Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ridichile rosii - iuteala

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Cand eram copil am mancat un gogosar mare, carnos.... dar iute. Bun pentru cei care prefera iuteala - eu o prefer. Nu am mai gasit de atunci.
Mi-e tare dor de un pepene ca pe vremuri, foarte rar am mai mancat in ultimii ani.
Si da, imi amintesc si eu ca ridichile rosii aveau o iuteala care nu ma deranja deloc.

#20
Sicosan

Sicosan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 13.06.2010
Ridichile romanesti intr-adevar au o usoara tenta de iute. Ridichile au nevoie de o cantitate mare de apa. Daca lipseste atunci devin foarte iuti. Cele de pe la market sunt cultivate hidroponic. De aceea nu mai au gustul pe care-l stim noi.

Iuteala nu trece de la ardei la ridichi...

#21
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 ambr0zie, on 08 mai 2019 - 08:32, said:

Cand eram copil am mancat un gogosar mare, carnos.... dar iute. Bun pentru cei care prefera iuteala - eu o prefer. Nu am mai gasit de atunci.
Mi-e tare dor de un pepene ca pe vremuri, foarte rar am mai mancat in ultimii ani.
Si da, imi amintesc si eu ca ridichile rosii aveau o iuteala care nu ma deranja deloc.
Cum ziceam mai devreme, gogosarul ala era un accident, polen de la un ardei iute a ajuns pe pistilul gogosarului.
Fenomenul asta e reproductibil, se pot planta cativa ardei iuti in apropierea gogosarilor sau ardeilor. Daca pastrezi seminte de la soiul nou creat, o parte din productia rezultata in urma insamantarii lor va fi iute.
Am un amic care a facut o pasiune pentru ardeii iuti, a incrucisat tot felul de soiuri obtinand unii cu un aspect si gust deosebit. Toata afacerea se intampla pe un balcon Posted Image

 Sicosan, on 08 mai 2019 - 08:43, said:

(...)
Iuteala nu trece de la ardei la ridichi...
N-a zis nimeni asta. Era o discutie paralela despre cum un capia sau gogosar poate deveni iute.

PS: desi... ai incercat sa tai un jalapeno si sa-i freci ridichea ridichei cu el sa vezi ce rezultat are? :D

Edited by claz, 08 May 2019 - 09:03.


#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Doar sa nu dai cu mana pe la ochi dupa ce freci jalapeno-ul ala...

#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 MembruAnonim, on 08 mai 2019 - 01:38, said:

Intreb pt ca si varza este la fel, iute. Si stiu sigur ca nu este soi romanesc, mancam la tara la buncii o varza aromata si suculenta. (varza cruda).

si eu care credeam ca mi-a luat-o razna simtul gustului. :-)
confirm, a aparut recent in magazine/supermarket (probabil si in piete) varza noua din macedonia sau albania, care este usor picanta si amaruie la gust.
cat despre ridichile rosii, este normal sa fie un pic iuti, asa este soiul autohton.
mie nu-mi plac tocmai pentru ca au aceasta iuteala in combinatie cu izul de pamant umed.
am descoperit ca sunt foarte bune ridichile albe (cele rotunde, nu lunguiete), le gasesc doar in kaufland, le mananci ca pe mere, asa sunt de crocante si suculente.

#24
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Eu nu am mai mîncat ani de zile, ridichi, pentru că era aiurea, fără iuțeala cunoscută.

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Pai daca nu au iuțeală, nici nu au gust de ridichi. Pentru cei carora le plac ridichile foarte iuți, recomand ridichi negre.

Attached Files



#26
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018
Ridichile iuti se numesc popular "ridichi dospite".

#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 Freddy12, on 08 mai 2019 - 20:26, said:

Pai daca nu au iuțeală, nici nu au gust de ridichi. Pentru cei carora le plac ridichile foarte iuți, recomand ridichi negre.

Astea erau slăbiciunea bunicii.
Le tăia ca pe carpacio", le punea sare, ronțăia la ele cu mare plăcere.
Eu nu prea mănînc, sînt mai ,, grele " la digestie, față de cele mici, roșii.
Dar, periodic, mai iau.

 Ghibos, on 08 mai 2019 - 20:44, said:

Ridichile iuti se numesc popular "ridichi dospite".

Eu le știu doar de ridichi, nu le spuneam nici măcar iuți, pentru că era normal să fie iuți, anormal era cînd dădeam de cîte una fără iuțeală.

#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Asa e ridichile rosii erau iuți, unele mai mult, altele mai putin. De cativa ani au aparut ridichi olandeze fara aroma, fara iuțeală, practic fara nici un gust. Cred ca-s crescute in culturi hidroponice.

#29
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 crisstonne, on 08 mai 2019 - 21:44, said:

Astea erau slăbiciunea bunicii.
Le tăia ca pe carpacio", le punea sare, ronțăia la ele cu mare plăcere.
(...)
Offtopic:
Hai c-o dam in retete :)
Ridichile negre sunt foarte gustoase in principiu in doua feluri:
- Curatate, rase, amestecate cu putin ulei si sare. E o reteta de salata foarte gustoasa care poate insoti de exemplu o ciorba de fasole.
- Taiate in doua, scobite putin, umplut scobitura cu zahar, iar a doua zi se bea sucul pe care si-l lasa... face minuni pentru afectiuni ale gatului, tuse
Se poate face si o salata ca unic fel de mancare, adaugand la telina rasa ulei de masline, sare, mar, morcov, frunze de menta.

Nu se mai poate asa... maine merg sa cumpar cateva exemplare pe negru, nici prea mici (mult de mesterit la ele), nici prea dolofane (apare riscul sa fie seci sau lemnoase). Iau si o masca de gaze :D

#30
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 crisstonne, on 08 mai 2019 - 01:35, said:

L.E. Ăsta este soiul dorit de mine, cu care am crescut, acum zeci de ani în urmă.

Cred ca suntem cam d'un leat... de ce si eu tin minte ridichile de atunci ca fiind dulci sau, ma rog, cel putin "ne"-iuti - cu mici exceptii, uneori? Posibil sa fie ceva regional, soiuri diferite dupa aria geografica?!

 claz, on 08 mai 2019 - 22:33, said:

frunze de menta.

Proaspete sau uscate?

Edited by Piscopescu, 08 May 2019 - 23:22.


#31
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Proaspete, taiate fasii nu prea subtiri.
Menta se adauga in functie de combinatie, daca se "asorteaza". Daca pui mar si morcov, merge. Daca pui telina rasa, nu prea, dar merge bine coriandrul verde tocat.
Sunt niste combinatii interesante, nu plac tuturor (sau nu de la inceput), tin de gusturile fiecaruia.

Revenind, ridichile rosii, cele fara gust, sunt bune si ele la ceva: se preteaza foarte bine la decorat. Posted Image

Edited by claz, 09 May 2019 - 00:50.


#32
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
@Pricopescu
Eu sînt din București.
În trecut, vegetalele erau din jurul orașului, din sate și comune.
Era producție mare chiar și în București.
Ei, soiul iute era în zona asta, foarte sigur pot să spun asta, nu cunosc în alte zone ale țării.
Mulți își rotunjeau veniturile din mica producție, din curți, terenuri, etc.
Bag seama că era un soi comun.
La sfîrșitul anilor '60, încă mai exista comerțul din căruță, în București.
Veneau prin cartierele de case, pe străzile pietruite din trecut, comercianți care vindeau din căruță, pepeni, sau brînză și smîntînă, sau legume, ori oale de lut, ori nu mai știu ce.
Etnia de culoare venea să facă troc.
Luau fier vechi, dădeau la schimb vase emailate de gătit, oale, căni, etc, noi.

#33
Sicosan

Sicosan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 13.06.2010

 Ghibos, on 08 mai 2019 - 20:44, said:

Ridichile iuti se numesc popular "ridichi dospite".

Nu zau?
Ridichile dospite sunt cele care nu pot fi mancate, pentru-ca in interior s-au "dospit" adica s-au invechit,
s-au facut ca un burete.

#34
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013

 MembruAnonim, on 08 mai 2019 - 01:21, said:

Nu stiu daca este normal (foarte normal) dar in ultimii ani am observat ca unele ridichi provoaca un fel de iuteala (înseamnă că e ridiche bună) ,simti ca ti-a luat foc limba, un fel de arsura.( Așa trebuie sa fie) Ori s-a modificat/alterat soiul (sa alterat in duba sens invers) si a imprumutat iuteala (a împrumutat gustul 0) de alte legume (ardei, ceapa etc). Nici nu imi pot da seama bine, este ceva intre a manca ceapa si a manca ardei iute. (Ce gust vrei să aibă ?)

Care sa fie cauza ? Nici nu stiu daca ridichile sunt romanesti. ( Îs foarte românești, lucrate de țărani cu sapa, plata la zi) Am mancat si ridichi normale, nu care usturau asa. (Norocule)


#35
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

 Ghibos, on 08 mai 2019 - 20:44, said:

Ridichile iuti se numesc popular "ridichi dospite".
Stii tu ceva, dar nu stii bine --- ridichi dospite insemana ca sunt nasoale in interior, nu are a face cu iutelea lor.


Si da, ridichea rosie trebuie sa fie putin iute, asta e farmecul ei. Acum insa, ca se aduc de afara sau se cultiva si la noi tot felul de soiuri dubioase, e alta treaba --- au unii in piata ridichi cat mingea de ping-pong!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate