Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema chirias

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#55
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
MinettoMatoi - se vede ca nu esti proprietar cu experienta in inchirieri (nu o zic cu rautate)
Chiriasul tau are dreptate. El are obligatia de a plati chiria lunara, utilitatile (curent, intretinere, gunoi daca e separat, internet, cablu etc). si eventualele stricaciuni pe care el le produce. De exemplu daca isi pierde cheia si trebuie sa sparga butucul sau sparge chiuveta din baie, el trebuie sa le inlocuiasca.
Reparatii/modernizari in bloc, orice nu intra in ce am zis mai sus, sunt obligatia proprietarului.
Am fost chirias 10 ani si cand am avut de a face cu proprietari corecti nu s-a pus problema sa platesc reparatii lift sau terasa (dau un exemplu). Dar am avut si proprietari care considerau ca imi fac un bine crestinesc ca ma lasa sa stau in apartamentul lor (cu chirie) si de restul ma descurc.

Quote

Mie imi convine cu acesta ca e serios, isi plateste la timp chiria, in casa e ok, nu fumeaza, nu are copii, animale de casa, nu are masina deci nu m-a intrebat de loc de parcare care nu prea e, vrea sa stea destul in timp, nu pleaca dupa 4-5-7 luni, nu as vrea sa renunt la el.
Insa...a aparut problema asta.
E ca nemtii, daca trebe sa-i dau 0,5 lei, apai sa-i dau, el face la fel cu tine. E tipicar omul, si s-a pus pe studiat probabil ce trebe si ce nu sa plateasca, eu sincer habar nu aveam ! In contract nu scrie din astea.
Ai prins un chirias corect. Daca iti plateste chiria si cheltuielile fara nicio discutie/intarziere, pastreaza casa in conditii bune si vrea sa stea pe termen lung, iti recomand sa-i raspunzi cu aceeasi corectitudine. Iar ce am ingrosat in citat - e normal sa fie totul corect la ultimul leut, pentru ca nu ti-ar conveni ca dupa ce pleaca sa lase 2-3 facturi neplatite, ca nu-l intereseaza. Iar contractul trebuia sa stipuleze situatiile pe care le-ai descris.

#56
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
laffin, daca venea si pe la priza mirosul era jale tata..m-ai uimit, inseamna ca aveai tubulatura, ca la unele blocuri tampitii nu au pus tevi si au pus firele ca dracu, cel putin asa am auzit, iar cand schimbi instalatia, spargi de mori.

Ion, nu ma ofensez deloc, tocmai de aia intreb, poti zice ce parere ai oricare ar fi ea, ca vreau sa fiu un proprietar corect.
Am inteles, deci trebuie pastrat confortul dat cand a venit chiriasul, era doar o parere ca nu ar fi trebuit, insa oricum respect regula si cand a avut o problema am intervenit imediat.

Poate consuma asa putina apa aia ca nu se spala, cine stie, mai in gluma mai in serios, desi pute doar baba aia de sub mine, dar aia e bolnava, i-a murit fratele si s-a dilit acum patru ani.

Interesant este ca daca s-a plans de baba si stia situatia, stia ca eu nu am ce face si nici administratorul dat fiind ca oricum procesul e gata si asteptam masuri sa ii faca curatenie si asa mai departe, mai mult, cam acu o luna baba a dat drumu tare la TV la 23 noaptea si omu meu s-a dus jos si i-a batut in usa si aia l-a oprit, apoi zice, citez "nu se mai poate trai in conditii-le astea".
La o saptamana...cand il intreb ce face, zice ca prelungim contractul nu pe unul ci pe doi ani !
Dupa asta..imi reproseaza ca mi-a zis de atatea ori cu baba si eu nu am facut ceva, pana acu nu reprosa, doar se plangea de un an incoa, desi nu se plangea prea des.
CE DRACU !? De ce a mai vrut sa stea daca nu e multumit ?!

Alta faza dura, si sa aud pareri daca se poate, e de pus in rama:

Eu i-am zis ca am vb cu administratorul si acela a zis ca face lista cand o sa aiba timp.
Dupa faza asta chiriasul a zis ca ar putea deschide proces contra asociatiei si mea cum ca eu nu am scos lista de la asociatie, pai dar eu nu am chef sa fac scandal cu administratorul din prima, am asteptat sa o faca intai, daca nu si nu, era altceva.
Dupa aia i-am transmis chiriasului ca am vb cu administratorul si s-a stabilit ca pana la sfarsit sapt viitoare e gata lista, omul meu a renuntat la judecata, a inteles, eu simtisem ca banuia ca vreau sa-l duc cu presu.
Acuma..eu i-am propus ceva "omu, ca sa vezi ca nu trag de timp sa te fentez, iti dau o suma de bani acuma aproximativa si cand vine lista, iti dau, sau imi dai diferenta, asa banul il ai si nu mai ai tu treaba cu cand scoate ala lista daca acuma sau peste 2 saptamani, esti sigur ca intentia mea nu e negativa".
Citez "NU e vb de bani ci de atitudine", adica cum ma ? Dai in judecata proprietarul ptr atitudine ? Nu ptr dreptul tau care nu ti l-ar mai fi dat ?!

Deja incep sa..mi se para ciudata treaba.

#57
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
Despre ce suma e vorba?
Declarația unica privind impozitul pe venit ai depus-o?


Apartamentul este la mansarda?

#58
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Aia deja am si platit impozitul pe tot anul, nu e vb de asta, e vb de suma ptr fondul de reparatii pe fiecare luna pe care trebe sa i-o dau chiriasului.
Pai ar fi un 30 lei lunar, sa ceva de genul.

#59
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Ap nu e la mansarda, nu exista mansarda la blocurile ceausiste (uitasem mai devreme sa raspund la aceasta intrebare).

Edited by MinettoMatoi, 19 May 2019 - 02:53.


#60
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu cred ca exista fond de reparatii de 30 de lei pe luna per apartament. Administratorul ala va face lejer la buzunar,,.....

#61
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Nu am zis ca lunar, am zis cand exista, ca pe luna nov cu 1045 lei rep, au avut ap cu 30 lei mai mult decat cand nu erau rep puse. Nu e lunar nici macar jumate din 1000, uneori nu e deloc.

#62
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Sunt blocat, administratorul a zis ca nu a fost gata lista cu reparatile acuma cum a zis, dar peste 6 zile e sigur.
Chiriasul..cand a auzit a zis sa ii fac in scris cerere, insa cand am vrut sa ii dau cererea la adm, a zis ca nu e nevoie, oricum termenul de solicitare era 30 zile si el face mai devreme adica cam dupa 15 zile, ca deja are 9 de cand am discutat sa faca lista.

DAR chiriasul acuma mai vrea si altele, vrea sa i se desfaca si cheltuielile de la cota indiviza pe apartamente, chitantiere, cenzor, alea alea..
Ce se intampla !? Adica in cererea scrisa, sa adaug si astea.
Nicaieri nu am vazut alea afisate per apartament !
Adica cele din poza atasata. Probabil vrea repartizarea pe apartamente a sumei de la Total C
Dar nu vrea ca sa platesc eu astea, ca alea trebe sa le plateasca el, insa vrea sa stie daca-s puse corect pe apartamentul unde sta.
Adm a zis ca la o adica poate sa faca ce vrea, ca el e in ordine, poate sa-l dea si in judecata.
Sta in lege ca si alea de la punctul C din poza trebe afisate separat per ap ?!

E normal ce cere ? Ca m-a zapacit. Zice sa stie ce plateste, pai sta de ani de zile, pana acu nu a stiut ce plateste ? De acum 2 luni a inceput.
Ati auzit vreun chirias sa ceara sumele alea ?
Eu unu NU am mai auzit nicaieri asa ceva.
Pe care am intrebat chiriasi, plateau suma afisata in afara de cele trei fonduri.
Al meu vrea sa afle daca a pus adm corect...cum ca alea el le plateste si nu eu, dar deja e cam mult.
Voi ce ati face ?

Adica desi nu prea e cazu, vrea sa-l toace pe adm la icre, iar pe mine ma oboseste chestia asta.
S-a enervat ca adm a amanat cu o saptamana lista, si de la faza asta a cerut in plus si alea din poza atasata, deci..nu prea era cazul.
Cica i-a spus in martie lui adm si nu a facut, i-a zis si in aprilie si tot asa, acu 9 zile i-am zis eu si tot n-a scos lista cu rep azi cum era vorba.
Chiriasu zice ca adm e nesimtit si ne duce cu vorba.

Edited by MinettoMatoi, 25 May 2019 - 00:41.


#63
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Lista aia nu-i ok. Cheltuielile administrative cat si de reparatii trebuiesc explicate fiecare in parte per total, pe scara. Dupa care se imparte pe cota indiviza, tot individual fiecare cheltuiala, cat reprezinta pe 1 cota indiviza inmultit cu cat are cota apartamentul. Deci cheltuielile trebuiesc desfacute si per total, si distribuite tot asa defalcate pe fiecare apartament in raport cu cota indiviza. Nu inteleg cum nimeni nu zice nimic. Sper sa fie defalcate in lista de plata cu toate apartamentele. Presedintele asociatiei, cenzorul, comitetul executiv ce supravegheaza?! Administratorul nu face ce vrea el acolo.

#64
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 Lac78, on 25 mai 2019 - 01:33, said:

Presedintele asociatiei, cenzorul, comitetul executiv ce supravegheaza?! Administratorul nu face ce vrea el acolo.
Ia sa vezi ca se poate si la nivel mai inalt.......

Presedintele (tarii), primul ministru, camera deputatilor si parlamentul  ce supravegeheaza....?
SRI-ul nu face ce vrea el acolo...

#65
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
MinettoMatoi, ti-am trimis in privat exemplu de liste complete pe 1 luna ca sa intelegi mai usor. Sunt 4 fisiere.

 keta, on 25 mai 2019 - 01:45, said:


Ia sa vezi ca se poate si la nivel mai inalt.......

Presedintele (tarii), primul ministru, camera deputatilor si parlamentul  ce supravegeheaza....?
SRI-ul nu face ce vrea el acolo...

Da, buna comparatia. Aceeasi marie cu alta palarie...😂😂😂

#66
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
MinettoMatoi - Mai bine te făceai avocat că i-ai zăpăcit pe toți pe aici cu închirierile. Eu sunt ăla care te învățam vara trecută cum să zbori chiriașii rapid și cu două șuturi în cur ca să prindă ăia viteză.

Chiriașii plătesc ce se afișează la întreținere iar ce reparații se fac blocului plătește proprietarul după ce discută cu chiriașii și ori se scade din chirie dacă este o plată lunară pe un an de zile, adică cum a fost plata apometrelor sau repartitoarelor de căldură ori proprietarul primește chiria întreagă în euro (300 de euro) și plătește el chiriașului suma în lei pe care trebuie să o dea ăla în plus la întreținere pentru reparații sau apometre sau repartitoare.

Fondul de rulment care este plătit de chiriaș și - ATENȚIE - se strânge în câțiva ani de zile câteva sute de lei este considerat de proprietar ca și plată pe ultima lună când pleacă chiriașul.

Exemplu cum am procedat eu cu chiriași care au plecat după 8 ani - fondul de rulment era cam 350 lei și nu i-am mai cerut chiriașului bani pe ce urma să se afișeze la întreținere luna următoare după plecarea lui și care erau cheltuielile pe ultima lună în care a locuit în apartament.

Eu nu cer chiriașilor garanția care este folosită de proprietar exact cum am scris mai sus la plecarea chiriașilor.

Asta este valabil la apartamentele pe care le am de 2 camere.

La apartamentele mari 4-5 camere) unde am străini ăia nu plătesc decât lumina, gazele,apa, internetul. Pot să dea și foc apartamentelor sau să le inunde că nu le cer nici un ban și îi mut rapid într-un apartament gol pe care îl am permanent pentru situații din astea. Ei nu semnează nimic, nu plătesc ei facturile și nu fac curățenie ei în apartamente, merge cineva și face curat dar nu plătesc ei.

Edited by MARlNMembruAnonim, 25 May 2019 - 07:10.


#67
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Marine, pai ma, daca sunt in situatia asta nasoala normal ca cer si eu lamuriri, am revenit ptr ca chiriasul a cerut mai nou si desfacerea sumei de la punctul C din poza.
Nu stiu daca e corect sa ceara si asta, dat fiind ca 2 ani n-a cerut..., adica sa se duca pe durmul lui sau ce naiba sa fac.
Adminu nu vad ca face lista cum a promis..
Daca ii fac in scris cererea ?! Le face ?!
Adica doresc sa stiu daca chiriasu abuzeaza, e dus, sau e ok..., ca nici  nu vreau sa plece daca e corect ce cere.
Cu rep am inteles, dar cum am zis ieri, acu a cerut si celelalte...

Si uite, tu zici ca fondul de rulment e platit de chirias, ceilalti ziceau ce de proprietar, administratorul zice ca tot de proprietar.
Eu i-am luat garantie o chirie ca sa fiu sigur ca va fi ok. Cica asa se facea ca regula.

Inca o chestie care o face, sa imi zici daca banui de ce, el nu plateste intretinerea la zi, mereu plateste restanta de luna trecuta, luna viitoare de pe luna asta, o face intamplator sau are altele in cap ?! Deci are mereu restanta o luna.
Bine, ma gandesc ca are garantia la mine, nu cred ca la o adica sa plece fara sa plateasca intretinerea.

#68
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Ce scriu unii pe aici de închirieri și fondul de rulment sau rahaturile alea de liste sunt SF-uri pentru mine care iau multe chirii de peste 20 de ani, nici măcar nu înțeleg cine își bate capul ca proprietar cu rahaturile alea.

Fondul de rulment se plătește de chiriaș și se face cum am scris eu mai sus când pleacă chiriașul, nu îmi pot imagina cum să plătesc eu tâmpenia aia de fond de rulment când eu nici măcar nu mai trec pe la apartamente să iau chiriile, se duce nevastă-mea.

Lista aia de mai sus cu cheltuielile comune nici măcar nu știu unde să o văd eu ca și proprietar pe avizier. Cred că dacă mi-ar spune un chiriaș chestia asta cu cheltuielile astea i-aș spune să zboare pe geam și să nu îl mai găsesc acolo până ajung eu la apartament.

De restanța la întreținere - La MAXIM 2 restanțe la întreținere trebuie să dai afară chiriașul și o să explic de ce - 2 restanțe plus ultima lună de întreținere pe care trebuia să o plătească chiriașul sunt echivalentul unei CHIRII pe care o pierzi numai din momentul cum a ieșit chiriașul pe ușă și trebuie să plătești tu din banii tăi restanțele alea.

Dacă nu iei garanție chiriașilor cum fac eu înseamnă pierdere pentru proprietar o chirie plus - ATENȚIE - încă o chirie cât stă apartamentul gol până îl închiriezi din nou. Asta în cazul că iei chirie normală și îl închiriezi repede.

Dacă chiriașul ăla plătește cu o lună în urmă întreținerea ori nu are bani ori așa este obișnuit, numai dacă are 2 restanțe îl ZBORI rapid cum am mai scris eu pe aici, eventual îi rupi contractul în cap dacă nu ai clauze în el trecute cum trebuie și îi spui să te caute pe la tribunal și îi dai și 2 șuturi în cur ca să prindă viteză pe scări.

Edited by MARlNMembruAnonim, 25 May 2019 - 20:04.


#69
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Deci daca tie iti vine acasa o intretinere sa zicem de 1000 de lei, fara explicatii, tu platesti fara sa verifici pe ce a cheltuit asociatia banii. E bine asa. De-aia fura astia ca nu-i verifica si nu-i chestioneaza nici un proprietar.

Sunt convins ca administratorul ala este ofticat ca a ajuns sa fie chestionat de un chirias, dupa ce nici un proprietar nu a cerut explicatiile cheltuielilor.

Fondul de rulment se plateste o singura data, de proprietar. Cu el se asigura plata facturilor in caz ca se intarzie incasarile listelor de intretinere. Deci sunt bani de rulaj, sa nu ramai imposibilitate de plata in caz ca se aduna restante la intretinere. De obicei valoarea fondului de rulment pe apartament este cea mai mica intretinere dintr-o luna de iarna.

Fondul de reparatii este platit de asemenea de proprietar.

#70
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
L 196/2018
ART. 72
(1) În scopul asigurării sumelor necesare pentru plăți curente, asociația de proprietari este
obligată să stabilească cuantumul și cota de participare a proprietarilor la constituirea fondului de
rulment. Fondul de rulment se stabilește astfel încât să poată acoperi cheltuielile curente ale
condominiului la nivelul unei luni calendaristice. Stabilirea cuantumului se face prin echivalare cu
suma care a fost necesară pentru acoperirea cheltuielilor lunare înregistrate de asociația de
proprietari în anul anterior, la nivelul lunii cu cheltuielile cele mai mari, majorate cu rata inflației,
iar în cazurile asociațiilor de proprietari nou-înființate, prin aproximarea acestuia cu fondul de
rulment stabilit la alte asociații de proprietari echivalente ca mărime.
(2) Fondul de rulment se depune în contul curent al asociației de proprietari, menționat la art. 20
alin. (1).
(3) Fondul de rulment se constituie prin plata anticipată a cotei ce revine fiecărui proprietar,
potrivit hotărârii adunării generale a asociației de proprietari, iar reîntregirea fondului de rulment
se face lunar, prin plata sumelor afișate pe lista de plată.

#71
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
De unde apăreți fraților ? Câte chirii luați ? De media întreținerilor lunare ați auzit ? Mai sunteți mulți ?

AroundYou - Ce este rahatul ăla de mai sus pe care l-ai pus ?

Ai pus rahatul ăla pentru mine ? Vezi că eu am făcut REVENDICĂRI ultracentrale în București de case prin tribunale, nu căuta pe internet ce înseamnă că nu înțelegi și trebuie să îți traducă cineva limba română în care se scrie de revendicări.

Tu ce ești proprietar sau chiriaș ? De Lac78 știu că are o garsonieră închiriată.

Trebuia să treci cu roșu ce ai îngroșat că poate mă oboseam să citesc porcăria aia de mai sus.

Edited by MARlNMembruAnonim, 25 May 2019 - 21:22.


#72
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Corect, scuze, am gresit, este valoarea cea mai mare din anul anterior. Mersi @you!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate