad de acord si se semneaza contractul intre cei doi.
E vorba de un contract de comun acord intre doua persoane, ce atatea cacaturi.
Daca nu ar exista chirias, proprietarul ar plati tot...ca vrea ca nu vrea.
Asa prin contractul de inchiriere se stabileste exact cine si ce are de platit, ce tot despicam firul in 4.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate