Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Site verificare VIN.

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Daca Fiesta mea care mai mult a stat in 10 ani si tot a adunat 110.000 (ca aveam masina de serviciu) cum iti inchipui tu ca un BMW sa aiba asa putini km in 10 ani? E risc maxim cu masina asta.

#20
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
de banii aia nu mai bine dai o fuga pana in germania si iei ceva de acolo? eventual nu de la unul pe care il cheama ivan sau hakan
evident, n-o sa aiba 150k km la banii aia dar macar o sa stii ca e ok si poate eviti si n47.

Edited by _-livio-_, 06 May 2019 - 12:57.


#21
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Si daca se duce in germania ce, crezi ca acolo nu se dau tepe la fel ca si aici?
Ei au inventat tepele.

#22
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
da, dar macar nu-si ia masina proaspat adusa, nu bate, nu troncane, cu o treime din km in bord si inecata.
cat timp nu se duce lansat pe alea pt export e ok, ba la o adica poate se incadreaza la ceva 2nd de la dealer, cum e la BMW approved used.

de exemplu: https://gebrauchtwag...order=Price-asc

Edited by _-livio-_, 06 May 2019 - 13:08.


#23
extreamboy

extreamboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.12.2010
" de banii aia nu mai bine dai o fuga pana in germania si iei ceva de acolo? eventual nu de la unul pe care il cheama ivan sau hakan
evident, n-o sa aiba 150k km la banii aia dar macar o sa stii ca e ok si poate eviti si n47. "

Dar eu caut n47.
Stiu de treaba cu distribuția. O voi schimba imediat după achiziție.
Stiu de treaba cu admisia. Am bani puși deoparte si pentru asta... În caz de pica.
În rest motoarele din cate am citit sunt foarte bune... cat timp stii sa mergi cu ele.

Nu m.as descurca sa merg in Germania sa iau o masina. Plus că am facut un calcul. 2 zile acolo. Plus toate taxele și  cheltuielile mașinii. Plus ca nu te lasa sa faci test drive si sa mergi cu masina la service. Mai bine iau de aici. Fac test drive. Merg in reprezentanta cu ea pentru verificare. Stiu cat de cat  ce mașina achiziționez nu o iau doar uitandu-ma la ea si atat.

View Post_-livio-_, on 06 mai 2019 - 13:06, said:

da, dar macar nu-si ia masina proaspat adusa, nu bate, nu troncane, cu o treime din km in bord si inecata.
cat timp nu se duce lansat pe alea pt export e ok, ba la o adica poate se incadreaza la ceva 2nd de la dealer, cum e la BMW approved used.

de exemplu: https://gebrauchtwag...order=Price-asc

Nu avem si in Ro asa ceva ? Bugetul este de 10k deci ma gandesc că poate as gasi ceva.

Edited by extreamboy, 06 May 2019 - 13:08.


#24
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
admisia era la m47, ala era bun si l-au inlocuit cu asta.
cum naiba sa nu te lase sa faci test drive? mai ales daca mergi la BMW dupa masina.

#25
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postextreamboy, on 06 mai 2019 - 12:25, said:


Pai tocmai d-aia intreb daca a mai folosit cineva site-ul, ca sa stiu daca ce zice despre kilometraj in primul rand e real sau nu. Am platit aproape triplu pe un alt site, laudat pe forumurile din afara, autoDna, si acolo nu apar intrarile alea in service. Deci ma gandesc ca poate informatiile de la auto-records sunt generate random. Nu stiu daca e legit sau nu site-ul.

Tot ce ai de făcut e să pui în balanță numărul de km dat de site cu ceea ce zice samsarul, căci e clar că unul minte.
Mie mi se pare evident cînd minte, așa că nu aș face 500 de km ca să văd mașina. Apropo, mașina e posibil să arate și să meargă foarte bine, dar tu trebuie să știi că are deja 400.000km, așa că și prețul trebuia să fie mult mai jos.

Când ai vorbit cu samsarul i-ai spus de cei 380.000km sau ai discutat înainte să afli?


#26
extreamboy

extreamboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.12.2010
Mă refeream la mașinile de la proprietari sau firme. Nu de la BMW.

View Post_-livio-_, on 06 mai 2019 - 13:14, said:

admisia era la m47, ala era bun si l-au inlocuit cu asta.
cum naiba sa nu te lase sa faci test drive? mai ales daca mergi la bmw dupa masina.

Mă refeream la mașinile de la proprietari sau firme. Nu de la bmw.

View PostSabinatu, on 06 mai 2019 - 13:15, said:


Când ai vorbit cu samsarul i-ai spus de cei 380.000km sau ai discutat Ă®nainte să afli?

Am discutat mult inainte dar si dupa.
Cand l.am confruntat cu kilometrii a spus
"Exista istoricul complet de la leasing operational, cu service-urile la zi"
"Pe mine nu ma intereseaza site-uri care iau bani pe ceva care nu corespunde cu realitatea. Bravo lor ca au clienti sa faca bani din asa ceva. Eu vand un fier nu o pagina de pe un site. Veniti si verificati masina la un service, e mult mai sanatos. Daca ulterior aveti o problema cu masina o sa va uitati lung la hartia de 7 euro..."

#27
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
firmele cel putin de ce nu te-ar lasa sa faci test drive? din cate stiu au si numere pt asta.

#28
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postextreamboy, on 06 mai 2019 - 13:20, said:


Cand l.am confruntat cu kilometrii a spus
"Exista istoricul complet de la leasing operational, cu service-urile la zi"
"Pe mine nu ma intereseaza site-uri care iau bani pe ceva care nu corespunde cu realitatea. Bravo lor ca au clienti sa faca bani din asa ceva. Eu vand un fier nu o pagina de pe un site. Veniti si verificati masina la un service, e mult mai sanatos. Daca ulterior aveti o problema cu masina o sa va uitati lung la hartia de 7 euro..."
Leasing operațional fac firmele care iau flote, apoi predau mașinile firmei de leasing și iau altă flotă.
Deci putem exclude băbuța care făcea piața. :D


Tu ai dat 7 euro pe o hârtie, el a dat 3 euro pe un carnet întreg:
https://www.ebay.co....redirect=mobile

Oare dealerii BMW de la noi au acces la intrările din alte țări?




#29
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
fac destui leasing operational pe persoana fizica, e mai mult un fel de inchiriere de masina, in schimb nimeni nu schimba interiorul sau orice altceva in timpul contractului pt ca ii sparge la costuri, orice zgarietura sau semn se ia in considerare, deja cand aduci masina cu alt interior e posibil sa-ti ceara s-o achiti integral.
pe de alta parte doar masinile noi se iau in LO, una de 10 ani n-are nici o treaba cu asa ceva.

Edited by _-livio-_, 06 May 2019 - 13:44.


#30
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
A, ai dreptate, eu aveam în cap România.


#31
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
e din spania masina, dar tot nu tine povestea Posted Image
se face leasing si in ro parca.

Edited by _-livio-_, 06 May 2019 - 13:56.


#32
extreamboy

extreamboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.12.2010
Dacă tot vorbim de masini... ce părere aveți de un Audi a4 b8 comparativ cu 320d.ul E90 ? Aceeași ani. Vad ca a4.ul consuma cu 2-4 litri mai mult in oras si mai are si probleme cu consumul de ulei exagerat.

#33
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
depinde de motor si cutie, pe diesel si automat e mai ok BMW pt ca are cutie clasica nu dsg, pe manuala probabil e mai ok audi, nu stiu mai nimic de 2l tdi, stiu doar ca au unul problematic si unul nu, parca cel cu ~170 cai e cel sensibil.
treaba cu uleiul e la benzina turbo.
a4 e mai spatios.

Edited by _-livio-_, 06 May 2019 - 14:13.


#34
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Post_-livio-_, on 06 mai 2019 - 13:55, said:

e din spania masina, dar tot nu tine povestea Posted Image
se face leasing si in ro parca.

Da, dar există leasingul financiar și leasingul operațional.
La noi o persoană fizică va face leasing financiar, deoarece la final mașina va rămâne în proprietatea sa.
Leasingul operațional e preferat de firmele care schimbă periodic flotele.
În fine...nu asta e important aici.

#35
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
la operational ma refeream, nici pe mine nu ma incanta sistemul.
oricum poti sa ramai cu ea, platesti diferenta la sfarsitul contractului sau o dai inapoi si valoarea masinii se considera avans la una noua, ceva de genul asta.
per total mi s-au parut mai mari costurile + deranjul de a-ti evalua masina, unde unii iti iau masina la puricat la maxim.

#36
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Am lucrat câțiva ani la mai mulți dealeri și am vândut doar prin leasing financiar; în contract era bifată opțiunea că la final mașina rămâne la utilizator. Valoarea reziduală era oricum băgată în rate.
În Vest probabil e altă mentalitate, deoarece la câțiva ani îți schimbi mașina, nu te interesează să rămâi cu cea veche.



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate