Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Amplificare semnal - Mobil in zona cu semnal f slab

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
bogdan1475

bogdan1475

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.06.2002
Stimati prieteni,

Va rog sa ma ajutati cu ceva informatii referitoare la modalitatea de a  receptiona semnalele GSM in zonele cu semnal scazut. Mentionez ca sunt client Orange, am un telefon Nokia 5110 si locuiesc in Barlad. Ma deranjeaza foarte mult faptul ca nu am nici o posibilitate de a comunica dintr-o localitate aflata aflata la cca. 18 km. pe directia Bacau.  Am acolo o casa situata cam la jumatatea unui deal si nu am semnal decat de la cca. 400 m departare de curte.
Deoarece nu exista nici o sansa ca Romtelecom -ul sa rezolve problema prin instalarea de noi linii, singura speranta a fost  in  operatorii GSM. Dintre toti Orange este cel cu acoperire mai buna in acea zona (Coroiestii de Sus -jud.Vaslui).
Am citit mai demult in alte forumuri de  niste marci ( "timbre") aplicate pe spatele telefonului si care imbunatateau semnificativ receptia insa eu as fi interesat de o antena exterioara care sa realizeze acest lucru.
Va multumesc anticipat pentru bunavointa !

#2
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Problema cu stickerele o gasesti discutata la "Licuricii" reduc radiatiile ? , dar sa trecem la ce te framanta pe tine.

Pentru inceput trebuie sa-ti spun ca poti sa uiti de Nokia 5110 in incercarea ta de a avea semnal la tine la vila.

Sunt 3 moduri de abordare ale problemei tale:

1. Cumperi un telefon care poate fi montat intr-un car-kit de masina, car-kit care trebuie sa beneficieze de o antena exterioara.
Telefon recomandat este 6310 sau S45. Prin solutia asta reusesti sa cresti sensibilitatea mobilului si implicit probabilitatea de a putea "vorbi" cu BTS-ul. Retine, in cazul asta, telefonul tau emite tot la 2W, dar mai presus de orice ai nevoie de semnal, cat de slab, dar sa existe, macar o liniuta pe telefon.

2. Cumperi telefon de masina, pe cale de disparitie acum, Motorola facea astfel de terminale, alimentat la 12V, este capabil sa emita cu 4W prin antena de pe masina.
Are sensibilitate mult mai buna ca semnal, foarte bun, dar de negasit.

3. Cumper telefon portabil pentru zone dificile, si astea se gasesc greu din cate stiu. Emite cu 8W si este o scula excelenta, anexez si poza ca sa-ti dai seama cum arata.


La sfarsit eu te sfatuiesc sa nu incerci solutii empirice de conectare a unei antene fabricate manual de tine, sau lungire a cablului antenei de la car-kit, asta pentru ca nu va da nici un rezultat, antenele trebuie sa fie acordate pe frecventa, ceea ce sigur n-o sa reusesti tu.

Mai este si o solutie cam stranie, iti cumperi un Nokia Premicell, si te legi la el cu o pereche de cupru pana la telefonul fix din casa, dar sincer nu stiu daca duce 400m acela si daca acolo ai cu ce sa-l alimentezi.

Greets,
Speedo

Attached Files



#3
Contrast

Contrast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.03.2003
Exista posibilitatea de a lua legatura ce cei de la Orange pentru a-ti comunica daca exista o firma agreata pentru instalarea unei antene yagi pt amplificare.
Imi amintesc ca aveam nevoie de semnal intr-o zona cu acoperire slaba si am contactat prin metoda asta (prin Connex) o astfel de firma (Romkatel parca)

#4
brunborg

brunborg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 17.01.2003
Si eu m-am lovit de problema asta.Am gasit o antena externa si printr-un cablu adaptor am conectat-o in telefon (tot un Nokia 5110).Mi-a amplificat foarte mult.Inainte de a conecta antena abia prindeam reteaua, nu aveam nici o linie pe coloana care afiseaza puterea semnalului doar afisa "Connex GSM" si apoi am obtinut semnal maxim.


OBS: Antena am pus-o pe casa (avea cablu de 4m lungime).Este facut de "Cellular Line" in Taiwan.am luat-o de la un magazin vis-a-vis de Biserica Armeneasca in urma cu un an si ceva.Intre timp s-a desfiintat acel magazin:(.
M-a costat:250 de mii antena + 100 de mii cablul adaptor.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Prima chestie pe care sa o incerci este sa pui o antena de masina (car-kit) pe un plan de masa metalic pe acoperisul casei. Daca obtii un semnal cit de cit acolo dar sa fie, treci la partea a doua (daca mai e nevoie), si anume amplificator de GSM exista, e foarte scump, amplifica in ambele sensuri (si pe receptie). O sa incerc sa gasesc link-ul unde am vazut de vanzare.

Dar, daca cu antena de masina pusa pe casa nu ai semnal, resemneaza-te ca nu ai ce face, poti sa pui orice telefon, nu o sa fie mare chestie, ai nevoie de cel putin 5dB semnal ca sa poti comunica si diferenta asta asa mare nu se mai poate face din aparat. Adica daca cu un telefon bun dar normal nu prinzi de pe antena pusa cum am spus, nici cu un telefon smecher nu faci fata. Bine, ar mai fi o posibilitate, sa inalti antena mult, 4-5m, poate semnalul ala de zici ca-l ai la 400m nu mai ajunge la sol dar exista la inaltime... orocum, atentie la cablu, perde si trebuie sa fie bun.

#6
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003

Quote

Originally posted by Speedo
Pentru inceput trebuie sa-ti spun ca poti sa uiti de Nokia 5110 in incercarea ta de a avea semnal la tine la vila.
Greets,
Speedo
CU afirmatia de mai sus nu sunt de acord-nu am avut probleme
de semnal cu 5110 nici in locurile in care era o singura bara
si aceea fluctuanta.
E drept ca nimic nu merge k Motorola.

#7
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Ma refeream la faptul ca 5110 nu are mufa pentru antena externa a car-kit-ului, si in general n-are mufa pentru anterna externa, ca sa poti cumva amplicica ceea ce primeste el si transmite.

Greets,
Speedo

#8
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003

Quote

Originally posted by Speedo
Ma refeream la faptul ca 5110 nu are mufa pentru antena externa a car-kit-ului, si in general n-are mufa pentru anterna externa, ca sa poti cumva amplicica ceea ce primeste el si transmite.
Greets,
Speedo
Depinde de versiunea de 5110 pe care o ai/pe care ai vazut-o.
Aparatul meu are, in fapt i-am si luat antena exterioara cu care am putut vorbi in locuri in care FARA nu indica semnal.
receptia era destul de buna, nu scapa pachete si nici din
partea cealalta nu mi s-a reclamat nimic.

#9
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Unde ai tu mufa de antena externa la 5110?

#10
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
5110 Are mufa de antena externa, Speedo. In fact, ma uit la unul chiar acum

#11
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003

Quote

Originally posted by Speedo
Unde ai tu mufa de antena externa la 5110?
Pe spatetele aparatului.

#12
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003

Quote

Originally posted by morogan
5110 Are mufa de antena externa, Speedo.
Confirm.

#13
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Sa stii ca aveti dreptate, imi aduc aminte ceva vag acum, parca undeva sub antena si acoperita de un cauciuc, de aia nu aveam imaginea cu ea.

Corect, aveti dreptate, dar tot slab la semnal in conditiile acelea este.  :D

Greets,
Speedo

#14
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003

Quote

Originally posted by Speedo
Corect, aveti dreptate, dar tot slab la semnal in conditiile acelea este.  :D  

Greets,
Speedo
Da, DAR in conditiile acelea cu mufa de antena macar
mai are o sansa.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by EGrandin
Depinde de versiunea de 5110 pe care o ai/pe care ai vazut-o.
Aparatul meu are, in fapt i-am si luat antena exterioara cu care am putut vorbi in locuri in care FARA nu indica semnal.
receptia era destul de buna, nu scapa pachete si nici din
partea cealalta nu mi s-a reclamat nimic.

Speedo are putina dreptate, nu e stralucit la semnal 5110, ca exemplu in 99-2000 de pe munte nu vorbeai cu 5110, il aruncai cit colo iar cu Motorola d160 vorbeai hi-fi :)

Si apopo de mufa, T10-18 au o chestie excelenta, mufa de antena externa este chiar cea unde vine antena normala a telefonului, cu mentiunea ca cea de externa are si masa conectata sa faca impedanta pe cablu, astfel nu risti sa nu faca comutatia corecta cum se intimpla la telefoanele care au antena externa conectata simultan cu aia locala :)

#16
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Speedo are putina dreptate, nu e stralucit la semnal 5110, ca exemplu in 99-2000 de pe munte nu vorbeai cu 5110, il aruncai cit colo
Vorbeam cu Diga :OK:

#17
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by EGrandin
Vorbeam cu Diga :OK:


dar si cu Fizzu` .....  :yeah baby

#18
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
Nokia niciodata nu a fost extraordinar la capitolul semnal. Eu inainte am fost fan Ericsson, si pot sa va spun ca pana si primul meu mobil (un GA628) il rupe pe actualul 6310.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate