Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Set bec LED S2 Lumileds cu chip Philips H7 Motor Starte

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Ce parere aveti despre aceste becuri led Set bec LED S2 Lumileds cu chip Philips H7 Motor Starte?
Din ce am vazut in comentarii, pare sa nu fie omologate.
Voiam sa imi cumpar un astfel de set, dar nu stiu daca sunt legale in Romania.
Ma atrage faptul ca sunt 250% fata de cele normale cu halogen care sunt 150%.

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Dude neomologate fiabilitate care tinde spre "0" https://www.emag.ro/...ASAAEgICFPD_BwE
Sunt pentru tarla la arat .

Edited by ldpe, 05 May 2019 - 13:32.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca masina ta are din fabrica becuri cu led, nu e o problema. Cum banuiesc ca nu, zic s-o lasi balta, e interzis sa folosesti becuri, faruri, si alte luminite neomologate pt masina ta. Sunt pe acest forum oameni patiti, care au ramas fara talon, trimis la RAR, pierdut timp la stat la coada, cateva sute de lei amenda+RAR, pt un bec led de pozitie fata.

#4
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
E bune bre...Nu vezi ca au ''chip Philips" si lumineaza de cad vrabiile de prin copaci.. Oamenii e invidiosi p-aici..
Vezi ca-ti dau si vreo 5 cai in plus becurile alea.. Sa te tii nenica..

Ra-ti..ai dracu de chiori, de futeti ochii la toata lumea noaptea cu cacaturile voastre de masini si becuri din talcioc..

Edited by mariovrs, 05 May 2019 - 13:49.


#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 gandrei3, on 05 mai 2019 - 13:14, said:

Ce parere aveti despre aceste becuri led Set bec LED S2 Lumileds cu chip Philips H7 Motor Starte?
Din ce am vazut in comentarii, pare sa nu fie omologate.
Voiam sa imi cumpar un astfel de set, dar nu stiu daca sunt legale in Romania.
Ma atrage faptul ca sunt 250% fata de cele normale cu halogen care sunt 150%.
Foarte , foarte buna! Dar sa nu te puna dreaq sa-ti pui pe masina, daca n-ai de gand si banii necesari pentru plata amenzilor.
Da´sa-ti dai picioare-n cur singur, nu te atrage? Ca alea sigur sunt legale.

Edited by myshyk, 05 May 2019 - 16:09.


#6
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Dar becurile acestea: https://www.pieseaut...AiAAEgLT-PD_BwE ?
Intreb deoarece sunt nou in lumea auto iar noaptea chiar nu vad cu becurile galbene originale.

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca ai H7 pe faza scurta, e ok, se potrivesc. Ca nu vezi bine noaptea, poate fi din cauza farurilor matuite, sau ai probleme cu ochii.

#8
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Da H7 este, pe becurile originale scrie 12v 55w si un cod "0012972 ar" iar pe cele philips 12v 55w iar codul este "12972 whvb1".
E vreo problema cu diferenta de "ar" si "whvb1"?

Ideea este ca am condus masina unui prieten ce avea aceste becuri philips si am vazut perfect, de aceea m-am gandit sa imi schimb becurile originale care sunt cam galbene.

Edited by gandrei3, 05 May 2019 - 18:39.


#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Omule, tu citesti ce scriu? Am zis sa te uiti la sticla farului, daca e matuit, sau nu. Daca e matuit, trage-i un polish si e ca nou pt o bucata de vreme. In rest, toate becurile H7 sunt compatibile intre ele, asta conteaza, nu codul fabricantului. Ca nu toate sunt de aceiasi calitate, pret, nu dau lumini la fel, e alta treaba.

#10
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Am inteles ca sunt compatibile, ma refeream sa fie in regula la rar.
Sticla e recent schimbata.

#11
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007

 gandrei3, on 05 mai 2019 - 18:36, said:

Da H7 este, pe becurile originale scrie 12v 55w si un cod "0012972 ar" iar pe cele philips 12v 55w iar codul este "12972 whvb1".
E vreo problema cu diferenta de "ar" si "whvb1"?

Ideea este ca am condus masina unui prieten ce avea aceste becuri philips si am vazut perfect, de aceea m-am gandit sa imi schimb becurile originale care sunt cam galbene.

google zice ca becurile alea sunt niste chinezarii, da o fuga in orice supermarket si ia o pereche de H7 de la osram sau philips si ai rezolvat problema, evident nu cu led ci becuri normale, in nici un caz prostii din alea cu xenon effect sau blue nush ce.
nu inteleg ce vrei sa vezi cu farurile, faza scurta e mai mult ca sa te vada ceilalti, de asta lumineaza o distanta mica in fata ta, iar cand esti singur pe drum folosesti faza lunga pt iluminat la distanta cand esti in camp, in rest peste tot ai iluminat public, daca tot ai o problema o tura pe la oftalmolog nu strica.

Edited by _-livio-_, 06 May 2019 - 09:37.


#12
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Ideea este ca pe autostrada se vad mult mai bine gropile cu philips white effect 150% decat cu cele originale. Pe autostrada nu pot da faza lunga noaptea pentru ca despartitoarele de sensuri sunt foartejoase.
Cel mai mult ma imtereseaza sa nu ma opreasca Politia pentru aceste faruri sau (rar-ul).
Oricum eu mereu merg cu ele setate sa bata cat mai jos.

#13
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
farurile trebuie reglate corect, cat mai jos nu e corect, le dai asa cand ai masina foarte incarcata si lasata pe spate.
cealalta masina e acelasi model? nu de alta dar unele au faruri mai chioare altele mai bune.
nu mai sta cu ochii unde bat farurile, uita-te la distanta.
nu te opreste cu ele dar toate becurile cu 150, 200, 5000% mai puternice tin muuult mai putin decat un bec normal

#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 gandrei3, on 06 mai 2019 - 09:47, said:

Ideea este ca pe autostrada se vad mult mai bine gropile
WTF? aia nu e autostrada inseamna, deci probabil ca ar trebui sa adaptezi viteza.

Lasa tu adaptarile neomologat. Vrei sa ai sumer mega faruri ? Ia-ti o masina cu super mega faruri.

Edited by ro_explorer, 07 May 2019 - 13:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate